سید حسن نصرالله نمایه

دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی لبنان اظهار داشت که حادثه انفجار بیروت، «فاجعه انسانی بزرگی است» و این حزب آماده کمک به دولت برای برون‌رفت از این بحران و فاجعه است.

به گزارش مشرق، «سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان عصر جمعه (۱۷ مرداد) در خصوص تحولات منطقه و تحولات این کشور بعد از انفجار بندر بیروت از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد.

قرار بود سخنرانی سید حسن نصرالله چهارشنبه این هفته انجام شود که به دلیل وقوع انفجار در بندر بیروت و کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان لبنانی به جمعه موکول شد. تاکنون بر اثر این انفجار، بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست داده و پنج هزار نفر دچار مصدومیت شدند و ده‌ها نفر نیز همچنان مفقود هستند.

انفجار بندر بیروت، موضوع ویژه سخنرانی سید

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت که قرار بود در سخنرانی روز چهارشنبه در مورد تحولات لبنان از اوضاع اقتصادی تا بحران سوخت در لبنان سخنرانی کند ولی به دلیل انفجار لغو شد و سخنرانی امروز مختص حادثه انفجار بندر بیروت خواهد بود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان این حادثه را به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و برای زخمی‌های حادثه طلب شفای عاجل کرد و ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با همکاری همه لبنانی‌ها، بتوان پیامدهای این حادثه را که در تاریخ معاصر لبنان بی‌سابقه بوده، پشت سر گذاشت.

او گفت: «در برابر این گونه حوادث استثنائی در تاریخ لبنان نیاز به تعامل استثنائی در سطوح روانی، سیاسی و رسانه‌ای وجود دارد». سید حسن نصرالله گفت که آنچه بعد از این حادثه جلب توجه کرد همبستگی و همکاری جمعی از فراخوان برای جمع کردن کمک و ..  گرفته تا پیام‌های همدردی و همبستگی به رغم همه بحران‌های لبنان بود.

حزب‌الله در کنار دولت و آماده  است برای عبور از این فاجعه به آن کمک کند

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که این حزب و همه نیروها و کادر و تجهیزات آن در اختیار دولت است تا این بحران را پشت سر بگذارد. وی اظهار داشت که حزب‌الله آماده است در قضیه اسکان و پناه دادن به خانواده‌های بی‌پناه و تهیه مسکن جایگزین برای آن‌ها مشارکت و همکاری کند.

وی افزود: «بر طرح اسکان تأکید می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که هر خانواده‌ای که مسکن خود را از دست داده یا نیازمند ترمیم است یا فعلا به سرپناهی موقت نیاز دارد، ما آماده کمک به این خانواده‌ها هستیم. خوب نیست [برای ما] که خانواده‌ای در خیابان باشد یا اینکه احساس کند باری بر دوش کسی یا نزدیکانش شده است».

انفجار بیروت، فاجعه انسانی بزرگی است

سید حسن نصرالله با بیان اینکه فاجعه انفجار بیروت، «فاجعه بسیار بزرگ و خطرناکی» است و نتایج و پیامدهای اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی برای لبنان خواهد داشت.

او از تلاش برخی گروه‌ها و جریان‌ها در داخل و خارج لبنان برای تخریب حزب‌الله و متهم کردن این حزب به دست داشتن در این انفجار انتقاد کرد و گفت که از همان ساعات اولیه وقوع انفجار، برخی نیروهای سیاسی و رسانه‌ها شروع کردند و گفتند که این انفجار مربوط به انبار موشک‌های حزب‌الله است.

انفجار بندر بیروت هیچ ارتباطی به حزب‌الله ندارد

سید حسن نصرالله ادامه داد: «این که گفته شود انفجار بیروت ناشی از مخازن تسلیحاتی و انبارهای موشکی حزب‌الله است، نهایت ظلم و جنایت در حق ماست. ما قاطعانه و با جدیت وجود هرگونه موشک یا مواد [منفجره] متعلق به ما در بندر بیروت چه در گذشته و چه در حال حاضر را تکذیب می‌کنیم».

مدیریت بندر بیروت دست حزب‌الله نیست

وی ادعای برخی از رسانه‌ها و جریان‌ها مبنی بر اینکه حزب‌الله بندر بیروت را مدیریت می‌کرد شدیداً رد کرد و گفت که ما همواره بر این موضع خودمان مبنی بر اینکه در این انفجار دخالتی نداشتیم، تأکید خواهیم کرد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت که موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای شتابزده در مورد این حادثه و فاجعه مبتنی بر تحریف  واقعیت‌ها بوده و بر اساس این قاعده که «دروغ بگو، تا همه باور کنند» است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به روند سناریوی دروغ‌پراکنی جریان مخالف مقاومت اسلامی در قضیه انفجار اشاره کرد و گفت برخی بعد از اینکه آمریکا از اظهارات ترامپ عقب‌نشینی کرد و عاملیت خارجی در انفجار را رد کرد، خواستند به طریق دیگری حزب‌الله را متهم کنند. آن‌ها گفتند که حزب‌الله مسئول این حادثه است؛ چرا که بندر را اداره می‌کند و همه‌کار بندر حزب‌الله است. این هم یک دروغی بیش نبود.

حزب‌الله بندر حیفا را بهتر از بیروت می‌شناسد

سید حسن نصرالله گفت: «ما بندر بیروت را نه مدیریت می‌کنیم و نه سیطره و نظارت بر آن داری. و اصلا نه می‌دانیم در این بندر چه چیزی وجود دارد. ما بندر حیفا (واقع در فلسطین اشغالی) را بیشتر از بندر بیروت می‌شناسیم. بندر بیروت مسئولیت ما نیست بلکه مسئولیت حیفا بر عده ماست؛ چرا که این بندر بخشی از راهبرد دفاع از لبنان است».

زمان مرهم گذاشتن بر زخم است نه تسویه‌حساب‌های سیاسی

وی اظهار داشت که برخی به دنبال بهره‌برداری سیاسی از حادثه انفجار هستند ولی حزب‌الله مُصر است که این شرایط و لحظات، زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های سیاسی و حزبی نیست. سید حسن نصرالله از مردم لبنان خواست رسانه‌هایی را که اقدام به تحریم و تشویق و سوق دادن به جنگ داخلی در لبنان کرده‌اند، محاکمه کنند.

وی در پاسخ به یاوه‌گویی‌های رسانه‌های مخالف و اتهام‌زنی‌ها علیه حزب‌الله نیز گفت: «فعلاً وقت تسکین درد و مرهم گذاشتن بر زخم  است [نه نمک پاشیدن]. ما در آینده پاسخ این‌ها را خواهیم داد و اثبات خواهیم کرد که چه کسی در وهم و خیال زندگی می‌کند».

ضرورت انجام تحقیقات شفاف و منصفانه در قضیه انفجار

دبیرکل حزب‌الله لبنان خواستار انجام تحقیقات شفاف در حادثه پیش‌آمده و محاکمه کسانی شد که در مسئولیت خود کوتاهی کرده‌اند. وی با بیان اینکه امکان مشارکت دادن ارتش در انجام تحقیقات وجود دارد، اظهار داشت که همه حتی ارتش و پارلمان نیز در برابر محاکمه عاملان حادثه انفجار بیروت مسئولیت دارند.

اگر حقیقت برملا نشود، لبنان در آینده با بحران موجودیتی مواجه خواهد شد

او گفت: «حادثه انفجار بندر بیروت، فاجعه‌ای نیست که در باره آن دست به سیاسی‌کاری و فرقه‌گرایی زد و اظهارات مبتنی بر وهم و خیال بر زبان آورد. باید حقیقت برملا شود بدون اینکه در این ارتباط از کسی یا گروهی حمایت شود. در غیر این صورت، ما با بحرانی به نام بحران نظام و حتی بحران موجودیتی مواجه خواهیم شد».

دولت با جدیت‌تمام در قضیه انفجار ورود کند

سید حسن نصرالله از دولت لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» خواست با جدیت تمام و قاطعانه با طبقه سیاسی تعامل کند. وی اظهار داشت که می‌توان از این بحران عبور کرد.

وی اظهار داشت: «به مردم حامی مقاومت می‌گویم که وضعیت منطقه‌ای،‌ بین‌المللی و وضعیت حزب الله کاملا متفاوت است و [نباید تحت تاثیر دروغ‌ها و شایعات قرار بگیرند] اینگونه افراد [شایعه‌پراکن] ناامید خواهند شد و به نتیجه نخواهند رسید».

سید مقاومت به مخالفان حزب‌الله و مقاومت در لبنان و خارج نیز گفت: «مقاومت با صداقت و اعتبار و قوت و موقعیت منطقه‌ای و ملی خود بزرگتر از آن است که برخی ظالمان کذاب دروغگو و تحریف‌کنندگان حقیقت و دامن‌زنندگان به جنگ داخلی صدمه‌ای به آن بزنند؛ اینها شکست خواهند خورد».

دولت از فرصت‌ها استفاده کند

دبیرکل حزب‌الله گفت که تعامل و همبستگی جهانی‌ای که در حادثه انفجار با لبنان به دست آمده فرصت خوبی برای دولت و لبنانی‌هاست تا از آن استفاده کنند و باید فرصت‌های دیگری را که این فاجعه ایجاد کرده، بحث و بررسی قرار داد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  51 74
  باشه باور میکنیم
  • ضد البانی IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   25 30
   لعنت بر منافق والبانی وانگلیس
  • مزدور کشم IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   28 28
   تو به جای باور نکردن فعلا شنای قورباغه و نفس گیری یاد بگیر
  • IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   30 29
   می‌خوام صد سال سیاه باور نکنی صهیونیست کثیف
  • CA ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   6 3
   تظاهرات مردم تو بیروت رو چرا پوشش خبری نمیدید؟!
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  44 50
  خخخ انتقام سخت به سبك سپاه؟!
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   42 23
   فاجعه هواپیمای اوکراینی عجب نعمتی شد برای شما
  • روزبه IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   44 31
   چقدر جالب دقیقا همون خطی که در ایران بدنبال مقصر جلوه دادن سپاه هست در لبنان هم دقیقا این قضیه هستن
  • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   42 30
   توله سگ های صهیونیست شنا یاد بگیرید خخخخ
  • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   24 22
   نه شما برو به ناو امریکا خخخخ کن ایران که ایرانه به قول شما اما آمریکا به قول شما و هالیوود آمریییییییییییییییییکا است کدام قوتی نظامی در دنیا به خوبی و تقوای نیروهای مسلح ماست در زلزله یاری در کرونا یاری در محرومیت زایی یاری و ... باشه این دوران در گذر است و روسیاهیش به ذغال می ماند آنکه جان و نلاش و مالش را در راه خدا داد آبروش هم داد حال پیش خداوند عزیز تر از گذشته شده است
  • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   29 21
   ودقیقا همون خطی که درایران برای مقصردانستن شپاه هست ودرلبنان برای حزب الله ودرعراق برای حشدالشعبی کلا برنامه برای خراب کردن مقاومت است.
 • میثم IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  50 33
  الا حزب الله هم الغالبون! وعده خدا ست، بگذار مکرون و ترامپ و جانسون و نتانیاهو و هوک و پمپئو و آبرامز و باقی دار و دسته حزب شیطان آخرین زورهایشان را بزنند.
  • CA ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   25 18
   ﻣﻴﺜﻢ, ﻓﺎﻥ ﺣﺰﺏ اﻟﻠﻪ ﻫﻢ اﻟﻐﺎﻟﺒﻮﻥ اﻳﻦ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﻮﺷﺘﻲ ﻣﻌﻨﻲ ﺩﺭﺳﺘﻲ ﻧﺪاﺭﻩ, و ﻛﻼﻡ ﺧﺪا ﻫﻢ ﻧﻴﺴﺖ
  • KiAŊ IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   30 27
   منفی زنای آلبانی نشین ، میخام بدونم این حرف ڪدوم قسمتش بد بود عقبمونده های فرتوت !؟ سرتونو بزاریدزمین بمیرید دیگه!
 • جوجه تیغی بدنساز IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  41 32
  سیدحسن بهترین دفاع حمله اس. سخنرانی نکن. افکار عمومی لبنانم مثل من تشنه انتقام عملیه. ماشه را بچکان و فقط و فقط شلیک کن. حیفا را پودر کن
  • DE ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   6 3
   خخخخخ
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  35 33
  خدا حفظت کنه سید، ذلت و خواری و پشیمانی از آن بدخواهان تو باد
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  22 17
  از روزی ک پلیدان عالم با خنجر از پشت سپهبد شهید سلیمانی رو ترور کردن و پاسخ در خوری نگرفتن ، در واقع ایران رو بردن گوشه رینگ ، دیگه از لبنان چ انتظاری میشه داشت . ما هنوز منتطریم منتظر . بزنید این حرام لقمه ها رو
 • یک هم وطن IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  18 27
  جانم فدای سیدحسن و بقیه افرلد حزب الله.
 • Ali IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  24 21
  جانم فدای روی ماه این سید. انسان از دیدن چهره نورانی این مرد به وجد می آید.
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  10 21
  خوب نیترات مال خانواده سعد حریری است
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  11 19
  الخیر فی ما وقع .گاهی برای اینکه یه جا طوفانی بشه باید انطرف دنیا پروانه هایی باهم بال بزنند وکوچ کنند روح همه ی عزیزان از دست رفته شاد.
 • کارشناس IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  11 13
  فکر کنم سید حسن هم پودر شده فورا بدلشو ساختند
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  7 12
  هیچ عقل سلیمی باور نمی کنه که این انفجار کار حزب الله است.
  • 1 IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   5 2
   حزب الله آره.. حزب الحسن خیر.
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  7 8
  " حزب‌الله بندر حیفا را بهتر از بیروت می‌شناسد " این جمله برای صهیونیستها پیام دارد. یعنی می توانیم حیفا را با خاک یکسان کنیم.
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  8 6
  خدایا لبنان رو از دست حزب الله و ایران رو از دست سپاه نجات بده قبل از اینکه کامل ویرانه شوند
  • رضا IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   0 3
   به منه و كرمه !
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
   0 0
   اسرائیل با بمب اتم زد
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  4 0
  مردم لبنان بهترمیدانن مال کیه
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  1 0
  احمق همه جا هست.اما وطن فروش خیلی کم پیدا میشود.الان که لبنان درگیر مسئله انفجار هست یکم بی انصافیه که دست به خرابتر کردن اوضاع ومعیشت مردم بزنی.درضمن اونهائی که حزب اله را مقصر این موضوعات میدونند اگر زره ای وجدان وانسانینت دروجودشان جاداشته باشد میدانند که عزت وآزادگی امروزه لبنان رامدیون سید مظلومان ویارانش هستند.وگرنه الانه میبایست وضعیت لبنان خیلی بدترازسوریه .فلسطین .لیبی.یمن .عراق و..... میبود حالا اگر چندتا دزد خودرا درلباس 14مارسی درآورده اند ودارند اموال مردم واموال عمومی را میبلعند ایجاست که بصیرت حرف اول رامیزند وبایستی تشخیص دهی دوستت کیست ودشمنت کجاست.؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس