عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم»؛ تیری که بر قلب سعودی نشست

عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» که یمنی ها اخیرا آن را با موفقیت در عمق خاک سعودی انجام دادند، به مثابه تیری بود که در قلب مقامات ریاض فرو رفت.

به گزارش مشرق، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اخیراً ضربات مهلک جدیدی را بر پیکره عربستان سعودی وارد آوردند. در همین راستا، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد: عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی با موفقیت انجام شد.

یحیی سریع افزود: در این عملیات، ساختمان وزارت دفاع و اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و مواضع نظامی در ریاض، جیزان و نجران هدف قرار گرفت. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد: موشک‌های بالستیک و کروز به نام‌های «قدس» و «ذوالفقار» در عملیات مذکور مورد استفاده قرار گرفتند. وی همچنین تأکید کرد: افزون بر آنچه که گفته شد، یگان پهپادی یمن نیز نقش مهم و بسزایی در عملیات «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی ایفا کرد.

بیشتر بخوانید:

هدف قرار گرفتن وزارت دفاع و پایگاه‌های مهم عربستان

در همین راستا، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش أنصارالله یمن در سخنانی تأکید کرد: «هدف از عملیات موازنه بازدارندگی چهارم تحقق ثبات برای ملت یمن بود. دشمن سعودی خود را باخته است، چرا که می بیند یمنی‌ها علیرغم محاصره خفه کننده همچنان مقاومت می‌کنند». سخنگوی جنبش أنصارالله یمن تأکید کرد: «این وظیفه نهادها و مؤسسات بین المللی است که جلوی جنایت‌های سعودی در یمن را بگیرند».

واقعیت آن است که می‌توان از عملیات مذکور به عنوان فصلی جدید از سلسله عملیات‌های بازدارندگی یمن علیه متجاوزان سعودی یاد کرد. عملیات انجام شده همانطور که از نامش پیداست، چهارمین عملیات بازدارنده یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی بود. عملیات بازدارنده اول در آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی انجام شد؛ زمانی که پهپادهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن میدان نفتی الشیبه وابسته به شرکت آرامکو واقع در شرق عربستان نزدیک به مرزهای امارات را هدف قرار دادند. این میدان بزرگترین ذخایر استراتژیک عربستان به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی دومین عملیات بازدارندگی انجام شد که طی آن تأسیسات نفتی آرامکو در بقیق و خریص در شرق عربستان با ۱۰ پهپاد هدف گرفت و به نیمی از تولیدات نفتی عربستان آسیب وارد کرد. آثار این عملیات بازدارنده تا ماه‌ها عربستان سعودی را آزار داد و موجب شد تا بن سلمان نتواند بخشی از سهام آرامکو را که برای نجات اقتصاد کشورش به آن احتیاج داشت، بفروشد.

در همین حال، عملیات بازدارنده سوم در فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شد. در جریان این عملیات، منطقه صنعتی و نفتی ینبع عربستان که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از نزدیکترین نقطه مرزی یمن فاصله دارد، هدف گرفت. نکته قابل تأمل در این عملیات، آن بود که یمنی‌ها در جریان آن از پهپادهای جدید خود رونمایی کردند. از جمله این پهپادها می‌توان به پهپاد صماد ۳ اشاره کرد. در عملیات مذکور همچنین از موشک‌های بالدر قدس و ذوالفقار رونمایی شد تا قدرت موشکی و پهپادی یمنی‌ها به رخ دشمن سعودی کشیده شده باشد.

در عملیات بازدارندگی چهارم نیز قدرت موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به رخ عربستان سعودی کشیده شد، چراکه یمنی‌ها در این عملیات به وسیله موشک‌های بالدار و پهپادهای پیشرفته موفق شدند ساختمان وزارت دفاع عربستان و پایگاه هوایی سلمان را هدف قرار دهند؛ پایگاهی که در آن ده‌ها فرمانده و کارشناس نظامی حضور داشت. این بدان معناست که اکنون با تغییر موازنه قدرت در یمن، تمامی فرماندهان متجاوز سعودی در تیررس مقاومت یمن قرار دارند.

تجربه در طول این چند سال نشان داده است که هرچقدر ماجراجویی سعودی‌ها در یمن بیشتر به طول بیانجامد، آنها از افزایش قدرت نظامی نیروهای یمنی بیشتر غافلگیر خواهند شد. اکنون نیز یمنی‌ها موفق شدند ساختمان وزارت دفاع سعودی را هدف قرار دهند. این درحالی است که دیگر مواضع استراتژیک عربستان نیز هدف اصابت موشک‌های شلیک شده توسط نیروهای یمنی قرار گرفته اند. این اقدام نیروهای یمنی دستاورد بزرگی برای آنها محسوب می‌شود؛ دستاوردی که می‌توانند از آن به عنوان یک برگ برنده در برابر رژیم متجاوز سعودی بهره‌برداری کنند.

امروز عربستان سعودی این پیام را دریافت کرد که «ریاض» بیش از هر زمان دیگری در تیررس موشک‌های نیروهای یمنی است. این بدان معناست که تداوم ماجراجویی‌های محکوم به شکست رژیم سعودی علیه مردم بی‌دفاع یمن نه تنها به تضعیف قدرت نظامی نیروهای یمنی منجر نشده بلکه تقویت توان نظامی آنها را نیز به دنبال داشته است. بدون شک عملیات بازدارندگی چهارم، معادلات میدانی به سود نیروهای یمنی دستخوش تغییرات جدی خواهند شد.

نکته دیگری که در عملیات مذکور به چشم می‌خورد، قدرت پهپادی ارتش یمن در کنار قدرت موشکی آن است. واقعیت آن است که عملیات بازدارندگی چهارم حاکی از قدرت پهپادی بالای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در کنار قدرت موشکی آنهاست. با عملیاتی که علیه اهدافِ رژیم سعودی صورت گرفت، اکنون دیگر این رژیم هیچ شکی در قدرت پهپادی یمنی‌ها ندارد.

از همین روی، پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه‌های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیام را به سعودی‌ها و متحدان آنها مخابره می‌کند که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ‌های به مراتب دردناک‌تری از آنچه که تاکنون دریافت کرده‌اند، در انتظار آنهاست.

در هر صورت، کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که عملیات بازدارندگی چهارم با محقق ساختن تمامی اهداف خود، موجی از ترس، رعب و وحشت را در صفوف سعودی‌ها حاکم ساخته است و موجب شده تا آنها امنیت فرماندهان ارشد نظامی‌شان را در هر لحظه، در خطر ببینند. بدون شک آثار ضربه‌ای که نیروهای مقاومت یمن از رهگذر عملیات بازدارندگی چهارم به متجاوزان سعودی وارد آوردند، تا مدتها باقی خواهد ماند؛ به ویژه اینکه اکنون متجاوزان انتظار عملیات‌هایی از این دست و یا به مراتب قوی‌تر از آن را می کشند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • حسين DE ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
  61 5
  نتيجه و حاصل مقاومت نه مذاكره،درود بر رزمندگان يمنى،مرگ بر عرعرستان سقوطى .
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
  6 27
  من بالاخره نفهمیدم این موشک ها به هدف خوردن یا نه؟
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
   42 6
   موشک بالدار به ساختمان وزارت دفاع سعودی برخورد کرد فیلمش در اینترنت است
  • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
   82 5
   خوردن به هدف خیلی خوب هم‌ خوردن به هدف
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
  28 1
  افرین به پاتریوت های امریکایی. بهتر از این نمیتونند عمل کنند . شانس اوردیم از این سامانه ها از امریکا نخریدیم.
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
   2 48
   تمام ترقه ها در همون فاز اول شلیک توسط سامانه های قدرتمند پاتریوت رهگیری و منهدم شدن
 • ناشناس US ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
  4 7
  انصارالله چرا امارات رو نمیزنه؟
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  بن سلمان میگفت چند هفته کار یمن تمام ولی کار خدا بر عکس شده کار بن سامان تمام حتما در قصرش صدای منفجر شدن موشکها را به همراه پدرش شنیده
 • خلیج پارس iran IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  سعودی های عرعرستان با لشگری از مزدوران خود که تا دندان مسلح به تسلیحات غربی هستند در برابر حوثی های یمن عاجز و درمانده شدن ! نوکری و خوش خدمتی عربستان به رژیم اسرائیل و آمریکا هم نتوانسته قدرتی برای این درماندگان شیوخ نفتخور ایجاد کند .. درود بر همتباران یمنی، جبهه مقاومت حوثی های یمن ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس