خوشبینی به آمریکا آفت مذاکرات بود/ برجام دستاورد اقتصادی نداشت

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه خوشبینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: برجام دستاورد اقتصادی نداشت.

به گزارش مشرق، عباس سلیمی نمین، کارشناس مسائل سیاسی در سالگرد امضای برجام درباره نقاط ضعف و قوت این توافقنامه اظهارداشت: برجام مستقلاً یک موضوع است و نوع نگاه دولت فعلی موضوع دیگری است که می تواند مورد بحث قرار بگیرد، یعنی می شد ما هم مذاکره کنیم و هم همه مسائل کشور را به بحث مذاکره پیوند نزنیم.

وی افزود: نگاه نظام این بود که مذاکره صورت گیرد و قراردادی منعقد شود که منجر به لغو تحریم ها شود تا فشار از روی مردم برداشته شود. بر این اساس به دولت یک ماموریت داده شد و دولت هم به این منظور هیئتی را برای مذاکره تشکیل داد.

بیشتر بخوانید

سلیمی نمین: اصلاح طلبان گفتند روحانی را بر نظام تحمیل کردیم

وی همچنین گفت: اولین ضعف این هیئت مذاکره کننده حضور برخی عناصر سیاسی مثل برادر رییس جمهور در آن بود که باعث شد موضوع کمتر به سمت بحث کارشناسی پیش برود. البته این از اختیارات رییس هیئت مذاکره خارج بود و آقای ظریف در این حوزه مسلوب الاراده بود.

سلیمی نمین تاکید کرد: این مسئله و برخی موارد دیگر باعث شد که هیئت مذاکره کننده به جای حرکت به سمت دستیابی به نتیجه خوب به این بسنده کند که هر چه زودتر مذاکره تمام شود و صرفاً یک معاهده امضا شود که این رویکرد در چنین مذاکراتی به شدت مضر است.

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: به هر حال حضور برادر رییس جمهور در مذاکرات باعث شد که تیم مذاکره کننده وادار شود هر آنچه طرف مقابل گفت بپذیرد تا ماجرا هر چه زودتر به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اینکه خوشبینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: آقایان فکر می کردند که مذاکره کنندگان آمریکایی در هر سطحی توافق کنند هیئت حاکمه آمریکا به آن پایبند خواهد بود، در حالی که با التفات به تاریخ باید درک می کردند که چنین فضایی در بین مقامات عالی سیاسی آمریکا حاکم نیست.

سلیمی نمین با تاکید بر اینکه برجام دستاورد اقتصادی نداشت، تصریح کرد: برجام درس عبرت برای کسانی شد که با نگاه دولت در موضوع تنش زدایی به وسیله مذاکره با آمریکا موافقت داشتند و در واقع نظام فرصتی ایجاد کرد تا کسانی که با خوش باوری خیال می کردند توافق با آمریکا راه گشا خواهد بود، متوجه شوند که چنین چیزی با واقعیت مطابقت ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: دستاورد دیگر برجام این بود که دنیا فهمید جمهوری اسلامی اهل مذاکره است و این آمریکا است که اهل وفای به عهد نیست.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • عبا دالله IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  0 1
  خدا خیرت دهد در اخر جمله خوبی گفتی از سلیمی وی در ادامه اظهار داشت: دستاورد دیگر برجام این بود که دنیا فهمید جمهوری اسلامی اهل مذاکره است و این آمریکا است که اهل وفای به عهد نیست.
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  1 4
  کامنت ها رو که میخونم تعجب میکنم این همه نفرت از آمریکای معتقد به آزادی ادیان و این همه علاقه به چین کمونیست دین ستیز
  • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   3 1
   سردار کی شهید کرد اشغال بی وجود؟!
 • DE ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  2 0
  سلیمی نمین:خوشبینی به آمریکا آفت مذاکرات بود/ برجام دستاورد اقتصادی نداشت. جناب سلیمی نمین استاد یزرگ چرا باید به امریکا بد بین باشیم .به جان جان کریه حرف امریکا سند است اصلا برجام اضافه بود همین که جان کریه قول داد کافی بود وببینید بالمره و در یک آن تمام تحریمها لق لق شدند رفتند پی کارشون چون امریکا قول داد
 • SE ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  2 1
  خوشبینی به آمریکا حماقت محض بود
 • FR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  2 0
  آنهم چه برادر پاکدست وصادقی ! در واقع یک پالس به مفسدین بود که آزادید هرکاری بکنید....
 • علی IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  0 0
  کلا چه دست اوردی داشته چه اقتصادی و چه غیره جز نابودی دست اوردها و اقتصاد ما کاری دیگری این برجام انجام داد
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  1 0
  سلام تاچر نخست وزیر سابق انگلیس یه جمله ایی داره که مشهوره میگه: تجربه دو جنگ جهانی نشان میده انگلیس هیچ وقت نباید به المان اعتماد کنه....و این نظریه واقعا عمل میشه...منظورم از این حرف اینه توجه کنید تجربیات شهید لاجوردی و خیلی از بزرگان امنیتی کشور نشون داده که اعضای سازمان تروریستی منافقین هیچ وقت از این سازمان جدا نمیشند حتی اگر در ظاهر بریده باشند و از نیروهای انقلاب حساب بشند.....سلیمی نمین ادمی نیست که شما بتونید بهش اعتماد کنید بذارینش کنار ...اینا را بازنشسته کنید و از نظراتشون استفاده نکنید بذارید در تاریخ محو بشند...این موضوع برای امنیت ملی کشور بهتره...شبیه ترین فرد به میرحسین موسوی این مرتیکه سلیمی نمین است گمان کنم نسبت فامیلی یا قبیله ایی و قومیتی هم دارن....
 • محمد IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  0 0
  باید گفت برجام دستاوردبزرگی داشت وآن شناخته شدن. مدیران احمق وخائن بودکه هنوز از آن دفاع میکنند.
 • علی IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  1 0
  آقای سلیمی درست درک نمی کنید فضای سیاسی رو نظام خواستار مذاکرده بود یا بخشی از نظام از قبیل دولت و یه عده از سیاسیون و دولت مردان؟!!! امام خامنه ای مگه چند بار نگفتن من به مذاکرده خوش بین نیستم. مگه نگفتن هم این دولت (روحانی) هم دولت قبل (احمدی نژاد) مدام میگفتند باید مذاکره کنیم ولی من خوش بین نیستم ولی حالا که انقدر اسرار میکنید مذاکره کنید. حالا شما آقای سلیمی طوری تحلیل می کنید که هرکسی ممکنه فکر کنه از ابتدای کار مذاکره با آمریکا با نظر امام خامنه ای بوده که این دروغه امام خامنه ای هیچ وقت با مذاکره موافق نبودن و تنها به خواست دولت مردا و عدم آگاهی مردم تن به مذاکرات دادند. پس لطفا درست تحلیل کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس