«الیوت آبرامز» کیست؛ از ماجرای مک فارلین تا ناکامی در ونزوئلا

با کنار رفتن «برایان هوک»، کاخ سفید یک دیپلمات قدیمی را به عنوان مسئول پرونده ایران معرفی کرده اما این چهره کهنه کار در کارنامه خود موفقیت چندانی نداشته است.

به گزارش مشرق، شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران یک قربانی برجا گذاشته و این قربانی کسی نیست جز «برایان هوک» که در سال های گذشته تلاش زیادی را برای همراه کردن سایر کشورهای جهان با مواضع ضد ایرانی واشنگتن انجام داد. 

رقم خوردن این شسکت برای دونالد ترامپی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است به هیچ وجه قابل قبول نبوده از همین رو هوک قربانی شد تا شکست سیاست های آمریکا در قبال ایران، در پرونده سیاست خارجی ترامپ نوشته شنود. 

بیشتر بخوانید:

«آچمز» شدن آمریکا مقابل بازدارندگی ایران

نماینده جدید آمریکا در امور ایران مشخص شد

برایان هوک کارش را کمی پس از آن شروع کرد که آمریکا با دستور دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. پس از خروج آمریکا از برجام، «گروه کاری ویژه ایران» تشکیل شد و هوک چهره اصلی سیاست «فشار حداکثری» بود که از ایران انتقاد می‌کرد و به دفاع از سیاست آمریکا درباره تهران می‌پرداخت.

او در حالی از مقامش کنار رفت که به نظر می‌رسد بازگشت تحریم‌های آمریکا برخلاف خواسته دولت ترامپ نتوانسته ایران را برای توافقی دیگر به میز مذاکره بازگرداند.

حال چند ماهی بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری نمانده و روزنامه واشنگتن پست از قول منبعی آگاه نوشته کناره‌گیری هوک به درخواست دولت بوده تا شکست استراتژی در مورد ایران به گردن او بیفتد.

با کنار فتن هوک از مسئولیت پرونده ایران، «الیوت آبرامز» این پرونده را بدست گرفته اما آبرامز کیست؟ 

«کیل براون»، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با استعفای هوک و انتصاب «الیوت آبرامز» به عنوان نماینده ویژه جدید آمریکا در امور ایران، در توئیتر نوشت: چندین دهه تجربه در سیاست خارجی باعث می‌شود که آبرامز به روابط فعلی پویایی ببخشد و به پیشرفت تلاش‌های دیپلماتیک و سیاست خارجی ما کمک کند.

اما «ایلهان عمر»، عضو مسلمان کنگره آمریکا در واکنشی منفی نسبت به انتصاب «الیوت آبرامز» به عنوان نماینده جدید آمریکا در امور ایران، او را دارای پیشینه منفی عنوان کرد و گفت: الیوت آبرامز نباید مسؤل سیاست در برابر ایران باشد.

به گفته نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، «الیوت آبرامز» به کنگره دروغ گفت و بر کشتار صدها شهروند غیرنظامی سرپوش گذاشت، پس او نباید مسؤل سیاست در برابر ایران یا هر سیاست دیگری باشد.

سوابق کاری آبرامز

بی بی سی در این رابطه می نویسد: آبرامز با چهار دهه حضور در سیاست خارجی آمریکا در رویدادهای مهمی چون ماجرای مک‌فارلین، تلاش برای سرنگونی چاوز و جنگ عراق نقش داشته است.

الیوت آبرامز از دسته سیاستمداران آمریکایی است که به نومحافظه‌کاران یا نئوکان‌ها مشهورند و در سیاست خارجی به دنبال نقش فعال آمریکا در امور کشورهای دیگر هستند و تبلیغ دموکراسی و ارزش‌های لیبرال را در کنار نظامی‌گری دارند.

الیوت آبرامز که جانشین برایان هوک شده مسئول سیاست آمریکا در امور ونزوئلا بوده است. وی هرچند پرسابقه‌تر است و به سرسختی مشهور، اما عملا در مورد ونزوئلا موفق‌تر از هوک در مورد ایران نبوده است.

با وجود اقدامات آمریکا، نیکلاس مادورو همچنان در قدرت است و تحریم‌های پیاپی، به رسمیت شناختن و حتی تلاش‌های مخالفان برای سرنگونی دولت از طریق کودتا به جایی نرسیده است.

از سوی دیگر اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا نمایشی سیاسی از این بوده که این دو می‌توانند همچنان خلاف سیاست‌های اعلام‌شده آمریکا عمل کنند.

حال قرار است آبرامز نماینده ویژه دولت آمریکا در امور هر دو کشور باشد.

در آغاز کار دولت دونالد ترامپ گزارش‌ها حاکی از آن بود که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وقت آمریکا، می‌خواست  آبرامز را به عنوان معاون وزیر خارجه انتخاب کند، اما به دلیل مخالفت ترامپ نتوانست.

 آبرامز پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ مقاله‌ای در نقد دونالد ترامپ نوشته بود که با مثالی تاریخی از حزب دموکرات در انتخابات ۱۹۷۲ آمریکا این طور شروع می‌شد: حزب کسی را نامزد کرده که نمی‌تواند برنده شود و نباید رئیس جمهور ایالات متحده شود.

خود رکس تیلرسون یکی از مقام‌های پرشماری بود که دولت ترامپ را ترک کردند، اما  اکنون آبرامز در سال آخر به دولت ترامپ پیوسته است.

آبرامز در دولت‌های قبلی آمریکا چه سابقه‌ای دارد؟

الیوت آبرامز در دولت رونالد ریگان معاون وزیر خارجه در امور حقوق بشر و بعدتر معاون امور قاره آمریکا شد.

هرچند که مقامش عنوان حقوق بشری را در خود داشت، گروه‌های حقوق بشری منتقدش بودند.

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در دوران ریگان، الیوت آبرامز را متهم می‌کردند که در لاپوشانی جنایت‌های حکومت‌های نظامی متحد آمریکا در آمریکای لاتین نقش داشته است.

او گزارش‌ها از کشتار غیرنظامیان به دست نیروهای دیکتاتوری نظامی السالوادور را رد می‌کرد و حامی «افراین ریوس مونت» دیکتاتور نظامی گواتمالا بود.

الیوت آبرامز همچنین خواهان مداخله مستقیم آمریکا برای سرنگونی «مانوئل نوریگا» در پاناما شده بود؛ سرنوشتی که در واقعیت برای این عامل سابق سیا و دشمن بعدی آمریکا اتفاق افتاد.

الیوت آبرامز در ماجرای «مک فارلین» برای پنهان کردن اطلاعات از سوی کنگره مجرم شناخته شد.

آبرامز فردی است به گواهی خود سلطنت طلبان در جلسات و سخنرانی های رضا پهلوی حاضر می شود. آبرامز روی جریانی حساب کرده که لیدرش از سیا پول و از اسرائیل مشورت می گیرد

البته جرج بوش پدر، که پس از ریاست سازمان سیا معاون رونالد ریگان شده بود، پس از رسیدن به ریاست جمهوری الیوت آبرامز را عفو کرد.

چند سال بعد که جرج بوش پسر به قدرت رسید آبرامز دوباره به دولت آمریکا برگشت و مقام‌هایی از جمله دستیار ویژه رئیس‌جمهور و جانشین مشاور امنیت ملی شد.

در دوره جرج بوش پسر و جنگ عراق الیوت آبرامز در سیاستگذاری کاخ سفید برای خاورمیانه نقش داشت.

در سال ۲۰۰۲ روزنامه گاردین گزارش کرد که  آبرامز در حمایت از کودتای نافرجامی علیه هوگو چاوز، رئیس جمهور وقت ونزوئلا، نقش داشته است.

موضع آبرامز درباره ایران چیست؟

الیوت آبرامز در یکی از صحبت‌های اخیرش درباره ونزوئلا آن را در کنار ایران دو حکومت منفور خوانده است.

در سال ۲۰۰۳، درست پس از حمله آمریکا به عراق، آن طور که واشنگتن‌پست گزارش کرده آبرامز نقشی کلیدی در به سرانجام نرسیدن «طرح صلح پیشنهادی ایران» داشته است.

طرحی که واشنگتن‌پست در ۲۰۰۷ گزارش کرد از طریق فاکس ارسال شد و الیوت آبرامز آن را به «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه دوقت آمریکا، نرسانده است.

ارتباط آبرامز با خاندان پهلوی 

رسانه آمریکایی «لوبلاگ» از ارتباط آبرامز با خاندان پهلوی بویژه شخص رضا پهلوی، گزارش داده و می نویسد: آبرامز فردی است به گواهی خود سلطنت طلبان در جلسات و سخنرانی های رضا پهلوی حاضر می شود. آبرامز روی جریانی حساب کرده که لیدرش از سیا پول و از اسرائیل مشورت می گیرد و مشکلی با بمباران اتمی ایران ندارد با همه اینها امیدوار است که مردم ایران را به خود جذب کند و رضا پهلوی و تشکیلاتش به آبرامز تکیه کرده؛ کسی که به «مهندس جنگ عراق» معروف است و برایش اشغال خونبار کشورها مایه افتخار است.

«استفن مایلز» مدیر اجرایی گروه ضدجنگ «پیروزی بدون جنگ» می‌گوید: دوره کاری آبرامز در قبال السالوادور، گواتمالا، نیکاراگوئه و پاناما مملو از بدترین وسوسه‌هایی است که سیاست خارجی آمریکا به خود دیده است، یعنی جنگ‌طلبی، نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از رژیم‌های خودکامه.

استقبال سازمان‌های یهودی آمریکا از انتخاب آبرامز

گروه‌ها و سازمان‌های آمریکایی یهودی و حامی اسرائیل از انتصاب نماینده جدید آمریکا در امور ایران استقبال کرده اند.

به گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، این گروه‌ها نظر به تجربه و پیشینه طولانی الیوت آبرامز در کار سیاسی، ابراز اطمینان کردند که او فردی توانمند در پیشبرد ماموریت محوله است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • NZ ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  باید تمام عیار آماده تسویه حساب با این حروزاده ها باشیم و آنها (آمریکا و صهیونیسم) باید جواب آتش را در خانه دریافت کنند در غیر اینصورت آنها کشتار وسیعی براه می اندازند.
 • داود IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 1
  برايان هوك قرباني شد؟ نهايتا كارش را از دست داد اما قرباني واقعي ما مردم ايرانيم
 • عبدالله مومن IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  حتما این شیطان هم یک یهودی صهیونیست دیگر است
 • بابک IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  4 0
  یدالله فوق ایدیهم... الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ. آمریکا، از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر... آخر کار این شمایید که خوار و ذلیل و نابود خواهید شد
 • مهرناز IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  ترامپ " با تعویض پالان خریتی که درتفکرت قرار دارد " مرادی برایت حاصل نخواهد شد.
 • AU ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  10 0
  ایلهان عمر هم یکی دو سالی هست دم در آورده علیه ایران خیلی حرف ها می‌زنه. من حدس می‌زنم کار بدی کرده ازش فیلمی مدرکی دارند.
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  2 0
  یک سگ رفت گرگ بجایش آمد. اما اینجا دلیر مردانی هستند که با دست خالی گرگ ها را شکار میکنند. ایران اسلامی شیر این جنگل بی قانون است.
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  ان شاءالله اگر مقاومت این کفتار خوش خط و خال و خون خار رو شکار کنه آمریکای در حال اضمحلال حساب کار دستش میاد.
 • بیسیمچی IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  2 0
  اینها همه می میرند و بدنهایشان طعمه کرم های گور می شود و اسلام می ماند و حق عالم را فرا خواهد گرفت. وعده الهی این است حالا اینها به هر دری بزنند
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 1
  سلام به دلار پنجاه هزار توماني سلام به گوشت كيلويي سيصد هزار توماني سلام به پنير كيلويي سي هزار تومان سلام به حلبي آبادهاي حومه شهر سلام به سيل بيكاران سلام به سيل مهاجران سلام به سيل پناهندگان سلام به اسكلت مرغ خداحافظ اميد روزهاي بهتر خداحافظ خيال رفاه حداقلي خداحافظ هر سه سال يكبار مسافرت خداحافظ مسكن توي شهر
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  برده های صهیونیسم
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  یه یانکی خوک صفت دیگه، فقط همین!!
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  1 0
  پس با گرگ پیر طرفیم باید همه اقداماتش رصد شود حتی شده با نفوذ به مکاتبات و مکالمات
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  جمع توله های شیطان تکمیل تر میشه اون از ترامپ قمار باز اون از دلقک سیبیلو اینم از این بشکه نجاست و جدیدا هم این سگ پاچه گیر ... راستی اون عجوزه خبیث را یادم رفت
 • IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  2 1
  برایان هوک نقشش کشوندن ایران پای میز تسلیم به زور و تهدید و تحریم بود که نتوانست چیزی که ترامپ میخواست قبل انتخابات عملی بشه. الیوت آبرامز با هدف آشوب سراسری و حملات گسترده تروریستی به روی کار اومده. اولی هدفش فشار شدید اقتصادی با چاشنی فشار نظامی و آشوب بود اما دومی که سابقا مثل پمپئو رییس سیا بوده، اهداف خرابکاری و تروریسم و خلاصه اهداف کاملا نظامی بر علیه مردم ایران رو دنبال خواهد کرد. آخرین دستپختش در ونزوئلا هم عملیات ناموفق ربودن رییس جمهور مادورو توسط شبه نظامیان آمریکایی و مزدورانشون بود. قبل این اینکه به این مرحله برسه، در داخل یک گوایدو و رقیب ساختگی تراشیدن تا بین مردم دو دستگی ایجاد کنند و سپس فاز نظامی رو عملیاتی کردند. جدای از کودتا، حملات متعدد کارتلها به مرزهای ونزوئلا و دستگیری متعدد اونها هم اتفاق افتاد. نیروهای امنیتی کشور در خارج مرزها، کنار مرزها و داخل مرزها اگر دو چشم داشتند باید الان چهارچشمی عمل کنند
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 3
  تحریم جواب نداد یک آدم کش را جهت ترور و آشوب و اغتشاش در ایران روی کار آوردند..
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  5 4
  در هر حال امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   0 0
   دقیقا
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  2 3
  «الیوت آبرامز» کیست؟ سگ زردی است که برادر شغال(برایان هوک) است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس