حرف کفاشیان تلنگر شدیدی به فیفا بود/ آقای تاج! چرا ترسیده بودی؟

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه چرا باید یک انجمن فرهنگی برای تیم ملی ایران سرمربی معرفی کند، گفت: آقای تاج! چرا آن زمان ترسیده بودی و همه چیز را تکذیب می‌کردی؟

به گزارش مشرق، امیر عابدینی  درباره اصلاحات ایجاد شده در اساسنامه فدراسیون فوتبال و حذف رای وزیر ورزش از مجمع این فدراسیون گفت: این اتفاق باید سالها قبل رخ می داد. بنده جزو کسانی بودم که مرتب از وزرای ورزش می خواستم که جایگاه فنی و تخصصی در فدراسیون ها به سازمان تربیت بدنی یا وزارت ورزش ارتباطی ندارد. معنای فوتبال حرفه ای طبق تعاریف فیفا مشخص است یعنی فوتبالی کاملا جدا شده از پیکیره دولت و در قالب متخصصان و افراد کاربلد.

حرفم به سلطانی‌فر برخورد
وی ادامه داد: ما عادت کرده ایم که حرف منطق را قبول نمی کنیم و در نهایت با فشار دیگران مجبوریم که تن به اصلاحات قانونی بدهیم. من این اتفاق را به فال نیک می گیرم. امیدوارم موارد دیگر هم در اساسنامه از جمله استقلال ارکان مختلف فدراسیون دیده شده باشد. خیلی مهم است که کمیته های انضباطی، اخلاق و مالی زیر نظر مجمع هدایت شوند. یا مثلا بحث بانوان را حل کرده باشیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره تاثیر تعلیق احتمالی بر قبول اصلاحات اساسنامه تاکید کرد: اعتبار معنوی وزارت ورزش در کار اجرایی، خدشه دار خواهد شد. تعجب می کنم که چرا وزارت ورزش اصرار به این کار داشتند. روزی آقای سلطانی فر وزیر فعلی ورزش را ملاقات کردم و حرفی زدم که شاید به ایشان «برخورد». من گفتم فوتبال را فدای سیاست و سایر ورزش ها را هم فدای فوتبال نکنید. ایشان پاسخ داد «عجب»! گفتم واقعیت همین است و شما در جایگاه وزیر ورزش باید به تمام رشته ها اشراف داشته باشید. کار وزارتخانه نظارتی و سیاست گذاری است. الان ورزش زیر مجموعه فرهنگ است و تکلیفش با درآمدزایی یا مالیات مشخص نیست. وزارت ورزش باید این مشکلات را حل و بستر را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

به دنبال نقش «ب.ز» در فوتبال ایران/ «بوروس»، معتمد تاج یا حامی کی‌روش و ویلموتس؟

استقلال و پرسپولیس هم باید از پوشش دولت خارج شوند
عابدینی با بیان اینکه اگر خطر تعلیق نبود فدراسیون و وزارت زیر بار اصلاحات اساسنامه نمی رفتند، یادآور شد: فدراسیون خبر احتمال تعلیق را تکذیب می کرد. مگر ما کار دیگری جز تکذیب بلد هستیم؟ وقتی در اقتصاد هم اتفاقی می افتد مسئولان فقط تکذیب می کنند ولی مردم حرف درست تری را می زنند.

وی تصریح کرد: حالا که فیفا تعامل نشان داده و اساسنامه فدراسیون فوتبال هم اصلاح شده است، آقایان باید استقلال و پرسپولیس را هم از تحت پوشش دولت خارج کنند تا این دو باشگاه هم دچار محرومیت نشوند. در قانون نداریم که وزیر ورزش رئیس مجمع دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باشد. اگر هم بخواهند خلاف این کار را انجام بدهند، اصرار آقایان برای واگذاری استقلال و پرسپولیس فقط «شو آف» است.

کمیته اخلاق به میل مهدی تاج کار می‌کرد
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سئوال که چرا فدارسیون تاکنون برابر درخواست های فیفا برای اصلاح اساسنامه مقاومت می کرده است؟ گفت: یک مثال می زنم. شما به کمیته اخلاق فیفا نگاه کنید که چطور تمام مدیران و روسایش را به دادگاه کشید آنهم بدون ملاحظه؛ از آقای بلاتر گرفته تا میشل پلاتینی که محروم شدند. این کمیته تحول عظیمی در فیفا ایجاد کرد. در واقع این کمیته به خاطر استقلالش، این روح را دارد که می تواند از فوتبال صیانت کند. ولی کمیته اخلاق فدراسیون ما چطور بود؟ این کمیته زیر مجموعه مهدی تاج و رئیس فدراسیون کار می کرد؛ یعنی اگر آقای تاج دوست داشت آقای کفاشیان پنج سال محروم شود، این کمیته همین رای را می داد.

عابدینی اظهار کرد: آنچه که ما باید با فیفا کنار بیاییم همین استقلال کمیته ها است. طبق ادعای علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون ما به فیفا دروغ گفتیم و اسناد جعلی نشانشان دادیم. این را بگذارید در کنار اینکه جاسوس های دو جانبه زیادی هم در ایران داریم که به نفع بیگانگان کار می کنند. بعضی از دلال ها هم هستند که در ورزش ما رخنه کرده اند. جالب است که کسی با این افراد که در خدمت بیگانگان هستند کاری ندارد ولی اگر منِ امیر عابدینی حرفی بزنم می گویند چرا انتقاد می کنی.


 

حرف کفاشیان تلنگر شدیدی به فیفا بود؛ او بلد نیست دروغ بگوید
وی با بیان اینکه فدراسیون فوتبال فقط بلد است همه چیز را خوب تکذیب کند، درباره تاثیر حرفهای علی کفاشیان در فروردین ماه (مبنی بر اینکه سر فیفا را کلاه گذاشتیم) در حساس شدن بیشتر فیفا بر اصلاح اساسنامه گفت: به نظرم حرف کفاشیان مثل یک تلنگر شدید به فیفا بود.او خودش ۱۲ سال در فدراسیون بود و همه چیز را می دانست.

عابدینی در خصوص انتقاد بعضی از کارشناسان از کفاشیان به خاطر این اظهارنظر صریحش خاطرنشان کرد: ادبیات کفاشیان همین است. او صادق است و نمی تواند نقش بازی کند. یادم می آید یک روز یکی از خبرنگاران به کفاشیان گفت شما رابطه را جایگزین ضابطه در فدراسیون کرده اید و کفاشیان هم با صداقت پاسخ داد «بله همینطور است». کفاشیان بلد نیست دروغ بگوید.

چرا باید یک انجمن فرهنگی برای تیم ملی مربی معرفی کند؟
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از گفتگویش درباره اعترافات دیگر هنگام مهدی تاج نسبت به نحوه انتخاب مارک ویلموتس و معرفی این مربی بلژیکی از سوی انجمن فرهنگی ایران - هلند و وزیر ورزش گفت: پس آقای تاج در فدراسیون چه کاره بود؟ کمیته تیم های ملی چه کاره بود؟ کارشناسانی که در فدراسیون فوتبال باید مرتب فوتبالِ دنیا را برای انتخاب بهترین مربی برای تیم ملی رصد کنند، کجا بودند؟

عابدینی با اشاره به رقم قرارداد مارک ویلموتس برای یک سال اظهار کرد: باور کنید این رقم ۲ میلیون یورو حتی برای تیم های ملی فوتبال در اروپا هم نادر است ولی برای کشوری مثل ایران، این آقا «شق القمر» کرد و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو گرفت. آقای تاج! چرا همان روز اول این موضوع را اعلام نکردی و همه چیز را تکذیب می کردی؟ چرا آن موقع ترسیده بودی؟ روی چه حسابی انجمن فرهنگی ایران - هلند حق داشته به ایران مربی معرفی کند؟

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال گفت: چه داد و ستد اقتصادی رخ داده که این مربی معرفی شده است؟ چرا می خواهیم با لابی اقتصادی و سیاسی سر فوتبال را ذبح کنیم؟ آقای تاج! دیدید مردم و رسانه ها درباره قرارداد ویلموتس درست می گفتند؟ چرا آن موقع تکذیب می کردی؟

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس