رئیسی نمایه

قوه قضاییه به شکایات بانک‌ها و موسسات اعتباری‌ که به دریافت سود و جریمه تسهیلات، بیشتر از نرخ اعلام شده از مشتریان خود اقدام می‌کنند، رسیدگی نخواهد کرد.

به گزارش مشرق، طی سال‌های گذشته بخشی از پرونده‌های مفتوح در دستگاه قضایی که تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به واحدهای تولیدی بوده، به شکایت بانکها از مشتریانی برمی‌گردد که نتوانسته بودند سود و جریمه غیر متعارف وام اخذ شده از بانک را پرداخت کنند. این اختلاف در موارد متعددی منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی تسهیلات گیرنده، بیکاری کارگران و مصادره اموال به نفع بانک می‌شد.

نکته مهم این است که بخش قابل توجهی از این قراردادها در میزان سود و جریمه مورد توافق میان بانک و مشتری، رقمهای اعلامی از سوی بانک مرکزی به عنوان مرجع صلاحیت دار تبیین عملکرد صحیح بانک‌ها را نادیده گرفته و بانک‌ها معمولا اعداد بالاتری را برای سود و جریمه دیرکرد وام‌های خود به مشتریان تحمیل می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

اکنون و با پیگیری دستگاه قضایی بخشنامه‌ای از سمت رییس قوه قضاییه به تمامی مراجع قضایی کشور ابلاغ شده که بر اساس آن در صورتی که بانک یا موسسه اعتباری چنین قراردادی که بالاتر از نرخ‌های اعلامی از سمت بانک مرکزی باشد را با مشتریان خود منعقد و سپس در اجرای آن با مشتری به اختلاف برخورد، درب عدلیه برای ارائه شکایت و پیگیری قضایی در خصوص اینگونه قراردادهای غیرقانونی بسته خواهد بود و در واقع از این به بعد بانک‌ها هیچ ضمانت اجرایی برای پیگیری مطالبات غیر متعارف و غیر قانونی خود نخواهند داشت.

پیش از این و در جریان سفر استانی آیت الله رییسی به استان فارس، وی با اشاره به همین موضوع گفته بود: «اگر بانک مرکزی اعلام کرده که امروز بهره بانکی برای وام‌ها مثلا ۱۵ یا ۲۰ درصد است، اگر بانکی خودش آمد و با کسی قرار گذاشت و این عدد را مثلا تبدیل کرد به ۳۵ درصد آیا نظامات اداری و به ویژه دستگاه قضایی باید ضمانت اجرای چنین توافق خلاف قانونی باشند؟هیچ کدام از بانک‌ها حق ندارند به این واسطه کارگاه یا کارخانه‌ای را تعطیل کنند»

گفتنی است در دیدار اخیر ویدئو کنفرانسی مدیران عدلیه با رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته قوه قضاییه، ایشان از اقدام دستگاه قضایی در ورود به دعاوی میان بانک‌ها و کارآفرینان در جهت جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی تقدیر کردند.

متن بخشنامه فوق الذکر به شرح ذیل است:

بخشنامه
مراجع قضایی سراسر کشور

برابر گزارش‌های واصله برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری بر خلاف مصوبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شورای پول و اعتبار، قراردادهای مشتمل بر دریافت سود و جریمه تسهیلات بانکی بیشتر از نرخ سود اعلامی بانک مرکزی با مشتریان منعقد نموده که در بسیاری از موارد اختلاف بین بانکها و مشتریان به دادگاه‌ها ارجاع می‌شود، با توجه به اینکه:

اولاً: برابر مقررات قانونی مرتبط از جمله مواد ۱۰، ۱۱ و ۱۴ قانون پولی و بانکی کشور و ماده ۲ قانون عملیات بانکی بدون رباء بانک مرکزی مرجع صلاحیتدار قانونی برای تبیین عملکرد صحیح بانک‌ها و موسسات اعتباری در اعطای تسهیلات بانکی در قالب عقود مشارکتی و غیر مشارکتی می‌باشد و همچنین تصمیمات و مصوبات شورای پول و اعتبار در ارتباط با تسهیلات مذکور آمره بوده و تخطی از آن جایز نیست.

ثانیاً: در بعضی از قراردادهای منعقده بین بانکها یا موسسات اعتباری و اشخاص، مقررات مذکور رعایت نگردید و بانک‌ را مجاز به دریافت سود و جریمه تاخیر، بیشتر از نرخ اعلامی از سوی مراجع فوق نموده است.

لذا قراردادهای مذکور تا حدودی که مغایرتی با مقررات فوق نداشته باشد، معتبر بوده و بیش از آن قابل برتیب اثر دو محاکم قضایی نیست، بنابر این این دادگاه‌ها در نحوه محاسبه سود، جریمه ناشی از تاخیر، مقررات مذکور را مد نظر قرار داده و از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خودداری نمایند.

روسای کل دادگستری استانها مسئول، نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه می‌باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • تنبل IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  8 5
  دمش گرم رییسی
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 5
  بدهکاران بزرگ در نهایت برنده ابن قبیل بخشنامه ها خواهند بود مثل همیشه
  • AU ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   5 0
   اصولا بانکها با بدهکاران بزرگ کاری ندارند و بدهکاران بزرگ با تبانی بانکها شریک سپرده ها و پولهای مردم در بانکها هستند. آن کسیکه از این بخشنامه ها سود میبرد مردم ضعیفی هستند که بانکها با یک یا دو قسط عقب افتاده هرچه ضمانت در دست دارند را برای تعقیب و جریمه و خوردن اموال نداشته شان بکار میگیرند.
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 1
  نباید ابر بدهکاران بانکی و آنهایی که به طرق مختلف از محل منابع عمومی مردم و بیت المال وام گرفته اند حاشیه امن پیدا کنند.
 • عاصی IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  4 0
  چه خبره کارخونه ها و تولیدی ها رو تعطیل کردن بخاطر بدهی بانکی؟؟؟ بانکا مث غرب وحشی نباشین دیگه که طرف تا پول نداشت خونه اش رو ازش بگیرن و آوارش کنن مسلمون باشین یکم لطفاااااا اقای رییسی یه کاری بکنین دیگه تکرار نکنن!
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 2
  خدایا شکرت بالاخره یکی تو این مملکت جلوی فساد بانک ها ایستاد بانک های رباخوار اقتصاد ایران رو فلج کردن امام خمینی فرمود تا زمانی که بانک ما ربا خوار باشه، جمهوری اسلامی نداریم ریسی دوست داریم
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  4 1
  چرا رئیس قضا مشکل سکه و مهریه را حل نمی کند.
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   1 3
   برق خونه ما هم زیاد قطع میشه چرا ریس قوه قضائیه یه فکری به حال برق خونه ما نمیکنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس