کد خبر 1100466
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

به گزارش مشرق، دفاع مقدس ملت ایران در مقابل دشمنی تا بن دندان مسلح دفاعی است که پیر، جوان، زن، مرد و مسلمان و مسیحی در آن به یاری هم شتافتند تا دشمن بعثی را زمین‌گیر کنند. در این میان نکته‌ای که بسیار جالب است حضور یک شهید اروپایی در میان شهدای دفاع مقدس است؛ آری تنها شهید اروپایی دفاع مقدس ملت  ایران در مقابل ارتش بعثی؛ شهید کمال کورسل.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

ژروم ایمانوئل کورسل، تنها شهید اروپایی دفاع مقدس و متولد فرانسه است. او پس از تشرف به دین اسلام به" کمال کورسل" تغییر نام داد و به تحصیلات دینی در مدارس علمیه قم مشغول شد. او ابتدا نام علی را برای خود انتخاب کرد، اما با توجه به اینکه در محل زندگی او، شیعیان در اقلیت بودند، کمال را انتخاب کرد. پدر و مادر کمال در همان ابتدای آغاز زندگی کمال از هم جدا شدند.

وی در زندگی همراه  با مادر خود، با آموزه‌های مسیحیت آشنا شد و به صورت یک فرد مسیحی زندگی کرد. ژروم پانزده ساله، در سفری که برای دیدن پدرش رفته بود با مذهب تشیع آشنا و به این مذهب گروید. البته کمال در ابتدا اهل تسنن بود، اما خیلی طول نکشید که در رفت‌وآمدهایش با رفقا و عشق و علاقه ‌ای که به امام و انقلاب داشت، مذهب شیعه را انتخاب کرد.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

محمد مردادی پدر کمال در این باره می گوید که مادر کمال اهل فرانسه و مسیحی بود، کمال که در آن موقع ژوان نام داشت نیز مسیحی بود؛ اما بعد از مدتی به واسطه آشنایی با تعدادی از جوانان ایرانی در فرانسه در سال ۱۹۸۱ میلادی به ایران مهاجرت کرد و مسلمان و بعد شیعه شد.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

وی بیان کرد: من و مادر کمال از هم جدا شده بودیم و او به همراه مادرش در فرانسه زندگی وتحصیل می‌کرد با این وجود ارتباط نزدیکی با هم داشتیم و از احوال هم باخبر بودیم و به یکدیگر سر می‌زدیم. تا اینکه متوجه شدم کمال به ایران آمده و در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل است و این باعث خوشحالی درونی من شد، چون فهمیدم که آمده به اسلام خدمت کند.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

بعد از پیروزی انقلاب، کمال با سخنرانی‌های حضرت امام خمینی (ره) که به زبان فرانسوی ترجمه شده بود، با ایشان آشنا می شود. همچنین آشنایی با دانشجویان ایرانی پیرو خط امام مقیم پاریس و حضور در برنامه‌ها و مراسم‌های کانون دانشجویان ایرانی کمال را بیشتر به سمت جمهوری اسلامی ایران کشاند.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

از ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ که گروهک منافقین فعالیت مسلحانه را شروع کرد و تعداد زیادی از مردم ایران را به شهادت رساند، فعالیت‌های سیاسی ایرانیان در فرانسه وارد فاز جدیدی شد و ماجرا بعد از فرار رجوی به همراه بنی‌صدر به فرانسه، شکل جدی تری به خود گرفت. منافقین که در فرانسه مستقر شدند، فعالیت‌هایشان را شروع کردند.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

به‌طور مثال در ایستگاه‌های مترو علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغ می‌کردند و از مردم فرانسه علیه انقلاب امضا جمع می‌کردند. یکی از کسانی که در مقابل منافقین و این کارهای شان قد علم کرد، کمال بود. او که چهره‌ای فرانسوی داشت، هر کجا آن‌ها مردم فرانسه را دور خود جمع می‌کردند، حاضر می‌شد و با آن‌ها بحث‌های عقیدتی و سیاسی می‌کرد. طوری شده بود که هر جا کمال وارد می‌شد، منافقین مجبور می‌شدند آنجا را ترک کنند، چون محکم می‌ایستاد، سئوال می‌کرد و ماهیت آن‌ها را برای مردم فرانسه افشا می‌کرد.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

آن‌ها هم می‌دیدند این نوجوان فرانسوی خیلی به مسائل مسلط است و مانع فعالیت شان است، ناچار آن فضا را ترک می‌کردند. خلاصه در سال‌های ۶۰ و ۶۱ آنقدر با منافقین بحث کرده بود که دیگر در پاسخگویی به شبهاتی که آن‌ها درباره انقلاب اسلامی مطرح می‌کردند، خبره شده بود. ماجرا این بود که از وقتی برایش اثبات شد این گروهک، یک گروهک تروریستی است که انسان‌های بی‌گناه را می‌کشد، در مقابله با آن‌ها جدی‌تر شده بود. کمال  در همان روزها دیگر تبدیل به یک مبارز ضد منافقین شده بود، عملکرد آن‌ها را خوب نقد می‌کرد و علیه آن‌ها خوب مقاله می‌نوشت. 

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

همزمان با شروع جنگ تحمیلی، مسئولان اعزام به جبهه، به دلایل امنیتی و تابعیت کمال از ورود وی به جبهه‌ها خودداری می‌کردند. سرانجام کمال با اصرار فراوان توانست همراه با سپاه بدر در سال ۱۳۶۳ در جبهه حضور پیدا کند. آری، سرانجام  پسر فرانسوی ریزنقش و مو روشن ما به آرزویش رسید.

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟ + تصاویر

کمال در سال ۱۳۶۷ و در جریان عملیات مرصاد در عملیات هلی بورن نیروها که توسط هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی انجام می‌شد، با اصابت گلوله‌ای به سرش به درجه رفیع شهادت نائل شد. همچنین شهید کورسل در عملیات کربلای ۲ و ۵ و والفجر ۱۰ حضور داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • US ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  123 3
  رفیق خوب
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   55 4
   خوش به حالت عند ربهم یرزقون هدیه به روح بلندپروازش صلوات اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • عبدالله مومن IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  76 1
  رحمه الله علیه
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  50 1
  خدارحمتش کنه.یک فاتحه برای شادی روحش بفرستید
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  29 1
  خوش به حالت عند ربهم یرزقون هدیه به روح بلندپروازش صلوات اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  20 4
  اگر دفاع از وطن جای دفاع از اسلام و عدالت را بگیرد امثال این جوان و یا امثال ابومهدی مهندس خائن بودند که به جای حمایت از دولتهایشان به کشوری کمک کردند که با دولتهایش در تقابل بود.
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   2 3
   ای برادر در اگر نتوان نشست
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   11 1
   دفاع از دولت هاو رژیم های زورگو و کافر چه سود؟ دفاع از اسلام که همان حق و عدل است باید
 • یاشاسین اردبیل IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  15 1
  خدا ی مهربان در جوار رحمت خویش عزیزش بدارد. خیلیه از همه مواهب بگذری برای رسیدن به خشنودی خداوند. هر کسی را یارای این مجاهدت نیست.
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  12 1
  روحش شاد و خداوند بیامرزدش ( که او را آمرزیده ، ما را بیامرزد ) ، بعد از گذشت این همه سال از این شهید بزرگوار یاد میشود ، جفا در حقش نیست ؟ ایکاش از زندگی و مجاهدت هایش قیلمی ساخته میشد .
 • ایرانی IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  18 2
  خیلی خدا دوستش داشته که در کنار رزمندگان اسلام و جمع خوبان که علیه کفر می جنگیدند به شهادت نائل گردد
 • FR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  9 1
  رحمة الله عليه وسلم.
 • نصر IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  16 1
  خداوند روحش را با اولیا الله محشور کند.گفته نشده پدرش اهل کجاست.
 • احمد IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  4 0
  آره اتفاقا موقع جنگ خیلیها از ایران رفتن کانادا وآمریکا و....
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  5 0
  بهش غبطه میخورم. خوش به حالش.
 • .. IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  9 0
  #رفیق خوب
 • یا علی (ع) IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  11 0
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم یا زهرا(س)
 • الخلج IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  0 0
  آری خیلی ها هم در مرساد توسط مردان حق به درک واصل شد ند ابریشمچی با هدیه همسرش به رجوی حلقه به گوشی خودش را به رجوی نشان داده آبروی هرچه مرده برده
 • یاسین IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
  1 0
  من یقرا فاتحه الصلوات ‌ خدارحمتش کنه . خدایا درپناه خودت قرارش بده
 • نصر IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  0 0
  10.16اشهید ابو مهدی هم برای اسلام جنگید و هم برای کشورش در مقابل داعش.و این شهید هم احتمالا پدرش ایرانی باشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس