کد خبر 1083455
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
علی کفاشیان

در حالی وزارت ورزش بـرای بازگشت علی کفاشیان و انتخاب او به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال تلاش می‌کند که این مدیر پرحاشیه و بازنشسته به گفته نمایندگان مجلس، متهم اصلی پرونده فساد در فوتبال است.

به گزارش مشرق، فوتبال ایران است دیگر، مدیری که تا چند هفته پیش مدعی شده بود کلاهش هم در زمین فوتبال بیفتد دیگر به این رشته بر نمی‌گردد، حالا در آستانه بازگشت دوباره به همان صندلی پرماجرای سابق است، صحبت از علی کفاشیان است، رئیس پرحاشیه فدراسیون فوتبال که به واسطه قانون منع به کارگیری بازنشستگان سال‌۹۷ مجبور به کناره‌گیری از پست هایش در فدراسیون فوتبال شد، اما در هفته اخیر دوباره شایعه شده است که وزارت ورزش با کفاشیان برای بازگشت به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی به توافق رسیده و همین روزها اگر مشکل خاصی پیش نیاید، باید دوباره شاهد حضور رئیس سابق در فوتبال باشیم، بازگشتی که علاوه بر سیاست دوگانه وزارت ورزش در قبال بازنشسته‌ها، نشان از قحط‌الرجال بودن در ورزش ایران دارد که بار دیگر متولیان ورزش به سمت مدیران پرحاشیه چرخش کرده‌اند تا سیاست‌های‌شان را از طریق این مدیران امتحان پس داده که سؤالات فراوانی درباره دوره مدیریت‌شان وجود دارد، پیگیری کنند.


رنگ عوض می‌کنند

بازی سیاست قابل پیش‌بینی نیست، یک روز برای رفتن یک مدیر فشار می‌آورند و یک روز هم برایش فرش قرمز پهن می‌کنند، صحبت از سیاست دوگانه وزارت ورزش است، وزارتخانه‌ای که در سه‌سال اخیر آنقدر با حضور مسعود سلطانی‌فر حاشیه و جنجال همراه با سوء‌مدیریت داشته است که از رخ دادن برخی اتفاق‌ها و تصمیم‌های متناقض با عملکرد گذشته‌شان نباید تعجب کرد؛ مانند همین بازگشت علی کفاشیان به فوتبال، مدیر بازنشسته‌ای که دوباره برای حضور در فدراسیون فوتبال دعوت به کار شده است.

بیشتر بخوانید:

ورود ارکان قضایی به اتفاقات فدراسیون قانونی است


رویکرد امروز وزارت ورزش در قبال بازنشسته‌های فوتبال با موضع‌گیری این وزارتخانه در سال‌۹۷ از زمین تا آسمان فرق می‌کند. سال‌۹۷ بود که با اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان که شامل ورزش هم می‌شد، وزارت ورزش در کنار نمایندگان مجلس به شدت پیگیر مدیران بازنشسته فدراسیون فوتبال بودند، مدیرانی که سعی می‌کردند با برچسب غیر دولتی بودن فدراسیون، خودشان را از دایره شمولیت این قانون خارج کنند. با این حال مجلسی‌ها برای اجرای این قانون که معاون وزیر و سفیر و... را مجبور به کنارگیری کرده‌بود، با کمتر مسئولی رو دربایستی داشتند و وزارت ورزش نیز در اجرای این قانون عذر رؤسای بازنشسته را خواست تا به قانون تمکین کند.


علی کفاشیان هم که آن روزها به عنوان نایب رئیس فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کرد، یکی از مدیران بازنشسته بود که باید از فوتبال کنار می‌رفت. در نهایت در اسفندسال‌۹۷ بود که کفاشیان از سمتش در فدراسیون فوتبال استعفا داد تا او هم به قانون تمکین کرده باشد. او اگر چه در ادامه در یک حکم غیرقانونی رئیس هیئت مدیره مس کرمان شد، اما در این سمت هم با توجه به محرومیت، مجبور به کناره‌گیری شد تا نخش به صورت کامل از فوتبال کنده شود. او حتی زمستان گذشته که شنیده‌هایی درباره حضورش در انتخابات فدراسیون فوتبال به گوش می‌رسید، مدعی شد قصد بازگشت به فوتبال را ندارد.


در سال ۹۹، اما گویا شرایط تغییر کرده، هم علی کفاشیان از تصمیمش برای برنگشتن به فوتبال منصرف شده و هم وزارت ورزش نظرش درباره عدم حضور بازنشسته‌ها در فوتبال تغییر کرده است. در چنین شرایطی هم کفاشیان و هم سلطانی‌فر با یک چرخش ۱۸۰‌درجه‌ای و پشت کردن به مواضع قبلی‌شان، یک رویکرد جدید را در پیش گرفته‌اند. وزارت ورزش که گفته می‌شود با حیدر بهاروند سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال به مشکل خورده‌است، برای برگزاری هر چه سریعتر مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال که حساب ویژه‌ای سلطانی‌فر و همفکرانش برای صندلی ریاست آن باز کرده‌اند، به دنبال بازگشت یک مدیر بازنشسته یعنی علی کفاشیان است.


کفاشیان هم که به نظر می‌رسد مزه هشت‌سال ریاست فوتبال هنوز زیر زبانش است، با بیان اینکه از نایب رئیسی استعفای کتبی نداده، گفته است مشکلی برای بازگشت ندارد. در همین راستا گویا توافقات هم صورت گرفته و این هفته ممکن است اتفاقات تازه‌ای در مدیریت فدراسیون فوتبال رخ دهد.


محاکمه یا بازگشت به فوتبال؟

در حالی زمزمه بازگشت علی کفاشیان شنیده می‌شود که علاوه بازنشسته بودن، او یکی از متهمان اصلی پرونده فساد در فوتبال است که در مجلس نهم تهیه شده‌بود، هر چند طولانی شدن رسیدگی به این پرونده و عدم ورود جدی قوه‌قضائیه، یکی از سؤالات جامعه فوتبال از نهادهای قضایی و نظارتی است، با این حال محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل‌۹۰ مجلس در بهمن سال‌۹۴ به نقش کفاشیان در این پرونده اشاره کرده‌است: «علی کفاشیان متهم ردیف اول این پرونده است؛ چراکه این فساد در زیرمجموعه او یعنی فدراسیون فوتبال اتفاق افتاده و وی نمی‌تواند فرافکنی کند. رئیس فدراسیون فوتبال در محضر مراجع قضایی پاسخگو خواهد بود.» عبدالرحمان شاه‌حسینی، رئیس سابق کمیته انضباطی و مسئول پرونده فساد در فوتبال در مجلس هم گفته‌است: «در هشت‌سال مدیریت ایشان در فدراسیون فوتبال، افزایش ناهنجاری و فساد در فوتبال در تاریخ فدراسیون بی‌سابقه بوده‌است. در بیشتر موارد فساد در فوتبال، خود کفاشیان باید نزد دستگاه قضایی پاسخگو باشد.»


علاوه بر پرونده باز کفاشیان در پرونده فساد در فوتبال، رئیس سابق فدراسیون فوتبال سال گذشته به دلیل یک پرونده فساد و گم شدن ۳۱۶‌هزار دلار در ماجرای حق پخش بازی‌های تیم ملی از سوی کمیته انضباطی به مدت پنج‌سال از فعالیت‌های فوتبالی محروم شده بود. البته این رأی هفته گذشته به یکسال تقلیل داده‌شد، تخفیفی که به نظر می‌رسد برای باز کردن راه برای بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال است و به نوعی این مدیر با وجود تخلف، مسئولان کمیته استیناف راه آمده‌اند! البته زمزمه بازگشت کفاشیان چندان هم به مذاق فدراسیون‌نشینان خوش‌نشینان خوش نیامده و گفته می‌شود برخی مدیران فدراسیون با رایزنی با کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال جلوگیری از بازگشت مدیر پرحاشیه به فوتبال هستند.

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس