کد خبر 1105752
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
ترامپ نمایه

حذف دستکم ۳۰ پاراگراف از ۳۵ پاراگراف قطعنامه ضد ایرانی آمریکا، نشان از عقب نشینی کاخ سفید از خواسته‌های نامعقول خود دارد.

به گزارش مشرق، مخالفت کشورهای حاضر در برجام بویژه روسیه و چین با پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران موجب شد تا واشنگتن اقدام به تعدیل خواسته‌های غیر معقول خود کند.

آسوشیتدپرس نوشته است که پیش‌نویس جدید تنها چهار پاراگراف است و جایگزین پیش‌نویس هفت صفحه‌ای ۳۵ پاراگرافی شده است.

در پیش‌نویس قطعنامه جدید با تلطیف در مواضع آمده است: با وجود اینکه تحریم تسلیحاتی تا ۱۸ اکتبر منقضی می‌شود اما این تحریم‌ها تا زمانیکه شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد، تمدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

تلاش ناموفق اروپا برای توافق با پکن و مسکو درباره تحریم ایران

در این پیش‌نویس ادعا شده است که اجرای کامل تحریم تسلیحاتی برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است.

رویترز نیز در این رابطه می‌نویسد: آمریکا در این پیش‌نویس به زبان ساده از اعضای شورای امنیت خواسته است که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تا زمانی که شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد، تمدید کنند.

از دیگر اصلاحات اعمال شده در این پیش‌نویس قطعنامه می‌توان به تقلیل آن از ۳۵ پاراگراف به ۲ یا ۴ پاراگراف؛ حذف تحریم مقام‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ عدم تمدید تحریم‌ها برای مدت نامعلوم و در عوض، تمدید این تحریم‌ها تا زمان اتخاذ تصمیم مقتضی دیگر از سوی شورای امنیت؛ و همچنین حذف بندی که خواستار بازرسی از کشتی‌های حامل کالاهای ایرانی می‌شود.

افزون بر این، آمریکا از اعضای شورای امنیت خواسته است که تا ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) نظر خود را درباره این پیش‌نویس قطعنامه ارائه دهند.

فایننشیال تایمز نیز درباره جزئیات این پیش‌نویس جدید می‌نویسد: در قطعنامه پیشنهادی جدید، لحن شدید در محکوم کردن اقدامات گذشته ایران کنار گذاشته شده و برای جلب حمایت کشورهای دیگر موضوع بازرسی از کشتی (ها) و توقیف تسلیحات، ممنوعیت مسافرتی و مسدود کردن دارایی‌های ایرانی‌های خاص حذف شده است.

بی بی سی نیز در بیان جزئیات پیش‌نویس قبلی می‌نویسد: پیش‌نویس اولیه یک سند چند صفحه‌ای ۳۵ پاراگرافی بود که شامل یک مقدمه طولانی در متهم کردن ایران به صدور سلاح به گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق، سوریه، لبنان و یمن بود.

پیش‌نویس اولیه همچنین خواهان آن بود که کشورها محموله هواپیماها و کشتی‌ها را که «با دلیل منطقی» مشکوک به نقض تحریم تسلیحاتی ایران باشند بازرسی کنند. سند مذکور ضمیمه‌ای از اسامی مقامات ایرانی برای تحریم‌های هدفمند سازمان ملل متحد نیز پیشنهاد کرده بود.

دیپلمات‌های شورای امنیت می‌گویند که پیش‌نویس تغییریافته می‌تواند روز پنجشنبه به شکل نهایی ارائه شود و جمعه نیز به رای گذاشته شود.

تلاش برای جلب نظر امضا کنندگان برجام

بدون شک یکی از اهداف آمریکا از تعدیل خواسته‌های خود در این قطعنامه، جلب نظر کشورهای باقی مانده در برجام برای همراهی با واشنگتن در برابر ایران است.

پیش از تعدیل این قطعنامه، روسیه و چین به صراحت از مخالفت خود با خواسته‌های آمریکا خبر داده و حتی کشورهای اروپای نیز اعلام کرده بودند که با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالف هستند.

فایننشیال تایمز درباره دلیل تعدیل خواسته‌های آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه جدید می‌نویسد: یک دیپلمات امنیتی سازمان ملل اعلام کرده هدف آمریکا از به کار بردن لحن جدید در قطعنامه، راضی کردن متحدان اروپایی و منزوی کردن چین و روسیه از نظر مخالفت با قطعنامه است. اما این دیپلمات افزود آمریکا هنوز یقین ندارد قطعنامه جدید آراء لازم برای تصویب را کسب کند. همچنین معلوم نیست که آیا رویکرد جدید موجب جلب رضایت متحدان آمریکا خواهد شد.

با وجود این تغییرات، هنوز هم پیش بینی می‌شود که اعضای شورای امنیت این تلاش را رد کنند.

ریچارد گوآن، رئیس گروه بحران بین‌الملل سازمان ملل گفت: «اگر هدف، هنوز تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی بدون اعطای هیچ گونه امتیاز دیگر به ایران باشد، هنوز هم فکر می‌کنم چین و روسیه این (قطعنامه پیشنهادی جدید) را وتو خواهند کرد.»

مرحله بعدی امتیازدهی

پیش بینی می‌شود که اگر آمریکا در به ثمر رساندن این قطعنامه تعدیل شده نیز موفق نشود به سراغ امتیاز دادن به روسیه و چین برود.

آمریکا معتقد است که دلیل اصلی مخالف روسیه و چین با خواست واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آن است که می‌خواهند تسلیحات خود را به ایران بفروشند و از این راه به سود سرشاری برسند.

از همین رو ممکن است آمریکا در صورت شکست پیش‌نویس قطعنامه جدید، پیش‌نویس دیگری را تهیه کرده و در آن تغییراتی را ایجاد کرده و به نوعی اجازه صادرات محدود تسلیحات کم خطر را به ایران بدهد تا از این طریق نظر مساعد روسیه و چین را نیز برای تمدید تحریم ایران جلب کند.

ترامپ به دنبال پیروزی نمادین

شکی در این نیست که تعدیل خواسته‌ها از سوی آمریکا با توجه به سیاست فشار حداکثری این کشور علیه ایران، نوعی شکست برای واشنگتن محسوب می‌شود. با این وجود اما ترامپ برای آنکه خود را پیروز این میدان نشان دهد به دنبال آن است تا به هر نحو ممکن قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به تصویب شورای امنیت برساند تا بدین ترتیب به یک پیروزی نمادین دست پیدا کند.

کسب این پیروزی در فاصله اندک باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای ترامپ اهمیت ویژه‌ای دارد چون در حوزه سیاست خارجی به موجب آنکه طرح نزدیکی به کره شمالی تقریباً شکست خورده، معامله قرن هنوز اجرایی نشده و برنامه‌های واشنگتن در برابر ایران و ونزوئلا نیز زمین گیر شده، هیچ‌گونه نمره مثبتی در کارنامه وی ثبت نشده است.

از همین رو کسب حمایت کشورهایی که تا پیش از آغاز ریاست جمهوری ترامپ متحدان اصلی آمریکا محسوب می‌شدند و در مسائل مهم جهانی نیز همواره چشم به دهان کاخ سفید دوخته بودند اما در طول چهار سال اخیر پله از واشنگتن دور شده‌اند، یک اتفاق مثبت بسیار بزرگ برای وی خواهد بود.

در صورت رسیدن به این پیروزی نمادین، کاخ سفید و رسانه‌های همسو با آن با چنان تبلیغات گسترده‌ای آن را به خورد افکار عمومی می‌دهند که گویی ترامپ در یک آوردگاه حساس به یک پیروزی بسیار بزرگ رسیده است.

در نهایت نیز این پیروزی نمادین-که بسیار بعید است- تبدیل به اهرمی برای موفق نشان دادن سیاست خارجی ترامپ و تضمین پیروزی وی در انتخابات ماه نوامبر می‌شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  34 4
  این یک دورخیز است برای رسیدن به تمام بندهای مورد نظرش، چون امریکایی که با یک تغییر دولت، تمام تحریم‌های غیر قانونی علیه ایران را دوباره زنده کرد، در صورت موفق شدن در این مرحله، با امیدواری بیشتر به سمت ۳۰ قسمت بعدی حرکت می‌کند.
  • باسلام BE ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   42 6
   البته غلط میکند و بقول امام خامنه ای ، شتر در خواب بیند پنبه دانه
  • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   0 0
   ما خنگ شدیم انگار بابا تمدید تحریم ها تا زمان مقتضی که شورای امنیت تصمیم بگیرد یعنی دایمی شدن تحریم های نظامی است خیلی ساده چون برای پایان زمان مقتضی باید شورای امنیت و آمریکا رضایت دهند هر گونه تمدید تسلیحاتی به معنای پایان برجام است چه با لحن نرم یا لحن تند باشد
  • احمد IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   0 0
   بسته پیشنهادی که من برای مذاکرات با آمریکا دارم اینه که همه غربگداها رو بدیم به آمریکا. در ازاشون هم هیچی نگیریم.
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  3 20
  اگه شما سیاستمدار باشین، باید به چین و روسیه از همین الان بگین یا تحریمو وتو کرده و به ایران اسلحه درست حسابی میفروشین، یا اینکه از قرارداد بلند مدت خبری نیست. به آمریکا هم در جواب ترامپ بصورت رسانه ای باید بگین، در صورت اصرار به تمدید تسلیحاتی حتی بصورت نصفه نیمه، تا زمان وجود ترامپ در کاخ سفید مذاکره بی مذاکره!!!
  • با سلام BE ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   0 0
   دوست عزیز ، تحریم تسلیحاتی برای اینه که ایران به یک صادر کننده عمده تسلیحات نظامی تبدیل نشود ، کلکسیون پهبادهای آمریکایی و اسراییلی و ام کیو وان و آر کیو هشت و آرامکو و رامبو های خیسی پذیر و پایگاه عین الجسد و غیره فراموش نشود
 • هادی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  16 3
  اگه تحریما تمدید بشه ظریف باید به مردم جواب پس بده
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
   0 0
   مگه تا بحال جواب پس داده؟
 • US ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  25 4
  بالاتر گرفته تا کم کم برسه به همون چیزی که میخاد. ساده لوح نباید بود.
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  19 4
  خوب اگر تا تصمیم بعدی شورای امنیت ایران تو تحریم باشه یعنی عملا اگر تا ابد دیگه جلسه ای در این باره گرفته نشه ایران ابد تحریم میشه به تیم مذاکره کننده بگید چون اینا این چیزا رو نمیفهمن
 • حامد IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  38 2
  روح تمام شهدای این خاک الخصوص سردار سلیمانی شاد باشد. قابل توجه اون ابوموسی اشعری های که می گفتند نظامی را دو دستی بدیم به غرب چون هزینه زیادی برای دولت دارد تا شاید ای چنین ما هم مثل آلمان و ژاپن پیشرفته بشیم و من این نور امید را در دوره دوم دولت تدبیر و امید می بینم. حالا برکات قدرت نظامی و امنیتی و موشکی و.....معلوم شد.
 • BE ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  ترامپ قمار باز بی ناموس
 • NZ ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  اصل هدف دشمن مشخص و ثابت است و تاریخ گواه آنست. بنابراین دشمن با حذف و اضافه پاراگراف و این بازیها فقط قصد امتیاز آوری برای خود و ایجاد تنفس برای راند جلوتر است. یک انسان با حیوان درنده نه معامله می کند و نه مذاکره بلکه باید تولید سلاح نامتقارن در جهت برتری کند و آنرا همیشه در حال آماده باش بگذارد.
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  تعدیل !!! مشرق جون تعدیل از اعتدال میآد و از عدل ! قانون جنگل رو چه به این منطقیات !!
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  اعتماد به غربیهای خیانتکار و عهد شکن از اول اشتباه بود
 • با سلام BE ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  مشرق جان ، بعضی اوقات مشکوک میزنی ، شاید ناخواسته ، خدا داند
 • DE ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  بابا ديگه ول کنین آمریکا رو! عه! هنوز هم امید دارید به آمریکا؟
 • NL ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  یعنی اینقدر بی شعورید که نمی فهمید این ترفندی برای تصویب تحریم و در قدم بعدی میاد سراغ کس و کارت
 • GB ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  این یک امتحان بزرگ برای چین و روسیه است.اگر به هر دلیلی با امتیازدهی آمریکا از مواضع قبلی خود مبنی بر عدم تمدید تحریم ها، عدول کردند یعنی در آینده جایگاه جدی در سیاست خارجی ایران نخواهند داشت... این پیام باید شفاف و صریح به اونها داده بشه که اگه قرار به داشتن شریک نامطمئن باشه، اروپا و آمریکا هستند و نیازی به آنها نیست.
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  1 0
  توی متن جدید نوشتن تمدید تحریم تسلیحاتی تا زمانی که شورای امنیت سازمان ملل تصمیم دیگری بگیرد ! خب تا زمانی که آمریکا هست معلومه تا ابد نمیزاره شورای امنیت تصمیم دیگری بگیره و هر تصمیم دیگه ای رو وتو می کنه
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  این دشمن عقب نمی نشیند. آماده می شود برای قدم بعدی. ما هم آماده ایم.
 • علی IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  0 0
  .نبایدبه.غربیها.اعتمادکردمابایدرا.خودمان.راادامه.بدهیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس