کد خبر 1091271
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
پرچم روسیه آمریکا

وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای ادعای آمریکا علیه این کشور درباره عدم پایبندی به توافق منع آزمایش هسته‌ای در اتمسفر را رد کرد.

به گزارش مشرق، مسکو ادعای آمریکا درباره عدم پایبندی به توافق منع آزمایش تسلیحات هسته‌ای در اتمسفر، فضای بیرون و زیر آب را رد کرد.

بیشتر بخوانید:

واکنش مسکو به قطعنامه آمریکا علیه ایران

وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای عنوان کرد: «ادعاهای آمریکا در این باره که روسیه منع آزمایش‌های هسته‌ای را با انجام آزمایش‌هایی نقض کرده بدون ارائه هیچ شواهدی مطرح می‌شود. علاوه بر آن،‌آمریکا پذیرفته که نه تعداد چنین آزمایش‌هایی در سال ۲۰۱۹ را می‌داندو نه حتی انجام آن را در کل را می‌داند.»

بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، تعهدات بین‌المللی مسکو مستلزم تطابق با معیارهای آمریکا در خصوص آزمایش‌های هسته‌ای نیست.

در این بیانیه آمده است: «روسیه این احساس را دارد که آمریکا در حال آماده شدن برای توقف نظارت داوطلبانه بر منع آزمایش هسته‌ای است

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه‌های گذشته، بعد از خروج از یک پیمان دوجانبه کنترل تسلیحاتی با روسیه، تأکید کرده چین نیز باید  در مذاکرات بر سر کاهش سلاح‌های هسته‌ای حضور پیدا کند. 

معاهده موسوم به «نیواستارت» برای محدود کردن تعداد کلاهک‌های هسته‌ای میان دو قدرت بزرگ هسته‌ای دنیا میان آمریکا و روسیه منعقد شده است. طبق مفاد این معاهده، آمریکا و روسیه مجاز به نگهداری بیش از ۱۵۵۰ کلاهک نیستند.

آینده نیواستارت به ویژه بعد از خروج آمریکا از پیمان دیگری که برای محدودسازی موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد هسته‌ای میان آمریکا و روسیه منعقد شده بود در مدار توجه قرار گرفته است. آمریکا بعد از متهم کردن روسیه به نقض مفاد «پیمان منع موشک‌های میان‌برد» (INF) از آن خارج شد. روسیه اتهامات آمریکا را تکذیب کرد. 

معاهده INF در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۸۷ بین آمریکا و روسیه بسته شد و از ۱ ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد. این معاهده شامل موشک‌های زمینی استقرار یافته و استقرار نیافته میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس