کد خبر 1099093
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
داود فنایی مربی دروازه بان های پرسپولیس

مربی دروازه بان های پرسپولیس گفت: قهرمانی به عنوان دروازه بان و مربی برای من لذت بخش است اما در جایگاه مربی تیم ارزش قهرمانی بیشتر است.

به گزارش مشرق، داود فنایی، مربی دروازه بان های پرسپولیس، درباره پوکر قهرمانی پرسپولیس و دیدارهای باقیمانده این تیم در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرد که شرح آن را در زیر می‌خوانید.

سوال: پرسپولیس با برتری مقابل نفت مسجدسلیمان برای چهارمین سال متوالی قهرمانی‌اش را در لیگ برتر را قطعی کرد.

از این موضوع خیلی خوشحالم اما ۴ بازی دیگر باقی مانده و باید با همین قدرت و تمرکز در این دیدارها شرکت کنیم.  خدا را شکر می‌کنم هدیه کوچکی به پرسپولیس و هوادارانش دادیم و امیدوارم با تمرکز، تلاش و کار بیشتر در جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا هم موفق شویم تا دل هواداران بیشتر شاد شود.

بیشتر بخوانید:

رازهای پوکر قهرمانی پرسپولیس

سوال: ‌با پرسپولیس در زمان بازیگری هم افتخارات زیادی کسب کردید. به نظرتان قهرمانی به عنوان مربی شیرین‌تر است یا دروازه‌بان پرسپولیس؟

به هر حال هر کدام از قهرمانی‌ها لذت خاص خودش را دارد. قهرمانی به عنوان دروازه‌بان و بازیکن پرسپولیس هم برای من خیلی لذت‌بخش بود اما اکنون که در کسوت مربی هم هستم کسب قهرمانی شیرینی خاص خودش را دارد. با این وجود فکر می‌کنم این قهرمانی حال و هوای دیگری داشت زیرا پس از سال‌ها به پرسپولیس برگشتیم، اکنون حس و حال خیلی خوبی دارم و اعتقاد دارم قهرمانی که شب گذشته قطعی شد ارزش بیشتری برای من دارد.

سوال: یکی از مهمترین دلایل قهرمانی پرسپولیس کلین شیت‌های دروازه‌بان های این تیم است.علیرضا بیرانوند و بوژیدار رادوشوویچ در این فصل زیر نظر شما و مربیان قبلی پرسپولیس عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند. به نظر خودتان عملکرد دروازه‌بان‌های پرسپولیس در لیگ نوزدهم چگونه بوده است؟

ابتدا باید از علیرضا بیرانوند تشکر کنم زیرا وی در سه چهار سال اخیر بسیار به پرسپولیس کمک کرد. باید این را هم بگویم وقتی کنار یک دروازه‌بان، رقیب خیلی خوبی باشد که در اوج رفاقت به دروازه‌بان اصلی تیم  انرژی مثبت بدهد این موضوع خیلی به سود تیم است. برای من به عنوان مربی دروازه‌بان‌ها اهمیت زیادی دارد که شاگردانم به هم انرژی مثبت بدهند و در ۷، ۸ ماهی که به پرسپولیس آمدم چنین حالتی را در بین دروازه‌بان‌های پرسپولیس دیدم.

بیشتر بخوانید:

رسول‌پناه: رسن ناراحت نیست/حق بیرانوند را می دهیم

بیرانوند بعدی در کارواش ماندگار می شود!

بیرانوند جزو ارکان اصلی موفقیت‌های پرسپولیس در سال‌های اخیر بوده است و در کنار وی رادو هم نشان داده به این تیم عرق و تعصب دارد. وی نه تنها به دروازه‌بان ها بلکه به کل تیم انرژی مثبت می‌دهد. من کار خاصی انجام ندادم بلکه هر چه بوده از خود آنها بوده است. تنها به عنوان یک برادر کنارشان بودم و هر چه داشتم را به آنها ارائه دادم. خودشان هم خوب بودند و امیدوارم هواداران هدیه ناقابل قهرمانی را از ما قبول کنند.

سوال: آیا برای جایگزینی علیرضا بیرانوند گزینه خاصی را در نظر گرفته اید؟

تمام تمرکز من روی بازی‌های قبلی لیگ بوده و از اینجا به بعد روی ۴ بازی باقیمانده‌مان و همچنین دیدارهای جام حذفی فکر می‌کنم. پس از آن بررسی و ارزیابی‌های لازم را انجام می‌دهم تا گزینه مورد نظرمان انتخاب شود. صحبت‌های لازم را با کادر فنی انجام می‌دهیم تا دروازه‌بانی که به پرسپولیس می‌آید ابتدا حاشیه‌ای نداشته باشد. همین جا اعلام می‌کنم رادو جانشین بسیار خوبی برای بیرانوند است و این موضوع را بارها نشان داده است. به همین دلیل ما باید دروازه‌بانی بیاوریم که برای تیم حاشیه‌ساز نشود و نیمکت‌نشینی را تحمل کند.

دروازه‌بان جدید پرسپولیس هم باید مانند رادو با تمام وجود کار کند و از نیمکت نشینی ناراحت نشود. همانگونه که خود من هم زمان بازی در پرسپولیس این کار را انجام دادم. همه دروازه‌بان‌ها نیمکت‌نشینی را تجربه کردند. فردی موفق می‌شود که صبر داشته باشد و حاشیه‌سازی نکند. برای من و اعضای کادر فنی پرسپولیس این مسائل خیلی اهمیت دارد. تمام این موارد را در نظر می‌گیریم و در نهایت گزینه مناسبی پیدا می‌کنیم تا هواداران از نگرانی در بیایند.

سوال: دیدگاه شما نسبت به اینکه دروازه‌بان جدید پرسپولیس تحمل نیمکت‌نشینی داشته باشد جالب است.

پرسپولیس ارث پدری من نیست و تا روزی که قرارداد داشته باشم میهمان این تیم هستم. با تمام وجودم کار می‌کنم، تمام مربیان می‌آیند و می‌روند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم. تا زمانی که در پرسپولیس باشم سعی می‌کنم تصمیم درستی بگیرم تا هواداران راضی باشند. تمام اعضای کادر فنی تلاش می‌کنند پرچم پرسپولیس بالا باشد و دل هواداران شاد شود. امیدوارم پس از پایان جام حذفی روی گزینه‌های موجود به جمع‌بندی نهایی برسیم.

سوال: در روزهای اخیر از نفراتی مانند حامد لک، حمید فرعباسی و سعید جلالی ‌راد به عنوان گزینه‌های دروازه‌بانی پرسپولیس یاد شده است نظرتان چیست؟

اکنون نمی‌توانم از دروازه‌بان خاصی اسم ببرم زیرا این کار از لحاظ حرفه‌ای درست نیست تمام نفراتی که اسم بردید اکنون با باشگاه‌هایشان قرارداد دارند. اجازه بدهید فصل تمام شود و سپس با گزینه مدنظر مذاکره کنیم در تمام سال‌هایی که به عنوان مربی کار کرده‌ام هیچ وقت بدون دلیل دروازه‌بانی را برای حضور در تیمم انتخاب نکرده‌ام. اکنون هم شرایط حرفه ای ایجاب می‌کند تا وقتی مسابقات به اتمام نرسیده درباره بازیکن تیم‌های دیگر صحبت نکنیم. اجازه بدهید فصل تمام شود و پس از آن ببینید چه دروازه‌بانی به پرسپولیس می‌آید.

سوال: البته با توجه به اینکه پس از اتمام لیگ برتر و جام حذفی بلافاصله باید در لیگ قهرمانان آسیا بازی کنید باید تکلیف دروازه‌بان پرسپولیس هر چه سریع‌تر مشخص شود.

صددرصد همینگونه است. در شهریور باید بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را انجام بدهیم و در آن رقابت‌ها کار سختی داریم. پس از اتمام لیگ و جام حذفی به سرعت دروازه‌بان جدیدمان را انتخاب می‌کنیم.

سوال: پرسپولیس درصورت کسب ۶ امتیاز دیگر به رکوردی بی‌نظیر در تاریخ لیگ برتر می‌رسد اکنون که قهرمانی تیم‌تان قطعی شده است آیا به ثبت به رکورد امتیازگیری در تاریخ لیگ برتر هم فکر می‌کنید؟

از روزی که به پرسپولیس آمدیم دنبال رکوردزنی نبودیم زیرا در مربی‌گری نمی‌توان به خاطر رکوردها کاری را انجام داد.همیشه برای ثبت بهترین عملکرد تلاش می‌کنیم و وقتی که عملکردتان خوب باشد نتایج هم مثبت می شود. برخی مواقع بازیکنان طبق تدابیر کادر فنی به بهترین شکل کار می‌کنند و گاهی هم پیش می‌آید که کیفیت لازم را ندارند. به همین دلیل کادر فنی موظف است همیشه کار و تلاش کند. به شخصه دنبال رکورد و این مسائل نیستم و همیشه سعی می‌کنم تمرینات دروازه‌بانان را بر اساس سبک بازی حریفان و نیازهای تیم طراحی ‌کنم. تنها به کار و تلاش فکر می‌کنیم تا از این طریق به نتیجه برسیم. من بیشتر دنبال این هستم و به رکوردزنی و رکوردشکستن فکر نمی‌کنم.

سوال: پوکر قهرمانی برای هواداران تیم‌تان بسیار لذت‌بخش بود و با استفاه از آن برای رقیبان کری می‌خوانند.

پرسپولیس و استقلال همیشه تیم‌های بزرگی در فوتبال ایران هستند و همواره شانس قهرمانی دارند آنها شاکله اصلی فوتبال ایران را تشکیل می‌دهند و در کل جامعه می‌بینید خیلی از آدم‌ها یا طرفدار پرسپولیس هستند یا استقلال. امیدوارم کری‌خوانی‌ها از حد خودش نگذرد و احترام‌ها حفظ شود. اگر کری‌ ای هم وجود دارد، باید به شکل معقول باشد. به هر حال در فوتبال کشورهای پیشرفته مانند انگلیس، ایتالیا و آلمان هم کری‌خوانی وجود دارد. به نظر من وقتی یک تیمی قهرمان می‌شود، درست نیست برای هم حاشیه‌سازی کنیم بلکه باید تنها از قهرمانی و موفقیت خودمان لذت ببریم.

من هم قبول دارم پوکر قهرمانی برای هواداران پرسپولیس وجهه بسیار مناسبی دارد. این قهرمانی‌ها برای هواداران خیلی خاطره‌انگیز می‌شود و شاید پرسپولیس با این رکورد در تاریخ فوتبال ایران دست‌نیافتنی شود. من هم از این موضوع خیلی خوشحال هستم.

سوال: پرسپولیس بازی‌های سختی در لیگ قهرمانان آسیا پیش رو دارد.برنامه‌ شما برای حضور در این رقابت‌ها چیست؟

ما روی برگزاری بازی‌های باقیمانده‌مان در تهران خیلی حساب کرده بودیم. می‌دانید بازی کردن در ورزشگاه آزادی برای هر تیمی در آسیا سخت است. با این وجود باید با چالش بازی در قطر به شکل متمرکز کنار بیاییم. البته ایران در سال‌های اخیر مشکلات زیادی برای میزبانی از تیم‌های عربستانی داشته و عملا میزبانی را از ما گرفتند. این مسائل روی کار تیم تأثیرگذار است. زیرا وقتی در خانه خودتان بازی کرده و از حمایت هوادار بهره می‌برید می‌توانید از لحاظ روحی و روانی در سطح بالایی باشید. پس از شروع مجدد بازی‌ها باید دو دیدار اول خود را مقابل التعاون عربستان انجام دهیم و اگر بتوانیم این بازی‌ها را  به سود خودمان تمام کنیم به جدول رقابت‌های لیگ قهرمانان برمی‌گردیم و سپس می‌توانیم در مراحل بالاتر هم موفق باشیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس