کمال خرازی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت:تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس و رفتار مشکوک مدیرکل آژانس نه تنها بازدارنده جمهوری اسلامی نخواهد بود، بلکه به فروپاشی برجام می‌انجامد.

به گزارش مشرق، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در اظهاراتی تاکید کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که نتیجه سیاست‌های غلط آن‌ها بی شک موجب فروپاشی کامل برجام خواهد شد و اگر تا به حال به دلیل همسایگی با خاورمیانه و آثار امنیتی مستقیم فروپاشی برجام، در کلام از ادامه حیات نیمه جان برجام حمایت کرده‌اند، ادامه این وضعیت از سوی ایران قابل تحمل نیست.

وی عنوان کرد: سیاست های یکطرفه و نادرست سه کشور اروپایی عضو برجام و در راس آن‌ها آمریکا برای توقف فعالیت‌های هسته ای صلح آمیز ایران همواره نتیجه ای معکوس داشته است و ایران مصمم تر به توسعه فناوری هسته ای خود ادامه داده است.

بیشتر بخوانید

روابط ایران و چین؛ فرصت‌های تفاهم‌نامه 25 ساله

کنایه عراقچی به مدیرکل آژانس اتمی

خرازی یادآور شد: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی هسته ای علیه ایران و رفتار مشکوک مدیرکل آن سازمان نه تنها بازدارنده ایران نخواهد بود، بلکه بی تردید به فروپاشی برجام خواهد انجامید.

وی عنوان کرد: اینک که مدیرکل آژانس به ملاقات برایان هوک مسئول امور ایران در دولت آمریکا رفته است و خبر آن نیز رسماً منتشر شده است نشان می‌دهد که وابستگی و عدم استقلال آقای گروسی تا چه حد است که بی پروا به هماهنگ کردن اقدامات خود با مرکز توطئه علیه ایران می‌پردازد.

وزیر اسبق امور خارجه بیان کرد: این ملاقات نشان می‌دهد که آقای گروسی از کجا دستور می‌گیرد و اقدام سه کشور اروپایی در کجا برنامه ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: آنها باید نتیجه فشارهای غرب را یکبار دیگر مرور کنند و به یاد آورند که وقتی سه کشور اروپایی در دولت اصلاحات به وعده‌های مذاکراتی خود عمل نکردند و حتی نپذیرفتند که ایران با تعداد بسیار محدودی ماشین سانتریفیوژ تجربه غنی سازی خود را ادامه دهد، در اواخر دولت اصلاحات تعلیق غنی سازی متوقف و پلمپ کارخانه یو.سی‌.اف اصفهان شکسته شد و در دولت بعد تعداد سانتریفیوژهای ایران به ۱۹۰۰۰ عدد رسید  و وقتی آنها از تحویل سوخت ۲۰ درصد برای راکتور تهران جلوگیری کردند، ایران رأساً اورانیوم ۲۰ درصد لازم را تولیدکرده آن را در میله‌های مخصوص آن قرار داد و با نصب آنها در راکتور تهران، مشکل را به دست دانشمندان خود حل کرد.

کمال خرازی ادامه داد: در دولت یازدهم نیز گرچه ایران به دلیل توافق برجام محدودیت‌هایی را پذیرفت، ولی در برابر خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی ساکت ننشست و به طراحی ماشین‌های سانتریفیوژ پرقدرت ادامه داد و برخی دیگر از تعهدات خود را به تعلیق درآورد.

وی تصریح کرد: امروز ایران قادر است ماشین‌هایی را بسازد که بیش از ۲۰ برابر ماشین‌های اولیه از قدرت غنی سازی برخودارست و با راه­ اندازی آنها گام‌های بلندتری را در عکس العمل نسبت به اقدامات غرب بردارد.

سید کمال خرازی عنوان کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که نتیجه سیاست‌های غلط آن‌ها بی شک موجب فروپاشی کامل برجام خواهد شد و اگر تا به حال به دلیل همسایگی با خاورمیانه و آثار امنیتی مستقیم فروپاشی برجام، در کلام از ادامه حیات نیمه جان برجام حمایت کرده‌اند، ادامه این وضعیت از سوی ایران قابل تحمل نیست. آنها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال عمر خود نشان داده است که در برابر زورگویی‌های بیگانگان  تسلیم نخواهد شد و هر بار فشار بر ایران بیشتر شده است، ایرانیان را در ادامه مسیر خود مصمم تر ساخته است.

وی گفت: ایران امروز قادر است ماشین‌های قدرتمند سانتریفیوژ خود را به تعداد بسیار بالا بسازد و راه اندازی کند و در زمانی کوتاه قدرت تولیدی خود را در واکنش به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، به ۹۰ هزار سو برساند، چنانچه در همین مدت کوتاه نیز پس از تعلیق برخی از تعهدات خود براساس گزارش آژانس بیش از ۱۵۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده تولید کرده است. 
 
سید کمال خرازی در پایان تصریح کرد: غرب باید بداند که نه تحریم اقتصادی و نه تحریم تسلیحاتی ایران را از مسیر راهبردی مستقل خود باز نخواهد داشت چنانچه تا به حال نیز ایران در برابر فشارهای حداکثری غرب، سیاست خودکفایی خود را به سرعت پی گرفته است و توفیقات غیرقابل انکاری را در تولید تسلیحات دفاعی مورد نیاز خود به دست آورده است.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) اخیرا پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با ۲۵ رای مثبت در این شورا تصویب شد. کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس هم در واکنش به این اقدام اعلام کرد که اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این قطعنامه اتخاذ می‌کند و مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیانش خواهد بود

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان.پی.تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی نیز بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، گفت این سازمان به فشار بر ایران برای گرفتن پاسخ درباره مکان‌های مورد نظر ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همان روز قطعنامه شورای حکام را غیرسازنده و غیر قابل پذیرش خواند و گفت: این قطعنامه یک زیاده‌خواهی آشکار و طلبکاری سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی است و ایران زیاده‌طلبی را از جانب هیچ کشور و سازمانی نمی‌پذیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • عبدالله مومن IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  23 0
  خرجام از مرحله فروپاشی گذشته و در مرحله پاش پاش است.
 • رضا IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  16 0
  جناب خرازی به شما تسلیت میگویم! هر چه رشته کردید کعبه آمالتان پنبه کرد! عاقبت نابخردی و خیانت همین است!
 • MX ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  19 0
  قرار بود برجام رو آتش بزنیم ولی همچنان بر سر تابوتش گریه می کنن
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  17 0
  قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض .
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  11 1
  گ... تو این برجام کثافت
 • یکی از هشتاد میلیون IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  13 0
  شما میگویید فروپاشی برجام، من میگویم خروج از پیمان تبعیض آمیز، معیوب و از بدو پیدایش، ناقص الخلقۀ NPT ، مرگ بر NPT ، پیش به سوی NDT
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  1 0
  ارباب خیلی وقته رفته بیرون جناب. کدوم برجام رو می گی؟ نکنه یکی دیگه ست ما خبر نداریم! این بار چی رو بتن کردین؟
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 1
  تنها راه نجات پذیرش برجام جدید طبق شرایط آمریکاست
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  واقعا تعجب آور است خرازی نمی داند برجامی وجود ندارد مرده متعفنی که از روز اول هم در دنیای ما زنده نبود مرده به دنیا آمد هنوز هم دنبال این مرده به هوای زنده شدن سینه می زنند
 • مجید IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  واقعا خرازی نمی داند برجام یک برنامه مدون و بر نامه ریزی شده ویک دام برای کشور بود روی دیگر برجام کشیدن ترمز اقتصاد داخلی بود....
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  3 0
  به ما گفتند تنها راه شکوفایی اقتصاد ایران ریختن بتن در قلب راکتور آب سنگین اراکه، بتن ریخته شد اما سهم مردم ایران خیانت و عهد شکنی غربیها بود.
 • محمدایوب IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  این اصلاح طلبان رابه یک دامپزشک مطهور نشان دهند حس بویایی خود را ازدست داده اند بوی گندوتعفن برجام به مشامشان نمیرسد هنوزبه اروپاییان التماس میکنند تا بلکه یه تکونی به نعش برجام بدن اینا جشن بگیرند بگن زنده است شایدم وقتی دیوار تحریمها فروریخت اینها زیر موندن کروکور خرشدن
 • محمدایوب IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  ازمجلس خواهش میکنم روحانی رابه مجلس بیاورید ازاو درباره دستاوردهای برجام سئوال کنید ویااوراازتوهم بیرون بیاورید که بفهمد برجامی که زایید وبه دنیااورد مادر زاد مرده بود وپدر برجام آمریکا فقط ازت استفاده کرد وبعد تورابافرزنده مرده به نام برجام تنها گذاشت وحالا میگردی یه جوری برای این فرزندمرده پدرخوانده پیدا کنی وبچسبونی به اروپاییها ولی اوناهم زرنگ هستند ازت استفاده کردند وسرکارت گذاشتند نگذاشتند این فرزند نامشروع درشناسنامه اشان ثبت شود حال روحانی مانده یک بچه مرده بی پدر وبی صاحب
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  اقای خرازی خواهش میکنیم برجامتان بردارید همراه رفقا برجامیتان بروید امریکا زندگی کنید
 • IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  قدیم ها مثلی بود میگفتند یک احمقی سنگی در چاه می اندازد که صدتا عاقل نمیتوانند انرا در بیاوردند پس از تحمیل و امضای برجام از طرف جریان غربگرا این مهم را شاهد بودیم که یک طیف احمق دلخوش به امضا کری سرنوشت یک ملت از اب خوردن تاسفره مردم و چرخیدن سانتفیوژ را گره زدند به سیاه چاله ای بنام برجام بعد گفتند ایران از برکات برجام تا ابد بهره مند خواهد شد حال میبینیم از مکافات خزعبلی برجام تا ابد ایران بهره مند شده است طرف امریکا یی واروپا دیگر چکار باید انجام دهد و چه تحقیر هایی نصیب ایران باید انجام گیرد که احمق های جام بفمندکدخدا و یاران حلقه فقط قرار است ایران را معطل نگه دارند برای انکه انها بتوانند به کمک دیگر ابزارهای خود در سازمان ملل وشورای امنیت ، تحریم های بیشتر حتی با کمک واجرا FATF و CFTو خودتحریمی از داخل را بروز رسانی کنند و شرایط راطوری برنامه ریزی کنند که زمینه برای یک تسلیم خفت بار وننگین مهیا گردد
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  هیچ عقل سلیمی باور نمیکنه که برجام هنوز برقراره
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  تا چين وروسيه اجازه ندهند شما نمي توانيد به برجام دست بزنيد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس