کد خبر 1089354
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
«زاگرس» در آتشِ حریق‌های انسانی/ بلوط‌ها زغال می‌شوند

طی سه ماه اخیر جنگل‌های بسیاری در سطح کشور از جمله استان خوزستان دستخوش حریق شد که از بدِ روزگار، درصد اعظمی از آتش‌سوزی‌ها براثر عوامل انسانی و بخشی هم «عمدی» بوده است.

به گزارش مشرق، در کنار اخبار منفی و بدی که گاه و بی گاه از خوزستان روانه فضای رسانه‌ای جامعه می‌شود، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع استان طی چند ماه اخیر دردی جانکاه بود.

تصاویر هولناکی که از سوختن گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری که در جریان آتش‌سوزی جنگل‌های ارتفاعات خائیز در مرز کوهستانی میان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در بهبهان و دهدشت در فضای مجازی منتشر شد، همه بیانگر عمق فاجعه بود؛ فاجعه‌ای که از آتش کینه‌توزی و اختلاف میان دو نفر سر گرفت و دامن‌گیر حیوانات، گیاهان و درختان شد.

بیشتر بخوانید:

داستان آتش‌سوزی در جنگل‌های خوزستان داستان جدیدی نیست! با افزایش دمای هوا در خوزستان طی سال‌های ۹۷، ۹۸ و سال جاری و همچنین بحران خشک‌سالی و کاهش چشمگیر بارندگی‌ها بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری تلف شدند و یا در اثر آتش‌سوزی از بین رفتند؛ نکته مهم اینجاست که بنا به اعلام مسئولان منابع طبیعی خوزستان بخش عمده‌ای از آتش‌سوزی‌های مراتع و جنگل‌های خوزستان به‌صورت «عمدی» رخ‌داده است.

به نظر می‌رسد بخشی از این کار برای تولید هیزم و همچنین از بین بردن پوشش گیاهی به‌منظور فراهم کردن توجیه برای ساخت‌وساز غیرمجاز و خلاف قانون توسط کسانی صورت می‌گیرد که همواره تیشه به ریشه جنگل‌ها زده‌اند.

هرچند به همه این موارد، ضعف نظارت قانونی و نداشتن ضمانت اجرایی و عدم بازدارندگی مؤثر قوانین موجود را باید اضافه کرد؛ متأسفانه هرساله بخش زیادی از جنگل‌ها و همچنین مراتع بکر، زیبا و سرسبز خوزستان از شمال تا جنوب براثر آتش‌سوزی‌ها از بین می‌رود.

لزوم اختصاص کانادایر

محمد درویش فعال حوزه محیط‌زیست در خصوص آتش‌سوزی‌های مکرر جنگل‌ها و مراتع، وضعیت یگان حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی را «خوب» نمی‌داند و اظهار می‌کند: هنوز یگان حفاظت در حوزه سازمان جنگل‌ها و محیط‌زیست است و از تجهیزات مهار حریق هوایی بی‌بهره هستیم؛ حتی یک کانادایر (هواپیمای آب‌پاش) برای صیانت از منابع طبیعی اختصاص داده نشده است.

وی ادامه می‌دهد: امکانات انفرادی مثل دمنده، کوله‌پشتی پاششی، آتش کوب و یا لباس‌های اطفای حریق، کفش و کلاه که برای مهار حریق در نظر گرفته می‌شود، به‌اندازه نیروهای یگان نیست چه برسد به داوطلبان! به همین دلیل هم خسارتی بیشتر ازآنچه باید را متحمل می‌شویم.

این کنشگر محیط‌زیست ایران با اشاره به سوختگی شدید چند نفر از نیروهایی که برای اطفای حریق رفته‌اند، تصریح می‌کند: متأسفانه امسال دو تا سه نفر و سال گذشته نیز چهار نفر جان خود را از دست دادند و چند نفر تا ۹۰ درصد دچار سوختگی شدند.

درویش با عنوان اینکه وضعیت اصلاً وضعیت امیدوارکننده و قابل قبولی نیست، تشریح می‌کند: یگان‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی کاملاً وابسته به هوانیروز هستند تا برای خاموش کردن آتش هلی‌کوپتر ارسال کند.

وی اضافه می‌کند: با توجه به اینکه آن‌ها باید برای هر ساعت پرواز ابتدا ۲۰ میلیون تومان به‌حساب هوانیروز واریز کنند و با مشکلات مالی و مسائل بوروکراتیک روبه‌رو هستند این فرآیند با تأخیر مواجه می‌شود.

کانادایر ارزان‌تر است

این کنشگر محیط‌زیست ایران می‌گوید: متأسفانه رئیس سازمان محیط‌زیست اعلام کرد که «اطفای حریق صرفه اقتصادی ندارد و سرمایه‌گذاری برای اطفای حریق در جنگل‌ها توجیه اقتصادی ندارد» وقتی خود سازمان محیط‌زیست چنین تحلیلی را ارائه می‌دهد چه انتظاری داریم که خرید بالگرد آب‌پاش به یک مطالبه جدی تبدیل شود؟

درویش با بیان اینکه ۲۰ سال پیش سازمان جنگل‌ها دست‌کم یک فروند هلی‌کوپتر داشت ولی اکنون همان را ازدست‌داده و یگان هوایی نیز ندارند، عنوان می‌کند: هزینه زیادی لازم نیست و اصلاً به هلی‌کوپتر نیاز نداریم بلکه به کانادایر نیاز داریم یعنی یک نوع هواپیمای آب‌پاش مخصوص اطفای حریق که به‌راحتی می‌توان آن را تأمین کرد.

وی قیمت کانادایر را یک‌چهارم تا یک‌پنجم هلی‌کوپتر می‌داند و یادآور می‌شود: می‌توان به‌راحتی آن را تهیه کرد چراکه به‌مراتب خیلی ارزان‌تر است ولی متأسفانه دنبال آن نرفتند و می‌گویند «طبق اعلام ستاد فرماندهی کل قوا تجهیزات هوایی فقط باید در اختیار این ستاد باشد» درصورتی‌که وزارتخانه‌های دیگر مثل نیرو و نفت، یگان هوایی، هلی‌کوپتر و هواپیما دارند، یعنی این بیشتر یک بهانه به نظر می‌رسد!

استفاده از مشارکت مردمی

این کنشگر محیط‌زیست ایران با تأکید بر اینکه وضعیت مشارکت عمومی در حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی به‌مراتب خیلی بهتر از وضعیت دولتی است، ادامه می‌دهد: به‌رغم محدود شدن فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد ولی بازهم در چنین مواقعی که با مشکلی به نام «سیل» یا «آتش‌سوزی» روبه‌رو هستیم آن‌ها خالصانه پای‌کار می‌آیند؛ حتی امکانات زیادی را همین نیروهای مردمی برای خرید دمنده و آتش کوب فراهم می‌کنند و اگر که یک مدیریت درستی اعمال می‌شد، می‌توانستیم از این سرمایه خیلی بهتر استفاده کنیم.

درویش می‌گوید: اگر مردم احساس می‌کردند فعالان محیط زیستی نظراتشان شنیده می‌شود به‌مراتب بهتر عمل می‌کردند ولی فعالان محیط‌زیست وقتی می‌خواهند به قتل یک خرس اعتراض کنند اجازه ندارند، در چنین شرایطی همین فعالیت‌های فعلی مردم نهادی قابل‌ستایش است.

وی به یک مطالعه‌ای در بالادست سد کوثر در کهگیلویه و بویراحمد اشاره و اضافه می‌کند: در حوزه آبخیز اعلام کردند که هفت هزار هکتار مرتع سوخته است درصورتی‌که آمارهای رسمی حدود یک هزار و ۵۰۰ هکتار بود و آن‌ها با سنجنده‌های ماهواره‌ای محاسبه دقیق کردند و اگر به همین نسبت حساب کنیم معلوم است آن چیزی که به‌صورت رسمی اعلام می‌شود خیلی کمتر از واقعیت است.

آتش گرفتن زاگرس

این کنشگر محیط‌زیست ایران با عنوان اینکه زاگرس در حال حاضر دچار تغییرات اقلیمی شده و خشک‌سالی در حال افزایش است و برف‌ها به باران تبدیل می‌شود، تأکید می‌کند: هر هکتار از جنگل‌هایی که در زاگرس از دست می‌دهیم براثر آتش‌سوزی امکان برگشت آن به شرایط طبیعی بسیار دشوار می‌شود؛ این بلوط‌ها چون درخت‌های بسیار کندرشدی هستند دست‌کم ۱۰۰ سال زمان می‌برد تا یک منطقه را قُرق و همین رویشگاه جنگلی که از بین رفته را دوباره به وجود بیاوریم؛ عملاً در این رویشگاه‌هایی که می‌سوزد اگر درختان آن بسوزند دیگر از بین رفته و نمی‌توان کاری کرد.

درویش با عنوان اینکه همیشه گزارش‌هایی از آتش گرفتن عمدی جنگل‌ها داشته‌ایم، تشریح می‌کند: در خائیز دو دامدار بر سر قلمروی چرای دام باهم دعوا می‌کنند و به‌عمد نسبت به آتش‌سوزی اقدام کردند؛ یا مثلاً کشاورزان برای اینکه زمین کشاورزی خود را گسترش بدهند به‌عمد یک یا دو درخت را آتش می‌زنند که ممکن است در این شرایط آتش گسترده شود.

وی ادامه می‌دهد: برای استحصال زغال هم این امکان وجود دارد که به‌صورت عمدی آتش‌سوزی ایجاد شود ولی این اتفاقات هرساله رخ می‌دهد و برخی مواقع حتی تیراندازی‌هایی که در مناطق جنگلی برای شکار می‌شود ولی اینکه چرا امسال آن‌قدر زیاد شده به خاطر این است که گونه‌های علفی یک‌ساله خیلی زیادی داریم که به علت بارندگی‌های کم، همه خشک‌شده و عرصه‌های جنگلی مثل یک انبار باروت شده و باید خیلی بیشتر مراقبت کنیم.

آتش‌سوزی ۹۸۶ هکتار مرتع و جنگل

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان نیز اظهار می‌کند: از اول فروردین تا ۲۰ خردادماه امسال، ۳۶ فقره آتش‌سوزی در ۱۲ شهرستان خوزستان رخ‌داده که بیشتر مراتع دستخوش حریق شده است.

کوروش کیانی ادامه می‌دهد: آتش‌سوزی‌ها عمدتاً با عامل انسانی رخ‌داده که ۷۴ درصد براثر بی‌مبالاتی کشاورزان (آتش از اراضی کشاورزی به مراتع و پوشش جنگلی سرایت کرده)، سه درصد عمدی (افراد نسبت به آتش‌سوزی اقدام کردند)، پنج درصد عوامل غیرانسانی و ۱۸ درصد هم عوامل ناشناخته بوده است.

وی خبر می‌دهد: در این آتش‌سوزی‌ها ۹۸۶ هکتار از پوشش گیاهی استان دچار حریق شد که حدود ۷۰۰ هکتار آن مراتع بود.

آموزش عمومی مردم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در خصوص اقدامات انجام‌شده در حوزه آموزش به عموم مردم می‌گوید: برای آموزش و پیشگیری مجموعه اقداماتی را طراحی و اجرا کردیم که از آن جمله می‌توان به اجاره چرای سبک در پوشش‌های گیاهی، حریق‌های مدیریت‌شده (نوارهای یک تا دو متری خود را آتش می‌زنیم تا پوشش‌های گیاهی خصوصاً حاشیه راه‌ها باعث سرایت آتش به مراتع و جنگل‌ها نشوند) و یا سنگ چینی (اجرای دیوار عرصه به عرض ۷۰ سانت و ارتفاع یک متر که از افزایش آتش‌سوزی و سرایت به مراتع و اراضی جنگلی جلوگیری می‌کند) اشاره کرد.

کیانی ادامه می‌دهد: احداث آتش بُر به‌وسیله لودر و گریدر نیز از دیگر اقدامات انجام‌شده است که پوشش‌های گیاهی کف را قطع می‌کند.

وی یادآور می‌شود: کلاس‌های آموزشی با جوامع محلی برگزار شد و با بهره‌برداران همکارِ منابع طبیعی برای مراتع دارای طرح قراردادهایی را منعقد کردیم تا تعداد دیده‌بان‌ها افزایش یابد و به‌محض مشاهده دود گزارش دهند.

تقسیم تیم‌های اطفای حریق

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در واکنش به قطعی سامانه ۱۳۹ می‌گوید: این سامانه ملی و پاسخگویی آن با سازمان جنگل‌هاست ولی سامانه ۱۵۰۴ استانی را داریم که همیشه پاسخگو است.

کیانی بیان می‌کند: از فروردین‌ماه تیم‌های اطفای حریق و تجهیزات را بازسازی کردیم و ضمن تقسیم‌بندی بین شهرستان‌ها آن‌ها را در حالت آماده‌به‌کار نگه داشتیم؛ همچنین تعدادی شهرستان نیز به‌عنوان معین دیگر شهرستان‌های استان خوزستان انتخاب شدند؛ مثلاً برای آتش‌سوزی خائیز تیم‌های اطفای حریق از چهار شهرستان و برای آتش‌سوزی اندیکا نیز از هفت شهرستان حضور داشتند.

وی عنوان می‌کند: برای اندیمشک از دزفول و شوش و برای جنگل‌های دست کاشت نیز از شوش، اهواز، دشت آزادگان و اداره کل منابع طبیعی حضور داشتند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان اظهار می‌کند: همه پرسنل از معاون و نیروهای ستادی تا پایین‌ترین رده را آماده‌باش دادیم که برای اعزام به حریق‌های احتمالی آمادگی داشته باشند.

امانت‌داری منابع طبیعی

کیانی تصریح می‌کند: توصیه‌ای که به مردم و کشاورزان می‌شود این است که اراضی کشاورزی باقیمانده از کشت خود را تحت هیچ شرایطی آتش نزنند خصوصاً آن‌ها که زمینشان در حاشیه مراتع، جنگل و بیشه‌زارها واقع‌شده است؛ زیرا با انجام این کار باید مسئولیت عواقب آن را نیز بر عهده بگیرند.

وی اضافه می‌کند: در صورت بی‌توجهی به این کار و وقوع آتش‌سوزی قطعاً باید خسارت سنگینی را پرداخت کنند و برخورد جدی با آن‌ها می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان توصیه می‌کند: گردشگران، شکارچیان و چوپانان باید از منابع طبیعی به‌عنوان یک سرمایه و امانت قابل‌انتقال به نسل‌های بعد به‌خوبی مراقبت کنند؛ آن‌ها همچنین باید از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع خودداری کنند.

کیانی ادامه می‌دهد: آتش‌سوزی که در مراتع مسجدسلیمان داشتیم به خاطر شلیک گلوله یک فرد شکارچی بود و متأسفانه این بی‌توجهی خسارت‌هایی را وارد کرد.

وی می‌گوید: مجوزهای شکار با محیط‌زیست است و فکر نمی‌کنم هم در این فصل گرم سال که هر باروت خود تیری برای آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع است، مجوزی صادر کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان درخواست می‌کند: از مسافران تقاضا داریم که از پرتاب کردن بطری آب و شیشه در جاده و منابع طبیعی خودداری کنند چون به‌صورت ذره‌بین عمل کرده و با دریافت گرما از خورشید منجر به آتش‌سوزی می‌شود؛ به‌خصوص چند قطره آبی که در بطری باقی‌مانده باشد نور آفتاب را منعکس می‌کند.

دلایل حریق در خائیز بهبهان

کیانی خبر می‌دهد: تاکنون ۹ نفر برای آتش‌سوزی‌ها دستگیرشده‌اند که دو نفر برای خائیز، دو نفر برای آتش‌سوزی شوش، سه نفر برای گتوند و یک نفر برای امیدیه بوده است.

وی یادآور می‌شود: مهم‌ترین آتش‌سوزی چند ماه اخیر خائیز بهبهان بود که در حوزه محیط‌زیست رخ داد ولی همه دستگاه‌ها برای اطفای آن همکاری داشتند؛ همچنین آتش‌سوزی گچ خلج مسجدسلیمان نیز جزو آتش‌سوزی‌های با گستردگی بالا بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان عنوان می‌کند: پوشش درختی خیلی به‌ندرت آسیب داشتند؛ بالای ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها پوشش علفی کف بود و گونه‌های درختی فقط در خسرج گونه کهور دچار حریق شد.

کیانی در واکنش به وجود حریق‌های عمدی باهدف ایجاد کوره زغال گفت: کوره‌های زغال در استان فعال داشتیم؛ مثلاً روستای بجک در تشان بهبهان که چوب آلات خود را از کهگیلویه و بویراحمد قاچاق می‌کردند که برای مقابله با آن‌ها در پل خیرآباد و تشان دو پاسگاه حفاظتی با تیم‌های مستقر فعال کردیم و با صاحبان کوره‌ها نیز برخورد شد.

وی با اشاره به یک مورد برخورد با کوره‌های زغال در باغملک در خصوص نبود پایگاه حفاظتی هوایی و هلی‌کوپتر آب‌پاش، بیان می‌کند: در حال حاضر هوانیروز مسجدسلیمان، نفت در خوزستان و سازمان هلی‌کوپتری ایران در اهواز هلی‌کوپتر دارند ولی هماهنگی‌ها سخت است چون هلی‌کوپترها متعلق به منابع طبیعی نیست و ظاهراً سازمان جنگل‌ها بدهی قبلی هم دارد.

ضرورت اختصاص بالگرد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اینکه اگر در فصل حریق این هلی‌کوپترها به‌صورت اختصاصی در اختیار منابع طبیعی قرار بگیرد، خیلی خوب است، می‌گوید: بااین‌وجود دو فروند بالگرد هوانیروز و هلی‌کوپتری ایران برای آتش‌سوزی اندیکا اعزام شد و همچنین سازمان جنگل‌ها با هماهنگی در سطح ملی برای آتش‌سوزی خائیز ۶ فروند بالگرد اعزام کرد.

کیانی پیشنهاد می‌کند: اگر برای اختصاص بالگرد هماهنگ شود و اعزام به‌موقع باشد به‌خصوص برای مناطق صعب‌العبوری که دسترسی نیروهای پیاده سخت است، آتش‌سوزی‌ها با سرعت بیشتری اطفا می‌شوند.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص بحران آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها می‌گوید: جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان‌های زاگرس نشین و نایب‌رئیس مجلس برگزار شد که مسئولان اداره مراتع و جنگل‌داری منابع طبیعی و محیط‌زیست نیز حضور داشتند. گلایه‌مندی‌هایی در خصوص خسارت وارده و تبعات آتش‌سوزی‌های اخیر مطرح شد و در حال پیگیری برای جبران آن در حد وُسع هستیم چون درختان از بین رفته است آن‌هم در مناطق صعب‌العبور که این سرمایه به این سادگی‌ها برنمی‌گردد.

محمد طلا مظلومی می‌افزاید: رئیس سازمان جنگل‌ها نیز به بهبهان سفر داشته و ضمن بازدید از جنگل‌های خسارت‌دیده برای تقویت محیط‌بانی ازنظر تجهیزات، امکانات خودرویی و تأمین نیروی انسانی و همچنین راه‌اندازی پایگاه اطفای حریق وعده‌هایی داشت. با توجه به شرایط آب و هوایی، فصل کاشت و امکان ورود به نقاط مختلف جنگل‌های آسیب‌دیده به‌خصوص در مناطق صعب‌العبور برنامه‌ریزی‌هایی برای احیای این جنگل‌ها داریم.

بسته‌های پیشنهادی مقابله با حریق

مظلومی عنوان می‌کند: در بسته پیشنهادی مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی ۳۰ پیشنهاد به مجلس ارائه شد که پس از بررسی توسط نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های مربوطه نسبت به تبدیل آن‌ها به قانون اقدامات لازم را انجام می‌دهیم. از همه‌کسانی که در امدادرسانی و اطفای حریق مربوط به جنگل‌های خائیز همکاری داشتند ازجمله دستگاه‌های مختلف، دوستداران منابع طبیعی، مردم بومی، گروه‌های جهادی، بسیج، نیروهای مسلح، شوراها، دهیاران، فعالان محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد تقدیر و تشکر می‌کنم.

مدیر انجمن مهرورزان زمین و طبیعت پاک خوزستان هم می‌گوید: زاگرس محصول چندین هزار ساله طبیعت و از تاریخی بلندبالا برخوردار است و ارزش اکولوژیکی و فرهنگی بالایی دارد، به همین دلیل نابودی تدریجی آن توسط نسل کنونی می‌تواند بزرگ‌ترین تراژدی تاریخ طبیعی کشور باشد.

شهرام دهکردی ادامه می‌دهد: اما آنچه امروز زیست‌بوم زاگرس را به سال‌های آخر حیاتش نزدیک کرده به تنهایی نه صدای تبر است، نه خراش جان‌سوز راه‌های جورواجور، نه سیاهی زغال و شخم عمیق تراکتورها بلکه سدها و طرح‌های متعدد انتقال آب، افزایش دمای زمین و تغییر اقلیم، کاهش بارندگی، هجوم ریزگردها از درون و بیرون مرزها، معدن کاران و کشاورزان، دامداران و آتش‌سوزی‌های طبیعی و انسانی هرساله جنگل‌هاست.

سوءمدیریت در زاگرس

وی یادآور می‌شود: جنگل‌های زاگرس در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار ۴۰ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهد، حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌های جنگلی زاگرس را بلوط شامل می‌شود.

دهکردی اضافه می‌کند: بزرگ‌ترین بانک ژنی کشور متعلق به زاگرس است و ۴۰ تا ۵۰ درصد آب زیرزمینی کشور از طریق زاگرس تأمین می‌شود و ۸۰ درصد جمعیت عشایری کشور در مناطق جنگلی زاگرس حضور دارند.

 مدیر انجمن مهرورزان زمین و طبیعت پاک خوزستان اظهار می‌کند: ۶۰ درصد جنگل‌های زاگرس در مخاطره خشکیدگی قرار دارند که اگر دیر اقدام شود شاید تا ۲۰ سال دیگر جنگل زاگرسی نماند؛ زخمی که از سال‌های اخیر بر پیکر زاگرس واردشده است، نتیجه چند دهه سوءمدیریت در منابع جنگلی کشور و بهره‌کشی و دخالت‌های نادرست است.

وی با اشاره به اینکه هرساله صدها هکتار از جنگل‌های زاگرس در کنار بی‌مسئولیتی و کمبود امکانات به کام آتش می‌رود، بیان می‌کند: در سال جاری با توجه به وضعیت مناسب بارش‌ها و افزایش پوشش علفی کف جنگل، احتمال حریق در عرصه‌های جنگلی شدت یافت؛ دلایل آتش‌سوزی‌ها عمدتاً عامل انسانی است و این امر بر تلخی آتش‌سوزی‌ها می‌افزاید.

مدیر انجمن مهرورزان زمین و طبیعت پاک خوزستان عنوان می‌کند: به‌طور نمونه در آخرین آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس در منطقه خائیز استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد ۴۰ هکتار از ۱۰۰ هکتار منطقه حفاظت‌شده به کام آتش رفت.

الزامات احیای زاگرس

دهکردی بیان می‌کند: طبق یک تفاهم‌نامه با کلی ژست تبلیغاتی در سال ۹۵ قرار بود مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به سازمان جنگل‌ها و مراتع به‌منظور تأمین تجهیزات کمک شود اما امروز کار به‌جایی رسیده که رئیس یگان حفاظت این سازمان برای ۳۰ میلیارد تومان ضجه می‌زند.

وی با طرح این سوال که «آیا گریه‌آور نیست برای چندین میلیون هکتار جنگل در کشور لنگ ۳۰ میلیارد تومان باشیم؟» تصریح می‌کند: طبق گفته کارشناسان حوزه جنگل خسارت آتش‌سوزی در هر هکتار از مناطق جنگلی در حدود ۵۶ میلیون تومان است و در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس در بهار امسال صدها هکتار جنگل از بین رفت.

دهکردی در خصوص راهکارهای جلوگیری از آتش‌سوزی و احیای جنگل‌های زاگرس بیان می‌کند: اجرای طرح‌های حفاظتی، خروج دام از جنگل و جلوگیری از کاشت زیراشکوب، شناسایی مناطق آسیب‌پذیر، افزایش مشارکت مردم و نقش‌آفرینی سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی، ایجاد کارگروه مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها با حضور سازمان‌های منابع طبیعی، محیط‌زیست، هلال‌احمر و مدیریت بحران ازجمله این راهکارها هستند.

وی می‌افزاید: تأمین بالگرد مخصوص اطفای حریق جنگل و ایجاد سایت‌های آتش‌نشانی، ارزش‌گذاری اقتصادی مناطق جنگلی، افزایش رفاه اجتماعی جنگل نشینان و فراهم‌سازی مشاغل جایگزین شده صنایع‌دستی و کاشت گیاهان دارویی، آموزش جوامع محلی و تجهیز دهیاری‌ها به وسایل اطفای حریق، ارائه طرح‌های جامع و افزایش اعتبارات و نیرو در سازمان جنگل‌ها، مراتع و محیط‌زیست با کمک نمایندگان مجلس و همچنین ایجاد آتش‌بر از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از آتش‌سوزی و احیای جنگل‌های زاگرس است.

راهکارها عملیاتی شود

مدیر انجمن مهرورزان زمین و طبیعت پاک خوزستان اعتقاد دارد که آموزش، فرهنگ‌سازی و ایجاد دانش عمومی در کنار اقدامات تدریجی به‌نوعی کلید نجات منابع طبیعی و محیط‌زیست به‌خصوص برای جلوگیری از تخریب و حریق‌های عمدی است.

دهکردی اظهار می‌کند: با توجه به سیاست‌های برنامه ششم توسعه و با تصویب لایحه منابع طبیعی و محیط‌زیست مدیریت دو سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری و محیط‌زیست در قالب یک وزارت با یک مدیریت مستقل می‌تواند گره‌گشا باشد.

وی می‌گوید: رسانه‌ها به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان و یکی از ارکان فرهنگ‌سازی، باید نسبت به منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور از خود حساسیت بیشتری نشان دهند.

آنچه مسلم است، حرمت امامزاده را متولی نگه می‌دارد و تا زمانی که خود سازمان محیط‌زیست اعتقادی به تقویت یگان حفاظتی نداشته باشد مردم باید شاهد از بین رفتن سرمایه‌های ملی باشند.

بهتر است که سازمان محیط‌زیست به دلسوزان این حوزه بیشتر بها دهد و با اجرا کردن راهکارهای مفید آن‌ها زمینه ارتقای سطح حفاظت از جنگل‌ها و مراتع را فراهم کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 0
  کدام جانوران خبیث جنگلهارو آتش می زنند؟ نام ببرید سر کثیفشون رو تحویل بگیرید
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   0 2
   اصولچرای آن مفسد.
 • DE ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  از بمب‌های خلا می‌شود برای خاموش کردن آتش‌های موضعی استفاده کرد که بدون ترکش و با انفجار در یک شعاع محدود اکسیژن هوا کم می‌شود و باعث خاموشی آتش می‌شود. سال گذشته این تکنیک در آتش‌سوزی‌های جنگل‌های سوئد آزمایش شد و نتیجه ی بسیار خوبی داشت. بیشتر از موادی که در بمب‌های صوتی است استفاده می‌شود که هم قدرت آتشزایی ندارند و هم برای ایجاد خلا مناسب هستند. باید روی این سیستم ها بسیار کار کرد و آزمایش‌های عملی انجام داد چون یک آلترناتیو بسیار خوبی است که حتی با پهپاد قابل پرتاب هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس