کد خبر 1102176
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت:با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم.

به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت، در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان در خصوص بررسی برگزاری آزمونهای سراسری برگزار شد، اظهار داشت: گرچه تمام نمایندگان مجلس در قبال مردم کشور، مسئول هستند اما باری که بر دوش بنده به عنوان سرباز کوچک نظام در عرصه سلامت، سنگینی می کند، قابل قیاس با هیچ مسئولیتی در این سرزمین نیست.
 
به شدت شرمسار نیروهای بهداشتی و درمانی هستم
 
نمکی افزود: مسئولیت سنگین بنده به سه دلیل عمده قابل مقایسه با دیگران نیست؛ اول اینکه بنده به شدت شرمسار نیروهای بهداشتی و درمانی هستم که ۶ ماه شبانه روز به مردم و بیماران خدمت می کنند و تعداد قابل توجهی از آنها مبتلا و شهید شده اند و لحظه ای تخت بیماران را ترک نکرده اند و زمانی که همه از بیماری فرار کردند، آنها پای کار ایستادند و به شدت شرمسار یکایک آنها هستم.
 

بیشتر بخوانید:

کمتر از ۲ ماه تبدیل به صادر کننده تجهیزات پزشکی شدیم


وزیر بهداشت تصریح کرد: به همکارانم در هیات دولت گفتم که وقتی ساعت ۲ بامداد اکسیژن بیمارستان توحید سنندج، اُفت می کند، کسی با هیچ وزیری به جز وزیر بهداشت تماس نمی گیرد و یا اگر گردشگری برود و منطقه اورامانات را آلوده کند، امکان ندارد که کسی ساعت ۳ بامداد برای بیمارستان کامیاران یا بیمارستان های سنندج با وزیر گردشگری تماس بگیرد بلکه وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد و یا ورزشکاران جوان وقتی مبتلا شدند، وزیر بهداشت باید داروی ضد ویروس مورد نیاز را تهیه کند.
 
مقام معظم رهبری الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند
 
نمکی تاکید کرد: دومین دلیل مسئولیت سنگین بنده، مسئولیتی است که در قبال یکی از بزرگمردان تاریخ کشور یعنی مقام معظم رهبری دارم. بارها عرض کردم که شرمنده این مرد بزرگ و قدردان بزرگ منشی و بزرگواری ایشان هستم. ایشان الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند و برای کوچک ترین مسائل درون بیت، هم محبت و مصلحت اندیشی می کنند که چقدر با پروتکل های بهداشتی، منطبق است.
 
پیشگامی مقام معظم رهبری
 
وی اضافه کرد: اگر مقام معظم رهبری احساس کنند که کوچک ترین موردی ممکن است باعث شکسته شدن پروتکلی شود، پیشگام می شوند تا مبادا خدای ناکرده موجب رنجش یک شهروند ایرانی شود و من باید به ایشان با این همه اعتمادی که کردند، جواب بدهم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سومین دلیل مسئولیت سنگین بنده این است که روز قیامت باید در محضر الهی، پاسخگو باشم.
 
هیچ چیزی برای ما راحت تر از تعطیلی همه امور نیست
 
نمکی یادآور شد: برای وزیر بهداشت در شرایط کنونی بیماری، هیچ چیزی راحت از تعطیلی همه امور نیست. بنده در سه گانه مصحلت، اقتصاد و سلامت، در مقابل مصلحت و اقتصاد زانو زدم که پروتکل هایی تدوین کنم که امور کشور به گونه ای بچرخد که در تحریم ها، کمترین فشار به بخش اقتصاد وارد شود. همان زمان که تعداد مرگ و میر روزانه کرونا در کشور به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، به سمت تک رقمی شدن می رفتیم اما برای ما کاملا واضح بود که هر نوع بازگشایی، ممکن است تبعاتی داشته باشد.
 
پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست
 
وی گفت: پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست. تهیه و ابلاغ پروتکل ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل ها، می خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم. برای وزیر بهداشت، بهترین مکانیزم این است که آمد و شد نباشد و کنکور برگزار نشود.
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر فقط بیماری کرونا را مدیریت نمی کنیم بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با کرونا را هم باید در نظر بگیریم. در هفته های پیش که در خصوص برگزاری آزمون دکترا جلساتی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم، گفتیم که تیم ما به عنوان ناظر بهداشتی برای اجرای پروتکل ها باید آماده باشند.
 
نمکی افزود: معتقدم بین کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکترا تفاوت وجود دارد. ۳۲ سال است که معلم دانشکده پزشکی هستم و تعداد زیادی دانشجو و رزیدنت تربیت کرده ام اما در هیچ کجای دنیا برای تحصیلات تکمیلی، آسان نمی گیرند و حتما با پروتکل ها، آزمون ها و مکانیزم خاصی، دانشجویان را می پذیرند.
 
نظارت ۵۴۰ ناظر بهداشتی در کنکور دکترا
 
وی خاطرنشان کرد: در مورد کنکور دکترا چون تعداد داوطلبان کمتر از سراسری و کارشناسی ارشد بود، با دوستان اتمام حجت کردیم که اگر این آزمون درست و منطبق با پروتکل ها اجرا نشود از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، جلوگیری خواهیم کرد. آنچه که بررسی کردیم با حضور ۵۴۰ ناظر بهداشتی در حوزه های امتحانی در کنکور دکترا، شاید تنها ۷ تا ۸ مورد مشاهده کردم که منطبق با پروتکل ها نبود و این خیلی ارزنده بود.
 
آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد
 
وزیر بهداشت افزود: داوطلبان، هر کدام از خانواده هایی با فرهنگ و نوعی از اندیشه برای کنکور حاضر می شوند. ممکن است خانواده ای به قدری سخت گیری کند که فرزندش پروتکل ها را کاملا رعایت کند و یا داوطلبی از خانواده ای باشد که در زندگی روزمره نیز خیلی از پروتکل ها را رعایت نمی کند. آزمون دکترا از دید بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می تواند با کمترین نارسایی برگزار شود.
 
نمکی گفت: برای وزیر بهداشت، بهترین حالت، تعطیل کردن همه امور است چون به نفع نظام سلامت است. اگر بین صدها هزار نفر داوطلب کنکور ۱۰ نفر هم گرفتار بیماری شوند، بار اضافی بر نظام سلامت، تحمیل می شود اما کنکور دکترا با کمترین نقص در پروتکل ها برگزار شد اما تیم برگزار کننده و ناظر کنکور دکترا ضعف داشتند که برگزاری مناسب این آزمون را به نحو مطلوبی اطلاع رسانی نکرده اند.
 
کنکور سراسری سوهان روح مردم است
 
وی یادآور شد: کنکور سراسری مشکلی است که فقط به جسم فرزندان مردم در مورد کرونا لطمه نمی زند بلکه سالها سوهان روح مردم کشور بوده است. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم، در حکمی به دکتر گرایی نژاد از کارشناسان قدیمی این سازمان ، ماموریت دادم که تمام تلاش خود را در خصوص حذف کنکور به کار بگیرد. چه مصیبتی برای خانواده ها هر سال وجود دارد که کلاس های کنکور و  رفت و آمدها را باید تحمل کنند.
 
هزینه هایی که کلاس های کنکور بر خانوار تحمیل می کند
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال ۹۵ که در سازمان برنامه و بودجه بودم، برآورد کردیم که حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از سبد خانوار، برای کلاس های کنکور، هزینه می شود و این بحث جدی است و سالهاست که سوهان روح مردم است. کشاورز زاده و کارگرزاده ای که نمی تواند هزینه های کلاس های کنکور را پرداخت کند، حسرت آن را می خورد و بهداشت روان او فرسوده می شود.
 
آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها در آزمونها را داریم
 
نمکی تاکید کرد: یکی از نمایندگان گفت که آیا وزارت بهداشت برگزاری کنکور سراسری امسال را تضمین می کند؟ خیربرای هیچ کدام از آزمونها نمی توانیم تضمین کنیم که پروتکل ها، کاملا رعایت شود اما می توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم. اگر مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم برگزاری کنکور سراسری داشته باشند، آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها را داریم اما این بدان معنی نیست که کوچک ترین عارضه ای اتفاق نیفتد.
 
وی گفت: تمام فرزندان این سرزمین، فرزندان ما هستند. امسال فرزند بنده نیز یکی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد است و بنده هم پدر هستم و برای فرزندم، دلهره دارم. ضمن اینکه فرزند من از VIP استفاده نمی کند کما اینکه هنوز کسی ندیده پدرش از پاویون فرودگاه، سوار هواپیما شود.
 
وزیر بهداشت گفت: تقاضای ما این است که کنکور کارشناسی ارشد به دلیل نیاز نظام سلامت به رزیدنت و نیروهای بهداشتی و درمانی جوان حتما برگزار شود و اگر رزیدنت پذیرش نشود، در بخش های آموزش عالی، تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان، دچار مشکل می شویم و هیچ کجای دنیا بین دوره های آموزش عالی به ویژه در تحصیلات تکمیلی، گسست ایجاد نمی کنند چون آنها سرمایه های ملی هستند که باید به بازار کار و تحقیقات بروند.
 
پیچیده ترین ویروس دنیا
 
نمکی اظهار داشت: ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست و هر کس در جهان ادعا کند که این ویروس را به طور کامل می شناسد، از جهالت است نه دانشمندی او، چون این ویروس پیچیده ترین ویروسی است که تا کنون در جهان وجود داشته است. زمانی که مرگ و میر روزانه حدود ۳۰ نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه رقمی در هفته ها و ماه های آینده را به ایشان گفتم. پیش بینی ها نشان می دهد که در فصل پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کرونا، بیش از ۸۰ درصد است.
 
به تعویق انداختن کنکور به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست
 
وی خاطرنشان کرد: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم. از سویی بلاتکلیفی، داوطلبان کنکور سراسری را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن اضطراب، ضعف سیستم ایمنی بدن و گرفتار شدن به کرونا را در پی خواهد داشت و باید زودتر تصمیمی در مورد برگزاری کنکور سراسری بگیریم.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: در کنکور دکترا پروتکل های بهداشتی با درصد قابل قبولی اجرا شد آن هم در شرایطی که داوطلبان از محیط های متعدد اجتماعی در جلسه آزمون شرکت می کنند و هر کدام از آنها را با اسکورت یا از قرنطینه نمی آوریم. کنکور دکترا از نظر ما، تستی برای برگزار کنندگان و ناظران بهداشتی بود که آیا می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را با رعایت پروتکل ها برگزار کنیم یا خیر؟ از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک های بهداشتی پیش بینی کنیم. اگر حتی یک جوان دچار بیماری شود و در بخش ICU بستری شود، غیر از ناراحتی و رنجش برای خانواده و ما، باعث زحمت بیشتر کادر درمانی می شود. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور از نظر بیماری به مصلحت می باشد، خطا است و بنده چنین پیش بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی گوید اما می توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.
 
وزیر بهداشت گفت: اگر در مورد کنکور سراسری، تمهیدات تازه ای نیندیشیم، نشان داده ایم که نمی توانیم آن را برگزار کنیم. حذف کنکور به مرداد و شهریور نمی رسد و سالها است که طنابی به حلق آموزش کشور بسته ایم اما باید گره های این طناب را باز کنیم و با وفاق ملی، باید یکبار برای همیشه مشکل کنکور را حل کرد.
 
نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم
 
نمکی خاطرنشان کرد: باید برای برگزاری کنکور سراسری، از فضای باز و ورزشگاه ها استفاده، تلفن و اینترنت را در زمان برگزاری آزمون قطع و پک های بهداشتی برای داوطلبان به مقدار کافی پیش بینی کنیم اما نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم چون جان آنها از سر راه نیامده و پدران و مادران، سالها مراقبت کرده اند و هر کدام از این فرزندان در آینده می توانند یکی از دانشمندان گره گشای کشور باشند و اینها سرمایه های اجتماعی ایران هستند.

وی اضافه کرد: در مورد برگزاری کنکور سراسری، مردد هستم و هیچ گاه هم اینقدر محکم نگفته ام. به عنوان متولی سلامت کشور اگر در آخرین لحظات احساس کنم که سلامت داوطلبان به مخاطره می افتد، ایستادگی می کنم و تصمیمم را صریح اعلام می کنم.

 چهار مرحله حیاتی در کنکور

 وزیر بهداشت در پایان گفت: برای کنکور سراسری باید چهار مرحله حیاتی یعنی زمان قبل از ورود داوطلبان به حوزه های امتحانی، زمانی که خانواده ها پشت در حوزه ها حضور دارند، زمان برگزاری آزمون و زمان ترک داوطلبان را مدیریت کنیم. پیشنهاد بنده این است که ساز و کار مدیریت برگزاری کنکور سراسری باز تعریف شود و جلسه کارشناسی مبسوط تری در این زمینه فردا برگزار شود چون هیچ کس راضی به لطمه وارد شدن به مردم نیست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • قربانگاه IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  0 0
  این گوی و این میدان
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  0 0
  خاک برسرتون این همه مزخرف گفتید اخرش کنکور برگزار میکنید به خدا شما خود طاغوت هستید جون مردم براتون ارزش نداره
 • معصوم علییاری IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 2
  تو رو خدا کنکور ارشد را حذف و طبق معدل پذیرش کنید
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   1 0
   که هرکی خونش رنگین بود بره دانشگاه؟
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   0 0
   خیلی ها بدون معدل هم پذیرفته میشن کافیه کنکور حذف بشه تا به ارزوشون برسن
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  1 4
  جناب آقاي نمكي لطفا كنكور سراسري را برگزاركنيد ممنون
  • علی IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   4 2
   چرا چرت و پرت میگی.مشخصه از طرف قلم چی اومدی
 • مادر IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 7
  جناب آقاي نمكي.كنكور سراسري بر گزارشود بخدا يك ماه است شب و روز نداريم پسرم پشت كنكوري است يكسال شبانه روز درس خوانده بخدا بچه هايي امثال ما گناه دارند نمي شود هي تعويق بيفتد سربازي هم در پيش دارد. اگه بر گزارنشود نمي دانم چه بر سر ما خواهد آمد
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 7
  سلام خواهش مي كنيم كنكور سراسري هم بر گزار شود. خدا رو شكر حال و روز مارو مي فهميد. 90درصد كساني كه خواهان تعويق هستند خودتان مي دانيد سياهي لشكرن بر گزارهم نشد مهم نيست. ولي ما ها كه چهار سال از بهترين سالهاي عمرمونو گذاشتيم برامون بسيار مهم است. باتشكر
  • علی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   3 2
   ۴ سال گذاشتی حالا میخوای کرونا بگیری بمیری؟فک کردی ماسک مسخره سه لایه تاثیر داره
  • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   0 0
   تو اگه درسخون بودی الان اینجا نبودی....
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  5 0
  چرا دروغ میگی تو روز روشن. آزمون دکتری پر از نقص و ایراد بود. کنکور سراسری و ارشد باید با تعویق برگزار بشه.
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   1 0
   شبکه خبر نظر سنجی گذاشته...اگه از کنکور دکتری رضایت نداشتین و موافق تعویق سراسری هستین عدد 2 رو به 30001234بفرستین..............
 • عبدالله مومن IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  1 5
  با توجه به امکانات فراوان کشور در داشتن مکانهای آموزشی در رابطه با برگزاری با احتیاط و بهداشتی کنکور و با توجه به زحمات زیاد دانش آموزان پیش از کنکور و استرس کسانی که درس خوانده اند و خانواده آنان و عقب افتادن چندباره این آزمون ، کنکور نباید به تعویق بیفتد و باید در زمان وعده داده شده ، انجام شود
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  5 0
  روحانی و دولتش دلاک روح مردمند
 • علی IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  2 0
  مسئولین محترم.من اهوازیم.خونمون با کولر گرمههههههههه.بعد سالن امتحان با ۳۰۰ نفر ادم که مثل بخاری هستن و کولر هم نیست پنجره ها هم بازن و باد آتیش میاد چجور باید ازمون داد یکم عاقلانه فکر کنییییییییید ممنون
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   0 0
   کنکور منم با گرما و نبودن برق و کولر و پنجره های بسته و سالن تاریک و خیس شدن پاسخنامه از عرق برگزار شد و قبول هم شدم ولی کاش قبول نمی شدم
 • علی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  5 0
  آقای نمکی تو آزمون دکترا همچنین خوب بالا نیامدید هم تقلب زیاد بود هم رعایت نکردن پروتکل بهداشتی پس چرا جواب مقام معظم رهبری را ندیدید چون اصلا کسی نبود ک سوال بپرسم خودتون میدانید همه اینا فقط حرف ولی مورد سوم نمیتونی پشت سر بگذاری
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 0
  کنکور باید سر وقت تعیین شده برگذار شود البته در فضایی بزرگتر نسبت به سالهای قبل وبا رعایت موازین بهداشتی وتعویق انداختن ان کار اشتباهی بوده است زحمت بچه های درس خوانده را بیشتر از این ضایع نکنید
 • فرامرز FR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 1
  باسلام جناب اقای دکتر نمکی برای این مدافین که۶ ماه است که هرروزمرگ رااحساس میکنند جرا درکنکور برای انها سهمیه درنظر نگرفته اید
 • سنا IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 0
  آقای نمکی چرا کار درستی نیست به خدا شما دوست دارید ما بمیریم چرا کنکور تعویق نمیندازین مگه ما چه گناهی کردیم
 • حسین IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 0
  تعویق تعویق تعویق لطفاً لطفاً لطفاً
 • امیر IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  0 0
  عزیزان متاسفانه بحثی که در حال انجام(تعویق یا عدم تعویق کنکور)بحث بی نتیجه ای مشکل اصلی رو دریابید کرونا و غیره هم مثل بقیه ی بیماری ها در طول تاریخ بشر از الان تا همیشه با انسان همراه خواهد بود حتی اگر واکسنش هم ساخته بشه اما مسئله ی اصلی حذف کنکور و به روز کردن سیستم کهنه ی اموزشی کشور عزیزی که میگه من ۱ سال شبانه روزی درس خوندم و کنکور رو برگزار کنید باید بدونه که این درس خوندن هیچ بار علمی و نتیجه ای جز استرس و ازار بدن نداره کنکور در واقع در اکثریت کشور های پیشرفته و به طور بهتر تمامی کشور های پیشرفته وجود نداره بلکه یک نظام اموزشی بسیار پر بازده با وارد کردن کمترین فشار بیهوده به داوطلب به جای یک نظام کهنه اموزشی(حفظ کن حفظ کن برای نمره) وجود دارد پس بدونید این مافیای کنکور هستند که نمیخوان نظام اموزشی پیشرفت کنه و این مافیا در همه جای کشور هستند و نفوذ دارند پس ددست و عاقلانه فکر کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس