photo_2020-07-11_11-22-20.jpg

تحرکات عناصر مخفی داعش در حومه شمال، جنوب و غرب پایتخت عراق افزایش یافته است و جریان های سیاسی شبه نظامی با حمایت از تروریست ها به دنبال ماهگیری از آب گِل آلوده هستند.

سرویس جهان مشرق؛ در هفته های اخیر برخی مناطق در حومه پایتخت عراق به ویژه منطقه مهم و حساس «الطارمیه» صحنه تحرکات و حملات دوباره هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش بوده و ناامنی هایی به وجود آمده است.

نمونه مشهود این ناامنی ها حمله بیست و هفتم تیرماه عناصر مخفی داعش به کاروان نیروهای عراقی و شهادت فرمانده تیپ ۵۹ ارتش این کشور در منطقه الطارمیه در حومه شمالی بغداد بود که با همکاری برخی ساکنان، گروه های تندرو و جماعت بعثی این منطقه صورت گرفت.

پیچیده شدن تحولات در الطارمیه به حدی رسیده که حتی «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق هم مجبور شد واکنش نشان دهد و در این منطقه حضور یابد و با شیوخ و ریش‌سفیدان برای بازگرداندن آرامش دیدار کند.

«الطارمیه» با مساحت ۱۳۷ کیلومتر مربع از دو بخش «المشاهده و العبایجی» تشکیل شده است و دروازه شمالی استان بغداد و جنوبی استان صلاح الدین محسوب می شود که از حومه شمال شرق پایگاه هوایی «التاجی» تا جنوب شهرستان «الدجیل» امتداد دارد و دهها منطقه از جمله «بن سینا، دحام، الهوره، الثائر، داود الحسن، الخان، البوبحر، المحامده، غزالیه، البوفارس، شیخ حمد، البشویل، المشاهده،  شهر الطارمیه و ...» را در بر می گیرد.

موقعیت شهرستان «الطارمیه» در شمال بغداد

برخی گروه ها و عناصر تندرو سیاسی و شبه نظامی داخلی عراق به همراه محور غربی - عبری - عربی از فعالیت های گروهک تروریستی داعش در منطقه الطارمیه در شمال استان بغداد پشتیبانی می کنند؛ قدرت گیری تروریست ها در منطقه «الطارمیه» به معنای در معرض خطر قرار گرفتن امنیت بخش مهمی از مناطق مرکزی عراق است.

به گزارش مشرق، فعال شدن دوباره تروریست های داعش در حومه بغداد باعث شد گروهی از نیروهای امنیتی عراق عملیاتی را هم در محور جنوب غرب پایتخت در منطقه الزیدان(جنوب منطقه ابوغریب) که تنها ۱۵ کیلومتر با فرودگاه بین المللی بغداد فاصله دارد، انجام دهند.

به گفته منابع میدانی، عملیات در این محور زمانی صورت گرفت که نیروهای عراقی اطلاعات دقیقی را دریافت کردند که ۵ تروریست انتحاری داعش در یک مقر مخفی برای انجام یک حمله و نفوذ به پایتخت در حال آماده شدن هستند.

نیروهای عراقی با واکنش سریع و به موقع موفق شدند عملیات تروریستی عناصر انتحاری داعش به بغداد را ناکام بگذارند؛ در جریان این عملیات ۲ تن از نیروهای امنیتی به شهادت رسیدند تا امنیت پایتخت با مشکلی مواجه نشود.

در حال حاضر، مناطق مهمی از جمله «ابوغریب، الزیدان، العناز و ...» در محور جنوب غرب و غرب بغداد آلوده به هسته های پنهان گروهک تروریستی داعش هستند و همین موضوع یک تهدید جدی برای پایتخت به ویژه «فرودگاه بین المللی، محله العامریه و... » به شمار می آید.

براساس اطلاعات به دست آمده، عناصر مخفی داعش از مناطق بیابانی شرق دریاچه الثرثار در شمال شرق استان الانبار و مناطق جنوب غرب استان صلاح الدین وارد مناطق حومه غربی بغداد می شوند و تحرکات آنان برای ایجاد ناامنی با کمک برخی اهالی صورت می گیرد.

مناطق شمالی و جنوبی پایتخت عراق از جمله «الطارمیه، الرضوانیه، التاجی، الیوسفیه، اللطیفیه، الراشدیه و...» نقاط دیگری محسوب می شوند که به هسته های خاموش داعش آلوده هستند و تروریست ها در این محورها فعالیت می کنند.

تحرکات دوباره تروریست های داعش در این محورها خطری برای مناطق «السیدیه، الدوره، الکاظمیه، الشعله و...» در محورهای جنوب و شمال پایتخت به شمار می آید؛ این مناطق آلوده در نواری مرزی مشترک استان بغداد با استان های «صلاح الدین و بابل» واقع شده اند.

مناطق آلوده به عناصر مخفی داعش در اطراف بغداد

به گفته منابع میدانی، عناصر مخفی داعش از طریق بیابان های شرقی دریاچه الثرثار و مناطق شمال و شمال غربی استان بابل وارد مناطق شمالی و جنوبی پایتخت عراق می شوند و در این میان باز هم برخی ساکنان با آنان همکاری و راه را برای ورود باز می کنند.

وضعیت در مناطق شرقی پایتخت از جمله «شهرک الصدر، بغداد الجدیده و ...» که با مناطق جنوب غرب استان دیاله هم مرز هستند با آنچه که در محورهای شمال، جنوب و غرب بغداد می گذرد متفاوت و آرامش در این محورها برقرار و کمتر با ناامنی مواجه است.

روند تحولات میدانی در مجموع نشان می دهد، جریان های سیاسی بدنام داخلی عراق پس از فتنه سال گذشته در میدان التحریر بغداد که منجر به استعفای دولت عادل عبدالمهدی شد از افزایش تحرکات و حملات هسته های مخفی داعش در حومه بغداد حمایت می کنند چرا که با افزایش قدرت تروریست ها به دنبال امتیاز گیری بیشتر از دولت مرکزی هستند.

به گزارش مشرق، این گروه های سیاسی شبه نظامی تمامیت خواه حریص تر از گذشته به دنبال ماهگیری از آب گل آلود هستند و در میان آنان بعثی های سابق دیده می شود که در زمان صدام قدرت و نفوذ زیادی داشتند و پس از سقوط رژیم دیکتاتوری بعثی نیز در عراق جنگ طایفه ای به راه انداختند و جنایت های زیادی انجام دادند و در سال های گذشته با گروهک های تروریستی القاعده و داعش همکاری زیادی داشته اند و حالا نیز با باج خواهی از دولت مرکزی تلاش می کنند قدرت از دست داده خود را تا حدودی بازیابی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  8 15
  بیخودی جون نَکنید داعش از بین رفتنی نیست آنها آمده اند تا بمانند این ماییم که رفتنی هستیم با این اقتصاد و گرانی و بیکاری
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   2 11
   شما را بخدا بس کنید فضولهای منطقه تا کی سرک تو هر کشور خواهید گشید
  • فرزند ایران IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   4 2
   در رقه و موصل هم می خواستند به مانند. دم دروازه بغداد شعار امروز بغداد فردا تهران می دادند. با این ترقه بازی ها به جایی نمی رسند و یکی پشت سر هم به خلیفه جلاد خائنشان ملحق خواهند شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس