عربستان اسرائیل

موضوع روانشناختی و علم روانشناسی همواره از مهم‌ترین ابزارهای سازوکار رژیم صهیونیستی برای اجرای سیاست‌های خارجی‌اش بوده که همین ترفند در رخنه این رژیم به جامعه سعودی تاثیر قابل توجهی داشت.

به گزارش مشرق٬ مطالعات و بررسی‌های بسیاری از روانشناسان جهان نشان می‌دهد که سیاست رژیم صهیونیستی از ابتدای تشکیل این رژیم جعلی و در صدر آنها نخست‌وزیران آن بر مبنای اعتماد به مشاوران ویژه در علم روانشناسی در همه زمینه‌ها بوده است.

«یائیل آرونوف» دانشمند صهیونیستی در کتاب خود که سال ۲۰۱۴ در انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شد، درباره علم روانشناسی سیاسی نخست وزیران رژیم اسرائیل صحبت کرده است. این کتاب بعد از ۱۵ سال مطالعه مستمر نوشته شده و شامل بیش از ۱۰۰ مصاحبه با شخصیت‌های مورد مطالعه این کتاب است که آنها را به شرح زیر در فصول مختلف این کتاب طبقه‌بندی می‌کند:

-اسحاق شامیر: یک شاهین همیشگی.

-بنیامین نتانیاهو: تقابل با دنیا.

-اسحاق رابین:از یک شاهین تا برنده جایزه صلح نوبل.

-آریل شارون: از جنگ تا عقب نشینی.

-ایهود باراک: همه چیز یا هیچ چیز.

-شمعون بیریز: از دیمونا تا اسلو.

اما نکته جالب توجه و البته نگران‌کننده در این میان٬ ساز و کار نخست‌وزیران رژیم صهیونیستی برای رخنه در آگاهی عربستان در سطح روانشناسی است.

از سالهای گذشته به ویژه در دوره اخیر عربستان علنا به روش‌های مختلف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام و حتی سایر رژیم های عربی را نیز به این امر تشویق می‌کند. همین موضوع موجب شده تا چندین سوال مهم و چالش برانگیز در ذهن جهانیان شکل بگیرد:

-چرا عربستان با نمادهای دینی متعلق به بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان٬ به عادی‌سازی با اسرائیل که قدس را با همه مقدسات اسلامیش اشغال کرده، روی آورده است؟

-آیا واقعا این عربستان سعودی بود که تصمیم به عادی‌سازی با صهیونیست ها گرفت یا اینکه به آن تحمیل شد؟

-آیا علت برقراری روابط ریاض با تل‌آویو به اصل «دشمن دشمن تو دوست تو است» در راستای دشمنی آن با ایران برمی‌گردد یا عوامل دیگری موجب کودتای سعودی‌ها علیه مسئله فلسطین شد؟

** سلاح روانشناختی در سیاست اسرائیل

رژیم صهیونیستی در ساز و کار تصمیم گیری‌های خود به ویژه در سطح عملی و امنیتی و نظامی همواره اهمیت ویژه‌ای برای بحث روانشناسی قائل است.

موسسه نظامی اسرائیل به شکل دائمی روانشناسانی را در اختیار گرفته و ضمن سازوکار تصمیم گیری‌های خود به توصیه‌های آنها عمل می‌کند.

یکی از روانشناسان بین‌المللی از مشاوران موسسه نظامی در تل آویو که هویت اسرائیلی دارد در یکی از کتابهایش روایت می‌کند که عناصر مربوط به علم روانشناسی را عمدا روی تیمی که با دیدگاه‌های وی مخالف هستند امتحان می‌کند تا بتواند با مطالعات گسترده‌تر بیشترین سناریوها را برای ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و وزارت جنگ آن ترسیم کند.

** توسل آمریکا و رژیم صهیونیستی به ترفندهای روانشناسی در جنگ‌ها

البته اعتماد به علم روانشناسی در میان ارتش های مختلف بحث تازه‌ای نیست؛ اما این موضوع در میان صهیونیست‌ها و آمریکا که پیشگام اجرای دکترین نظامی «شوک و ارعاب» هستند نمود پیدا می‌کند. همانطور که جنگ آمریکا علیه عراق در ۲۰۰۳ کاملا مبتنی بر ترفندهای روانشناسی بود که البته مفاهیم این ایده به دوره «صن تزو» اندیشمند نظامی مشهور چینی بازمی‌گردد.

معمولا تاثیرات علم روانشناسی در سیاست در مقایسه با زمینه‌های دیگر صراحتا مشخص نمی‌شود؛ علت آن به دستکاری‌های سیاسی و  بازی‌های رسانه‌ای در خدمت سیاستمداران بر می‌گردد که این امر در بحث جنجالی سعودی‌های حامی عادی‌سازی با صهیونیست‌ها که همه قواعد و اصول را در راستای منافع عربستان در سطح استراتژیک دور می‌زند به وضوح دیده شد.

به گفته «هربرت کیلمان» روانشناس مشهور در کتاب «روانشناسی سیاسی درگیری فلسطین و اسرائیل»، تغییر سیاسی در سطح روانشناختی معمولاً طی یک دوره تدریجی انجام می شود.

اما استراتژی روانشناختی رژیم اسرائیل در رخنه به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی مبتنی بر ۴ مرحله است:

-تقویت شعار مبارزه با تروریسم در خلیج فارس با هدف نابود کردن حمایت مردمی از گروه‌هایی که آمریکا آنها را در لیست تروریسم قرار داده است. البته منظور از این گروه‌ها٬ گروه‌های تروریستی واقعی مانند القاعده و داعش و سایر عناصر خرابکار نیست؛ بلکه منظور طرف‌ها و گروه‌هایی در منطقه است که دشمن اسرائیل‌اند. این کمپین در حوزه کشورهای عربی خلیج فارس هم زمان با بازاریابی از طریق کانال‌های وابسته به همکاری امنیتی رژیم صهیونیستی به بهانه مبارزه با گروه تکفیری القاعده آغاز شد؛ اما بعدها با انتقال به مراحل گسترده‌تر٬ به سطح ترویج عادی‌سازی روابط رسید.

-مرحله دوم تاثیر روانشناختی بر سیاست رژیم صهیونیستی در رخنه به جامعه سعودی با بهانه دعوت به اصلاحات دینی و اجتماعی برمی‌گردد. آنچه این موضوع را تایید می‌کند آن است که عربستان سعودی از معدود کشورهایی محسوب می‌شود که با بحث اصلاحات، آنگونه که مردم می‌خواهند و نه در نتیجه یک انقلاب٬ بیگانه است.

اما چشم اندازهای کنونی عربستان و عادی‌سازی با صهیونیست‌ها را نمی‌توان یک پروسه اصلاحی در نتیجه توسعه فکری رژیم سعودی دانست؛ درحالی که روشنفکران را به جرم آزادی بیان در زندان‌ها محبوس و سرکوب می کند.

آمریکا طبیعتا در حال حاضر فشار زیادی بر عربستان برای اجرای اقدامات موسوم به اصلاحات که روش‌های تربیتی و قوانین جامعه محافظه‌کار سعودی را هدف گرفته وارد می‌کند؛ اما این روند در اصل بنا به خواسته رژیم صهیونیستی برای ایجاد یک تغییر ایدئولوژیک در خاورمیانه در خدمت اهداف امنیتی و سیاسی این رژیم اشغالگر است.    

-تا زمانی که جامعه سعودی آمادگی پذیرش یک تغییر نزولی راداشته باشد، انتقال آن به سطح سوم استراتژی روانشناختی رژیم صهیونیستی از خلال بازکردن باب همکاری‌های مستقیم ضد دشمن مشترک یعنی ایران و هم‌پیمانان آن (محور مقاومت) تحقق می‌یابد.

البته این بدان معنا نیست که قبل از سال ۲۰۱۵ نشستن «سلمان بن عبدالعزیز» بر تخت پادشاهی عربستان و حکمرانی پسرش محمد بر این کشور٬ ریاض و تل‌آویو هیچ ارتباطی با هم نداشتند. اخیرا برخی اسناد آمریکایی نشان می‌دهند که ارتباط میان این دو طرف از دهه‌های گذشته وجود داشته و در مرحله کنونی به مرز علنی شدن رسیده است.

-در مرحله چهارم و کنونی٬ رژیم صهیونیستی به شکل واضح و قابل پیش‌بینی در حال کار کردن روی محورهای درگیر در منطقه و رخنه به محور سعودی و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • شمس IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  3 6
  گور پدر آل سعود و آل يهود و صهيونيست و اوانجليكا و … چرا خبر تاييد اعتبارنامه تاج گردون را نميذاريد ؟! باورتون نشده ؟! يا داريد شما هم مثل زاكان خان موش مى دوونيد ؟! دست برداريد بابا ، رضا به مقدرات بديد ، مقدر بود مختصرى از آبرو و حيثيت تون به فاك فنا بره ! خب بره ، چه اشكالى داره ؟! شما پر روتر از اين حرفهائيد ، اصلاً به روى خودتون نمياريد !
 • کوروش IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  6 2
  چرا شما قسمت اصلی گذشته رو فراموش میکنید و دنبال دلیل توی آینده هستید؟! " چطور انگلیس تمام کشوره های این منطقه رو بدون اثر ترک کرد؟!" و این همه سال فیلم هالیوود و اطاعت دستور از بالا و فیلم جلوی مردمانشون و دنیا.شاید به افراط رسیدم ولی نمیدونم چرا بخصوص امارات خیلی انگلیسی است.
 • حمیدرضا IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  0 3
  باسلام عرض ادب و احترام ....... """ ضمن تشکر از کارشناس خبری __ در تایید گزارش طی اسناد معتبر صهیونیست از چندین روانشناس سطح بالا با تنوع کشور و قاره دعوت و فیلم های سخنرانی """ رهبر با ارزش مقاومت سید حسن نصرلله """" را در اختیار شان قرار داده تا ارزیابی دقیق و کامل تر از آیتم های شناختی ایشان بدست آوزتد . التماس دعا ***
 • شکوهی IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  8 3
  اشتباه می‌کنید نقطه ضعف سعودی ها فقط شکم و زیر شکمشونه !! صهیونیستها هم از همون طریق وارد شده اند جانم !!! یعنی نسل بعدی مصر و سعودی و اردن و امارات و ۰۰۰ ، عبری_ عربیه !!!!
 • رحمن IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  4 4
  خاندان سلمان همان یهودی های زمان پیامبر هستند و با اسرائیلی ها فامیل و از یک طایفه هستند لذا نفوذ لازم نیست بین یک طایفه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس