هاشمی‌طبا: کسی که کفاشیان را به فدراسیون بازگردانده، می‌خواهد برای فوتبال ما بحران ایجاد کند/ بند قرارداد ویلموتس مسخره است

سیدمصطفی هاشمی‌طبا رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی، بند سه ماهه قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال را مسخره دانست.

به گزارش مشرق، سیدمصطفی هاشمی‌طبا درباره افشا نشدن قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال اظهار داشت: نمی‌دانم چرا روی برخی چیزها، مُهر محرمانه می‌زنیم. موارد سِرّی به موضوعاتی اطلاق می‌شود که دشمن از آن سوءاستفاده کند، وگرنه معنا ندارد که چیزی را از مردم مخفی نگه داریم. مربی می‌گوید به شرط محرمانه بودن قرارداد می‌بندم که نباید آن را بپذیریم. یعنی روش مدیریت شفاف این است که مسائل برای همه شفاف باشد. وقتی می‌گوییم همه مقابل قانون یکسان هستند، نباید بگوییم برخی یکسان‌تر هستند.

بیشتر بخوانید:

نهادهای قضایی به بازگشت کفاشیان به فوتبال ورود کنند

وی با بیان اینکه باید درباره مسائل مختلف و قراردادها شفاف‌سازی شود، تصریح کرد: مشکلی نیست که چقدر پول می‌دهید. آقایان بهانه می‌کنند که مربیان می‌گویند نمی‌خواهیم رقم پایین قرارداد ما افشا شود و آبروی ما می‌رود که حرفی بی‌خود است. اینقدر مربیان بیکار در اروپا هستند که حاضرند با رقم پایینی قرارداد ببندند، چون تعداد تیم‌ها محدود است. متن قرارداد باید شفاف باشد و باید آن را به نظرخواهی مردم بگذارند تا پس از شنیدن نظر آنها قرارداد ببندیم.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی با اشاره به بندی که مهدی تاج آن را ظرافت قرارداد ویلموتس نامیده بود، خاطرنشان کرد: در قرارداد ویلموتس آمده است اگر هر کدام از طرفین نخواست ادامه همکاری دهد، ما باید پول سه ماه ویلموتس را بدهیم که مسخره است. اگر او نخواهد به ایران بیاید، ما باید سه ماه جریمه بدهیم. در قرارداد عبارت «مقدار مشخص» را آوردند که هر بچه دبستانی هم می‌گوید که این جمله مبهم و قابل سوءاستفاده است. اولین مشکل این است که ما مردم خودمان را محرم نمی‌دانیم و خارجی‌ها را محرم می‌دانیم.

هاشمی‌طبا با بیان اینکه باید از منعقدان قرارداد درباره محرمانه ماندن آن سوال کرد، گفت: با این وجود نمی‌توان به افراد اتهام زد، اما برخی‌ها ضعف نفس دارند. یعنی اینقدر ضعیف هستند که با عجله می‌خواهند قراردادی ببندند که از خودشان رفع مسئولیت کنند. وقتی مصطفوی می‌خواست با آری‌هان قرارداد ببندد، با او توافق می‌کرد. به مصطفوی گفتم اگر در یک ماه توانستید قرارداد ببندید که هیچ، وگرنه می‌توانید یک مربی ایرانی سر کار بگذارید تا کار را راه بیندازد. برخی افراد می‌خواهند از خودشان رفع مسئولیت کنند و قراردادی ببندند که فقط بگویند مربی خارجی آورده‌ایم. اینکه افراد چرا می‌آیند و می‌روند، به خاطر این است که به ضوابط و قوانین وفادار نیستیم که باید وفادار باشیم.

وی که با برنامه «تهران ورزشی» رادیو تهران گفت‌وگو می‌کرد، درباره بازگشت علی کفاشیان به فدراسیون فوتبال بیان کرد: این خبر خیلی عجیب بود. آیا ما در فدراسیون رئیس داریم که معاون اول داشته باشد؟ اول باید رئیس جمهور داشته باشیم که کسی معاون او باشد. حتی اگر می‌گفتند فلانی معاون اول سرپرست فدراسیون است، این سمت من‌درآوردی، اما قابل درک است. پیش‌تر می‌گفتند بهاروند خوب کار می‌کند و بعد گفتند نبی فردی باسابقه است که کارها را رتق و فتق می‌کند. بعد عجیب است که کفاشیان چرا به فدراسیون می‌آید.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی با بیان اینکه کسی به این سؤالات پاسخ نمی‌دهد، اظهار داشت: آیا نبی رئیس است یا بهاروند؟ آیا معاون اول رئیس فدراسیون سمت بالاتری از سرپرست فدراسیون دارد یا پایین‌تر است؟ کاری به صلاحیت افراد نداریم، اما کفاشیان را نبی آورده یا بهاروند؟ چه کسی او را آورده و چه کسی صلاحیت صدور حکم معاون اولی را دارد؟ اول می‌گفتند بهاروند خیلی خوب کار می‌کند، بعد گفتند نبی خیلی خوب است و کفاشیان آمد. اینگونه به شعور افراد توهین می‌شود.

هاشمی‌طبا درباره نقش احتمالی وزارت ورزش در انتصاب کفاشیان گفت: من هم حدس‌هایی می‌زنم، اما منشا را نمی‌دانم. هر کسی این کار (بازگرداندن کفاشیان) را کرده، به دنبال بحران‌آفرینی برای فوتبال ماست. یک غیرعاقل سنگی در چاه انداخت که هزار عاقل نتوانستند آن را دربیاورند. این رفتارها برای فوتبال کشور، بحران‌آفرین است و نمی‌دانم چه کسی از آن نفع می‌برد. غیر از این است که این کارها انجام می‌شود که فیفا نسبت به ما حساس شود و برخی وکیل بگیرند تا کلاهی از این نمد برای خود درست کنند؟

وی درخصوص اینکه گفته می‌شود برخی اعضای وزارت ورزش و جوانان در سال آخر دولت دوازدهم به فکر برخی انتصاب‌ها هستند تا در سال‌های آینده سمت‌هایی بگیرند، خاطرنشان کرد: کسانی که به دنبال پست و مقام هستند، از این بالاتر را هم انجام می‌دهند. آنها «چپِ چپ» هستند و بعد «راستِ راست» می‌شوند. چنین افرادی به کسی دشنام می‌دادند و الان مجیز آنها را می‌گویند. وقتی هدف وسیله را توجیه کند، افراد ممکن است به هر طریقی چنگ بزنند تا بقای آنها تضمین شود.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی درباره گنجاندن بندی در اساسنامه مبنی بر مجوز ریاست فدراسیون فوتبال برای بازیکنانی که بیش از 100 بازی ملی دارند، تصریح کرد: این‌قدر باید آزادی عمل باشه که افراد به عرصه بیایند. نمی‌دانم عدد 100 را از کجا آوردند و چرا کسی که 90 بازی ملی دارد، نمی‌تواند بیاید. اینکه افراد بتوانند وارد عرصه رقابت شوند، خوب است و ممکن است کسی در زمان مدیریت کم، شایستگی بیشتری از کسی داشته باشد که سابقه مدیریت 10 ساله دارد. کسی که 80 بازی ملی دارد هم می‌تواند بیاید و باید شرایط منطقی بگذارند تا شایستگی دیگران را ببینیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
    1 0
    هاشمی طبا چی میگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس