روحانی نمایه رئیس جمهور

رئیس‌جمهور گفت: مراسم عزاداری امام حسین(ع) در سراسر کشور باید با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه برگزار شود. دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز (شنبه 4 مرداد) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا  با تاکید بر اینکه ایجاد دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است و هر دو باید در کنار هم و با رعایت پروتکل های بهداشتی باشند، گفت: مراسم عزاداری شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) باید در سراسر کشور، با شکوه و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

افزایش ۲۲ درصدی قیمت خودرو پس از دستورات تلفنی روحانی + جدول

وی خاطرنشان کرد: مراسم عزاداری امام حسین(ع) با برنامه ریزی های دقیقی که انجام شده، باید به گونه ای برگزار شود که نه تنها بهانه ای در اختیار معاندان قرار نگیرد بلکه ایران را به الگویی برای سایر کشورها و شیعیانی تبدیل کند که این مراسم عزاداری را برگزار می کنند.

امسال ماسک‌گذاری و رعایت فاصله اجتماعی نیز جزو شکوه مراسم عزاداری امام حسین(ع) است

رئیس‌جمهور گفت: امسال ماسک گذاری و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی عزاداران و عدم تجمع و تراکم در یک مکان نیز جزو شکوه مراسم عزاداری امام حسین(ع) است.

وی تصریح کرد: زندگی ملت ایران با عشق به امام حسین(ع) و فرهنگ عاشورا و سوگواری برای سیدالشهدا عجین شده و ایرانی‌ها همواره توجه خاصی نسبت به اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) دارند.

روحانی با تأکید بر اینکه فرهنگ عاشورا و کربلا به عنوان فرهنگی بلند و منجی برای ملت ایران همواره محترم بوده است، گفت: در حقیقت انقلاب، اخلاق و تعاون را مدیون امام حسین(ع) هستیم.

ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا به‌خاطر درس‌پذیری از فرهنگ عاشوراست 

وی ادامه داد: اینکه ملت ایران در برابر زورگویی آمریکا ایستاده و مقاومت می‌کند به خاطر درس‌پذیری از فرهنگ عاشوراست و همین فرهنگ، مردم ما را استوار و مقاوم کرده است.

حتی معاندین نتوانستند بگویند که ماه رمضان موجب گسترش شیوع بیماری شده است

رئیس‌جمهور با یادآوری تجربه خوب برگزاری محافل مذهبی در ماه مبارک رمضان و نحوه رعایت پروتکل‌ها در این ماه از سوی مردم، گفت: خوشبختانه برگزاری مراسم مذهبی در ماه مبارک رمضان به گونه‌ای بود که هیچ‌کس حتی معاندین نتوانستند بگویند که ماه رمضان موجب گسترش شیوع بیماری شده است و در ماه محرم نیز باید به گونه‌ای مراسم عزاداری برگزار شود تا در آن پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شود.

وی عنوان کرد: اصلِ عزاداری باید باشکوه و با عظمت مانند سالهای گذشته برگزار شود با این تفاوت که امسال استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری و عدم تجمع و تراکم در یک مکان هم جزئی از شکوه مراسم عزاداری خواهد بود و باید به گونه‌ای این مراسم انجام شود که عزاداری امام حسین در ایران به الگویی برای سایر کشورها در این زمینه تبدیل شود.

روحانی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند میان دین و علم فاصله ایجاد کند، گفت: امیدواریم امسال فضای محرم با تلاش همه متولیان و مردم فضایی حسینی، عاشورایی و توام با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: اعمال تحریم از سوی دشمنان در سالهای اخیر و شرایطی که شیوع بیماری کرونا در ماههای گذشته برای مردم بوجود آورد و زندگی آنها را با سختی‌هایی مواجه کرد.

رئیس‌جمهور گفت: ملت بزرگ ایران در طول این دو سال و چند ماه تحریم و پنج ماه مبارزه با بیماری کرونا نشان داد که توان و قدرت کافی را برای مقابله و ایستادگی در برابر فشارها دارد.

ملت ایران ثابت کرده در برابر فشار و زیاده‌خواهی دشمنان هرگز به زانو درنخواهد آمد 

وی اضافه کرد: این ملت بزرگ به خوبی ثابت کرده است که در برابر فشار و زیاده‌خواهی دشمنان هرگز به زانو درنخواهد آمد و با اراده، یاری و تعاون یکدیگر هر مشکل بزرگی برای مردم سهل و آسان شده است.

روحانی با اشاره به ضرورت امیدآفرینی در جامعه برای حل مشکلات گفت: یأس باید از بین برود چرا که اگر ناامیدی جامعه را فرا بگیرد موفقیتی در کار نخواهد بود؛ ما همواره به آینده و کسب موفقیت امید داریم و می‌دانیم در نهایت پیروزی و موفقیت در اختیار ملت‌مان قرار خواهد گرفت.

وی از تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح به‌عنوان دیگر الزامات مورد نیاز جامعه برای عبور از سختی‌ها و مشکلات یاد کرد و اظهار داشت: امروز در کشور همه بخش‌ها با برنامه‌ریزی مناسب به وظایف خود به خوبی عمل کردند که توانسته‌ایم در مقابله با بیماری کرونا به موفقیت برسیم و اگر یکی از این بخش‌های درمانی، اجتماعی، فرهنگی و تولید کارِ خود را به خوبی انجام نمی‌داد نمی‌توانستیم موفق شویم.

روحانی گفت: اگر در داخل کشور ماسک ان.95، دستگاه ونتیلاتور، گان و دارو تولید نمی‌کردیم و نگاه‌مان به بیرون بود، امروز در مقابله با کرونا با مشکلات زیادی مواجه بودیم اما با تلاش همه بخش‌ها علیرغم تحریم و سختی‌های عدیده شاهد مشکل حادی در این راستا نبودیم.

وی تصریح کرد: دولت با همه توان تلاش می‌کند تا از مشکلات مردم بکاهد؛ در همین ایام دو مصوبه برای کمک به مستاجران داشتیم که از جمله آن اعطای وام برای تهیه ودیعه مسکن با نرخ ارزان قیمت 13 درصد بوده است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در دیگر بخش‌ها و کمک به کسب و کارها و افراد جامعه دولت به طور مداوم تلاش‌های گوناگون خود را انجام داده است، گفت: امروز ملت ایران با همه توان در زمینه تولید و فعالیت اقتصادی حضور دارد و افتتاح پروژه‌های گوناگون در بخش‌های گوناگون که هر پنجشنبه انجام می‌شود نشان از این است که کشور در حال تلاش و فعالیت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز رفع نیازهای بهداشتی، غذایی و درمانی مردم در اولویت است و همه بخش‌ها در این زمینه تلاش می‌کنند، گفت: پس از گذشت چند ماه از شیوع جهانی ویروس کرونا تقریبا همه کشورها به این نتیجه رسیدند که باید تمرکز بر نظام بهداشتی باشد و اقداماتی مانند استفاده از ماسک، دوری از تجمعات، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی انجام شود تا مردم نیازی به مراجعه به مراکز درمانی نداشته باشند.

روحانی گفت: در ابتدای شیوع بیماری اغلب کشورها به سراغ ایجاد ممنوعیت‌های کلی و تعطیل کردن تمامی بخش‌های جامعه رفتند؛ هنگامی که ممنوعیت کلی برقرار می شود زندگی مردم با مشکلات گوناگونی مواجه خواهد شد، لذا پس از مدتی همه به این نتیجه رسیدند که باید بازگشایی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود. 

بین ترس معقول با اضطراب تفاوت وجود دارد

وی راه حل را رعایت اصول بهداشتی در جوامع و اعمال نظارت‌های سخت‌گیرانه برشمرد و در ادامه به ضرورت حفظ نشاط و روحیه جامعه اشاره کرد و افزود : اگر جامعه‌ای روحیه خود را ببازد و دچار افسردگی شود و مدام اضطراب به جامعه القا گردد نمی‌تواند در انجام کارهای خود موفق شود. البته ترس معقول صحیح است و مردم می‌بایست از این بیماری به عنوان بیماریِ خطرناک، ترس داشته باشند تا اصول بهداشتی را رعایت کنند اما بین ترس معقول با اضطراب تفاوت وجود دارد.

رئیس جمهور گفت: باید در تبلیغات بر اصولی که مردم برای مقابله با بیماری انجام بدهند، تاکید کنیم اما می‌بایست بر اصل تولید هم تاکید داشته باشیم یعنی زمانی که به مردم می‌گوییم باید از ماسک استفاده کنید باید ماسک به وفور و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار داشته باشد.

ان شاءالله مراسم دعای عرفه نیز با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد

وی با تجلیل از مسوولیت‌پذیری و روحیه فداکاری، تعاون و یاری یکدیگر در میان مردم ایران به ویژه در ایام خاص سال مانند عرفه و ایام محرم و صفر گفت: ان شاءالله امسال مراسم دعای عرفه نیز در مساجد و محافل با رعایت پروتکل‌ها با شکوه و به خوبی برگزار خواهد شد.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ملی مقابله با کرونا گفت: افرادی که تمکن مالی دارند در ایام عید قربان در حد توان‌شان با قربانی کردن و تقسیم گوشت آن میان فقرا به آنان یاری کنند.

وی افزود: مردم باید توجه داشته باشند که بیماری کرونا را نباید کوتاه‌مدت و مختص به چند ماه در نظر بگیرند بلکه باید برای کل سال و شاید ماههای سال آینده و تا زمانی که واکسن این بیماری تولید و به تایید برسد، آمادگی داشته باشیم و برای بلندمدت برنامه‌ریزی و نظارت کرده و در برابر تخلفات با قدرت بایستیم.

رئیس جمهور گفت: خوشبختانه بر اساس گزارش‌ها در برخی از استان‌ها با اجرای پروتکل‌ها و تلاش مردم توانسته‌ایم از پیک بیماری عبور کنیم و در برخی استان‌ها نیز که در حال ورود به پیک بیماری هستیم باید مراقبت‌های بیشتری را اعمال کنیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  20 0
  ما واقعا شرایط حاد بحرانی نداریم.؟! کرونا. مسکن. بیکاری. گرانی. فقر. نداری... اینا مشکلات حاد نیست.؟! علی برکت اله.
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   5 5
   برجامو پله کردند ؛ ملتو ذله کردند
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  10 13
  درباره محرم غصه نخور! امام حسین علیه السلام خودشان همه چی رو ردیف می‌کنند. السلام علیک یا اباعبدالله الحسین علیه السلام.
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  11 0
  خدا بخیر بگذرونه .
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  2 10
  دلم اربعین می خواد پیاده روی حسااااابی
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  2 23
  یه کلام از ماجراجویی آمریکا ها نگفت بابا این خیلی تابلوها...... از رومینا و دختر آبی و پاشستن شوهر توسط زنش حرف میزنه اما یک کلام از این موضوع مهم حرف نزد
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  13 0
  بعضی‌ها چنان زندگی می‌کنند فکر می‌کنند تا ابد زنده اند.!!!
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  2 5
  رای دهندگان به روحانی .. توبه کنید به والله حق الناس گردن همگی شماس
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
   2 0
   شفای عاجل :)))))
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  1 5
  مستر پرزیدنت تو حیا نمی کنی نام مقدس امام حسین را بر زبان می اوردی توی ذلیل و عبد جانسون و کری و ترامپ حق نداری نام مظهر عزت را به زبان بیاوری برو با بوریس و منافقینت خوش باش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس