کد خبر 1083920
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
ایرج مسجدی

سفیر ایران در بغداد تصریح کرد که رویکرد کشورش در قبال دولت جدید عراق که برخاسته از اراده مردم این کشور است، همکاری و حمایت است.

به گزارش مشرق، «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبری «العراقیه»، گفت که کشورش از دولت «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق حمایت می‌کند و این دولت بر اساس اراده ملت تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:

حمایت و پشتیبانی تهران از دولت الکاظمی

 وی افزود: رویکرد جمهوری اسلامی ایران، همکاری و پشتیبانی و حمایت از دولت مصطفی الکاظمی است زیرا ما آن را دولتی می‌دانیم که بر اساس خواست ملت عراق تشکیل شده و از سوی پارلمان نیز به آن رأی اعتماد داده شده است.

 مسجدی افزود: ما اعلام کردیم که برای همه انواع همکاری آماده‌ایم و اطمینان داریم که روابط دوجانبه میان دو کشور، گسترده‌تر و مستحکم تر خواهد شد و به صورت مناسبتی در دوره نخست‌وزیری الکاظمی پیشرفت خواهد کرد. برای ما منافع مشترک دو کشور اهمیت دارد.

سفیر ایران با اشاره به دیدارهایش با نخست‌وزیر و شماری از وزرای کابینه او گفت که در این دیدارها، روابط دوجانبه و پرونده‌های موجود میان ایران و عراق بررسی شده است.

رویکرد دولت الکاظمی در قبال ایران مثبت است

وی تصریح کرد: درست است که دولت الکاظمی با دولت‌های پیشین اختلاف دارد اما نیازها و نیازمندیهایی که دو کشور را به یکدیگر مرتبط می‌کنن، تغییر نمی کنند. اختلافات اساسی در روابط دو طرف وجود ندارد و چنین اتفاقی نیز نخواهد افتاد. رویکرد دولت جدید عراق در قبال ایران مثبت است و ما نیز به همکاری تمایل داریم.

ابراز امیدواری درباره تقویت روابط اقتصادی میان بغداد و تهران

مسجدی در این مصاحبه ابراز امیدواری کرد که روابط اقتصادی میان دو کشور به ویژه در بخش برق، در سایه سفر  وزیر نیروی ایران به بغداد و امضای توافق‌نامه در این زمینه تقویت شود. تعاملات تجاری میان دو کشور نیز به نیازها و شرایط موجود در عراق در فصول مختلف بستگی دارد و جمهوری اسلامی ایران از هر تولید داخلی در عراق حمایت می‌کند و حتی حاضر به سرمایه‌گذاری بر این امر است.

سفر سردار قاآنی به عراق ارتباطی با گفت‌وگوی بغداد - واشنگتن نداشت

سفیر ایران در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی میان زمان‌بندی سفر اخیر آقای قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق در آستانه آغاز گفت‌وگو میان بغداد و واشنگتن  ارتباطی وجود دارد، گفت: آقای قاآنی هر بار که به عراق تشریف می‌آورند با دعوت رسمی و هماهنگی با مقامات عراقی صورت می‌گیرد و هر ملاقاتی که انجام می‌دهد در راستای تقویت روابط میان دو کشور ایران و عراق است. 

گفت‌وگوی بغداد - واشنگتن مسأله‌ای داخلی است

وی توضیح داد: درباره مذاکرات عراق و آمریکا نیز باید بگویم که این موضوعی داخلی و بستگی به  خود عراق دارد که چه تصمیمی بگیرد و چه توافقی کند. شما مطمئن باشید  هر توافقی که دولت عراق ببندد و پارلمان این کشور آن را تأیید کند، ایران نیز از آن حمایت خواهد کرد. ممکن است در صورت درخواست مشورت، ما مشورت ارائه دهیم. خروج آمریکا از عراق مصوب پارلمان است به ما ربطی ندارد. پارلمان تصویب کرده که نیروهای خارجی باید از عراق خارج شوند و ما نیز آن را تایید می‌کنیم و می‌گوییم که نه تنها از عراق که باید از کل منطقه خارج شوند.

سفیر ایران تاکید کرد که سفر اخیر آقای قاآنی ارتباطی با این گفت‌وگوها نداشته و پیش از آن نیز ایشان به عراق سفر کرده بودند و زمان آن نیز ارتباطی با این امر نداشته و پس از این نیز ممکن است ایشان یا هر یک ازمسئولان ایرانی در راستای منافع داخلی دو کشور و روابط دو جانبه میان ایران و عراق، به این کشور سفر کنند، حال می‌خواهد مذاکراتی باشد یا خیر.

احترام مقامات عراقی به سردار قاآنی

ایرج مسجدی در پاسخ به این شبهه که گفته می‌شود استقبالی که از آقای قاآنی در عراق می‌شود قابل مقایسه با استقبال از سردار سلیمانی نیست گفت: ایشان جانشین شهید سلیمانی هستند و در استقبال ایشان مقامات رسمی حضور دارند به خوبی از سردار قاآنی استقبال می‌شود و مقامات عراقی برای ایشان نیز به اندازه شهید سلیمانی احترام قائلند و وی مشابه همان دیدارهایی را انجام می‌دهد که سردار سلیمانی انجام می‌داد. 

وی افزود: نباید فراموش کنیم که سردار قاآنی یکی از فرماندهان و مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و من شاهد هستم که وی در میان مقامات عراقی نیز همان جایگاه را دارد و من مشکلی در این زمینه احساس نکردم.سطح دیدارهای سردار قاآنی در سطح دیدارهای سردار سلیمانی است و ایشان نقش مهمی در راستای تقویت روابط دو کشور دارد. هر چند ممکن است برخی از این دیدارها رسانه‌ای نشود اما این امر طبیعی است و تمامی دیدارها با اطلاع مسئولان عراقی انجام  می‌شود.

مشکلات چهل‌ساله آمریکا و عراق به دلیل سیاست‌های نادرست واشنگتن

مسجدی در بخش دیگری از این مصاحبه به مشکلات ایران و آمریکا اشاره و تاکید کرد که انقلاب اسلامی ایران بیش از چهل سال است که پیروز شده و همواره نیز با آمریکا مشکل داشته و تهران معتقد است که مشکل از طرف آمریکایی است. لذا می‌توان گفت که معادله دشمنی دو طرف چهل ساله است و این امر ارتباطی با عراق ندارد. رفتار ما با آمریکا به رویکرد ما بستگی دارد نه عراق و هرگز سیاست‌های آمریکا را نخواهیم پذیرفت زیرا سیاست‌های، آن بر اساس بی‌احترامی، تروریسم، فشار و تحریم است.

وی در ادامه تاکید کرد که ایران به تهدیدهای آمریکا از هر جایی که باشد، پاسخ خواهد داد و نمی‌خواهد که کشورهای منطقه از اختلافات این کشور با آمریکا آسیب ببینند.

مسجدی افزود: پایگاه‌های آمریکایی در منطقه موجب مشکلات است. ما به شدت مخالف حضور آمریکایی‌ها در منطقه هستیم و این مساله تنها در مورد عراق نیست بلکه تمام منطقه را شامل می‌شود. آمریکا در امور کشورهای منطقه دخالت می‌کند و از تروریست‌ها حمایت می‌کند و آمریکایی‌ها خودشان عملیات تروریستی انجام می‌دهند. آن ها بودند که سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند.

وی در ادامه گفت: عراق هم با ایران و هم با آمریکا روابط دارد اما مشکل ما با آمریکاست و کشورهایی که از ما انتقاد می‌کنند باید از آمریکا انتقاد کنند زیرا آن‌ها پایگاه‌های‌شان را در منطقه ایجاد کرده‌اند و در کشورهای منطقه دخالت می‌کنند.

کشورهای جهان روابط خود را بر اساس منافع خود با ایران تنظیم کنند نه تحریم‌های آمریکا

سفیر ایران در بغداد به کشورهای دیگر نیز توصیه کرد که بر اساس منافع خود روابط خود با ایران را تنظیم کنند زیرا تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران ، تحریم‌های شورای امنیت نیست و به دولت عراق نیز توصیه می‌کند که تعامل با ایران را بر اساس منافع مردم خود مشخص کند نه تحریم‌های آمریکا. 

وی افزود: ما به دنبال روابط سازنده با تمامی کشورهای اسلامی و عربی و روابطی دوستانه و برادرانه با تمام کشورهای جهان هستیم و تنها رژیم غاصب اسرائیل را دولتی غیرقانونی و دولت آمریکا را مداخله‌جو و سلطه‌گر می‌دانیم.. جمهوری اسلامی ایران کشوری اسلامی و دوست همه است. من از شما می‌پرسم: ایران به کدام کشور اسلامی بی‌احترامی کرده است؟ ایران با کدام‌یک از کشورهای اسلامی دشمنی کرده است؟ هرکس خواهان دوستی با ماست ما دست دوستی به سوی او دراز می‌کنیم..

وی در پاسخ به این سوال که برخی کشورهای منطقه معتقدند که ایران دشمن اول آنها است تاکید کرد که ایران یک کشور اسلامی است که تاکنون علیه هیچ کشوری دشمنی نکرده و تهدیدی انجام نداده است اما آمریکا و رژیم صهیونیستی چنین تصوری را به وجود آورده‌اند.

وی با اشاره به دشمنی و خصومت آمریکا و رژیم صهیونیستی با ایران گفت: اگر کشوری می‌گوید که ایران دشمن آن است، در خطا است. ما دوست داریم که با عربستان، امارات، کویت و قطر روابط خوبی داشته باشیم. از طرف ما هیچ مانعی وجود ندارد. آن‌ها در اشتباهند که می‌گویند ایران در امورآن‌ها دخالت می‌کند، ما از یمن حمایت می‌کنیم و می‌گوییم که سعودی‌ها نباید یمنی‌ها را بمباران کنند، نباید بین دو کشور اسلامی جنگ باشد. این، دخالت یا دشمنی نیست بلکه به سود همه است. همه کشورهای اسلامی باید با ایران روابط خوبی داشته باشند. از طرف ایران هیچ دشمنی‌ای با کشورهای اسلامی وجود ندارد.

مسجدی تاکید کرد: مطمئن باشید که اگر تاکنون روابطی ایجاد نشده است مشکل از ایران نیست، ما به دنبال روابط خوب با کشورهای اسلامی هستیم. من از شما می‌پرسم که ایران چه دخالتی کرده است؟ ایران دائم به دنبال همکاری با عربستان، امارات و کشورهای اسلامی است..

وی در خصوص اختلافات تهران و واشنگتن، گفت: ما پیش از این با آمریکا و اروپا به توافق هسته‌ای رسیدیم و شورای امنیت آن را تایید کرد، چرا ترامپ از توافق خارج شد؟ زیرا او می‌خواهد به ایران زور بگوید و نمی‌خواهد تعاملش با ایران همانند دو کشور مستقل باشد. ترامپ می‌خواهد به همه زور بگوید و این مساله روشن است و این سیاست ترامپ، سیاست قانون جنگل است که به عصر حجر  برمی‌گردد. همه کشورها مستقلند. چه کسی اجازه داده که ترامپ برای دیگران تصمیم بگیرد؟ آمریکا باید به اختیارات دیگران احترام بگذارد. این پایگاه‌های آمریکایی در منطقه برای چیست؟ این‌ها برای مبارزه با تروریسم نیست، این‌ها برای دخالت در کشورهای منطقه و حمایت از امنیت رژیم اسرائیل است، این همان دخالت واقعی است. بنابراین پایگاه‌های آمریکا در منطقه مرکز شرّ هستند.

مسجدی گفت: آمریکا می‌خواهد که ایران تسلیم آن‌ها شود، نه تنها رهبر و دولت ایران بلکه حتی بچه ۱۲ ساله ایرانی تسلیم آمریکا نمی‌شود. نه ترامپ و نه بزرگ‌تر از ترامپ نمی‌تواند به ما زور بگوید. ما هیچ ترسی از آمریکا نداریم، ترامپ از همان ابتدا ما را تحریم کرد و راه غذا و دارو  را قطع کرد. ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها در حال پیشرفت است و تسلیم ترامپ نخواهد شد و این شرایط باقی نخواهد ماند. راه چاره این است که ترامپ از ملت ایران غذرخواهی کند و به برجام بازگردد و با احترام با ما صحبت کند. زیرا ایران تسلیم زبان زور ترامپ نخواهد شد.

سفیر کشورمان در عراق تاکید کرد: ما نه خواهان جنگ با آمریکا هستیم و نه مذاکره خواهیم کرد. زیرا ترامپ اهل گفت‌وگو، مذاکره و منطق نیست. آن‌ها نمی‌خواهند مذاکره کنند. آن‌ها می‌خواهند زور بگویند، ایران چندین سال مذاکره کرد و اهل مذاکره است اما ترامپ از آن خارج شد.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با برافراشتن پرچم ایران در تظاهرات اخیر آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل حقانیتی که دارد در تمام دنیا محبوبیت دارد و همه می‌دانند که ما در آمریکا دخالت نمی‌کنیم

پیشنهاد  لغو 6 ماهه روادید برای شهروندان دو کشور

سفیر ایران در بغداد در ادامه با اشاره به توافق میان ایران و عراق درباره صدور رایگان روادید برای شهروندان دو کشور گفت که این امر ادامه خواهد یافت و درباره لغو روادید نیز تهران پیشنهاد تمدید شش ماهه لغو ویزا را داده است. در صورتی که مقامات عراق با این پیشنهاد موافقت کنند بعد از محدودیت‌های کرونا، این امر اجرا خواهد شد. اما اگر عراق نظر دیگری داشته باشد، رایگان بودن ویزا به قوت خود باقی خواهد ماند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس