کد خبر 1100745
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
کنکور نمایه

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۹۵ درصد داوطلبان کنکور موافق برگزاری آن هستند، گفت: باید توجه داشته باشیم اگر کنکور به تعویق بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را داریم.

به گزارش مشرق، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۹۵ درصد داوطلبان کنکور موافق برگزاری آن هستند، یادآور شد: باید توجه داشته باشیم اگر کنکور به تعویق بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا آمار مبتلایان به کرونا کم نمی‌شود، تصریح کرد: متأسفانه چون ویروس غیر قابل پیش‌بینی است و ندانسته‌های ما در مقابل دانسته‌های ما کم است، ما فکر می‌کردیم رفتار آن با تغییر فصل عوض شود، اما ظاهرا همه فصول را دوست دارد و از رفتار سایر خانواده خودش تبعیت نمی‌کند و ما هم داریم موج دوم این بیماری را تجربه می‌کنیم.

ببینید:

فیلم/ تصمیم دولت درباره برگزاری کنکور

وی گفت: اینکه می‌گویند سرعت انتقال بیشتر شده هنوز قطعی نیست مقالات و شواهدی هم هست اما قطعی نیست، اما چیزی که در دنیا مشاهده می‌کنیم و آمار ۱۶ میلیون نفر ابتلا و ۶۴۰ هزار نفر جانباخته در دنیا و آمار فزاینده‌ای که در کشور داریم حاکی از این است که بیماری رو به فزایش است.

لاری ادامه داد: تنها چیز واضحی که با قطعیت می‌توانیم بگوئیم اینکه با رفتارهای اجتماعی ما هماهنگ است با رعایت اصول بهداشتی بیشتر و فاصله‌گذاری شاهد کاهش آمار بودیم، هر چقدر رعایت بیشتری کنیم و خودمان را با سبک زندگی کرونایی تطبیق دهیم قطعا آمار پائین خواهد آمد. چون عادی‌انگاری شد، محدودیت‌ها کم شد و بازگشایی‌ها پلکانی صورت نگرفت و هم اینکه ما فکر نمی‌کردیم ویروس تابستان هم رفتارش به همین شکل باشد و همین عادی‌انگاری‌ها و خستگی مردم باعث شد که شیوع بیشتر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین در خصوص استخدام کادر جدید درمان تصریح کرد:متأسفانه یکی از دغدغه‌های ما خستگی کادر درمان است چون مردانه جلو آمدند و خیلی خیلی فداکاری کردند و در همان ابتدا با وجود امکانات حفاظتی کم جان خود را در دست گذاشتند، خسته شدند اما غیرتمندانه ایستادند، در آبان‌ماه ۹۸ ما ۴۵۰۰ نفر جذب نیرو از طریق آزمون داشتیم، بعد از شیوع ویروس ۳۰۰۰ نفر قرار شد که جذب شوند که ۲۵۰۰ نفر خاص کادر پرستاری و نیروی فوریت‌ها هستند، ۲۲۳۸ نفر مجوز برای قراردادی این عزیزان گرفتیم که به دنبال تأمین اعتبار آن هستیم، و دوباره درخواست ۷۰۰۰ جذب نیرو دادیم.

وی همچنین در خصوص تغییر علائم کرونا نیز یادآور شد: کاملا نمی‌توانیم بگوئیم، شاید این علائم بوده ما توجه نمی‌کردیم دوره حاد بیماری بوده و یک سری از علامت‌ها بیشتر به چشم می‌آمده، آن چیزی که مشخص فکر می‌کردیم بیشتر افراد مسن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای درگیر می‌شدند که در حال حاضر موارد ابتلا در کودکان و جوان‌ها هم گزارش شده خیلی از این علائم را هم در این ویروس داشتیم توجه به آنها نمی‌شده چون نادانسته‌های ما بیشتر از دانسته‌هاست.

سخنگوی وزارت بهداشت دپاسخ به این سؤال که آیا تلاشی برای تولید واکسن در ایران شده، اظهار کرد: یک کمیته علمی متشکل از افراد باتجربه و دانشمند که با دانشمندان بزرگ دنیا تبادل علمی دارند حتی به عنوان اعضای برجسته در کمیته‌های علمی دنیا شناخته شده هستند در این زمینه فعال است و ما هم پا به پای دنیا داریم تلاش می‌کنیم، دو گره تقریبا از مراحل تست حیوانی عبور کردند اما زمان بر است و تولید دانشگاهی با تولید صنعتی متفاوت است، در دنیا هم روسیه، چین، آکسفورد انگلستان با همکاری هند موفق بودند، ولی طبق گفته سازمان جهانی بهداشت بعید است که در زیر یک سال به دست ما برسد. به خاطر پیچیدگی که این ویروس دارد نمی‌دانیم واکسن هم چقدر می‌تواند این ایمنی را دهد باید تمدید شود یا نه ولی چیزی که مهم است تا آن زمان با رفتار اجتماعی صحیح به راحتی می‌توان پیشگیری کند.

بیشتر بخوانید:

موضع کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره کنکور

وی در خصوص داروهای مؤثر در بیماری هم گفت: ما کمیته علمی داریم و در صدد هستند که واقعا اگر دارویی مؤثر است حتما وارد پروتکل درمانی شود، این بیماری فازهای مختلف دارد مرحله اول باید داروی ضد ویروسی و در مرحله بعد ضد التهابی استفاده شود و این یک تصمیمی است که باید در بیمارستان گرفته شود، مهم این است که مردم در بازارهای سیاه گرفتار نشوند چون این داروها داروهای بیمارستانی است اما خوشبختانه تولیدکننده‌های داخلی هم در حال حاضر رندسویل را تولید می‌کنند.

لاری در خصوص تولید و توزیع ماسک هم بیان کرد: این کار بر عهده وزارت صمت است و وزارت بهداشت متولی این است که برای کادر درمانی به اندازه کافی خریداری کند، ولی خوب مرتبا پیگیر این هستیم در دسترس مردم با قیمت مناسب‌تر قرار گیرد و کیلیپ‌های هم با همکاری صداوسیما تهیه و پخش شده که مردم خودشان در خانه هم بتوانند تهیه کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در خصوص برگزار کنکور نیز توضیح داد و یادآور شد: در کشورهای دیگر هم مثل ترکیه و چین برگزار شده، از طرفی داوطلبان کنکور هم در وضعیت روحی و روانی خاصی هستند و طی نظرسنجی سازمان سنجش ۹۵ درصد دوست دارند کنکور برگزار شود، ما باید بین بحث سلامتی جسم و سلامت روان یک تعادلی برگزار کنیم، لذا یک سری پروتکل‌های بهداشتی تهیه شده و در خصوص آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکترا هم به کار گرفته شد، تست ارزیابی سلامت قبل ورود، افزایش تعداد حوزه‌ها، ایجاد اتاق ایزوله، افزایش روزهای برگزاری، رعایت فاصله‌گذاری و کنترل ورود و خروج در حوزه امتحانی، طولانی‌تر شدن ساعات برگزاری.

بیشتر بخوانید:

شل کن سفت کن تلخ کنکور!

وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا یک تمهیداتی ایجاد کنیم که داوطلبان از این سردرگمی نجات پیدا کنند، ولی همه این‌ها باید با سازمان سنجش بررسی شود و انشاءالله بهترین تصمیم گرفته شود، باید توجه داشته باشیم اگر کنکورعقب هم بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را خواهیم داشت.

این مقام مسؤل همچنین در خصوص افزایش کیت در کشور نیز گفت: شرایط بهتر شده و با تمهیداتی که شده در کل کشور دستگاه دارند، کیت خریداری و حتی تولید می‌شود، اما خوب به اندازه ایده‌آل نیست چراکه هر چه بیماریابی بیشتری داشته باشیم و قوانین بهتری برای قرنطینه شدن داشته و تماس‌های بیمار را بیشتر کنترل کنیم شیب بیماری کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما در حال حاضر در ابتلای به ویروس در رتیه ۱۰ و ۱۱ هستیم، اظهار کرد: کشورهایی که محدودیت‌های بیشتری اعمال کردند و توانستند حمایت اقتصادی بیشتری داشته و فاصله‌گذاری را حتی با جریمه رعایت کردند، تجربه موفقی داشتند اما در کل جهان ویروس رو به افزایش است و سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده به محض تغییر رفتار آمار هم پائین خواهد آمد.

لاری در برنامه طبیب در خصوص بازگشایی مدارس نیز عنوان کرد: همه ما دچار عدم قطعیت هستیم چون تکلیف ویروس معلوم نیست، قبل اعلام شده ۱۵ شهریور، اما همه چیز بستگی به این دارد که شرایط جامعه به چه سمتی پیش می‌رود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • كنكوريها IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  لطفا كنكور به تعويق نيندازيد پشت كنكوريها ديگه تعويق واضطراب براشون سم شده
 • مهدی IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  دروغ میگه ۹۵ درصد!!! هیچ کس از ما نظر سنجی نکرده. جالب اینکه درصد نود و پنج خودش داره داد میزنه که دروغه! بابا عقلتون رو بکار بندازید! نود و پنج درصد!!!! مگه میشه!
 • پشت كنكوريها IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  11 47
  نه به تعويق كنكور ما ديگه تووووووان نداريم
  • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   31 2
   اینکه تو توان نداری دلیل نمیشه سیاستی انتخاب بشه ک بعدش حتی خودتم متضرر میشی....وقتی نظام درمان از هم بپاشه رنگ دانشگاه رو نمیبینی.. بی توان بودن تو دلیل خوبی برای برگزاری نیست...
  • مسعود IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   7 38
   من با اینکه کنکور ندارم اما به نظرم برگذاری کنکور خیلی بهتر از به تعویق انداختن اونه هر جا هم نظرسنجی باشه به سهم خودم از برگذاری کنکور دفاع میکنم لطفا یکم هم به فکر ما باشین زودتر کنکور برگذار کنید تا فروش کتاب های کمک اموزشی کنکور و محصولات کنکور رونق بگیره ممنون از خانم دکتر لاری و سازمان سنجش
  • Maral IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   0 0
   اینی که فیکه شماهایید این همه دانش آموز و خانواده خواستار تعویق کنکور هستن بعد کمکتون هم نمی گزه!!!! این آمار رو از کجا ن در آوردید ابله ها؟؟؟؟؟؟!!!!
  • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   0 0
   مسعود ینی حاضری برای فروش خودت جان هزارن بلکه میلیون ها انسان به خطر بیوفته؟..ما از ویروس کرونا هیچی نمیدونم..جهش های زیادی پیدا کرده.. اونوقت انسانیت کجا میره؟
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  24 0
  حداقل میگفتی 70 درصد تا باور کنیم
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  1 25
  نه به تعویقققققققققققققققققققققق
  • ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   13 2
   پات نرسه به دانشگاه که اینقدر خلی
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  30 0
  بندازین اواخر شهزیوز و اوایل مهر ماه.
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  31 1
  این ۹۵ درصد رو از کجا اوردین؟ حتما از داخل خود سنجش و کارمندهای خودتون نظرسنجی کردین
  • كنكوري IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   1 9
   ماها داريم درس ميخونيم مثل تو بيكار نيستم به تعويق راي بديم
  • کنکوری FR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   6 1
   چطور اینقدر بیکار هستید نظرات رو می خونید
 • دکتری IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  5 11
  من که فردا امتحان دارم و رااحت میشم
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   13 2
   انشالله آخرین افتخارت داوطلبی باشه ولگردی که خبرا رو چک میکنی!!! نشون میده اهل درس نیستی. وِلی
  • محمد IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   5 7
   مواظب باش ان شا الله سلامت باشی
 • ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  11 1
  اقا اگر آمار صعودی شد از این آشغالهای شیطان صفت متقاضی زندگی نرمال که مثل آمریکایها هستند برای تست ویروس استفاده کنید. امیدوارم آنکه احمقه به جایی نرسه.
  • من IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   1 7
   نترکی
 • محمد IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  18 0
  ارههههههه دلارم که 4500 تومنه
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  من موافق تعویق تا مهر ماه هستم. ولی چندان به جلسه ی روز یک شنبه خوش بین نیستم. به احتمال 95 درصد، بعد جلسه ی روز یک شنبه میگن که کنکور در تاریخ مقرر با رعایت آشغال نامه های بهداشتی برگزار می شود.
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  خوب که حداقل 5 درصد رحم کردید
 • علی IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  شما علم غیب داری95درصد موافق برگزاری کنکورن؟ خودت هم از گفته ات خجالت نمیکشی سازمانیا که سرتاپا دروغن تو دیگه ابروی خودتو نبر
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  0 0
  شاید می خوان با کشتن ما در کنکورها، چینی ها رو وارد کشور بکنن تا بلکه از جمعیت زیاد آن ها در چین کاسته بشه!!!!!!!!!!
 • تعدادي از دانش آموزان تيز هوشان IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  1 17
  لطفا كنكور بر گزار شود ما ميخواهيم تلاش سه ساله مان را ببينيم
 • ناشناس IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  12 0
  خوب کشور های دیگه امارشون بالا نبوده... موقع امتحان که... داوطلبین ازمون ...استرسی بشن
 • ... RO ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  16 0
  آمار دروغه هیچ‌ نظرسنجی ای ندیدیم ما ک اینطور باشه حداعقل ی رقم پایین تر می‌گفتید ک قابل باور باشه ن نود و پنج درصد
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  13 0
  ترتیب رو رعایت بکنید: 1. استیضاح. 2. برکناری. 3. اعدام. 4. تعویق کنکور.
 • پریا IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  14 1
  اون کسایی که کنکور ندارن خیلی بیجا میکنن نظر میدن و فقط دنبال منفعت خودشونن نمونش همونی که با نام کاربری مسعود نظر داده و دنبال فروش کتاب و پول دراوردنه و به جون ادما اهمیت نمیده #با برگذاری کنکور کادر درمانی را شکست میدیم #تعویق کنکور
  • مسعود IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   0 0
   #نه به تعویق کنکور #حمایت حداکثری از زحمت کشان سازمان سنجش #حمایت حداکثری از وزارت علوم با برگذاری کنکور دست به دست هم به پیشرفت جوانان کشور کمک کنیم
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  16 0
  این چه پروتکل بهداشتیه! یارو مدافع استقلال پا شده با گوشی رفته سرجلسه ی کنکور دکترا از کارتش و حضورش عکس گرفته. مگه نمیگن که ویروس روی سطح فلز بیشتر باقی می مونه؟ نکنه جنس بدنه ی موبایل از فلز نیست؟! پس این خلاف مقرات بهداشتی است که با گوشی وارد حوزه ی امتحانی بشی. مدافع استقلال گوشی برده سرجلسه ی کنکور دکترا. این پروتکل بهداشتیتون بود؟؟؟!!! از همه خواهشمندنم که این مطلب رو همه جا نشر بدهید و سفت و سخت برای تعویق بایستید.
 • يه كنكوري IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  0 0
  نه به تعويق كنكورسراسري حتما كنكور بر گزار بشه نخوندي سال بعد امتحان بده
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  0 0
  نباید کنکور برگزاربشه
 • صنم DE ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
  0 0
  من و امسال من که با هزاران امید استارت کنکور مجدد کارشناسی رو بعد اتمام یک رشته تحصیلی دیگه زدم توقع ندارید که انقدری برام توان مونده باشع که بگم اوکی تعویق بیفته , تعویق بیفته یکی که تازه نفسه میاد جلو میزنه پس حق من این وسط پایمال میشه, اونوقت یک عده که درس نخوندن میان نظرات بیجا میدن . شما چقدر متوجه سختی این روزای یه کنکوری هستی که ماه هاست داره میخونه و خسته س .
 • زهرا IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
  0 0
  تو که کنکوری نیستی بیخود میکنی نظر میدی وقتی جون ما تو خطره شما ساکت بشین جلو کولر
 • کنکوری IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  0 0
  این نظر سنجی کجا برگزار شد که ما از هرکی میپرسیم ازش خبر نداره
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
  2 0
  کسی که از ما که توی شهر های کوچک زندگی میکنیم نظرسنجی کرده؟ یا اصلا ما ها را آدم حساب نمی کنید خجالت اوره اطلاعات دروغ به مردم ندید
 • صادق IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  0 0
  مگه نظرسنجی شده ؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس