گاز اشک آور آمریکا

مجله تخصصی سیاست خارجی آمریکا در یادداشتی تاکید کرد جهان در حال تماشای سقوط آمریکاست و این موضوع منحصرا به ترامپ محدود نمی‌شود.

به گزارش مشرق، کیهان در ویژه های خود نوشت:

تحلیلگر فارین پالیسی می‌نویسد: قدرت سیاسی و قدرت نرم آمریکا تحت ریاست‌جمهوری ترامپ، افولی اسفناک داشته است.

بیش از سه سال است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا خود را به این باور دلخوش کرده‌اند که ریاست‌جمهوریِ پوپولیستیِ ترامپ یک ‌اشتباه تاریخی است و ایالات متحده سرانجام به ریشه‌های دموکراتیک و جهان‌گرایی‌اش بازخواهد گشت. اما فصلی از همه‌گیری کرونا و اعتراضات، این باور را در هم شکست و بار دیگر چهره کشوری گرفتار در بیماری‌های ژرف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را آشکار کرد. امروز ایالات متحده آماج سرزنش‌های بین‌المللی است و نه تنها به خاطر رئیس‌جمهورش هدف انتقاد قرار گرفته، بلکه پیشینه‌ای از خشونت افسارگسیخته پلیس، برده‌داری و جنگ داخلی، ناظران را از ژنو تا گابن به هراس انداخته است.

در ژنو، یک بلوک کلیدی از دولت‌های آفریقایی خواهان رسیدگی سازمان ملل به بدرفتاری‌های ایالات متحده با شهروندان آفریقایی‌تبار شده است. گروهی بیست نفره از مقامات ارشد سازمان ملل، از جمله دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، خشونت پلیس در شهرهای آمریکا را محکوم کرده‌اند.

رهبران و دیپلمات‌های خارجی باور دارند که ترامپ در واکنش به کروناویروس و اعتراض‌های سیاسی، بی‌کفایتی‌اش را اثبات کرد؛ اما آنچه بیش از همه ناظران خارجی را ناامید کرده این است که حتی ایالات‌ و شهرهای لیبرال، از جمله نیویورک، نیز در برابر همه‌گیری و اعتراضات سیاسی، آمادگی و واکنش مناسب نداشته‌اند. برخی از خشن‌ترین سرکوب معترضان تظاهرات‌ اخیر در ایالت‌ها و شهرهای آبی (حوزه‌های انتخاباتی حزب دموکرات) از جمله لس‌آنجلس، مینیاپولیس و نیویورک، انجام شده که تحت مدیریت رهبران سیاسی لیبرال هستند.

آخرین نمایش از کشتار و خونریزی آمریکایی، نشانه‌ای دیگر از سقوط پرشتاب یک قدرت بزرگ به دوره‌ای از افول ملی و بین‌المللی است. اندرو گلیمور معاون بریتانیایی‌تبار پیشین دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر، می‌گوید: «قدرت سیاسی و قدرت نرم آمریکا تحت ریاست‌جمهوری ترامپ، افولی اسفناک داشته است. من از کشوری می‌آیم که افول را تجربه کرده، اما این روند چندین دهه طول کشید. افول در آمریکا پرشتاب‌تر است.»

مایکل فولی‌لاو دبیر اجرایی موسسه لووی استرالیا، می‌گوید شهرت آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ آسیب جدی دید و این آسیب با اختصاص یافتن بدترین شیوه مدیریت کروناویروس در جهان به ایالات متحده، شدیدتر شد. تقریبا تمام کشورهای توسعه‌یافته در موارد ابتلا و بستری در بیمارستان کاهش چشمگیر داشته‌اند؛ فقط در آمریکا- و تا حدی در بریتانیا - هر دو مورد افزایش یافته است. عملکرد متوسط و نه چندان خوب آمریکا در پاسخ به کووید-19 بسیاری از ناظران را تکان داد. ما خو گرفته‌ایم که آمریکا را مرکز قدرت جهانی ببینیم و نه مرکز بیماری جهانی.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 1
  جهان می آموزد که با اعتراضات و اغتشاشات پساکرونا و حین کرونا چه کند این آموزش های ویژه است
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   19 0
   08:04 موافقم، بخصوص در 50 کشور تازه تاسیس!! خخخخ
  • IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   معلوم نی چی میخایی بگی... ولی آمریکا در حال افول پرشتابه... عشق کن فقط...
 • سید IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  13 2
  مسلماً از فروپاشی اتازونی که به لطف پروردگار خیلی دیر نخواهد بود، همه آزادگان جهان چه کسانی که حیّ اند و چه آیندگان مسرور و شادمان و شاکر خواهندبود!!!!
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 1
  کاش اقای دونالد ترامپ در دور دوم بتواند با اکثریت آرا رئیس جمهور امریکا شود ایشان با پشتکار خوبی که دارند توانستند چهره حقیقی امریکا را به رخ جهانیان بکشند با آرزوی پیروزی ایشان بر دیگر رقبای انتخاباتیشان..
  • احمد IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   واقعا فکر میکنی که تو آمریکا انتخابات برگزار میشه برو یک جستجو بکن بعد میبینی که اینی که اونا برگزار میکنن انتخابات نیست انتصاب هست
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  12 0
  اگر امریکا فرو بپاشد مدعیان روشنفکری زیر پرچم کدام کشور سینه بزنند ؟؟
  • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   جدیدا به عربستان زیاد علاقه نشون می دن
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 0
  تا اینده نه چندان دور از امریکا هم اسمی در کتب تاریخی باقی خواهد ماند مثل اتحاد جماهیری شوروی
 • سید IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  6 0
  غرب پرستان بیچاره برید ارباب جدید پیدا کنید غرب کارش تمامه
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  5 0
  تجزیه ایالات متحده به ۵۰ کشور بلوک غرب جناب اقای دکتر زیبا کلام
 • محمد IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  3 0
  امام خمینی در دهه شصت پیش بینی متلاشی شدن آمریکا را کرد،مثل شوروی قطعا اتفاق می افتد،خیلی زود
  • تقی IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   0 4
   و شما دور چین سینه می زنید
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  امپریالیسم آمریکا به سرنوشت آپارتاید گرفتار خواهد شد ولی مردم آمریکا می مانند تا آمریکای نوینی بر اساس عدالت بنا کنند
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ان شاءالله که امریکا رو به افول هست... بیش باد...
 • chrysalises IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  هه فقط برید از آمریکا بخورید بد بختای بی دل و جربزه نگاه نمیکنید کشور خودتون داره با خاک یکسان میشه فقط برید هی آمریکا آمریکا کنید. حقتونه سختی بکشید تا بمیرید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس