خبر ویژه

نماینده حامی برجام در مجلس نهم می‌گوید: هنوز فرصت برای نجات برجام باقی است(!)

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

کاظم جلالی که در اواخر عمر مجلس دهم ترجیح داد از نمایندگی استعفا دهد و به سفارت ایران در مسکو برود، در پنجمین سالگرد برجام نوشت: «روند اجرایی برجام فراز و نشیب‌های زیادی را طی نموده است. در ابتدا شاهد اجرای تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران بودیم و با استناد به توافقات به عمل آمده تحریم‌های ایران که در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع شده بود، لغو گردید و مقرر شد بخشی از تحریم‌های (تسلیحاتی) در پایان اکتبر ۲۰۲۰ پایان یابد. اما خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۸ ماه می ۲۰۱۸ احیای تحریم‌ها در دو مرحله ۹۰ و ۱۸۰ روزه و وضع تحریم‌های جدید توسط آمریکا موجب گشت اجرای این توافق بین‌المللی با پیچیدگی بیشتر روبرو شود.علی‌رغم ‌همکاری و همراهی روسیه و چین، عدم اجرای کامل تعهدات از سوی سه کشور اروپایی در سایه محدودیت‌های اعمال شده بعد از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های ثانویه موجب گشت اوضاع بیشتر پیچیده شود و عملا ایران از منافع اقتصادی برجام بهره‌ای نبرد و در نتیجه یکی از پایه‌های مهم برجام (اقتصادی) سست گردد.»

بیشتر بخوانید:

ابراز امیدواری جلالی درباره پروژه‌های مشترک ایران و روسیه

واکنش کاظم جلالی به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

او می‌افزاید: اروپائیان علی‌رغم ‌تمایلات مثبت سیاسی، هنوز نتوانستند در عمل پایبندی به تعهدات خود را ثابت نمایند. کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس فعال شده، ولی به دلیل معدود و محدود بودن معاملات تحت فشارهای آمریکا، نتوانسته است کارایی لازم را داشته باشد.

حرکت اخیر اروپائیان در ارائه قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ضربه دیگری بر روند اجرایی برجام می‌باشد.

در هنگام انعقاد برجام تقریبا اکثراً اعضاء اذعان داشتند که این یک توافق برد- برد است، اما بعد از پنج سال وارد کردن ضربات پی‌درپی به برجام و اجرای نامتوازن آن، این ویژگی سند مذکور از بین رفته است. اما هنوز فرصت برای نجات برجام باقی است و تنها اراده سیاسی و اقدام عملی اعضای باقیمانده برجام را برای ایجاد توازن می‌طلبد.»

این نوشته از جهات مختلف مخدوش است. نخست اینکه برخلاف وعده‌ها، کلمه لغو تحریم‌ها در برجام نیامده و صرفا از کلمه تعلیق استفاده شده بود. اما جناب سفیر هنوز هم از عبارت لغو تحریم‌ها استفاده می‌کند!

ثانیا برخی تحریم‌های مالی و بانکی وعده داده شده، حتی در دوره اوباما نیز تعلیق نشد اما در مقابل با تحریم‌های ویزایی و کاتسا و آیسا برحجم تحریم‌ها افزوده شد.

ثالثا کانال موسوم به اینستکس یک فریبکاری تمام‌عیار اروپایی است و عجیب است که آقای جلالی به آن استناد می‌کند.

رابعا آقای جلالی باید بهتر از هرکسی بداند که برجام به اعتبار تضمین نامتوازن و اجرای نامتوازن‌تر آن، قابل احیا نیست. مشخصا به این دلیل که حتی نامزد دموکرات‌ها نیز گفته است در صورت پیروزی در انتخابات به برجام برنخواهد گشت و انتظار مذاکرات جدید و دریافت امتیازات جدید را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  4 1
  شش سال دویدن دنبال برجام برنامه ای بود برای باز کردن حساب های بانکی در امریکا؛ اقای ظریف در امریکا درس خوند البته با پول ملت.. طعم امریکا بودن رو چشیده بود و الانم میخواست به وسیله برجام به این رفت و امدها ادامه بده و همش بازی بود . الانم هیچ دفاعی نداره بکنه از اینکه پول ملت رو به باد داده به خاطر برجام
 • عابدی ورکی IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  5 2
  برجام به ترکمچای تبدیل شده و دیگر ماندن بی فایده است.
  • محمد IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
   3 1
   جان مادرت فرارمغزها نکنید
 • محمد IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  3 0
  دوکشوردرحال جنگ راتصورکنید هردوراجع به قراردادصلح صحبت میکنندوبعنوان مقدمه قراردادی هم منعقد کرده انداما میبینیم یکی ازطرفین مشغول نقل وانتقال نیرووادوات بسمت جبهه است ودیگری بلعکس برای فهمیدن اشکال درکارنبوغ زیاد لازم نیست الا اینکه خیلی خوشخیال وخوشبین یاغافل ویاماموربه غفلت باشیم مگراوبامای دمکرات حقوق بشری اخلاق مدارومودب چندروزبعدازبرجام تحریمای سنگین رو شروع نکرد این جزاماده جنگ شدن بعدازامضای قراردادصلح است؟
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  1 0
  آقای کاظم جلالی بدلیل بهم زدن جلسه بررسی برجام برای جلوگیری عمدی از بررسی دقیق آن و ایجاد خسارات بعد از برجام برای مردم و کشور باید محاکمه و مجازات شود.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 1
  نونش در دفاع از برجامه اینو نگه چی بگه؟؟ الکی که بهش سفارت ندادن باید پاچه خواری بکنه