کد خبر 1080622
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰
آیا جهان شاهد ظهور ۵۰ کشور جدید خواهد بود؟

آیا جهان شاهد ظهور 50 کشور جدید خواهد بود؟ آیا سرنوشت آمریکا همانند شوروی سابق رغم خواهد خورد ؟

به گزارش مشرق، زمانی نه‌چندان دور کافی بود تا دولتمردان هر کشوری نه تهدید مستقیم، بلکه فقط خبر حرکت ناوهای آمریکایی یا نهیب شوروی سابق را بشنوند تا به اصطلاح «ماستشان را کیسه کنند» و در برابر قلدری‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و زورگویی‌ها مدعیان قدرت‌ جهان زانو بزنند و سر تعظیم فرود آورند.

اما با تولد انقلاب اسلامی به‌تدریج هیمنه و اُبهت قدرت پوشالی نظام سلطه فرو ریخت و بار دیگر ثابت شد که نه‌تنها انبوه تجهیزات و امکانات مدرن‌ در برابر قدرت خداوند ناچیز و ناکارآمد است، بلکه همان‌گونه که خداوند در قرآن فرموده است، در مقابل اراده ملت‌های مؤمن و متوکل نیز قابلیت و قدرت خود را از دست خواهد داد. 

بیشتر بخوانید:

بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و جانشین برحق ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) با عنایت به همین نکته بود که از بدو تولد انقلاب اسلامی وعده نابودی استکبار جهانی را دادند و همواره تأکید داشتند که مردم مؤمن و انقلابی ایران اسلامی می‌توانند با اتکا به قدرت لایزال الهی و ایستادگی و مقاومت، بر دشمنان خود فائق آیند. 

در این رابطه حضرت امام (ره) نه‌تنها در ۱۱ دی ۶۷ رسماً طی نامه‌ای مکتوب به گورباچف (رئیس جمهور وقت شوروی سابق) خُرد شدن استخوان‌های مارکسیسم و سقوط عنقریب شوری را پیش‌بینی کردند، بلکه از همان ابتدای انقلاب، بارها بر حتمی بودن افول و سقوط آمریکا نیز تأکید داشتند.

ایشان در یکی از سخنرانی‌هایشان با کلامی که گویا بیانگر وضع حال آمریکاست، در این زمینه فرمودند؛ «در خود آمریکا هم ملت آمریکا کم‌کم بیدار می‌شوند. و خواهد شناخت این ابرقدرت‌هایی که تحمیل می‌کنند خودشان را بر ملت‌ها.» (صحیفه امام؛ ج ۱۱؛ ص ۳۵۷)

رهبر معظم انقلاب نیز بارها به روند رو به اضمهلال دولت آمریکا اشاره کرده‌اند، از جمله در تاریخ ۳۰/۵/۱۳۷۰ فرمودند؛ «قدرت استکباری امریکا هم از بین خواهد رفت، او هم متلاشی خواهد شد، این قدرت جهنمی ماندنی نیست، اسرائیل هم ماندنی نیست.»

مقتدای مسلمین جهان در تاریخ ۵/۵/۷۹ نیز با اشاره به این‌که صاحب‌نظران معتقدند، تزلزل آمریکا یکبار در دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ همزمان با جنگ ویتنام کلید خورد، یادآوری می‌کنند که؛ «امروز و در دهه‏ی اوّلِ هزاره‏ی سوّم، می‏گویند شرایط برای آنها، شرایط دهه‏ی ۶۰ است؛ منتها ویرانی از درون است، ویرانی اخلاقی است، ویرانی ایمانی است، نقطه‏ی تمرکز ایمان برای مردم و جوان‌ها نیست. علم پیشرفت می‏کند، آزمایشگاه‏ها کار می‏کنند، ساخت‏وساز علمی و صنعتی و اتمی و غیره پیش می‏رود؛ اما روز به روز هویّت ملی [آمریکا] ضعیف‏تر می‏شود. این را آنها [کارشناسان آمریکایی و غیرآمریکایی] می‏گویند؛ این آسیب‏پذیریِ مهمی است.»

امام خامنه‌ای در ۴ مهرماه ۱۳۹۸ نیز تأکید کردند؛ «اینهایی که دشمنان ما هستند و مقابل ما هستند، خودشان هم اعتراف می‌کنند که رو به ضعفند و با وجود این، خوی استکباری را هم فراموش نمی‌کنند؛ یعنی همان روحیه‌ی استکباری که در طول این دو سه قرن اخیر، سه چهار قرن اخیر یاد گرفته‌اند که با دنیا و با همه از موضع بالا همیشه حرف بزنند، این را باز هم دارند و با همه‌ی این فضاحت‌ها و عقب‌ماندگی‌ها، این روحیه‌ی استکباری را از دست نداده‌اند؛ لکن واقعش این است که از جهات مختلفی دچار افولند که خودشان می‌گویند.»

شهید مرتضی آوینی نیز جمله معروفی دارند که می‌گویند؛ «من در فروپاشی تمدّن غرب بیشتر به تحوّل درونی غربی‌ها امیدوارم تا جنگی رو در رو که میان شرق و غرب و یا اسلام و غرب روی دهد؛ امّا غرب از درون خواهد پوسید و در خود فرو خواهد ریخت و چون عقربی در محاصره‌ی آتش، خود را نیش خواهد زد و کشت.»

اما نشانه‌ها و دلایل سقوط و افول آمریکا کدامند؟

برای درک بهتر و راحت‌تر موضوع، باید عوامل درونی و بیرونی مؤثر بر افول و سقوط آمریکا را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد، اما قبل از ورود به بحث، ذکر این نکته ضروری است که همانند سایر تحولات رخ داده در سطح جهان، بخش قابل توجهی از تحولات آمریکا نیز متأثر از ظهور و الهام‌بخشی انقلاب اسلامی ایران است.

الف – عوامل درونی:

اگرچه به ظاهر شعار دموکراسی و آزادی‌های فردی در آمریکا توانسته است، برخی از یانکی‌ها را اقناع کند، اما نوع ساختار حکومتی و نیز بلندپروازی‌ها و اقدامات و دخالت‌های نابجای آمریکا در امور کشورهای مختلف جهان از یک‌سو و شدت ناهنجاری‌ها و معضلات متعدد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی در آمریکا از سوی دیگر، چیزی نیست که استمرار آن در درازمدت به‌راحتی برای مردم این کشور قابل تحمل باشد.

امروز در سایه فعالیت‌های انحصاری کارتل‌ها و تراست‌های بزرگ تولیدی و تجاری، اختلاف و شکاف طبقاتی جامعه آمریکا در حدی است که به حکومت یک درصد سرمایه‌دار با ثروت افسانه‌ای بر 99 درصد مردم با توان مالی اندک منجر شده است.

افزایش میزان بیکاری، افزایش تورم بی‌سابقه و هزینه‌های سنگین خدمات عمومی از جمله؛ هزینه درمان، مسکن، تحصیل، حمل و نقل عمومی، مالیات و امثال آن، تشدید فقر در جامعه آمریکا را در پی داشته و زمینه تصرف و چپاول اموال و املاک اقساطی مردم توسط بانک‌ها و موسسات مالی را بیش از پیش فراهم نموده و گسترش روزافزون پدیده کارتون‌خوابی را در پی داشته است. 

در حالی‌که دولتمردان آمریکایی به بهانه تأمین امنیت و منافع فرامرزی این کشور یاغی، بخش قابل توجهی از بودجه و مالیات دریافتی از مردم را صرف اقدامات نامشروع، غیرقانونی و عمدتا خصمانه و در عین‌حال بیهوده در سایر کشورهای جهان می‌کنند، اما ناامنی و قتل و غارت در جامعه آمریکا دائماً رو به افزایش است و مردم هر لحظه انتظار دارند که مورد حمله مسلحانه و اصابت گلوله انواع تسلیحاتی قرار گیرند که به خاطر تأمین منافع شرکت‌های اسلحه‌سازی در اختیار هموطنانشان قرار گرفته است.

علاوه بر موارد فوق، عوامل دیگری مانند؛ جنگ‌طلبی مسئولین آمریکایی، نژادپرستی افراطی و یا تبعیض نژادی، تبعیض جنسیتی، فساد، بی‌عدالتی و نابرابری‌های اجتماعی و در نتیجه افزایش مشکلات روحی و روانی جامعه آمریکا و افسردگی، خستگی و نارضایتی مردم آمریکا را در پی داشته است.

نکته قابل تأمل دیگر این است که ساختار حکومت آمریکا فدرالی و متشکل از 50 ایالات مختلف با قوانین، پرچم و تشکیلات حکومتی گوناگون است، اما تفاوت وضعیت ایالت‌ها فقط محدود به این موارد نمی‌شود، بلکه اولاً میزان برخورداری هر کدام از ایالت‌ها از منابع طبیعی و سایر مولفه‌های تولید ثروت بسیار متفاوت است.

ثانیاً در حالی که برخی از ایالات مجبورند بخشی از ثروت خود را در اختیار ایالات کم برخوردار قرار دهند، اما عدم توزیع عادلانه ثروت در مناطق مختلف آمریکا کاملاً مشهود است و این مسئله نیز همواره اعتراض و نارضایتی توامان هر دو طرف معادله یعنی ایالات برخوردار (تأمین کننده) و غیربرخوردار را به دنبال داشته است.

به‌عنوان مثال؛ از نظر درآمد سرانه ایالت نیوجرسی در ردیف اول و ایالت می سی سی پی با فاصله زیاد در ردیف آخر قرار دارد و ایالت کالیفرنیا نیز به عنوان بدترین ایالت‌های آمریکا در موضوعات مختلف شناخته می‌شود.

در حال حاضر مشکل تأمین منابع آب نیز برای برخی از ایالات به بحران تبدیل شده است، اما به این موارد باید نگرانی مردم از وجود مراکز پر خطر مثل؛ زرادخانه‌های هسته‌ای و آزمایشگاههای بیولولوژیکی در برخی از ایالت‌هایی که بیشتر آنها در ردیف کم‌برخوردارترین و ضعیف‌ترین ایالات قرار دارند را نیز اضافه کرد.

ترکیب جمعیتی ناهمگون با رنگ‌ها و نژادهای مختلف از جمله؛ سفیدپوستان، سیاه‌پوستان، سرخ‌پوستان و زردپوستان مهاجر با گرایش‌های دینی و مذهبی متفاوت و بخصوص لابی‌گری و نفوذ صهیونیستها بر ارکان و اجزای مختلف حکومتی نیز، مشکل دیگری است که آمریکا از بدو پیدایش با آن دست به گریبان بوده است.

ب – عوامل بیرونی:

اگرچه با اِعمال نفوذ آمریکایی‌ها از سال‌ها پیش دلار به‌عنوان واحد پولی بین‌المللی برای مبادلات جهانی مورد پذیرش کشورها قرار گرفت و به یُمن این اقدام زیرکانه و به رغم عدم اجرای تعهدات آمریکا برای تأمین پشتوانه مالی از این واحد پولی، همچنان از منافع آن برخوردار است، اما سال‌هاست که آمریکا با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

وخامت اوضاع در حدی است که هم‌اکنون آمریکا با کسری بودجه 800 میلیارد دلاری مواجه است و با 15 تریلیون دلاری بدهی، به بزرگترین کشور بدهکار جهان تبدیل شده است و این نکته بدان مفهوم است که قدرت اقتصادی آمریکا سال‌هاست که زمین‌گیر شده و شکست خورده است.

در بخش نظامی نیز تعدد پایگاه‌های نظامی و بازداشتگاه‌های غیرقانونی فرامرزی و همچنین جنگ‌افروزی و حمایت از گروه‌های تروریستی و سایر اقدامات شرورانه آمریکا در نقاط مختلف دنیا، تنفر افکار عمومی جهان را برای آنها به ارمغان آورده و به پررنگ شدن مخالفت مردم دنیا با اکثر اقدامات و تصمیمات یکجانبه و زیاده‌خواهانه سردمداران این کشور منجر شده است.

همچنین ایستادگی و مقاومت مردم جهان با الگو گرفتن از جمهوری اسلامی ایران، به همراهی و گسترش مخالفت دولت‌ها با سیاست‌های قلدرمأبانه و یکجانبه‌گرایی‌های آمریکا از سوی کشورهایی مانند؛ روسیه، چین، هند، اروپا، آفریقا، آمریکای لاتین و سایر کشورها مواجه شده است و اینک دولت‌ها همانند گذشته نه‌تنها دیگر به سهولت تن به خواسته‌های آمریکا نمی‌دهند، بلکه گاهی رسماً و علنا به مخالفت با آنها مبادرت می‌نمایند.

شکست آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان، پاکستان و ناکامی در دستیابی به اهداف پلیدش در سایر کشورهای منطقه، نهایتاً به افشای پوشالی بودن و ناکارآمدی و تضعیف  قدرت سخت آمریکا نه فقط در منطقه، بلکه در سطح جهان ختم شده و این در حالی است که به اعتراف ترامپ و برخی از دیگر مسئولین آمریکا، این کشور تا قبل از سال 2020، بیش از 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده است.

شکست طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا، شکست نقشه از نیل تا فراتِ شریک راهبردی آمریکا یعنی صهیونیست‌ها که به‌شدت از آن حمایت می‌کردند، نیز نشانه‌های شکست آمریکا را به شکل کاملاً محسوسی آشکار نموده است.

شاید هیچ‌گاه تزلزل قدرت آمریکا رخ نمی‌داد، اگر نبود مقاومت سرسختانه و مؤمنانه مردم انقلابی ایران اسلامی، اگر نبود موضوع‌گیری جدی و اقدام قاطعانه و مقتدرانه نیروهای مسلح ایران در برخورد با اقدامات شرورانه آمریکا و اقدام مقابه به‌مثل ایران در هدف قرار دادن شناورها و هواپیماهای متجاوز آمریکایی، اگر پایگاه آمریکا در عین‌الاسد هدف قرار نمی‌گرفت و سرانجام اگر کشور از نعمت وجود ولایت بی‌بهره می‌ماند.

در واقع به یُمن ظهور انقلاب اسلامی ایران و ایستادگی و مقاومت مردم ایران و بیداری ملت‌های جهان نه‌تنها تلاش آمریکا برای ایجاد نظام تک‌قطبی و اجرای نظریه «نظم نوین جهانی» با مخالفت مردم دنیا مواجه شد، بلکه اتکاء بیش از حد آمریکا به قدرت نظامی ارتش، فرآیند فروپاشی این کشور را تسریع نموده است.

اینک سربازان آمریکایی نیز از رؤیاپردازی‌ها، جنگ‌طلبی‌ها و آتش‌افروزی‌های دولتمردانشان در نقاط مختلف جهان در حدی خسته و بیزار شده‌اند که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، همین مسئله سبب شده تا یانکی‌ها برای کمک به ارتش مستهلک و نیروهای مستأصل و سردرگم خود به ایجاد گروه‌های تروریستی مثل داعش و موسسات تروریستی مانند بلک واتر متوسل شوند.

نتیجه نهایی این عوامل بی‌آبرویی و کاهش اعتبار تفکر پوسیده لیبرال دموکراسی بوده که البته با اقدامات یکجانبه‌گرایانه و نسنجیده سردمداران آمریکا به ویژه تصمیمات خودسرانه و ناپخته شخص ترامپ در سال‌های اخیر، روند فروپاشی نظام سرمایداری و لیبرال دموکراسی را سرعت بخشیده است. 

اعتراف نظریه‌پردازانی مانند فوکویاما به شکست نظریه حرکت دنیا به سمت استقرار نظام لیبرال دموکراسی، در حالی که ابتدا در سال ۱۹۸۹ (شاید با آگاهی از توطئه غرب در مورد آغاز فرآیند فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی) به‌طور غیررسمی و سپس در سال ۱۹۹۲ یعنی یک سال پس از فروپاشی، با نوشتن کتابش تحت عنوان «پایان تاریخ» با جدیت تمام بر این باور بود که دنیا خواهان چنین رویکردی است. 

اما با احیای مجدد نهضت بیداری اسلامی (غربی‌ها از آن با عنوان بهار عربی نام می‌برند) در برخی از کشورهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۱ و گسترش دامنه آن به سایر کشورها و تحولات قبل و پس از آن، به‌تدریج بطلان این نظریه به اثبات رسید و موجب شد تا فکویاما نیز از نظریه خود عدول نماید.

باتوجه به نکات فوق، بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی و صاحب‌نظران مسائل سیاسی و اقتصادی معتقدند که شرایط فعلی آمریکا به‌گونه‌است که بروز مجدد جنگ‌های داخلی مشابه دهه ۶۰ آمریکا که چهار سال طول کشید، دور از انتظار نیست، با این تفاوت که اینبار این جنگ‌ها می‌تواند به فروپاشی ایالات متحده آمریکا و تجزیه این کشور و ایجاد چندین کشور جدید و مستقل در قاره آمریکا و حداقل به افول کامل قدرت و تغییر نوع حکومت و انزوای بلندمدت کشور آمریکا منتهی شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 56
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  53 6
  انشاءاللہ
  • رامین IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   12 35
   مثلا امریکا سقوط کنه چه اتفاقی میفته ؟ فک نمیکنی اونوقت چینیا همه دنیا رو بخورن؟ حداقل این امریکا زبون ادمیزاد میفهمه چینیا ابرقدرت بشن سگ خوک هست پا میمون کفتار ... کلا همه حیوانات تو طبیعت از بین میره بعدشم نوبت ادماست وقتی میمونو زنده زنده میخوره وقتی هست پارو زنده میخورن دیگه چه انتظاری ازش هست
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   5 11
   مشرق خان یکم به نظرات هانتینتون و فوکویاما احترام بزار.هر دو مدعی بودند و هستند که در نهایت ۶ کشور مستقل اما وابسته از ایالات متحد امریکا به وجود میاد و بخش اعظم ثروت و قدرت و نفت و اقتصاد در دست سفید های تکنوکرات باقی خواهد ماند و جامعه سیاه و رنگین پوست مثل اجداد افریقایی تبار خود در نهایتا ۲ کشور جدید در فقر و ویرانی و محتاج به دنیای سفید ها باقی خواهند ماند‌.مشرق خان ضمینه های این طرح از قبل اماده شده و فقط نیاز به امادگی لازم دولت سایه و سرمایه داره که در ان واحد اقدام کنن. یکم از توهم در بیا و به واقعیتی که هنوز دست شیطان بزرگ دراون نقش داره نگاه کن. در ضمن تا هفته دیگه کل این تظاهرات ها کمرنگ میشه و فلوید هم به تاریخ میپیونده
  • سرباز IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   16 3
   حال آمریکا شبیه اواخر امراطوری روم شده این امپراطوری در اواخر عمرش دچار فساد اخلاقی و شورش بردگان و شکست های سنگین از اشکانیان شده بود الان هم آمریکا در اوج فساد اخلاقی و شورش رنگین پوستان و شکست از ایران در عین الاسد و گلوبال هاوک و سوریه و ونزوئلا شده امپراطوری روم را آتش سوزاند و امپراطوری آمریکا در کرونا خواهد سوخت
  • احمد IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   16 1
   جناب آقای رامین القاعده و داعش و طالبان ساخته آمریکا زبون آدمی زاد می فهمیدن؟ یا با بمب و موشکهاشون می تونستی حرف بزنی؟ الان ترامپ زبون آدمی زاد می فهمه؟ بذار ما مردم خودش صحبت کنه یا همون زبون.
  • امیر IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   2 5
   تو هم دوست داری کشورت تجذیه بشه ؟؟؟ خود خواه
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  36 92
  جدی دلتونو به فروپاشی آمریکا خوش کردید؟خخخخخخ
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   41 16
   توو مرام ما ایرانیا نیست که یه کشور رو تکه تکه کنیم. ان شالله جمهوری متحده اسلامی آمریکا رو یکجا تصاحب خواهیم کرد پرچمش رو هم بچه ها زحمت طراحیش رو کشیدن
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   79 7
   41 ساله شماها دلتونو به فروپاشی ایران خوش کردین، بزارین ما هم یه چند سالی دلمون خوش باشه، عیبی داره؟؟!!
  • محمد IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   42 8
   دل خوش نکردیم، واقعیتی است در حال رخ دادن که با چشممان خودمان داریم می بینیم.
  • DE ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   11 1
   تا چن وقت پیش وقتی حرفی از باج ندادن به آمریکا میشد امثال شما با همین مسخره کردن های بی منطق ایستادگی در برابر آمریکا رو غیر ممکن میدونستین. یه لحظه اگه فک کنی متوجه میزان عقب نشینی خودت و همفکرانت میشی.
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   8 2
   جنابعالی خوشحال نیستی آمریکا نابود بشه تو دیگه کی هستی
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   20 1
   کدوم ابرقدرت در تاریخ جهان،ابدی بوده؟آمریدکا هم روزی افول خواهدکرد
  • محمد IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   11 2
   ظالم از اول تا حالا کی پایدار بوده که الان بمانه قطعان کار امریکا تمامه ان کسانی که میگن زرشک یا کورند یا عقل درستی ندارند یا کاسه لیس امریکا هستن که ناراحتن اگر امریکا بره چی رو لیس بزنند
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  55 11
  ااین اتفاق خواهد افتاد دیر و زود داره سوخت وسوز ندارد فروپاشی آمریکا دیدنی خواهد بود
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   6 16
   زرشک به همین خیال باش
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   2 0
   برا اتحاد جماهیری شوروی هم وقتی گفته شد به مرز فرو پاشی رسیده گفتند زرشک اما فرو پاشید امریکا هم مطمئنا از درون به فروپاشی خواهد رسید
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  17 1
  امریکا جایگاه فعلی خودش رو از دست خواهد داد و به کشوری مثل فرانسه تبدیل خواهد شد .یعنی ثروت و قدرت خواهد داشت اما نه در حد امپراطوری جهان بلکه در حد فرانسه . افول امریکا به این معنی قطعی و مسلم هست و بعید هست که یک کارشناس امریکایی پیدا شود که این را قبول نداشته باشد . در مورد فروپاشی امریکا اما نشانه های قطعی وجود ندارد اما ظاهرا تصمیم خدا بر این امر است . اگر هوای امریکا کمی تغییر کند عملا امریکا به یک منطقه ی غیر قابل کشت و زیست تبدیل می شود و نابود می شود
 • دوست IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  8 19
  هروقت ایران به پنج کشور تقسیم شد امریکا هم تقسیم خواهد شد
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   5 0
   قدمت تمدن ایران بین ۷تا۱۰هزار سال است که تقریبا بیشتر حالت تدافعی داشته نه تهاجمی قدمت تمدن امریکا کمتراز ۳۰۰سال با بیش از ۲۲۰ جنگ تهاجمی وچند ده میلیون کشتار در جهان میباشد ۱۰۰۰ اختراع ضروی اولیه بشر مدیون تمدن ایران میباشد عامل کشتار نخبگان کشورهای دیگر جهان در کشورهای خودشان امریکاست و میگوید یا فقط برای امریکا کار کنید یا باید در کشور خودتان بمیرید وکارنکنید خب کدام کشور پایدار خواهد ماند
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  10 2
  مرگ بر آمریکا و اسراییل جنایتکار و نژاد پرستها
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 11
  واقعا مخ شما تعطیل امریکا بحرانهای بدترازاین راگذرونده ولی هربار مثل ققنوس ازاتش درامده چندروزتظاهرات که ابتدابااشوب همراه بودوالان ارام برگزارمیشه یه کشوررامتلاشی نمیکنه مطمینا امریکا این چالش رابه فرصت تبدیل میکنه
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  9 1
  کاسه لیسان وخودفروخته هابه آمریکاانشاالله به زودی زوال آنراخواهنددید
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  35 1
  کشوری با قریب 300 میلیون جمعیت و قریب 250 میلیون سگ!؟
 • مجتبی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  42 2
  آمریکا تنها به یک دلیل سقوط خواهد کرد: ظلمی که به جهان کرده و می کند...
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  6 2
  پیش بینی 20 سال پیش یکی از پیشگویان دنیا داره بوقوع میپیونده
 • ناشناس US ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  6 5
  یادمه وقتی پانزده ساله بودم یک کتابی خوندم به اسم ایالات نامتحد ، فکر کنم چاپ قبل از انقلاب بود. در اون کتاب از تجزیه آمریکا سخن گفته بود. خوب من این کتاب را سی سال پیش خوندم هنوز این ایالات نامتحد پابرجاست!
  • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   2 0
   در زمانی که اقای کارتر رئیس جمهور امریکا به ایران امده بود و در کنار محمدرضا نیم پهلوی ایران را جزیره ثبات خواند به فاصله چندین ماه محمدرضا سقوط کرد و جمهوری اسلامی هویدا گردید
 • تنبل بیپ IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 0
  آفرین . عجب مقاله تحلیلی عالی ای . خدا قوت . لذت بردم از خواندن اش . ( این بخش تشویق است ) لطفا به این عبارت که بخشی از متن مقاله است توجه بفرمایید . ""املاک اقساطی مردم<< توسط بانک‌ها و موسسات مالی>> را بیش از پیش فراهم نموده و گسترش روزافزون پدیده کارتون‌خوابی را در پی داشته است"" احسنت. دقت کنیم که درست عین همین پدیده و به همین شکل در کشور ما هم داره واقع میشه و شده . همین بلایی که سر آمریکا داره میاد بر سر ایران ما هم داره میاد ...مگر....مگر ....اینکه زود بجنبیم و حقیقتا جمعش کنیم . نه اینکه الکی ماله بکشیم موقتی . نه . یه فکر اساسی بکنیم . دویست دفعه از این سوراخ گزیده شدیم تا حالا .( این بخش انتقاد است )
 • علی IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  9 0
  رغم؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  4 0
  حکومت آمریکا کم کم به دوراهی تصمیم گیری خواهند رسید اینکه وضعیت فعلی را ادامه دهند و دنبال راه هایی برای ادامه غارت کشورها بگردند که با افزایش فهم ملت ها و افزایش دولت هایی که حتی از درگیری نظامی با آمریکا ترسی ندارند گزینه آسانی نخواهد بود و یا اینکه یکی دو ناوهواپیمابر و چند پایگاه نظامی را تعطیل کنند و عده ایی از سربازان را برگردانند کم کردن هزینه های نظامی حداقل فعلا جلوی فروپاشی شان را خواهد گرفت و البته آنطرف از قدرت جهانی شان و قلدری هایشان خواهد کاست .
 • CZ ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  5 1
  یکم ساده انگارانه و در حد آرزوی نویسنده مقاله نوشته شده . حقایق چیز دیگریست . سیستم مالی امریکا به گونه ای شکل گرفته که هر ایالت از هر لحاظ وابسته به دیگریست . این تنیدگی اقتصادی به گونه ای است که تمام ایالتها میدانند که با سقوط یکی همه سقوط خواهند کرد و نهایتا سرنوشتی مانند کشورهای ضعیف جنوب امریکا خواهند داشت . حتی سیاه پوستان امریکا هم حاضر به این شرایط و نابودی منافع اقتصادی و قدرت عظیم سیاسی نیستند . حال آنکه به جد در حال کنترل اوضاع هستند . مخصوصا همراهی نیروی نظامی با مردم از هیجان زدگی کاست . در کل برای به وجود آمدن رویای نگارنده اتفاقات و شرایطی بسیار عظیم لازم است تا این غول صنعتی نظامی و سیاسی از پا دربیاد . امریکا کشوری خودخواه و خود بین است درست!! ولی عامه مردم امریکا میدانند هر کاری سیاست خارجی انجام میدهد برای آسایش آنهاست . و این خود در کاستن از هیجانات تاثیر گذار است . در کل مردم امریکا بسیار وطن پرست هستند و گاها پرچم امریکا را علاوه بر سر در کسب و کار و مغازه و منزل درون اتاق خواب خود نیز دارند . بسیار ساده انگارانه است که فکر کنید مردمی با چنین تفکر نهادینه شده ای کشوری که عاشقش هستند و به آن افتخار میکنند و حتی مردمان دیگر نقاط کره خاکی از هر راهی برای شهروندیش تلاش میکنند را به راحتی نابود کنند.
 • US ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  7 8
  شتر در خواب بیند پنبه دانه....
  • سعید IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   2 6
   خواهیم دید نوچه یانکی. خواهیم دید
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 1
  انشاالله همین اتفاق می افتد و امریکا پاره پاره میشود .
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  4 3
  شلوغی ها تمام شد در آمریکا
 • احمد IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  4 1
  نوکرهای بی جیره و مواجبش از این ور و اون ور دنیا جمع بشن، آمریکایی های گشنه خودشون جوری به جون هم می افتن که ما مجبور میشیم بریم از هم جداشون کنیم.
 • RO ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 3
  شتر در خواب بیند پنبه دانه
  • IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   2 1
   شتر البانی تیرانا
 • مهرداد IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 2
  مشرق جون بدهی آمریکا ۲۵ تریلیون دلار هست نه ۱۵ تریلیون دلار لطفاً اصلاح کنید
 • حبیبی IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 1
  متلاشی شدن آمریکا قطعی و قریب الوقوع است . کشوری که روی خون سرخپوستان بنا شد و با بردگی سیاهان آباد شد و حالا در حال بدمستی کردن است.
 • S.a.r IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  5 0
  تازه فهمیدید خسته نباشی!! طوری میگید آمریکا نابود میشه انگار داره قیامت میشه. ۲۵۰۰ سال پیش دنیا تا ۱۱۰۰ دست ایران بود بعد از ایران اعراب به قدرت رسیدن بعد از حدود ۱۰۰ بعدش دنیا افتاد دست مغولا بعد از مغولا ها نوبت تیمور رسید و ...... بعد دست آلمان و بعد دست شوروی الانم دست آمریکا فردا پسفردا هم دست یه‌ کشور دیگه تنها چیزی اینجا معنی میده اینه که هیچ قدرتی جز خدا پادار نیست.
  • مهدی IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   3 2
   ترامپ آدم رو یاد شاهان قاجار میندازه،با همین فرمون بره آمریکا رو زده زمین......ترامپ از قول نقی معمولی باید بگه.... فقط بزارید برم۲۷۷۵
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 2
  زیاد صابون به دلتان و جاهای دیگر بدنتان نزنید
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  فواره چوبالارود سرنگون شود بالاخره هر سربالایی سرازیری هم دارد رژیم آمریکا و سرمایه داری که بر پایه خون بنا گردیده آه مظلومان جهان بالاخره شرکتها وتراستهای چندملیتی وجهنمی رافرو خواهد ریخت.وامریکا برخاک مذلت خواهد نشست.
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  ۵۰ کشور جدید برای فرار ضد انقلاب خب اینا که سر در گم میشن کجا برن ؟!!!
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  ۵۰ کشور جدید ،،لطفا با اسم جدید نام کشورها و نوع حکومت و رنگ پرچم به اختلاس گرهای ایرانی کمک کنید مثلا اشتباهی نرن جمهوری اسلامی کالیفورنیا که دوبار عودتشون بدن ایران
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  چنانچه امریکا تجزیه بشه پشت سرش کانادا و استرلیا هم تجزیه خواهدگردید بعد محمود خاوری سرگردان میشه که !!!
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  کدخدایی که گمان کرده خدای ده ماست //کدخدا نیست، خدا نیست، بلای ده ماست //روزگاریست به گوش همه خواند که خداست //خانه اش در ده ما نیست، جدای ده ماست //بینوا بی خبر از حال و هوای ده ماست //کدخدا دیر زمانیست که دیوانه شده ست //از زمانی که به دیدار خدا رفته و در خانه شده ست //خانه را دیده، خدا را نه؛ ولی با همه بیگانه شده ست //غافل از آن که خدا در همه جای ده ماست //بینوا بی خبر از حال و هوای ده ماست
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  چنانچه امریکا به ۵۰ کشور جدید تجزیه گردد در ایران چه کسانی سکته میکنند؟؟
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  و اعدوا لهم ما استطعتم من قوة و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم و اخرین من دونهم لا تعلمونهم الله یعلمهم و ما تنفقوا من شی‏ء فی سبیل الله یوف الیکم و انتم لا تظلمون... هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [= دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگرى غیر از اینها را، که شما نمیشناسید و خدا آنها را میشناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعى اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده می‏شود، و به شما ستم نخواهد شد!  
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  سالها پیش اینها و انگلیسیها بخشهایی از ایران عزیزمون رو جدا کردن و هنوزم همین نقشه رو دارن بلایی که اسراییل داره در معامله قرن مسخره سره مردم مظلوم فلسطین میاره ولی اینها خودشون دارن اینکارو بزودی انجام میدن بخاطره اینکه بودجه ای که دولت هرسال بین ایالتهاش تقسیم میکنه کاملا نسبت به وسعت جمعیت و درامد اون ایالت نا عادلانست مثلا ایالاتی مثل نیویورک واشنگتین و کالیفرنیا از مجموع ۱۵ ایالت جنوبی بودجه بیشتری میگیرن و نکته دیگه اینکه این جماعت که خیلی به پیشگوییهاشون اعتقاد دارن گفته شده که روزی ایالات متحده دچاره فروپاشای میشه و دیگه باهم متحد نیستن سالها خواستن ایران عزیزمونو کوچکتر کن حالا این بلا داره سره خودشون میاد ، سمرقند بخارا ، بحرین اینها ماله سالهای خیلی دور نیست که دولت انگلستان پاره تنمونو ازمون جدا کرد ولی دیگه خوابه حتی یک وجب از این خاکو ببینن البته منظورم به تجزیه طلبهای داخلی که از غرب تیکه میگیرنم هست، جانم فدای خاکم
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  سالها پیش اینها و انگلیسیها بخشهایی از ایران عزیزمون رو جدا کردن و هنوزم همین نقشه رو دارن بلایی که اسراییل داره در معامله قرن مسخره سره مردم مظلوم فلسطین میاره ولی اینها خودشون دارن اینکارو بزودی انجام میدن بخاطره اینکه بودجه ای که دولت هرسال بین ایالتهاش تقسیم میکنه کاملا نسبت به وسعت جمعیت و درامد اون ایالت نا عادلانست مثلا ایالاتی مثل نیویورک واشنگتین و کالیفرنیا از مجموع ۱۵ ایالت جنوبی بودجه بیشتری میگیرن و نکته دیگه اینکه این جماعت که خیلی به پیشگوییهاشون اعتقاد دارن گفته شده که روزی ایالات متحده دچاره فروپاشای میشه و دیگه باهم متحد نیستن سالها خواستن ایران عزیزمونو کوچکتر کن حالا این بلا داره سره خودشون میاد ، سمرقند بخارا ، بحرین اینها ماله سالهای خیلی دور نیست که دولت انگلستان پاره تنمونو ازمون جدا کرد ولی دیگه خوابه حتی یک وجب از این خاکو ببینن البته منظورم به تجزیه طلبهای داخلی که از غرب تیکه میگیرنم هست، جانم فدای خاکم
 • رامین IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 1
  به ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ شاید تو ظاهر القاعده . داعش دست پرورده آمریکا باشه ولی کشورهای احمق منطقه و حاکمانشونن که زمینه ساز ظهور داعش و جنگ شیعه و سنی هستن.... آمریکا زبانش اقتصاده و قدرت نظامی اگه کسی متوجه قضیه بشه راحت میتونه باهاش کنار بیاد
  • IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
   0 0
   چرنده
 • بدون‌نام IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۸
  0 0
  تنها راه نابودی آمریکا و اسرائیل نابودی خاندان یهودی صهیونیست است تمام اینها چیزی که با زحمت بدست آوردند به راحتی از دست نخواهند داد پس دلتون را خوش نکنید به نابودی آمریکا ما با آمریکا طرف نیستیم با شیطان و صهیونیست طرف هستیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس