کرونا نمایه

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به حضور تمام دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با همه گیری کرونا، هم افزایی بین بخشی را از عوامل مهم افزایش بهره‌وری در ستاد دانست.

به گزارش مشرق، اسماعیل توحیدلو، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اهمیت و لزوم ایجاد همکاری‌های های بین بخشی برای مقابله با کرونا در استان تهران، گفت: از آغاز فعالیت ستاد از اوایل اسفند سال گذشته، انبوهی از مشکلات پیش رو بود، مشکلاتی که به نحوی حل کردن آن‌ها در گرو قدم به میدان گذاشتن ارگان‌های مختلف از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه پاسداران، ارتش، قوه قضاییه، نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاه‌های دیگر علوم پزشکی استان تهران بود.

ببینید:

فیلم/ آمار نهایی کرونا در جهان تا ساعت ۱۴:۰۰

توحیدلو افزود: به همین منظور در ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، معاونتی با عنوان معاونت هماهنگ کننده یا مرکز هماهنگی شکل گرفت. حوزه مسئولیتی این معاونت، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی اعم از سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی در راستای اهداف ستاد و تقویت مجموعه تعیین شد.

او با بیان اینکه از همان ابتدا نقش برخی از نهادها در این میان بسیار پررنگ بود، گفت: یکی از این نهادها سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه ثارالله، سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ و سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران است که علاوه بر کمک‌ها و همراهی‌های معنوی، در امور اجرایی نیز بسیار ثابت قدم در مدار ارائه خدمت حضور داشتند.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران تصریح کرد: ابتدای اسفند به دستور سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در کمتر از یک هفته، ۲۳ نقاهتگاه مجهز در سطح شهر تهران، همراه با نیروی انسانی مجرب و همچنین حدود ۱۰۰ تن مواد غذایی، همچون گوشت، مرغ، برنج و تن ماهی اهدا شد که این اقلام در اختیار بیماران و کادر درمان قرار گرفت.

او بیان کرد: از دیگر کمک‌های سپاه پاسداران از ابتدای اپیدمی ضدعفونی کردن تمام معابر شهر از جمله ایستگاه‌های BRT، مترو و آسایشگاه‌های جانبازان و سالمندان با کمک بسیج، اسکان معتادان متجاهر به صورت رایگان و پیگیری به منظور کفن و دفن شرعی کرونایی است.

به گفته  توحیدلو، با هماهنگی معاونت عملیات قرارگاه ثارالله، به طور مستمر بالگرد در اختیار فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران قرار می‌گرفت تا ایام قبل از عید نوروز ترافیک شهری را بسنجد و وضعیت مبادی ورودی و خروجی شهر را بررسی و ارزیابی کند.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران گفت: کمک به اجرای طرح غربالگری در شهر تهران با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات، به کارگیری بیش از ۲ هزار نیروی بسیجی داوطلب، شناسایی افراد آسیب دیده اقتصادی و واگذاری بسته‌های حمایتی به آن‌ها و همچنین برنامه ریزی و تولید محتوای آموزشی به منظور ارائه آموزش عمومی در فضای مجازی بخشی از کمک‌های سپاه است.

او گفت: شناسایی و توقیف اتباع بیگانه که با هدف جمع آوری و خرید اقلام بهداشتی به منظور ضربه زدن به نظام سلامت کشور و خروج آن‌ها از مبادی غیررسمی به کشورهای بیگانه و همچنین برخورد با اخلالگران که در فضای مجازی مشغول به انتشار اخبار کذب با محتوای عدم کارایی سیاست‌های نظام و در نهایت تشویش اذهان عمومی در جهت عدم کارایی کادر بهداشت و درمان کشور مشغول به فعالیت بودند، از اقدامات بی بدیل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با محوریت سازمان اطلاعات سپاه تهران بزرگ بوده است.

پشتیبانی بنیاد مستضعفان از کادر درمان در خط مقدم مبارزه با اپیدمی کرونا

توحیدلو با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان نیز در این مسیر ستاد را تنها نگذاشت، ادامه داد: در نظر گرفتن محل اقامت در هتل‌های کوثر، انقلاب و مرکز باران برای پزشکان و پیراپزشکانی که در خط مقدم مبارزه با کووید-۱۹ بودند، یکی از بزرگترین کمک‌های این بنیاد محسوب می‌شود. همچنین در همین راستا، حمل و نقل کادر درمان را هم بر عهده داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، از در اختیار گذاشتن ۲۴ دستگاه آمبولانس، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی ایران و ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: این آمبولانس‌ها همچنان در حال سرویس دهی به بیماران کرونایی هستند.

او ادامه داد: نیم چاشت‌های روزانه کیک و نوشیدنی نیز توسط بنیاد مستضعفان به وفور در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و همچنان این اقلام در انبارهای مراکز به کفایت موجود است. این بنیاد وعده ناهار تمامی بیمارستان‌ها را نیز تامین می‌کرد.

به گفته توحیدلو اهدای ۱۰ هزار ماسک و ۲ هزار لباس حفاظت فردی به صورت هفتگی از جمله دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان است.

بیمارستان‌های ارتش، سوار بر مدار خدمت رسانی

او با اشاره به نقش پررنگ فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با محوریت پلیس امنیت اقتصادی فاتب در کشف و ضبط اقلامی که در انبارها احتکار شده بود، افزود: بر همین اساس تمام نیروهای تمام وقت در اختیار ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران قرار داشتند و هم اکنون نیز آماده خدمت رسانی هستند. در بکارگیری ماشین آلات سنگین یگان ویژه فاتب در امرضدعفونی کردن معابر شهری به ویژه خیابان‌های اصلی، در جهت ایجاد آرامش روانی برای مردم بسیار کمک کننده بود، همچنین عملکرد پلیس در روز طبیعت در کنترل رفت و آمد بوستان ها، فضاهای سبز و تفرجگاه‌ها و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر بی نظیر بود.

نقش دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور در ستادکرونا استان تهران

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران تصریح کرد: در اختیار گذاشتن اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده‌ای که در فرمانداری‌ها وجود داشت، با همکاری بی بدیل استاندار تهران یکی از بزرگترین کمک‌های سازمان بازرسی در تامین منابع مالی محسوب می‌شود که بسیاری از تجهیزات پزشکی نیز از محل همین کمک‌ها خریداری شد. البته این اقدامات همچنان صورت می‌گیرد.

نیروهای شهرداری بی ادعا وارد عمل شدند

توحیدلو با بیان کرد: در روزهای ابتدایی بزرگترین فشار بر روی مدیر عامل و کارکنان سازمان بهشت زهرا بود، چراکه روزانه متوفیان بر اثر کرونا به آرامستان منتقل می‌شدند و غسل دادن این متوفیان دارای شیوه نامه خاصی بود که شهرداری توانست به نحو مطلوب این چالش را مدیریت کند.

او با اشاره به فعالیت مستمر مترو در روزهای اوج بیماری، علی رغم تعطیلی این ناوگان حمل و نقل عمومی در بسیاری از کشورهای دنیا، تصریح کرد: روزانه چندین نوبت متروی تهران ضدعفونی می‌شد.

به گفته رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، به طور کلی در خصوص همراهی‌های شهرداری می‌توان به مدیریت ضدعفونی و جابه جایی مسافران در ناوگان حمل و نقل عمومی و جمع آوری پسماندهای بیمارستانی که شیوه نامه‌ای بسیار حساس و در عین حال هزینه بر برای شهرداری داشت، اشاره کرد.

توحیدلو نقش دادگستری استان تهران را در تسریع فرآیندهای قضایی بسیار مهم دانست و افزود: در مواقعی که در ستاد برای اجرای دستورالعملی نیاز به دستور قضایی وجود داشت، به همکاری بی نظیر دادستانی تهران این امکان در کمتر از یک ساعت فراهم می‌شد و دستور قضایی مربوطه در اختیار ستاد قرار می‌گرفت و در امر مدیریت و نظارت بر زندانیان به مرخصی رفته در این ایام بسیار دقیق و با حساسیت خاص موضوع را پیگیری می‌کردند.

او در پایان نقش دستگاه‌های اجرایی را در بهره وری ستاد کرونا، چشمگیر دانست و گفت: این هم افزایی دستگاه‌های اجرایی در تهران باید به عنوان نمونه برای حل مسائل الگو در سایر استان‌ها قرار گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس