کد خبر 1089823
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
حقوق بشر آمریکایی

فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا گفت: شهروندان آمریکایی بیشترین فشار را در امر نقض حقوق بشر تحمل می‌کنند و در واقع می‌توان گفت اولین قربانیان حقوق بشر آمریکایی، مردم آمریکا هستند.

به گزارش مشرق، فواد ایزدی، کارشناس روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با پایگاه «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» به نقض حقوق شهروندان امریکایی و نیز نقض حقوق کودکان توسط دولت امریکا پرداخته است که در ادامه بخش‌های مهم آن را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید:

کشوری که سرنوشتی به غیر از زوال نخواهد داشت +فیلم

روایت ترامپ از شهرهایی که بدتر از جهنم است +فیلم

بیش از نیم قرن است که مسئله "حقوق بشر" به عنوان یک ابزار فشار از سوی امریکا علیه دشمنان و رقبای این کشور استفاده می‌شود. کشورهایی که به هر نحوی در تقابل با امریکا قرار دارند، خود به خود و بدون هیچ مدرکی، متهم به نقض حقوق بشر می‌شوند. به بیان دیگر، هر کشوری که امریکا با آن مشکل دارد، به عنوان ناقض حقوق بشر معرفی می‌شود. 

علاوه بر این، مسئله حقوق بشر به عنوان یک اهرم فشار برای اعمال تحریم‌ها علیه دشمنان امریکا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که شهروندان امریکایی بیشترین فشار را در امر نقض حقوق بشر تحمل می‌کنند.

مقوله نقض حقوق بشر یکی از راهبردهای سیاست‌خارجه امریکا است. امریکا که ادعای حمایت از حقوق بشر دارد نه ‌تنها علیه مردم دیگر کشورها فعالیت‌های ضد حقوق بشری انجام می‌دهد، بلکه نسبت به مردم خودش نیز همین سیاست را دارد. در واقع می‌توان گفت اولین قربانیان حقوق بشر امریکایی، مردم امریکا هستند.

اقلیت‌های ساکن آمریکا به شدت تحت فشار قرار دارند

اقلیت‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند، به شدت از طرف دولت امریکا تحت فشار قرار دارند. در صفحات تاریخ مشاهده می‌کنیم که چگونه سرخ‌پوست‌ها توسط امریکائیان قتل‌عام شدند و سیاه‌پوست‌هایی که به بردگی گرفته شدند.

این همه نشان می‎دهد که در داخل مرزهای امریکا هم مردم آن کشور از سیاست‌های حقوق بشری امریکا مصون نیستند و تحت فشار شدید سیاست‌های ضدحقوق بشری به سر می‌برند.

یکی دیگر از نمودهای نقض حقوق بشر توسط امریکا، به عدم رعایت حقوق کودکان توسط این کشور مربوط می‌شود.

تنها کشوری که کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان را امضا نکرده

با وجود اینکه حقوق کودکان، از جمله مهم‌ترین حقوق ابتدایی است‌ و همه کشورها نیز به آن معترف‌اند، اما علی‌رغم تبلیغات سنگین امریکا در مورد حقوق بشر، ایالات متحده تنها کشوری است که کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان را امضا نکرده است. 

این درحالی است که همه کشورها عضو کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان هستند، چرا که حقوق کودکان، یک حق ابتدایی است.

امریکا بیشترین محتوای مستهجن (عکس، فیلم، و... ) را در دنیا تولید می‌کند. درآمد صنعت فیلم‌های مستهجن در امریکا تقریبا ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که از این مبلغ هنگفت، چهار میلیارد دلار آن مربوط به محتوای مستهجن نسبت به کودکان است.

نگاهی به قوانین امریکا نشان می‌دهد که این قوانین تنها به نفع یک درصد از افراد جامعه نوشته شده است. بنابراین نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا با هدف تامین منافع آن یک درصد از جامعه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس