کد خبر 1083641
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
کارگران

در حالی واکنش‌ها به خودکشی عمران، کارگر صنعت نفت در میادن نفتی یادآوران همچنان ادامه دارد که بسیاری از کارگران صنعت نفت که قراراد پیمانکاری دارند حقوقی کمتر از سه میلیون تومان دریافت می‌کنند.

به گزارش مشرق، «به دلار حقوق می‌گیرند و پولشان از پارو بالا می‌رود، به استخدام وزارت نفت که در بیایی نانت در روغن است، هیچ کارگری به اندازه کارگران صنعت نفت در ایران درآمد ندارد، تنها نیمی ‌از ماه را کار می‌کنند و برای ۱۵ روز کار چند برابر یک کارگر در پایتخت حقوق می‌گیرند.» این‌ها بخشی از تصورات عموم مردم نسبت به کارگران صنعت نفت است که خودکشی عمران محمدی روشن کارگر بومی ‌شهرستان هویزه در میدان نفتی یادآوران نشان داد که فاصله زیادی با حقیقت دارد.

عمران روشنی که از کارکنان شرکت پیمانکاری مؤسسه «نظم آفرینان ایمان» بود، چهارشنبه هفته گذشته به نشانه اعتراض به حقوق معوق خود در محدوده چاه نفتی شماره ۱۹ در میدان نفتی یادآوران خود حلقه آویز کرد. با وجود تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب برای ارایه حقوقهای عادلانه به کارگران، هنوز در این بخش کاستی هایی زیادی وجود دارد و اقدام و برنامه های مسئولین، فاصله زیادی با منویات رهبر انقلاب دارد.

بیشتر بخوانید:

مویه برای کارگران به سبک پادوهای اشرافیت


عمران تنها کارگر نفت نیست که دیگر تاب مقابله با حقوق ناکافی و فضای رانت آلود این صنعت در برابر سختی‌های زیاد کار در سکوهای نفتی و در گرمای بالای ۶۵ درجه را ندارد. محمد (برای اینکه مشکلی برای مصاحبه شوندگان ایجاد نشود از نام مستعار در این گزارش استفاده شده است) یکی کارگران نفت در جزیره سیری است که حدود ۷ سال سابقه کار روی سکوهای نفتی را دارد. او می‌گوید: که اگر رانتی نداشته باشید و در قالب آزمون‌های استخدامی‌ جذب وزارت نفت شده باشید و قراردادت در قالب پیمانکاری باشد، حقوقت به ۳ میلیون تومان هم نمی‌رسد.

ادعایی که شاید در ابتدا تصورش سخت باشد اما نگاهی به فیش‌های ارسالی به خبرگزاری بازار نشان می‌دهد که واقعیت تلخ تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. فیش‌هایی که نشان می‌دهد برخی از کارگران که به صورت پیمانکاری مشغول به کار هستند حتی دریافتیشان کمتر از نرخ مصوب شورای عالی کار(دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) است.

حقوق‌های نجومی ‌به نورچشمی‌ها رسید

البته شرایط برای همه یکسان نیست. مهر ۹۵ بود که عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور گزارشی تفصیلی از وضعیت حقوق‌های نجومی‌ در مجلس قرائت کرد. براساس این گزارش، وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه آن جزء نهادهایی بودند که بیشترین پرداخت‌های مازاد در ۲۰۰ میلیون ریال مربوط به خارج از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری را داشتند. حقوق‌های نجومی ‌که به گفته بهارستان نشین‌ها نصیب نورچشمی‌های مسئولین می‌شود.

علی گل‌مرادی عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم که معتقد است آشفتگی شدیدی در پرداخت حقوق و مزایا در صنعت نفت وجود دارد، به بازار می‌گوید: تفاوت حقوق در این صنعت بسیار بالاست. برخی از کارگران و کارمندان این صنعت حقوق‌های نجومی‌ می‌گیرند و برخی هم از حداقل حقوق مصوب دولت هم بی نصیب هستند.

او با اشاره به مدل‌های متعدد قراردادها در صنعت نفت، گفت: ارکان ثالث، پیمانکاری، قرارداد مدت موقت، قرارداد مدت دائم، رسمی ‌تنها بخشی از مدل‌های قراردادی در این صنعت است که منجر به ایجاد اختلاف‌های میلیونی در میزان حقوق دریافتی کارگران و کارمندان این صنعت شده است. به عنوان مثال در حالی برخی از کارمندان این وزارتخانه که قرارداد دائم دارند حقوق‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند که تعداد زیادی از کارگران این صنعت در قالب پیمانکاری و ارکان ثالث فعالیت می‌کنند، دریافتیشان به حدود ۲ میلیون تومان در ماه می‌سد. این در شرایطی است که حداقل سبد معیشتی خانوار ۴.۵ میلیون تومان تعیین شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم: در حالی برخی از کارمندان قرارداد دائم وزارت نفت  حقوق‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند که تعداد زیادی از کارگران این صنعت که در قالب پیمانکاری و ارکان ثالث فعالیت می‌کنند، دریافتیشان به حدود ۲ میلیون تومان در ماه می‌سد. این در شرایطی است که حداقل سبد معیشتی خانوار ۴.۵ میلیون تومان تعیین شده است

کمبود نیرو در بخش عملیاتی، مازاد در بخش ستادی

«کل نیروها رسمی‌و قراردادی نفت در سال ۸۴ بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر بود که وقتی در سال ۹۲ برگشتم، این تعداد با وجود واگذاری‌ پالایشگاه‌های نفت و مجتمع‌های پتروشیمی‌ به بخش خصوصی، به ۲۲۰ هزار نفر رسیده بود.» این جملات را بیژن زنگنه، وزیر نفت، در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم بیان کرده است. جملاتی که در طول سال‌های گذشته به نوعی نشان می‌داد که صنعت نفت با چیزی حدود ۶۰ هزار نیروی مازاد مواجه است. اما چطور است که با این حجم از نیروی مازاد هرسال قراردادهای متعددی با شرکت‌های پیمانکاری برای انجام امور عملیاتی بسته می‌شود. گل مرادی می‌گوید: در صنعت نفت به نوعی هم با مازاد نیرو مواجه هستیم و هم کمبود. در بخش ستادی با مازاد شدید نیرو مواجه هستیم به طوری که وقتی وارد اتاق‌های وزارتخانه و شرکت‌های زیر مجموعه آن می‌شوی می‌بینید که در هر اتاق چندین نفر نشسته اند بی آنکه کاری انجام دهند. اما در بخش عملیاتی که اتفاقا مهم ترین بخش صنعت نفت است با کمبود نیرو مواجه هستیم.

در حالی وزارت نفت از بدنه قوی کارشناسی با دانش فنی بالا و تخصص لازم محروم است که بنابر اظهارات شخص بیژن زنگنه حدود ۴۰ هزار نفر از کارکنان وزارت نفت نیروی حراست یا انتظامات هستند.

کار سخت‌تر، حقوق کمتر

اما این تمام مشکل نیست. جذب نیرو در وزارت نفت عمدتا نه بر اساس تخصص و توانایی افراد بلکه بر اساس رابطه صورت می‌گیرد. عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بسیاری از مدیران صنعت نفت حتی تحصیلاتشان مرتبط با این صنعت نیست و متناسب با نیازهای این صنعت آموزش ندیده اند، ادامه داد: بخش زیادی از قراردادهای مدت معیین و دائم هم اکنون در سن بازنشستگی قرار داشته و بهره وری لازم را به وِیژه برای کار کردن در میادین نفتی ندارند و معمولا پشت میزنشین هستند.

به گفته او، وزارت نفت به جای اینکه کمبود نیروی متخصص و کارآمد را در بخش عملیاتی از طریق جذب نیرو به صورت قراردادی را حل کند، سراغ شرکت‌های پیمانکاری رفته است. این درحالی است در شرکت‌های پیمانکاری حقوق و مزایا تابع قانون کار بوده و سختی کار در صنعت نفت در آن لحاظ نشده و همین مساله منجر بع بروزشکاف در این صنعت شده است. کارهای سخت را کارگران پیمانی انجام می‌دهند اما حقوق و مزایا به کارمندان رسمی‌می‌رسد.

فعالین صنعت نفت شکایت خود از اجرا نشدن درست قانون در رابطه با حقوقشان را به دیوان عدالت اداری برده اند و با وجود اینکه دیوان رای به محکومیت این وزارتخانه داده بازهم مسئولین تن به اجرای قانون نمی‌دهند.

شکایت کارگران نفت از وزارت نفت

اختلاف‌های حقوقی حالا منجر به بروز مشکلاتی در صنعت نفت شده است. یکی از مطلعین صنعت نفت در اینباره به بازار می‌گوید: در حال حاضر چند دستگی شدیدی بین کارمندان و کارگران این صنعت ایجاد شده است. به واسطه اختلاف‌های شدید حقوقی برخی تصور می‌کنند که حق و حقوقشان توسط عده‌ای دیگر در حال ضایع شدن است. به گفته او، قانون نفت از خدمات کشوری مستثنی است و دریافتی افراد متناسب با ضرایبی که برای سختی کار تعیین شده محاسبه می‌شود. به عنوان مثال حقوق کسی در در سکوی نفتی کار می‌کند با کسی که در بخش ستادی متفاوت است. اما همین قانون هم سال‌هاست که دیگر اجرا نمی‌شود.

این فعال صنعت نفت، می‌گوید: اگر همین قانون به درستی اجرا شود بسیاری از مشکلات کارگران این صنعت حل می‌شود اما مشکل اینجاست که وزارت نفت در طول ۶ سال گذشته کمترین توجه را به سطح معیشتی حقوق فعالین این صنعت نداشته و مزایای کارکنان این صنعت یکی یکی در حال حذف شدن است. مزایای ما یکی یکی در حال حذف شدن است. امکانات رفاهی را به حداقل رسیده و بهداشت و درمانمان را هم ما حذف کرده‌اند.

 فعالین صنعت نفت شکایت خود از اجرا نشدن درست قانون در رابطه با حقوقشان را به دیوان عدالت اداری برده اند و با وجود اینکه دیوان هم رای به محکومیت این وزارتخانه داده بازهم مسئولین تن به اجرای قانون نمی‌دهند.

صاحبان خانه ای که مهمان می‌شود

«در خیلی از مناسبت‌های خاص در کنار خانواده خود نیستیم. همین چند وقت پیش یکی از همکارانم به دلیل نبود پرواز در هنگام تولد فرزندش در کنار خانواده خود نبود. اما کسانی که از دور به قضیه نگاه می‌کنند، می‌گویند که ٢ هفته کار می‌کنید و دو هفته کامل استراحت؟ از این بهتر نمیشود!» این بخشی از گفته‌های محمد است که بعد از ۷ سال سابقه کاری برای جوشکاری آنهم روی سکوی نفتی تنها ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد. حقوقی که در برابر افسردگی، استرس، فشارهای روحی و روانی کار به صورت اقماری و گرمای طاقت فرسای این منطقه تقرییا هیچ است.

یکی دیگر از کارگران می‌گوید که کارگران نفت تقریبا ۷ ماه از سال (با احتساب یک ماه مرخصی) را کنار خانواده خود هستند. وقتی ۵ ماه از سال را نیستی کم کم حضورت در خانه رنگ می‌بازد. برای حل مشکلات زندگی کمتر روی شما حساب باز می‌کنند و حکم یک مهمان را در خانه خود را پیدا می‌کنید.

یکی دیگر می گفت: فشار روانی ناشی از کار اقماری گاهی بیشتر از سختی کار در شرایط نامناسب جوی و آب و هوایی است. وقتی به منزل رفتم با شکایت همسرم مواجه شدم همسرم می گفت که با آمدن تو، نظم زندگیمان به هم می‌خورد. ببین، این بچه تا دیر وقت بیدار است و نمی‌خوابد، هر وقت تو نیستی اول شب میخوابد. چه کسی حاضر است برای ۳ میلیون تومان حقوق چنین فشاری را تحمل کند. در شهرهای کوچک کار به شدت کم است و ناچار هستیم برای امرار معاش به همه سختی‌های این کار تن بدهیم.

او ادامه می‌دهد: به دلیل همه این مشکلات شاهد افزایش اعتیاد و بیماری های روحی و روانی در بین کارگران صنعت نفت هستیم اما متاسفانه مسئولین از اتفاق هایی نظیر آنچه برای عمران رخ داد هیچ گاه درس نمی‌گیرند.

کارگران نفت تقریبا ۷ ماه از سال (با احتساب یک ماه مرخصی) را کنار خانواده خود هستند. وقتی ۵ ماه ازسال را نیستی کم کم حضورت در خانه رنگ می‌بازد. برای حل مشکلات زندگی کمتر روی شما حساب باز می‌کنند و حکم یک مهمان را در خانه خود را پیدا می‌کنید

دستور زنگنه برای پیگیری خودکشی 

واکنش‌ها نسبت به خودکشی عمران کارگر صنعت نفت در فضای مجازی همچنان ادامه دارد. واکنش‌ها به قدری زیاد بود که وزیر نفت دستور رسیدگی فوری به‌ این حادثه را صادر کرد. بیژن زنگنه در نامه‌ای خطاب به یکی از مشاورانش نوشت یا بررسی میدانی دلایل خودکشی‌ این کارگر مشخص شود. ‌ این درحالی است گفته می‌شود تأخیرهای زیاد کارفرما در پرداخت حقوق باعث شده است او دست به چنین اقدامی ‌بزند. ‌این کارگر سی‌وچهار ساله همراه زن و دو فرزندش در حوالی هویزه در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرد. اما در مقابل مسئولان ‌این شرکت می‌گویند که تنها حقوق اردیبهشت‌ماه این کارگر را پرداخت نکرده‌اند و دلیل آن هم شرایط سخت ارسال نفت و محصولات آن به کشورهای شرقی به دلیل شیوع کرونا بوده است.

اما نگاهی به وضعیت فیش‌های حقوقی نشان می‌دهد که کارگرانی زیادی در شرایط مشابه عمران قرار دارند که اگر مسئولین صنعت نفت فکری به حال آنها نکنند، تعداد بیشتری از کارگران رنج به سرنوشت عمران دچار خواهند شد.

منبع: میز نفت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • یوسف IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  3 7
  بابا این فقط حقوقشه کارانه چند میلیونی جدا پرداخت میشه
  • سعید IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
   4 3
   قسمت های از این متن درست نیست. بنده کارمند رسمی با ده سال سابقه و کارشناسی ارشد هستم که حقوقم به ۵ میلیون هم نمیرسه تعداد انگشت شماری از کارکنان حقوق های بالا میگیرن درضمن پرسنل رسمی با آزمون و مصاحبه های سخت وارد وزارت نفت شدند ولی در مورد پرسنل ارکان ثالث و پروژه ای حق با شماست (معمولاً همشون پارتی دارند)
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
   2 7
   هیچ کارگری در صنعت نفت کمتر از چهار میلیون تومان در ماه حقوق نمیگیرد اینها فتوشاپ و غیر واقعی است بیخودی جو سازی نکنید بنده مدیریت منابع انسانی نفت هستم
  • بهروز IT ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   1 1
   کجای دولت مبلغی به کارمند پرداخت میشه و در فیش حقوقی درج نمیشه؟و مالیات اون مبلغ کسر نمیشه؟ بهتره بدون اطلاع حرفی نزنیم که مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نام دارد.
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 1
  پول مفت باد اورده، دست مفت خورها میوفته، بعضا کسایی هستن ک فقط حضور میزنن بدون اینکه حضور و یا کاری حتی در حد 10 دقیقه ماندن، وجود داره، ک بارانت و آشنا بازی استخدام شدن ، حقوق چند میلیونی و کار دوم، سوم هست، نفت برای ما مثل قلب برای انسان
 • مقدم IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 0
  سلام.اخ اخ اخ در دل مارو گفتی بخدا تو شرکت گاز که من کارگر اونم کارمندان مفت خوری که همش بیکارند وکارگران بدبختی که فقط کار میکنند زیادنند اما این کجا وان کجا حقوق ۲تومنی کجا و۲۰تومنی کجا کی میخاد این اپارتاید اداری را حل کنه لعنت به باعث وبانیش
 • پرواز FR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 1
  ببخشید سه تا فیش حقوقی که گذاشتی مال پرسنل رسمی هستش و وضعیت رو دارین مشاهده میکنین. شاید باور نکنین که وضعیت حقوقی خیلی از پرسنل رسمی حتی کمتر از پرسنل قراردادی و ارکان ثالث در شرایط یکسان کاری هستش... خیلی از ما پرسنل رسمی حقوق های واقعاااا پایینی میگیریم اما کسی باور نمیکنه!! ولی خدا رو شکر فیش های حقوقی که گذاشتین تا حد زیادی واقعیت قضیه رو نشون داده... زنگنه صنعت نفت رو از بیخ نابود کرد. نه به رسمی رحم کرد و نه به غیر رسمی...
 • سعید US ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 1
  این فیش هایی که زدین مربوط به کارمندان رسمی هست. من اقماری کار میکنم عسلویه. کارانه پاداش یا هر چیز دیگه ایی که بدن داخل همون فیش میاد و غیر از اون چیزی خارج از فیش پرداخت نمیشه. حقوق بنده با کار اقماری و ۸ سال سابقه ۶ تومن میشه. من پول خونم رو میگیرم. می فهمین؟ میفهمین بنزن چیه؟ بنزن عامل سرطانه که جایی که من کار میکنم هر روز باید استشمامش کنم. گوگرد بنزن تلوءن تمامی موادی هستن که در هوای محل کار ما فراوان یافت میشه. در ضمن من پول مفت و باد آورده نمی‌گیرم. از صبح ساعت ۵ تا ۷ شب داخل سایت کار میکنم.لطفا قضاوت نکنین.
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 5
  تنها یکی از حساب را که 1900 جمع زدم بالای 4300 فیش حقوقیشه با زرنگی بازی تنها مبلغ خالص دریافتی را زده!!! آخه دروغگو میخوای برات مهندس با مدرک فوق لیسانس بیارم که فیش حقوقیش 3000 تومنه با کسورات 2300 میگیره؟؟؟ شما شرکت نفتی ها خیلی پرو تشریف دارید از کارگرش گرفته کارمند و مهندسش.
 • وحید IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  سلام آقای محترمی که خودرا کا اگر شرکت گاز می پنداری بدان که این تهمت ها به همکاران ات مخصوصا رسمی ها دروغ است کدام کارمند در ستادها و شهرهای ایران ۲۰ میلیون حقوق دارنند و کارتن نمیکنند وتو۲میلیون بیشتر نمیگیری به والله فقط براساس حدس وگمان حرف میزنی اگرهم ۲۰تومان به کسی میدهند شرایط سخت و سابقه بالای ۲۷ سال ومسوا قسمت مهمی است که دانش کار را دا د کارکنان شهرهای معمولی همه جه جز جوب حقوق شان به ۵ تومان بیشتر نیست کمی وجدان خوب است
 • محمد قاسمی IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  سلام اقای عزیز شما که سره پنج یا سه با هم دعوا دارین کدومتون قبول دارین چهار ماه از سال ده ملیون بگیره بقیش بیکار باشه کدومتون دوست دارین پروژه رو شما تموم کنین ولی یکی دیگه رسمی بشه کدومتون دوس دارید که نیروی پیمانکار باشید وای شرکت نباشید زیره نظر دولت که مرطب پولتونو بده کدومتون هرماه باید کرایه خانه وخرج خانه بده وام داشته باشه به ۱۰۰جا زنگ بزنید کار نباشه تا کار گیرتون بیاد خب ما هم نیروی پروژه هستیم که کارمون ممکنه دوماه باشه ممکنه دوسال بعدم اگر پیمانکار خوشش نیومد از قیافمون بگه اخراج هیچ کاریم نمیتونیم بکنیم اقان عزیز ما میگیم پیمانکاری خب نیست ادم دو ملیون بگیره ولی از دولت بگیره که حق حقوقش بدونه چکار کنه بابا پیمانکار فقط دمبال سود خودشه ما راه اندازی میکنیم یکی دیگه رسمی میشه خودتون بگین این درسته اقایان مسعول شما فقط این کارو برا ما بکنید که هر کس هر جا کارکرد جزب شود نه اینکه یکی دیگه کار کنه بسازه یکی دیگه بیاد جزب شود ممنون
 • علیرضا IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 0
  سلام کار من در شرکت نفت سر چاههای نفتی و آزمایشات درون چاهیست خداییش در بدترین شرایط آب و هوایی کار میکنیم و کلا پنج میلیون تومن در ماه می گیریم که اون هم با اضافه کاری و ماموریت در بیابان های برهوت اهواز است کارمند رسمی که بغل دست من کار می‌کنه و حتی سواد خواندن و نوشتن رو ندارن که البته فقط بلده خوب پول بشماره حداقل یه برابر من حقوق میگیره میگن خدا جای حق نشسته امیدوارم یک روزی یقه مسئولین در دست خونین کارگران بیفته از جمله بیژن زنگنه
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  بخداهمه مردم فکر میکنن کسایی که عسلویه و مناطق نفت خیز کارمیکنن حقوق نجومی میگیرن .خودممم تا قبل اینکه اینجا کارکنم همین فکرمیکردم.الان حقوق من با حقوق همواران سابقم تو شهرخودمون مقایسه میکنم اونا 5ونیم میگیرن ومن 3ونیم.دلیلی نداره دروغ بگم نه شما من و میشناسی نه من شمارو خدابالاسرهست.20روز اینجام و 10روز مرخصی که با اتوبوس میرم و میام تقریبا 3روزش توراهم.میمونه7روز.خودتون قاضی بشین چقدر بگیریم که دوری خانواده و زن وبچه و شهرو دیار و فشار و استرس و هوای الوده جبران بشه.تازه سختی کارهم تعلق نمیگیره بهمون
 • علی IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  بله بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد در دکل حفاری با سمت کارگر شستشو و با سابقه 8 سال هنوز یک بار از شرکت تماس نگرفتن و گفتن چرا با این مدرک و با این سمت داری کار میکنی هر موقع که پیگر میشم میگن ما فقط مدرک دیپلم میخوایم و نمیخوای برو جای دیگه کار کن.
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 1
  چرا باید مدیران و کارمندان وزارت نفت حقوقهای بالا بگیرند و کارگران شرکتی حقوق ناچیز ...آیا این بی عدالتی نیست؟!....
 • fatehnet IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 0
  کم دروغ بگید یه لیسانس پیزوری که نیرو قراردادی هست بالای 4 میلیون داره میگیره چرا همش دوست دارید دروغ بگید؟؟؟؟؟
 • محمد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 1
  هرکس که میگه رسمی نفت زیر بیست میلیون دریافت میکنه دروغگو هست همه کارا به دوش کارگران پیمانکاری هست و اونا کاملا پشت میز نشین هستند و حقوق و مزایا و پاداش برای رسمی و قرارداد معین هست چون ما پارتی و .... نداریم باید در بدترین شرایط و حالت برده داری زندگی کنیم و حرف هم نزنیم خدا جواب این بی عدالتی میده.
  • IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
   0 0
   با ابن حرفات فقط داری خودتو خراب و مدیون میکنی. ما کارمندای رسمیش اکثرا دوال دیگری هستیم. حاضر نشدیم کشور خارجه بمونیم اومدیم دین ادا کنیم. الانم با مدرک دکتری و ۸ سال سابقه ۵.۵ میگیرم. خیلی هم کار میکنیم تا ۷ عصرم سرکاریم و پروژه هارو جلو میبریم. نمیدونم وقتی خود نفتی ها بهم رحم نمیکنن از بیگانه نفت چه انتظار هست. البته اگه واقعا نفتی باشی کامنت کذاشته باشی!!@
 • سرباز اسلام IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  این فقط درد کارگران نفت نیست ..به ماکارگران زغال سنگ هم با این که سخت ترین شغل دنیا را داریم 1.800بیشتر نمیدن بخاطر همین مجبوریم جمعه ها راهم کار کنیم تابتوانیم گوشه ای از چاله های زندگی را پرکنیم ..نباید قضاوت کنیم بعضی ها شاید 4تومن هم بگیرن اما ازجونشون مایه میزارن شب روز جمعه تعطیلی کار میکنن ..روی حسابم با کارگران است وگرنه مدیران که فقط پول ماشین با راننده ای دراختیارشان است 20 بالاس
 • سرباز اسلام IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 0
  این فقط درد کارگران نفت نیست ..به ماکارگران زغال سنگ هم با این که سخت ترین شغل دنیا را داریم 1.800بیشتر نمیدن بخاطر همین مجبوریم جمعه ها راهم کار کنیم تابتوانیم گوشه ای از چاله های زندگی را پرکنیم ..نباید قضاوت کنیم بعضی ها شاید 4تومن هم بگیرن اما ازجونشون مایه میزارن شب روز جمعه تعطیلی کار میکنن ..روی حسابم با کارگران است وگرنه مدیران که فقط پول ماشین با راننده ای دراختیارشان است 20 بالاس
 • بهروز IT ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  دوستان و عزیزانی که لطف می‌کنند و نظر می‌دهند لطفا بر اساس واقعیات نظر بدهید، و قبل از اعلام نظر کسب اطلاع کنید، چطور میشه کارمند دولت درآمدی داشته باشه و در فیش حقوقی درج نشده باشه و مالیات اون مبلغ کسر نشده باشه، و خدمت اون دوستی که گفته در مدیریت منابع انسانی هستن بگم، اگر واقعا این چیزی که خودت رو معرفی کردی، هستی، بیا جنوب، ببین چه خبره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس