جمله تکان‌دهنده وصیت‌نامه شهید لاجوردی

معاون اول قوه‌قضاییه، گفت: شهید لاجوردی از همین افرادی که فریب‌خورده بودند، منحرف‌شده بودند و سلاح به روی مردم کشیده بودند، مبارز در راه همین انقلاب ساخت.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در بیست و دومین مراسم سالگرد معراج مرد پولادین نهضت و انقلاب، شهید اسدالله لاجوردی ضمن تسلیت ایام شهادت اباعبدالله الحسین (ع) گفت: صف حق و باطل و خوبی و بدی تا قیامت استمرار خواهد داشت. مهم آن است که ما در کدام خط هستیم و تا آخر در کدام خط باقی خواهیم ماند. رفتن در راهی که امام حسین (ع) قدم نهاد سخت است؛ اما سخت‌تر از آن تا آخر ماندن است.

وی افزود: امروز برای ما و برای این نسل و برای کسانی که این انقلاب و امام (ره) را درک کردند، پذیرش برخی مسائل آسان است. همه دیدیم در زمانی که نهضت حسینی به پرچمداری امام بزرگوارمان بلند شد، کسانی بودند که با امام (ره) حرکت کردند؛ اما الان کجا هستند؟ تا کجا همراه امام بودند؟

معاون اول قوه‌قضاییه تصریح کرد: یکی از رهپویان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که از ابتدا تا انتها لبیک گفت و بر این لبیک خود صادقانه ایستاد، سید اسدالله لاجوردی بود که امسال سالگرد او با شروع ماه محرم‌الحرام مصادف شده است.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: شهید لاجوردی شخصیتی بود که از نوجوانی در سنین قبل از بلوغ در راه امام حسین (ع) قدم نهاد. قبل از بلوغ عشق امام حسین (ع) در وجود او تبلور یافت و با مؤمنین و مردم، بسیار مهربان بود و از نوجوانی تا لحظه شهادتش نه انحراف پیدا کرد و نه از رفتن ایستاد.

وی گفت: شهید لاجوردی همانند بسیاری از شهدای بزرگ کربلا صادق و خستگی‌ناپذیر بود و از شماتت دشمنان در راه دین و مکتبش به‌هیچ‌وجه نگران نبود. شهید لاجوردی قدرت را در راه خدمت به مردم صرف کرد.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: شهید لاجوردی شخصیتی بود که چه در زمانی که زیر شکنجه‌های طاقت‌فرسای رژیم منحوس پهلوی و ساواک قرار داشت و چه در زمانی که در این نظام مسئولیت داشت، هیچ تفاوتی نکرد؛ آن موقع خدا را می‌دید و برای خدا صبر می‌کرد و در مقطعی هم که در مسند قدرت قرار گرفت، این قدرت را در راه خدمت به مردم و اسلام صرف کرد.

معاون اول دستگاه قضا افزود: دغدغه شهید لاجوردی در زمانی که در مسند قدرت بود، بیشتر از زمانی بود که زیر شکنجه ساواک قرار داشت و زمانی که در کشور مسئولیت داشت، نگران بود که نکند شیطان و شیطان‌صفت‌ها در روح و جسم و فکر او حلول کنند؛ همان‌طور که در فکر و روح بسیاری از افراد دیگر حلول کردند و آن‌ها را از راه بازداشتند.

وی بیان کرد: شهید لاجوردی همانند مقتدای خود امام حسین (ع) که در بحبوحه جنگ به فکر اصلاح و زنده کردن و تربیت کردن بود، در بحبوحه ترورها و قتل‌های عجیب توسط دشمن از ساختن یک فرد منحرف غافل نمی‌شد و وقت شخصی خود و خانواده خود را با جوانی که احساس می‌کرد فریب‌خورده است، صرف می‌کرد و بعضاً تا صبح با آن فرد صحبت می‌کرد تا او را بازگرداند.

محسنی‌اژه‌ای بابیان اینکه شهید لاجوردی در بحبوحه جنگ مسلحانه تمام‌عیار داخلی مسئولیت دادستانی را بر عهده گرفت، گفت: شهید لاجوردی در مقطعی مسئولیت دادستانی را بر عهده گرفت که مواجه بود با آغاز ترور شخصیت‌های بزرگ و جنگ مسلحانه تمام‌عیار داخلی و جنگ خارجی در ایران. در مقطع مسئولیت شهید لاجوردی عوامل استکبار و تروریست‌ها در شرق و غرب کشور جولان می‌دادند و با سلاح گرم به روی مردم عادی اعم از بازاری، کشاورز، دانشجو و استاد آتش می‌گشودند.

معاون اول دستگاه قضا گفت: شهید لاجوردی در مقطعی مسئولیت دادستانی را پذیرفت که یک مسئول وقتی از خانه بیرون می‌آمد، نمی‌دانست عصر به خانه بازمی‌گردد یا نه و هر آن احتمال می‌داد که خود یا وسیله نقلیه‌اش مورد انفجار قرار گیرد.

وی یادآور شد: این سخن که اگر کسی یک فرد منحرف را نجات دهد، گویی همه انسان‌ها را نجات داده، در شخص شهید لاجوردی تبلور پیدا می‌کرد. محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: شهید لاجوردی از همین افرادی که فریب‌خورده بودند، منحرف‌شده بودند و سلاح به روی مردم کشیده بودند، مبارز در راه همین انقلاب ساخت.

معاون اول قوه‌قضاییه بیان کرد: او کسانی را ساخت که به جبهه اعزام شدند و به شهادت رسیدند؛ کسانی را ساخت که تا همین امروز و تا الان در خط مستقیم باقی ماندند.

وی بابیان اینکه شهید لاجوردی شخصیتی فروتن و متواضع بود، گفت: زندانیان وقتی شهید لاجوردی وارد یک بند می‌شد، نمی‌دانستند که ایشان دادستان است و باور نمی‌کردند؛ چراکه می‌دیدند یک شخص عادی مثل همه و بدون داشتن چند محافظ وارد زندان می‌شد. شهید لاجوردی نفوذناپذیر بود محسنی‌اژه‌ای تاکید کرد: شهید لاجوردی بسیار حساس نسبت به بیت‌المال و آگاه نسبت به زمان بود؛ فریب نمی‌خورد؛ نفوذناپذیر بود؛ به‌شدت مقلد و متعبد بود و از خودش اجتهاد نمی‌کرد. او فقه خوانده بود و اهل مطالعه بود؛ ولی مثل برخی نبود که آنجا که باید تقلید کرد، از خودش اجتهاد کند و فتوا دهد.

معاون اول قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و آرزوی محشور شدن آنان با امام حسین (ع) عنوان کرد: دو عامل شهید لاجوردی را علاوه بر این‌که صبور، صادق، بصیر، شجاع بود، ماندگار و ممتاز کرد، اول اینکه از ابتدای نوجوانی تا لحظه شهادت یک‌لحظه منحرف نشد و دست از مقتدای خود برنداشت و همیشه پشت سر امام، مکتب، مرجع تقلید و ولی‌فقیه خود حرکت کرد و این چیزی بود که لاجوردی را ممتاز کرد.

محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: نکته دوم این است که شهید لاجوردی یک‌لحظه از تلاش و مجاهدت در راه خدا بازنماند. او بسیار با خانواده خود مهربان بود و برای خدا، کار خانه را انجام می‌داد؛ برای خدا لبخند می‌زد و برای خدا گریه می‌کرد و یک‌لحظه از مجاهدت دست نکشید و خستگی‌ناپذیر بود.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی بودند که چه‌بسا بیش از شهید لاجوردی شکنجه شدند؛ اما الان کجا هستند و چه می‌کنند؟؛ کسانی بودند که مبارزه کردند و ادعای کمک به خلق را داشتند و چه‌بسا واقعاً در این مسیر قرار گرفتند؛ اما اکنون مسیر آن‌ها جداست.

گفتنی است، در این مراسم با اهدای تابلوی ضریح شش‌گوشه حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) به خانواده شهید سید اسدالله لاجوردی، از همسر و فرزندان این شهید بزرگوار، قدردانی به عمل آمد. همچنین با حضور رییس و مسئولان سازمان زندان‌ها به همراه خانواده شهید لاجوردی در مقابل درب ورودی سازمان زندان‌ها، از تندیس شهید سید اسدالله لاجوردی رونمایی شد.

شهید اسدالله لاجوردی از شاگردان شهید بهشتی و شهید مطهری بود که در اعدام انقلابی حسنعلی منصور، نخست‌وزیر محمدرضا پهلوی نیز همکاری داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی به ریاست زندان اوین رسید و سپس دادستان تهران شد. ایشان تلاش فراوانی جهت مبارزه با گروه‌های جنگ‌طلب و چپ‌گرا مثل سازمان منافقین، سازمان پیکار و ... در دوران دادستانی و ریاست زندان اوین داشت. منافقین کوردل که حقد و کینه دیرینه‌ای از سید اسدالله لاجوردی داشتند بارها برای به شهادت رساندن او، برنامه‌ریزی کردند که سرانجام گروهک تروریستی منافقین اول شهریورماه ۱۳۷۷ شهید اسدالله لاجوردی را در بازار تهران و درحالی‌که بنا به درخواست خودش هیچ‌گونه محافظتی نیز از وی نمی‌شد، ترور کردند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
    0 0
    خدا رحمتشون کنه این جنس آدم نایابه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس