امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین پیشرفت هزار و ششصد درصدی داشتیم و امروز می‌توانیم بر اساس نیاز هر پرنده‌ای را تولید کنیم.

به گزارش مشرق، امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با حضور در برنامه صبح بخیر ایران درباره نقش پدافند هوایی ارتش در امنیت کشورها، گفت: پدافند هوایی بیش از ۱۰۰ سال است که تشکیل شده است و بعد از اینکه هواپیماها در جنگ جهانی اول استفاده شدند، نیاز به تأسیس پدافند هوایی احساس و بعد از جنگ جهانی اول تشکیل شد.

وی افزود: پدافند هوایی در کشور ما بنا بر تدابیر مقام معظم رهبری خط مقدم مقابله با دشمنان است. مانند نیروی انتظامی که وظیفه برقراری نظم و امنیت روی زمین را دارد، پدافند هوایی همان مسئولیت را در بحث هوا بر عهده دارد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به نقش پدافند در طول هشت سال دفاع مقدس، اظهار داشت: قبل از آغاز جنگ تحمیلی، نیروی هوایی ارتش بعث عراق ۳۵۰ جنگنده داشت، که در طول جنگ چندین بار این ناوگان هوایی خود را بازسازی کرد و تعداد پایگاه‌های هوایی آنها پنج برابر شد، در پایان جنگ تعدادی جنگنده‌های آن‌ها به ۹۵۰ فروند هواپیما رسید در حالی که ما بیش از ۷۰۰ هواپیمای آنها را ساقط کردیم.

بیشتر بخوانید:

امیر صباحی فرد ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس ما اجازه ندادیم حتی یک روز نیز پایگاه‌های ما تعطیل شود و پدافند هوایی یک روز هم اجازه نداد شریان حیاتی اقتصاد کشور مختل شود. این در حالی بود که جزیره خارک به عنوان یکی از مراکز صادرات نفت ایران بیش از ۱۴۰۰ بار مورد تهاجم جنگنده‌های رژیم بعث عراق قرار گرفت و در آن جزیره پدافند هوایی ارتش توانست بیش از ۵۰ فروند از جنگنده‌های آن‌ها را ساقط کنند.

وی به نقش پدافند هوایی در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: در عملیات والفجر هشت پدافند هوایی بیش از ۷۰ فروند از جنگنده‌های دشمن را ساقط کرد و نقش بسیار مهمی در این عملیات داشت، در هر عملیاتی که رزمندگان جمهوری اسلامی ایران انجام دادند که قطعاً در زیر چتر پدافند هوایی بود، عملیات بسیار درخشانی داشت و حتی در پایان جنگ ۲۵ شهید در سایت سوباشی فدای انقلاب کرد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت سایت سو باشی آنقدر برای ارتش رژیم بعث عراق مهم بود که فرمانده وقت نیروی هوایی عراق اعلام کرده بود اگر خلبان‌های ما نتوانند این سایت را بمباران کنند افتخار نابودی این سایت باید برای خودم باشد.

امیر صباحی فرد گفت: پدافند هوایی ارتش در طول جنگ، مأموریت کشف و شناسایی بیش از ۴۸ هزار هواپیما و بالگرد ارتش عراق را داشت که این عدد بسیار عدد قابل توجه‌ای است، همچنین بیش از ۷۰۰ فروند انواع پرنده‌های دشمن را سرنگون کردیم و در همین مدت ۸ سال جنگ، وظیفه کنترل و مدیریت بیش از ۲ میلیون هواپیما غیر نظامی را انجام داده و در این را ۴۱۶ شهید، ۷۳۰ جانباز و ۴۳ آزاده داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: پدافند هوایی ارتش بیش از ۲۴ هزار ۸۶۲ حمله هواپیماهای دشمن بعثی را متواری کردیم، در کوران جنگ و در زمانی که شهرهای ما مورد هجوم ناجوانمردانه هواپیماهای دشمن قرار می‌گرفتند، پدافند هوایی ارتش نقش مهمی در مقابله با این اقدام دشمن داشت.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در خصوص دلایل تشکیل و استقلال نیروی پدافند هوایی گفت: هیچ تغییر ساختاری در نیروهای مسلح بدون احساس نیاز ضروری تشکیل نمی‌شود، ما تجارب مختلفی در دفاع مقدس و جنگ‌های اخیر داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که پدافند هوایی اگر بخواهد همچنان کار مؤثر تأثیرگذار باشد باید ساختار مستقلی داشته باشیم و بر اساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در ۱۰ شهریور ۱۳۸۷ پدافند هوایی مستقل شد.

امیر صباحی به پیشرفت‌های چشمگیری پدافند هوایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد، گفت: در این سال‌ها با وجود تحریم‌، فشار و تهدید پدافند هوایی بیش از ۱۰۰ درصد شکوفایی و نوآوری و پیشرفت داشته است، امروز سامانه‌های راداری و کشف و شناسایی قادر هستند علاوه بر پایش آسمان ایران می‌توانند حتی دشمنان و تحرکات آنها در منطقه و آن سوی مرزهای کشور را رصد کنیم، این رادارها با همکاری و کار مشترک و جهادی نیروی پدافند هوایی، وزارت دفاع و مراکز علمی تخصصی صورت گرفته است. ما امروز بر لبه فناوری و تجهیزات دنیا در حال حرکت هستیم و در حوزه درگیری نیز نسبت به گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش فناوری داشته‌ایم.

وی افزود: سامانه درگیری ما در حوزه ارتفاع پست و متوسط مانند سامانه‌های مرصاد، تلاش و ۱۵ خرداد و سامانه‌های ارتفاعات بلند ما سامانه باور ۳۷۳ داریم که از آنها استفاده می‌کنیم. اینها تجهیزاتی است که در داخل کشور ساخته شده است و می‌تواند با تجهیزات به روز دنیا برابری کند و در برخی موارد حتی از آنها پیشرفته‌تر هستند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش به خوبی آسمان منطقه را رصد می‌کنیم و همه تحرکات و زیر چشم تیزبین پدافند هوایی است، تصریح کرد: امروز پدافند هوایی ارتش در دنیا حرف برای گفتن دارد و همه حرکات دشمن را زیر نظر دارد.

وی ادامه داد: هواپیماهای دشمن چندین بار قصد تجاوز به آسمان ایران را داشتند که با سد محکم پدافند هوایی روبرو شدند، در توقیف هواپیمای ایساف که ما آن را به درستی نشاندیم وقتی فرمانده منطقه پدافند ما وارد هواپیما شد با صد جوان آمریکایی پوتین پوش روبرو شد و در دستگیری ریگی این اقدام در شرایط و تدابیر امنیتی خاص صورت گرفت، اگر این هواپیماها را ما به اشتباه می‌نشاندیم می‌دانید چه تبعاتی برای ما داشت یا در دستگیری تفنگداران آمریکایی ما چندین ساعت کار طاقت فرسا با هواپیماهای آمریکایی داشتیم و آنها نیت در گیری داشتند اما وقتی قدرت پدافند هوایی ایران را دیدن مجبور به ترک منطقه شدند.

صباحی‌فرد پیشرفته ایران در حوزه جنگ الکترونیک را بسیار چشمگیر و قابل توجه دانست و گفت: امروز سامانه‌های پدافندی ما در شرایط سخت و واقعی چک شده و آماده بهره‌برداری هستند.

وی ادامه داد: در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین پیشرفت هزار و ششصد درصدی داشتیم و امروز می‌توانیم بر اساس نیاز هر پرنده‌ای را تولید کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معیشت کارکنان گفت: تلاش و اقدامات بسیار خوبی در حوزه معیشت کارکنان انجام شده هرچند همچنان نیاز به تلاش در این حوزه داریم، در بحث باز سازی پادگان‌ها نیز اقدامات بسیار قابل توجه انجام شده و هیچ پادگانی نیست که در آن نوسازی نداشته باشیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش خاطر نشان کرد: این نوید را به ملت شریف ایران می‌دهیم که فرزندان شما در پدافند هوایی با دعای خیر شما تا آخرین لحظه و قطره خون خود در برابر زیاده خواهی دشمن ایستاده و از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند، همچنین به دشمنان هشدار می‌دهیم که قصد تجاوز به منافع ایران را نداشته و از تجربه‌های گذشته استفاده کنند زیرا اگر ورود آنها با خودشان باشد قطعاً خروجشان از ماجرا با فرزندان ملت ایران خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  73 18
  اس 350 نیاز مبرم ارتفاع متوسط به پایین کشور
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   69 24
   اسباب بازی بله میتونید تولید کنید
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   17 65
   فعلا که غول های آمریکاییتون روبه یاری خدا همین اسباب بازی ها به قول شما می زنن و تنها کاری که از رئیس جمهور آمریکا بر میاد چرت و پرت گویی است کاش مثل آقایان انقلابی ای چون آقای رئیسی و نیروهای مسلح در همه جا داشتیم تا چنان اسباب بازی هایی به قول شما میساختیم که ژاپن و کره و چین و امریکا نداشتند همان طور که الآن در صنایع نظامی این طور است.
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
   2 37
   15:40 عین الاسد اسباب بازی بود ؟ ن
 • محمدرضا کیانفر IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوا فضای سپاه گفت: شکار گلوبال‌هاوک کلکسیون پهپادهامان را کامل کرد. آقای حاجی‌زاده، گلوبال‌هاوک طعمه عملیات سایبری هواپیمای 38سرنشین بود که سیستم موشکی‌مان را به واکنش واداشت تا بتواند واردش شود. نعمت از وی جملگی علت شود طعمه در بیمار کی قوت شود. سرور گرامی، تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم: 1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،
  • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   11 49
   خیلی حالت خوبه ! امان از ترس ! امان از عبرت ناپذیری ! امان از وعده خدا باپر نکردن ! امان از رو دادن به فتنه گران ! سرور سرور کردن برای ؟ امروزه برخی از الفاظ احترامی ابزار پیشران تلقینات منفی و ذلیلانه بعضیها شده است ! آره پیشرفت کردید !
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   10 44
   پس معلومه که دشمن ناچاره که برای کسب اطلاعات چه هزینه های هنگفتی بکنه ! اما اگه بدست آورده بود درنگ می کرد تا ایران بتواند تغییر وضعیت بدهد ؟
  • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   5 24
   این پرت و پلاها از مغز معیوب و متوهم و خیالباف تراوش می کنه !
  • DE ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   4 24
   عجب!!! با یه پهپاد بمراتب ارزان تر هم میتونست این کارو انجام بده ها استاد!!! چه نیازی بوده پهپاد بالای دویست میلیون دلاری رو نفله کنه؟! حالا اگر این کارو کردند چرا پاسخ ندادند؟ لااقل سایتهای پدافندی رو میزدند. بعد از حمله به عین الاسد چرا اقدام نکردند؟ اونا که وارد سامانه های پدافندی ما شده بودند خیالشون راحت می بود. پس چرا غلطی نکردند؟
  • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
   1 3
   14:51 تاسف برای کسانی ک هم سو اند با شما
  • عباسعلی IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
   0 1
   حتما باید یه غری بزنید؟آخه اگه طعمه بود چرا ترایتون به اون گرون قیمتی که فقط دو فروند ازش ساخته شده بود(پیش نمونه) رو طعمه کردند؟چرا تجهیزات حیاتیشو درنیاوردن؟اونا که تو ساخت طعمه استادن.یه کم مغزتو به کار بنداز
 • حسین حسین زاده فومنی NL ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  4 12
  بدون شک ملت ما قدردان مجاهدت های تان در عرصه پدافند هوایی می باشند و اقدامات حماسی و رشادت طلبی شما غیور مردان مقاوم و شیر دلان مقتدر ارتشی که در حقیقت چشم بینا و گوش شنوا و دست توانا و بازوی پر توان ایران سر افراز بوده و با عطر روح بخش ولایت امر و تحت زعامت مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا خالصانه و صادقانه در عرصه حراست از میهن مهد دلیران و کیان اسلامی می پردازید براحدی پوشیده و پنهان نیست و صمیمانه دعا گویتان هستند . اما لازم است در خصوص پرنده های بدون سر نشین . گردان های پهبادی تهاجمی و توسعه یافته را در مناطق مرزی من جمله مرز عراق و بحرین و افغانستان و سایر کشورها که با ما هم مرز بوده و نیرو های نظامی تروریستی آمریکایی در آنجا حضور دارند تشکیل و با حفظ آمادگی کامل وارتقای توان هوا فضا در صورت هر گونه تعدی و تهاجم دشمنان جنایت پیشه با احسن وجه و بهترین گزینه هوایی و پهبادی پاسخ داده شود .
 • Nashenas IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  28 9
  هزار و ششصد درصدی یعنی چه؟ میلیتاریست ها هجوم بیارن
  • IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   0 0
   یعنی 16 برابر
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  10 23
  املای ننوشته غلط ندارد صبرکنید جنگ بشه ببینید که ببینید اینها اسباب بازی هستند
  • اکبر قادری IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   8 22
   هر چی دوست داری اسمشو بزار ... موقع جنگ هم رسید و دیدیم گلوبال هلوک چجوری تو ارتفاع 18 کیلومتری پر پر شد ، دیدیم چجوری عین الاسد و اربیل چجوری زیر و رو شد با همین اسباب بازی ها ...
  • مهران DE ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   0 0
   اگر غلط داشت تا حالا ایران را شخم زده بودند
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  6 6
  سوخو 35 بخریم
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  5 14
  خداوند شما را یاری کند که از اسلام، انقلاب اسلامی و کشورمان محافظت می کنید
 • DE ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  3 0
  هواپیماهای کدوم دشمن ؟؟ اسم می بردید !
 • ممدم IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  1 0
  واقعا جا داره اینجا بگیم:آواکس از اوجب واجبات است.
 • دارایی نژاد IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  0 1
  سلام ، و درود به تمامی قیور مردان میهن اسلامی ایران ، اگه ممکنه یک پرنده هوشمند برای دفاع از ریزپرنده های داخلی که هیچ اطلاعی از سازمانهای دفاعی و نظامی ندارند ساخته شود تا آنها را مطلع کند از عظمت کار بزرگ نیروی پدافند هوایی و اگر هم گرا دهنده دشمنان هستند ضربه ای زند بر پوزه زشت آنها ، بدانید اکثر ملت آگاه ایران قدر بزرگی کار شما را میدانند و همواره دعاگوی شما هستند و آنهایی که نق میزنند بخاطر فشار اقتصادی است که دارند تحمل میکنند ولی وقتی به عمل پیش بیاد چنان عظمتی می آفریند که دنیا حاج واج خواهد ماند نمونه ی آن تشریح حاج قاسم دیتا سوگند این ملت در هیچ جای این کره خاکی نمونه ندارد ای کاش آنهایی که دانسته و ندانسته به این ملت خیانت میکنند بخود آیند و باور کنند که آینده از آن ایران بزرگ است حال و من ا... التوفیق دارایی نژاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس