کد خبر 1089105
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
نتایج رایزنی دولت مستعفی و مقامات سعودی در ریاض

یک منبع یمنی نتایج دیدار رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن با مقامات عربستان سعودی درباره توافق ریاض را تشریح کرد و مدعی شد، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی به رئیس‌جمهور دولت مستعفی ضمانت اجرایی داده است.

به گزارش مشرق، یک منبع یمنی نتایج رایزنی‌های جاری در عربستان سعودی میان دولت مستعفی و مقامات سعودی پیرامون اجرای توافق ریاض را فاش کرد.

این منبع یمنی به روزنامه «عربی 21» گفت، پیشنهاد ریاض که «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع  عربستان سعودی و مسؤول پرونده یمن آن را به «عبد ربه منصورهادی» رئیس‌جمهور دولت مستعفی ارائه کرده، بر توقف اقدامات نظامی در استان «ابین» (در جنوب یمن) تأکید می‌کند، استانی که اخیرا شاهد درگیری‌های شدیدی بویژه در شهر زنجبار میان ارتش دولت مستعفی و نیروهای شورای انتقالی جنوب (المجلس الانتقالی الجنوبی) بود.

بیشتر بخوانید:


عربستان سعودی شنبه هفته جاری اقدام به استقرار ناظران نظامی برای آتش‌بس در نقاط تماس در استان ابین کرد.

منبع یمنی مذکور افزود: پیشنهاد سعودی شامل تعیین استاندار و رئیس امنیت برای استان عدن به عنوان پایتخت موقت در جنوب است تا در مقابل، شورای انتقالی لغو خودمختاری – که در ۲۵ آوریل اعلام شده- را اعلام کند و پول‌های بانک مرکزی را که هنگام انتقال از بندر عدن به آنها دستبرد زده، برگرداند.

همچنین این پیشنهاد به تعیین نخست‌وزیر جدید یا ابقای رئیس فعلی را طی یک ماه می‌پردازد تا پس از آن مشورت‌ها با طیف‌های مختلف برای مشخص کردن اسامی وزرا آغاز شود. طرف سعودی متعهد شده ظرف سی روز نیروهای شورای انتقالی را با تمام تجهیزاتش از عدن بیرون کند و بر اساس توافق ریاض، نیروهای دولت مستعفی را جایگزین آن نماید.

بنا به گفته منبع مذکور، خالد بن سلمان به عبد ربه منصور هادی برای اجرای این امر تعهد داده و گفته، وضعیت در سقطری را به قبل از کودتای نیروهای شورای انتقالی جنوب بازمی‌گرداند.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود عبد ربه منصور هادی طی روزها یا ساعت‌های آینده استاندار و مدیر امنیت در عدن تعیین کند.

هادی شنبه هفته جاری در سک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان تمرد نیروهای اماراتی شد  و بر اجرای توافق ریاض تأکید کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس