کد خبر 1101054
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
سید عباس موسوی نمایه

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی گفت: شعار جمهوری اسلامی همواره ایجاد نظم و امینت و دوری از تنش‌زایی در منطقه است.

به گزارش مشرق، سید عباس موسوی امروز در نشست خبری با خبرنگاران در سالن اجتماعات منطقه آزاد بندرانزلی با تبریک عید سعید قربان و روز عرفه به همه ملت‌های مسلمان اظهار کرد: عید قربان و روز عرفه یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان در سراسر جهان بوده و امیدوارم پروردگار در این روز برکات ویژه خود را برکات ویژه خود را نازل کرده و ان‌شاالله به زودی شاهد ریشه‌کن شدن ویروس منحوس کرونا در سراسر دنیا باشیم.

بیشتر بخوانید:

سید عباس موسوی: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده‌ شنیده‌ایم

وی با اشاره به قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفت: شعار جمهوری اسلامی همواره ایجاد نظم و امینت و دوری از تنش‌زایی در منطقه است لذا ایران به همه کشورهایی که خواستار ایجاد امینت در کشور هستند دست همکاری می‌دهد زیرا رژیم صیهونیستی از اختلاف‌ها سواستفاده می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اذعان به اینکه سیاست ایران ایجاد منطقه امن در منطقه و دریای خزر است، تصریح کرد: منطقه امن باعث می‌شود همه کشورها از این ظرفیت استفاده کنند، لذا ایران معتقد است با احترام به حقوق بین الملل و راه‌های مسالمت‌آمیز باید اختلاف رفع شود به همین ایران خواستار صلح در منطقه است زیرا به نفع همه کشورها است.

موسوی توافق با چین را سند همکاری دانست و گفت: ایران مهمترین کشور در غرب و چین در شرق بوده و این دو کشور دارای ظرفیت های بسیارخوبی هستند و این طبیعی است که توافق احتمالی و سند همکاری این دو کشور خوشایند آمریکا نبوده و آنها تلاش می کنند مانع پیشرفت جمهوری اسلامی شوند.

وی از نهایی شدن سند همکاری میان ایران و چین از نگاه جمهوری خبر داد و افزود: این سند همکاری دارای ابعاد مختلف، سیاسی، تجاری و اقتصادی بوده و ریل گذاری شده و در این خصوص رفت و آمدهای مختلفی میان مسؤولان دو کشور انجام شده لذا از دید ایران این سند همکاری نهایی شده و به چین فرستاده شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کانال مالی ایجاد سوئیس برای رساندن برخی کالا به جمهوری اسلامی است، بیان کرد: آن چیزی که به عنوان کانال مالی سوییس بین جمهوری اسلامی و آن کشور آغاز شده راه حلی است برای میان برخی کشورها تا برخی القام به مانند دارو را به ایران تحویل دهند هرچند که از دید جمهوری اسلامی این اقدامات بسیار کوچک است.

موسوی با بیان اینکه اروپا تعهد دارد تا روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران را ادامه داده و آن‌ را تسهیل کند، تصریح کرد: اینستکس تعهدی برای اروپا نبود آن ها تعهد داشتند روابط تجاری با ایران را ادامه داده و آن را تسهیل کنند برای همین یک سازو کار مالی را تعیین کردند که آن یک بخش کوچکی از تعهد اروپا بود.

وی با اذعان به اینکه کشورهای اروپایی باید نبود آمریکا در برجام را جبران کنند، گفت: بعد از برداشتن پنج گام توسط جمهوری اسلامی استکبار و اروپا آن را ناکافی دانست لذا امیدوارم اروپا برای نجات برجام به تعهدات خود عمل کند زیرا آنها تعهد داده بودن نبود امریکا در برجام را جبران کنند که تاکنون این امر تحقق پیدا نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص راهبرد وزارت امورخارجه و سفارتخانه های کشورمان در حوزه اقتصادی و بازرگانی با توجه به تحریم های امریکا چگونه است؟ بیان کرد: سیاست آمریکا یک سیاست فشار حداکثری بر علیه جمهوری اسلامی ایران است لذا ایران به این فشارها عادت داشته و با تکیه بر توان داخلی، سیاست امریکا را از بین خواهد برد زیرا راهبرد ایران مقاومت است.

موسوی اعتقاد دارد روابط سیاسی با کشورهای دوست و همسایه تقویت نشده است،و گفت: اعتقاد داریم روابط سیاسی با کشورهای دوست تقویت نشده و همپای سیاست فرهنگی جلو نرفته است لذا اهداف ما ایجاد رشد روابط اقتصادیِ است

وی با تاکید بر لزوم ایجاد افزایش مراودت های تجاری با جمهوری آذربایجان تصریح کرد: بنادری که ما در گیلان داریم دارای ظرفیت عظیم است و در آذربایجان هم همکاری های بندری وجود دارد فقط باید اتصال بنادر دو کشور از هر طریق ممکن برقرار کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اذعان به اینکه جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی کند، بیان کرد: جمهوری اسلامی به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و در امور داخلی این کشور دخالت نمی نکرده و بسیار خوشحال است که ثبات به کشور عراق برگشته است ولی برخی از کشورها سعی دارند در این روابط خدشه وارد کنند به همین دلیل مسوولان دو کشور دیدار های مختلف داشته و سعی دارند این روابط را به دور از منفی بافی های برخی از کشورها گسترش دهند.

موسوی از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای گفت و گو با تمامی کشورها خبر داد و افزود: آنچه میان ایران و عربستان جاری است سوتفاهم بوده و عامل آن برخی کشورها اشت لذا منطقه خاورمیانه تشنه رفع اختلافات است زیرا وجه اشتراکات ایران و عربستان بسیار زیاد است ولی در رابطه با سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران،صحبتی از گفت و میان ایران و عربستان نشده است.

وی نزدیک شدن کشورهای عربی به رژیم صیهونیستی را خیانت به فلسطین دانست و گفت: رژیم صیهونیستی به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه بوده و صلح را در منطقه نمی خواهد به همین منظور کشورهای عربی گفتیم نزدیک شدن به اسرائیل خیانت به فلسطین و نظم خاورمیانه بوده و هشدار های لازم را به آنان دادیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه حریم سه گانه جمهوری اسلامی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: ادعاهای مطرح شده درباره هر مسئه ای باید با سند همراه باشد لذا اجازه نمی دهیم هیچ کشوری به حاکمیت ارضی جمهوری اسلامی در هیچ حوزه ای خدشه وارد کند.

موسوی سیاست ایران را روابط همه جانبه با دیگر کشورهای همسایه دانست و افزود: برای تحقق این کار قراردادهای دو و سه جانبه میان ایران روسیه ترکیه، ایران ترکیه و جمهوری آذربایجان امضا شده و در حال گسترش همکاری هستیم.

وی با اذعان به اینکه کره جنوبی حق ندارد بخاطر کشور ثالث حق ملت ایران را نادیده بگیرد، تصریح کرد: علیرغم مذاکرات صورت گرفته با مسوولان کره جنوبی به دلیل تحریم امریکا بدهی خود را به ایران نداده ولی ما به آن ها اعلام کردیم تحریم امریکا بی بنا بوده و یک جانبه بوده و هیچ کشوری نباید به تحریم امریکا تن دهد 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اذعان یه اینکه ایران پذیرفت تا غرامت هواپیمای اوکراینی را پرداخت کند،خاطر نشان کرد: در خصوص هواپیمای اوکراینی اخیراً یک هئیتی به این کشور رفته و ایران پذیرفت غرامت را پرداخت کند ولی این کار یک کار حقوقی دقیق بوده و باید به همه جنبه ها توجه شود.

موسوی با تاکید بر نگاه متوازن جمهوری اسلامی به روابط با تمامی کشورها بیان کرد: بعد از برجام وزیر امور خارجه سفرهای متعددی را به کشورهای آسیای شرقی و دیگر کشورها داشته است زیرا نگاه جمهوری اسلامی یک نگاه برابر به تمامی کشور ها است.

وی با اشاره به نقش موثر مناطق ازاد در ایجاد رشد اقتصادی کشور در شرایط تحریم گفت: عملکرد تمامی مناطق ازاد کشور در شرایط تحریم بسیار موثر و خوب بوده است که این امر نشان دهنده ظرفیت این مناطق در رشد اقتصادی منطقه می باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس