فوتبال

وقتی دعوای حقوقی فدراسیون فوتبال و مارک ویلموتس را بررسی می کنیم، با ارقامی مواجه می شویم که نگرانی و هراس از پایان این ماجرا را صدچندان می کند.

به گزارش مشرق، این روزها در مورد مبلغ قرارداد مارک ویلموتس و ضرری که فوتبال ایران بابت به خدمت گرفتن وی متحمل شده، صحبت های زیادی مطرح می شود.

در شش ماهی که ویلموتس با فوتبال ایران سروکار داشت، مدت زمان بسیار کمی تهران بود اما بابت همین حضور کم که چیزی حدود ۳۳ روز است، ۴۰ میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان (پول قرارداد و پاداش ها) گرفته. همین ارقام هست که باعث شده انتقادهای زیادی متوجه فدراسیون شود اما از این مهمتر، دعوای حقوقی است که بین طرفین هم اکنون در جریان است و می تواند اتفاقاتی عجیب و ناگوار را برای فوتبال کشورمان رقم بزند.

به باور برخی آگاهان، اگر فدراسیون ایران بتواند از تمام داشته های خود برای دفاع استفاده کند، می تواند پیروز این پرونده باشد اما بررسی ابعاد مختلف قرارداد نشان می دهد در همان بند جنجالی که مهدی تاج بدان اشاره کرده، مسئله ای وجود دارد که نگرانی ها را زیاد می کند. در واقع، فدراسیون بایستی برای پیروزی در این دعوا، از تمام ظرفیت آشکار و پنهان خود بهره ببرد.

طبق قرارداد سه ساله بین فدراسیون و سرمربی بلژیکی، موعد پرداخت مطالبات ویلموتس در هر سال، در چهار قسط و هر سه ماه یک بار به مبلغ ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ یورو (معادل بیش از یک میلیارد تومان بر مبنای قیمت ۱۸ هزار تومانی یورو) بوده است. البته، این قرارداد نکات زیادی دارد که در این مقال، بدان نخواهیم پرداخت و بعدها آنها را بررسی خواهیم کرد.

در ادامه قرارداد و در بخش فسخ، بندی که فدراسیون فوتبال را دچار چالش کرده، گنجانده شده است. در این بند ذکر شده اگر سرمربی تیم ملی قصد فسخ قرارداد براساس دلایل پذیرفته شده و منطقی که در فیفا و دادگاه CAS مورد قبول است، داشته باشد و بتواند این دلایل را ثابت کند، می تواند سه ماه از حقوق خود را دریافت کند. اما مسئله قابل تامل در این بند، ادامه آن و گنجاندن یک عبارت است. در آخر این بند به مربی این فرصت داده شده از سه ماه حقوق برخوردار شود "یا مبلغ خاص (تعیین شده)". اینکه چرا فدراسیون در این بند، این عبارت را گنجانده که با بحران کنونی مواجه شود، قابل تامل است!

* فدراسیون، ویلموتس و سه سناریو محتمل

در ماجرای شکایت ویلموتس از ایران و برعکس شکایت ایران از این مربی که مبنای آن در همان یک بند دیده می شود، سه سناریو محتمل وجود دارد. بررسی این سه فرض می تواند نمایی از وضعیت پیشروی فوتبال کشورمان را ترسیم کند که همین، نگرانی هایی را به وجود آورده است.

سناریوی اول اینکه فدراسیون بتواند ثابت کند ویلموتس قرارداد را بی جهت فسخ کرده و تیم ملی را رها کرده است. در این حالت، پرونده به نفع ما تمام می شود و حتی سرمربی بلژیکی باید پول اضافه ای که دریافت کرده را پس دهد. این احتمال، با توجه به روند ماجراها و تحولات، بسیار دور به نظر می رسد؛ اگرچه فدراسیون در حال پیگیری این پیش فرض با تمام توان و قدرت است. ما هم امیدواریم چنین نتیجه ای حاصل شود اما کاری بس دشوار به نظر می رسد.

سناریوی دوم این است که ویلموتس بتواند ثابت کند فسخ قراردادش دلایل منطقی داشته اما فقط بتواند به سه ماه حقوقی پرداختی متدرج در قرارداد برسد. در این صورت، فدراسیون باید غرامت سه ماهه بپردازد اما این بار نیز، تفسیری وجود دارد که این عدد را از سه ماه، به همان سه دوره پرداختی مندرج در قرارداد می رساند. این موضوع، تفسیری است که اگر ثابت شود، ضرر قابل توجهی برای فوتبال کشور در پی خواهد داشت.

با توجه به اینکه در قرارداد این مربی پرداخت حقوق یک ساله اش در چهار قسط به صورت سه ماه یک بار منظور شده، احتمال بر این است که فدراسیون در صورت شکست در این پرونده، باید سه دوره حقوقی به وی بپردازد. در واقع، تیم حقوقی ویلموتس در حال تفسیر این بند بر این مبنا هستند که منظور همان پرداخت دوره است که در چنین فرضی، بایستی ۳ دوره را به وی پرداخت کنیم. در چنین فرضی، ما بایستی رقمی بیش از یک میلیون و ششصد هزار یورو (بیش از ۳۰ میلیارد تومان) غرامت دهیم! شاید این فرض هر دلسوزی را نگران کند اما وقتی فرض سوم را بررسی کنیم، متوجه می شویم که اگر در این دعوا به سر منزل مقصود نرسیم، چه فرافاجعه ای در انتظار فوتبال ما است.  

سناریوی سوم که می تواند فوتبال ایران را دچار بحران و به عبارتی به مرز ورشکستگی رسمی برساند، این است که ویلموتس علاوه بر اینکه بتواند ثابت کند در فسخ قرارداد دلایل منطقی داشته، بتواند با توجه به همان بخش پایانی بند فسخ، کل مبلغ قرارداد سه ساله اش را دریافت کند. در صورتی که بتواند به این خواسته برسد، فدراسیون فوتبال باید مبلغ ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار یورو، معادل بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان باید به این مربی بلژیکی پرداخت کند.

این مبالغ و فرضیه های سه گانه، در حالی است که هنوز تکلیف این پرونده مشخص نیست و با توجه به نوسان قیمت ارز در کشور، امکان افزایش آن وجود دارد. این محاسبات و بررسی احتمال ها درباره این پرونده در صورتی است که فدراسیون فوتبال هم اکنون بابت مبالغی که به ویلموتس پرداخت کرده، بدهی سنگینی به شرکت شستا دارد.

همه امید به این است که وکلای فدراسیون فوتبال و رایزنی های پشت پرده بتواند سناریوی اول را به سرانجام برساند تا فوتبال ایران بیش از این بابت این قرارداد، خسارت ندهد. در صورتی که این پرونده به هر شکلی به سود ویلموتس به پایان برسد، به خصوص در فرض سوم، به معنای سقوط قطعی و ورشکستگی کامل فوتبال کشورمان است. اگرچه به ظاهر نباید چنین اتفاقی روی دهد؛ اما همانگونه که در بند فسخ قرارداد، آن عبارت نامانوس و عجیب دیده می شود، هر اتفاقی ممکن است در این مسیر علیه فوتبال کشور روی دهد!

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  10 10
  برجام ۲ هست.
  • دیدگا IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   2 0
   همه این فجایع یه این دلیل است که افرادی که مقصر هستند و دچار خطا شدند و چنین فجایعی رو به بار میارن هویتشون معلوم نیست و در واقع هیچ کسی پاسخگو نیست بهمین دلیل مدام این فجایع تکرار میشه! اگه یکبار برای همیشه افراد پاسخگوی عملکردشون باشن در دفعات بعد حساب کار دستشون میاد و به این راحتی پول این مردم تحریم شده فلاکت زده رو به تاراج نمیدن به یه مشت مربی و فوتبالیست دوزاری!
 • DE ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  6 7
  .... وزارت ورزش مبلغ ۲ میلیون یورو به مربی بلژیکی فوتبال دستمزد داده است!// بیچاره مربی بلژیکی که مثل موج مکزیکی بهش فحش میدهند. بابا این بدبخت چیزیش گیر خودش نمیاد .این بخور بخور دهها دلال و کار چاق کن و شیتیل بگیر و رانتخوار و لیبرال....و در یک کلام اصلاح طلب داره که خودشون فرار! داد را تنظیم نموده اند و درصد شیتیل خود و برو بچ را هم در آن گنجانده اند بعد ما هی نعلت ! میرفسیم به مربی و داور و شیر سمارو و قوری و منقل و ان بُر و اینجور چیزها.
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  6 5
  اتفاقا این قرارداد اونقدر برجامی و ترکمان چای هست که بند فسخ ۳ ماه اگه بگیره جز محاسن ش بحساب میاد دقیقاً مثل لغو تحریم موشکی ایران ( مرتبط با فعالیت هسته ای در شورای امنیت ) بعد از ۵ سال طبق قطعنامه شورای امنیت متاسفانه در یکی از بندها اومده اگه طرفین به اختلاف بربخورن مبنای قضاوت قوانین فیفاست و نه بندهای مندرج در قرارداد و این یعنی ایران به تعهداتش عمل نکرده و قبل از بازی عراق ویلموتس قراردادشو فسخ کرده و حالا باید طبق قوانین فیفا کل پولش رو بگیره
 • علی IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  8 6
  یارو می خواست تجربه تلخ! قراردادکی روش تکرار نشِود رفت قِراردادهِ زهرماری بِست با ویلموتس تا درس عبرت آیندگان وهفت پشت آیندگان فوتبال ایران بِشد.
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   5 0
   تو را به خدا زبان فارسی رو خرابش نکن
 • م IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  15 1
  درداخل فدراسیون شک نکنید شریک داره...سرمچ شریکهاش رابگیرید
  • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   1 0
   چشم هاجی ما خودمون عقلمون نرسید چه قدر خوب شد که گفتی
 • سرباز IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  19 0
  ی عده دزد نشستن باهم پول ملت بیچاره رو میخورن....مگه میشه مسوولین فوتبال مملکت تااین حداحمق باشند و چنین قرادادی بنویسند؟؟؟؟؟؟؟و باعلم به پرداخت میلیاردها تومان پول بی زبان ب یک مربی درجه سوم اجازه بدن هم قطع همکاری کنه و هم ادعای خسارت و حق و حقوق داشته باشه؟؟؟؟!!!!! هرکی هرکجا دستش بنده میخوره بیت الماله دیکه....سهمشون از سفره انقلابه.....مردم نون ندارن بخورن اونوقت اینجوری میلیاردها تومن میریزن تو جیب ی عده مفتخور
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   1 3
   سرطان اصلاحات تمامی نداره
 • صادق IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  2 6
  این نشان دهنده بی کفایتی دولت و یا مفسده در قراردادهای خارجی است که هیچ نظارت وکنترل بر آن نیست و اگر هست سوری میباشد و باعث بر باد دادن پول و سرمایه کشور و مردم است
 • حسین IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  سلام مشرق جان...خدالعنت کنه تک تک مسئولانی که به مردم خیانت میکنند.امروز اگه من فقط بیست میلیون تومان داشتم زنم طلاق نمیگرفت تادو تا دخترم که ده وشش سالشونه بی مادر بشن ...
 • US ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  2 9
  فقط اعدام دست اندرکاران فوتبال و وزارت ورزش
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 5
  مجلس برای همیشه حضور عوامل خارجی در فوتبال کشوررا ممنوع کنند
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 2
  به ولای علی باید تمامی این دستگاه کثافت خانه فدراسیون فوتبال رو با خاک یکسان کرد ملتی که واسه نون شبشون موندن الان باید هزار میلیاردی بدن یه نفر اجنبی بخوره تازه دفتر ودستکش بماند
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  5 0
  خاک بر سرشون با این قرارداد که همه چی رو به باد داد!!
 • حمید IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  3 0
  بابا جمع کنید این بساط را چقدر پول تو حلقوم این مربیها وفوتبالیستها میریزید
 • کاربرجدید IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  5 2
  کیروش و اخراج کردن تا تیم ملی تیکی تاکا براشون بازی کنه هم پول کمتری خرج کنن! این تاوان خیانتی که مخالفان کیروش به تیم ملی کردن! جالب اینکه همه میدونن مقصر این فاجعه کیه ولی جرات حرف زدن ندارن!
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   1 2
   مرده شور اون کیروش عرقخور بیشرف رو ببرن که 10 میلیون یورو تو دو قرارداد ازمون چاپید و گورشو گم کرد
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   1 0
   درد و بلای کی روش بخوره تو سر تک تک بدخواهاش.دلال کروات میگن تا حالا لب به عرق نزده هر هفته هم میره هیئت
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  فاتحه این فوتبال را بخوانم پول مستمندان و بیت المال دست یک عده...
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  با تموم وجود .... تو این فوتبال بیت المالسوز و لجنی که داریم
 • بازنشسته تامین ا IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  وقتی میخوان چند ر.غاز حقوق به کارگر و بازنشسته اضافه کنند انگار از کیسه پدر شون در میاد آخر هم پول ناچیزی اضافه میکنند بعد چه راحت حق وحقوق مردم را به چه شکلهای مختلف بالا می کشن واقعا همه مسئولین بی کفایت و نا لایق هستند
 • SE ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  2 0
  مدیریت احمقهای متوهم حاصلش توافقات و قردادهای سراسر باخت است
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  جالبه هیچ احوالی نمی پرسید از برادر تاج!!! نور چشمیان بخور و ببر!!
 • صابر انصاری IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  از ماست که بر ماست.مگه مربی تو ایران قحطی اومده که باید پول بیت المال صرف خوشگذرانی فردی خارجی شود و ملت در فقر و نداری بسوزند و بسازند.واگذارتون بخدا
 • علی خان IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  مربی کمک مربی معاون کلانتر بابا جمع کنید این جلف بازیها دو تا توپ قل میدن پول هم میگیرن داداش من نمیفهمم شما می فهمید باید به زمان و زمین فش بدید تا ی عده هم عشق کنند هم جیبا شون پر پول شه که چی
 • علی مراد IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  من یه جانباز ازاده بسیجی بازنشته ارتش هستم ۶ ماه دنبال ۳۰ملیون وامم ۲ضامن دارم بانک میگه باید ۳ضامن بیاری اونوقت ۵۰۰ملیون حقوق یه مربی باشه
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 1
  نفوذ که استاد رائفی پور میگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس