image-20200605012049-1.png

آیت‌الله سجادی گفت: بکارگیری کسانی که امام و انقلاب را قبول ندارند، مصداق «نفوذ» است؛ ضرر اینها قابل جبران نیست.

به گزارش مشرق، در این شب ها که در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) هست، سعی می کنیم در گفتگو با بزرگان کشور، نگاهی به فراز و نشیب های انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و نقش محوری رهبری انقلاب اسلامی بیندازیم.

امشب بیننده برنامه بنیانگذار با حضور آیت الله سید محمد سجادی هستید؛ در زمینه های مختلف با ایشان با محوریت رهبری انقلاب اسلامی صحبت می کنیم.

مهمترین محورهای این گفتگو بدین شرح است:

امام (ره) مسئله «ولایت فقیه» را زمانی مطرح کردند که حتی تفسیر قرآن هم در حوزه‌ها باب نبود

اگر کسی تفسیر قرآن درس می‌داد، می‌گفتند کم‌سواد است!

عده‌ای در نجف برای تخریب و زدن امام ماموریت داشتند

امام همان شهریه‌ای را که به حاج آقامصطفی می‌داد، عینا به طلاب مخالف خودشان می‌داد

گاهی به توصیه‌های رهبر انقلاب آنطور که باید، عمل نمی‌شود

دو توصیه رهبر انقلاب به دانشجویان درباره بیانیه گام دوم انقلاب

حاج احمدآقا اولین کسی بود که با رهبر انقلاب بیعت کرد و تا آخر پای این بیعت ایستاد

ماجرای جلسات عده‌ای در حسینیه جماران و نوع واکنش حاج احمدآقا

اسرائیلِ امروز، با ۴۰ سال قبل فرق دارد؛ اسرائیل امروز در محاصره ایران است

در همین زمان که عده‌ای دنبال اختلاس هستند، «حاج قاسم» در جبهه شب از روز نمی‌شناخت

خداوند شهدای مدافع حرم را به ما نشان می‌دهد تا ما را امتحان کند

بکارگیری کسانی که امام و انقلاب را قبول ندارند، مصداق «نفوذ» است؛ ضرر اینها قابل جبران نیست

در ادامه مشروح گفتگوی محمدحسین رنجبران با آیت الله سجادی از نظرتان می‌گذرد:

*سلام عرض می کنم و خیلی خوش آمدید.

علیکم السلام و رحمه الله و برکاته. ان شاالله موفق و موید باشید.

*خوبید ان شاالله؟

خدا را شکر. الحمدالله.

*از اینجا شروع کنیم که به عنوان کسی که از دوران قبل از انقلاب محضر امام (ره) را درک کردید و در نجف بیشتر در خدمت ایشان بودید، شاید برای خیلی ها سوال باشد که اگر نظره ولایت فقیه مطرح نمی‌شد، اساساً می شد بر رژیم پهلوی پیروز شد و انقلابی را به سرانجام رساند؟

اساساً قرآن کریم و دعوت انبیاء، دعوت به توحید بوده است. سراسر دعوت انبیاء را در قرآن، همه را به اطاعت و عبادت خدا می‌خوانند؛ لذا در سیره امام (ره) که می‌بینید مخصوصاً در نجف که با ایشان حشر و نشر داشتیم، ایشان به التزاماتی که داشتند، مثلاً در نماز تمام نوافل را می‌خواندند و مقید بودند در شبانه‌روز ۵۰ رکعت نماز را بخوانند تا به مبحث ولایت فقیه رسیدند و این مبحث که مطرح شد، خیلی جنجال به پا شد. مطرح کردن این مسائل و حتی بالاتر از این، در یک زمانی تفسیر قرآن در حوزه ها رسم نبود و اگر کسی تفسیر می‌گفت - نعوذبالله – می‌گفتند سواد ندارد. یعنی چنین جو وحشتناک ظلمانی در حد حوزه ها بود. خود قرآن هم محجور بود...

*فکر می‌کنم بحث ولایت فقیه در همان مقطع مطرح شد.

بله.

*برخورد بقیه افرادی که در حوزه بودند چطور بود؟ اینکه می گویید جنجالی به پا شد چطور...

بله. خب بالاخره یک عده ای خیلی رد می کردند، فریاد می‌کردند و یک چیز غیرمتعارف و غیرخلاف شرع می‌دانستند. مبانی‌شان هم خلاف بود اما مبنای حضرت امام (ره) در این قصه، مبنای قرآنی است. ما نماز جمعه نداشتیم؛ اینکه الان هزار و خرده ای منطقه نماز جمعه برگزار می شود این اقامه دین است. هدف این بود که صحبت از ولایت فقیه که می شود، آنچه دعوت انبیاء و مرسلین و قرآن برای اقامه دین است، این هدف را امام (ره) دنبال می‌کرد. منتهی با زبان خود و با اخلاصی که داشتند، با جهاد این هدف را دنبال می کردند.

حالا این مقوله و این طور حرف زدن یک مقابله های داخلی دارد و خارجی ها هم نمی پسندند؛ در یک کشوری که یک نفر مثل آل سعود باشد و بحرین را بخواهند بدهد، بگویند نفت را بدهید می دهد، هرچه می گویند فرمان‌بر است، نمی خواهند گروهی بیایند که به آنها گوش نمی دهند.

*عکس العمل امام (ره) در مقابل این مخالفت های درونی به خصوص درون حوزه چه بود؟

یک سبک امام (ره) سکوت بود. حلم و کرم ایشان در این موضوع خیلی بالا بود. به زبان حال می گفت لکم دینکم و لی دین؛ یک زمانی اتفاقی در نجف افتاد که برخی از دوستان چیزی گفته بودند، من به امام (ره) گفتم ایشان گفتند همه رفقا آمده‌اند. روحانیون مبارز خارج کشور را جمع کرده بودند، به یاد دارم در آن جلسه گفتند انقلاب ما و هدف ما پیاده کردن همین احکام در رساله است. می خواهیم اینها را پیاده کنیم پس باید خود ما التزام به اینها داشته باشیم. آقای دعائی، آقای روحانی، آقای فردوسی، محتشمی و دیگران حدود ۳۰-۲۰ نفر بودند.

*در جایی گفته بودید از سختی های دوره مبارزه ما در نجف این بود که حتی انگ کمونیست بودن به ما می زدند.

بله. بالاخره عده ای ماموریت برای زدن امام (ره) داشتند، از طرف سفارت در نجف و ساواک ماموریت داشتند که هر کاری می خواستند می کردند. همه چیز آقا روح‌الله حلال بود؛ عجیب این بود که امام (ره) در طول این مدت نه کلامی، نه عکس‌العمل خارجی، هیچی نداشتند؛ ایشان سکوت می کردند و حتی شاید شهریه ای که آقا مصطفی می گرفت، مخالفین او هم می‌گرفتند. طلبه هایی که مخالف بودند همان شهریه ای که امام به پسر خودش می داد به طلبه های دیگر هم می داد.

 هیچ تغییری در شهریه ای ایجاد نمی کرد یعنی هیچ امتیازی بین کسانی که با امام (ره) بودند یا نبودند در این امور شهریه وجود نداشت.

*یک اصلاحی شکل گرفت، یک روش اصلاحی برای نهضت روحانیت شیعه شد. این چه اثری گذاشت؟

اگر بخواهیم آثار و برکات این را بگوئیم، به تعبیر قرآن «ان تعدوا نعمه الله لاتحصوها» این نعمت حضرت امام (ره) و نعمت این نهضت قابل احصاء نیست. سه کلمه «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» دو هزار سال ایران بود و یک ایرانی انتخاب و اختیار نداشت؛ این امر واضحی بود. واقعاً امام (ره) یک جامعه مرده عقب افتاده و فرسوده را با نفس روح اللهی خود زنده و بیدار کرد.

اگر انسان بنشیند و تحولات و ترقیات و برکاتی را که برای جامعه ما و برای بلاد و شهرهای ما، در آبادانی شهرها، در تمام این امور آمار مشخص کند، «ان تعدوا نعمه الله لاتحصوها». از جهت داخلی و بین المللی شاهد هستید. آمریکا و اروپا و عرب هایی که با آنها متحد هستند در این ۴۰ سال، آنها نمی خواهند یک روز ما باشیم؛ اینها شوخی نیست. دو هزار سال در ایران بودند و مجلسی نداشتیم. یک مجلس فرمایشی داشتیم که به فرمان شاه عمل می کرد.

*یک جایی از شما می خواندم درباره نقطه نظرهای استثنائی امام (ره) در دوران مبارزه؛ مثلاً حساسیت و پافشاری که روی قضیه فلسطین داشتند، یا نظری که درباره منافقین داشتند؛ مجاهدین پیش امام (ره) صحبت می کردند و امام (ره) خیلی خوب خط و ربط آنها را تشخیص می دادند و حتی از شما خواندم خیلی از علما اینها را تائید می کردند.

بله. آنها نامه نوشته بودند که «انهم فتیه آمنوا بربهم...» و تقاضا کرده بودند از امام که اینها را بپذیرند، ولی امام (ره) واقعاً غیر آن جهاتی که بیان کردم «ینظر بنورالله» بود. با نور خدا حرکت می کرد و در این جور موارد خدا نوری به ایشان عطا می کرد. یک نفر از اینها نزد امام (ره) آمد و نهج البلاغه خواند و وقتی نهج البلاغه خواند من شک کردم و بعد فهمیدم باطن اینها این چیزها نیست و بعداً خودشان هم اعلام کردند.

*یا مطلب دیگری گفته بودید سر آن هواپیمایی که ربوده بودند ...

بله. به بغداد آمدند و هر چه کردند که امام حرفی یا اقدامی کنند، نکردند.

*اگر یک نگاهی بخواهیم بکنیم بحران های مختلفی را طی کردیم و خیلی ها معتقد هستند عمود خیمه نظامف همین رهبری بود که توانستیم این بحران ها را با هدایت ایشان پشت سر بگذاریم.

بله؛ سیاستگذاری بنیانگذار جمهوری اسلامی که آنطور وارد می‌شوند، بعد انتخابات می گذارند، قانون اساسی درست می کنند، پایه هایی بود که امام (ره) درست کرد. پایه ها را خیلی محکم، قانونی، بین‌المللی و مردمی گذاشت که هیچ کسی در هیچ جایش سوال نمی تواند بکند. محور تمام این مقاومت ها و نهضت ها رهبری است که الحمدالله بهترین رهبر و فرزند علمی، سیاسی، عرفانی و نورانی امام (ره)، حضرت امام خامنه ای که انتخاب شدند، ایشان حقاً و انصافاً پرچم امام (ره) را محکم هم در سطح داخلی و هم سطح بین‌المللی با آرمان های اسلامی ایشان نگه داشته‌اند.

امام صادق (ع) درباره حضرت ابوالفضل می فرمایند: «کان عمی العباس نافذ البصیره؛ خیلی بصیرت خوبی داشت و واقعیات را خوب می دید». حالا حضرت آقا هم همین صفت حضرت ابوالفضل (ع) را دارد که بصیرت زیادی دارد؛ مخصوصاً در شناخت دشمن و مواضعی که با کفار و آمریکا و اروپائی ها دارند، می‌فهمیم ممکن است یک چیزی را ایشان می‌بیند ممکن است ما دو سال بعد ببینیم. این نهضت را توانسته اند تا اینجا نگه دارند.

*چه مثال هایی می توانید بیان کنید برای عبور از بحران ها و پیچ های تاریخی، چه در دوران حضرت امام (ره) و چه در دوران رهبر معظم انقلاب؟

در دوران حضرت امام (ره) که همه بحران بود. یعنی ما یکی دو بحران نداشتیم، همین طور بحران بنی صدر، بحران کردستان، بحران سیستان و  هر چه جمع می کردید، بحران دیگری خلق می شد. بحران نهضت آزادی، جبهه ملی، شهادت آیت‌الله بهشتی و همراهان ایشان در یکجا، اینها شوخی نیست. امام (ره) با آن توانی که داشتند ... خدا هم یاری می کرد. نصرت خدا را در این نهضت در گوشه به گوشه می بینید. جبهه را الان گاهی نشان می دهد ببینید که با چه شرایطی رزمندگان در این جبهه می جنگیدند. آن وقت یاری خداوند را در می فهمید. ما که اینجا نشسته ایم... الان هم مدافعان حرم و این بندگان صالح خداوند که شهید سلیمانی فرمانده آنان بود، چه کار کردند؟ والا نه مدافع حرم که مدافع حریم و ناموس کشور و همه مردم هستند. انجا به نام مدافع حرم می گویند در واقع مدافع همه چیز ایران و منطقه هستند.

*شما این را تاثیر حکومت اسلامی و ولایت فقیه می دانید؟

بله. یک خصوصیت این پایه و اساس و ولایت فقیه این است که آنها نمی‌توانند خیلی در آن نفوذ کنند. واقعاً می بینیم که خدا آقا را یاری می کند؛ «لقد نصرکم الله فی مواطن کثیره» را داریم می‌بینیم. در همین بحث کرونا تمام دنیا به زانو درآمده است، ولی ایران با ایمان و اخلاص و حرکات با ایمان و جهادی که انجام می‌گیرد، تحت اشراف ولی فقیه این کارها انجام می شود. اینها در هیچ نظامی غیر از نظام فقاهتی که برگرفته از قرآن و سنت نبوی است... این برکات برای این است.

*برخی می گویند اگر ولی فقیه و رهبری را هم نداشتیم، می‌توانستیم این بحران‌ها را با اتکا به مردم پیش ببریم.

نه، مردم آنطور که با امام (ره) و انقلاب بیعت کردند، با کس دیگری اینجور کنار نمی آمدند. یقیناً موجب تشتت و تضارب آرا و درگیری های خارجی و منطقه ای می‌شد و یقیناً ایران چند تکه می شد. حالا مقام معظم رهبری به وظیفه خدایی خود عمل می کند و ما باید یاری کنیم. ایشان گاهی مطالبی را بیان می کند، ولی فقط گاهی پخش و چاپ می شود و هی گفته می شود.

من به دوستان گفته ام ایشان سالی را به نام جهش تولید نامگذاری می کند. متاسفانه گاهی می‌بینیم اینطور عمل نمی شود. الان در باب کرونا همه وارد شدند و متحد هستند و واقعاً هم نتیجه‌بخش بود، در بقیه امور هم همینطور باشد. اگر مثل کرونا، کل نظام اعم از رهبری، دولت، دکتر، مهندس و همه با هم متحد شوند، می توانند یک کاری کنند. مفاسد اقتصادی، فحشا و منکرات همانطور که کرونا را جدی گرفتیم، اینها را هم جدی بگیریم.

در این گام دوم که آقا سفارش می‌کنند و اخیراً سفارشی به دانشجویان داشتند که یکی نباید انفعالی با مسائل برخورد کنیم، خیلی جدی و جهادی برخورد شود. مورد دیگر هم این که از انحراف بترسیم که ما را از مسیری که داریم منحرف نکنند. هم انحراف نکنیم و هم منفعلانه برخورد نکنیم. باید همیشه جهادی با کل مسائل برخورد کنیم. باید به کلمات این رهبر و آقا که اینطور با بصیرت است، عمل کنیم و ایشان یک عقیده خوبی دارد و قرآنی هم هست. من دیدم خیلی مسائل ایشان قرآنی است. یک نمونه این که می فرماید به داخل تکیه کنید.

*یکی از بحران هایی که زمان حضرت امام (ره) داشتیم بحث قائم مقامی رهبری بود که اتفاق افتاد.

بله، آنهم به آن شکل شد.

*امام (ره) چطور این قضیه را مدیریت کردند؟

برای امام (ره) اسلام و مردم خیلی مهم بود. حکومت جمهوری اسلامی و نظام را دوست داشتند بماند. در آن جریان احساس کردند اگر این قصه حل نشود انحراف بزرگی در اصل جمهوری اسلامی پیش می‌آید. بخاطر همان گروه مهدی هاشمی امام (ره) احساس خطر کردند، چند بار اعلام خطر کردند و بعد دیدند اتفاقی نمی‌افتد و مجبور شدند علی رغم میل نفسی و دلی خودشان، این کار را انجام دهند و آن چیزی را که دوست دارند فدای اسلام شود و این کار را کردند.

*برای شماها که به امام (ره) نزدیک بودید این مسئله شوک‌آور نبود؟

بله. برای همه شوک آور بود، حتی برای سپاه و نیروهای نظامی تعجب‌آور بود، اما امام (ره) این کار را کردند.

*شما هم با آقای منتظری برای صحبت می رفتید؟

نه. کسانی می رفتند و می آمدند.

*اول به نوعی توصیه کردند اصلاح کنند و اصلاح نشد.

بله. تقاضایی داشتند و ایشان هم گوش نکردند و امام (ره) مجبور شدند این کار را کنند.

*درباره قاطعیت صحبت کردید، چه نمونه هایی می توان درباره قاطعیت مقام معظم رهبری زد که جا پای امام (ره) گذاشتند؟

ایشان هم در مسائلی که بحران‌آفرین است، مانند قضیه سال گذشته که ریختند و شهرها را بهم زدند.

*برای بنزین

بله. کل کشور به آتش کشیده می‌شد، کل امنیت کشور از بین می رفت اگر رهبری وارد نمی‌شدند، به بهانه بنزین کل کشور را به هم می‌ریختند و بعد ناامنی می‌شد و بنابراین امنیت کشور شوخی ندارد.

ایشان هم با جدیت و صلابت به عهده گرفت و گفت من با نظریه سران قوا موافق هستم و قائله را جمع کردند. معلوم بود فتنه می شود. پیدا بود یک چیز برنامه ریزی شده سراسری بود که از خارج و منافقین عمل می کردند. چقدر خارجی ها به به و چه چه گفتند و خوشحال شدند؛ این فتنه کمی نبود.

*یک چیزی که قبلا بیان کردید می گفتید تفاوت عمده حضرت امام با اکثر علمای دوره غیبت، در مردود شمردن اندیشه جدایی دین از سیاست بود.

بله. حتی امام (ره) در وصیت‌نامه‌شان هم بیان کردند. از قم که امام (ره) صحبت هایی می کردند تا در نجف، این یک چیزی بود که مجموعه علما و فقها از دخول در این امور پرهیز می‌کردند و این را صحیح نمی‌دانستند.

*هنوز هم چنین چیزی را داریم؟

بله. الان هم هستند ولی خیلی ها جرات نمی کنند بیان کنن، اما هستند که عقیده بر این دارند که باید در این امور سیاسی دخالت نکرد ولی امام (ره) این ضرورت را هم از گفتار امام (ره) و هم از رفتار ایشان و هم جهاد ایشان می توان فهمید. پیغمبر خدا الگو است؛ اگر ایشان را بخواهیم الگو قرار دهیم با این الگو و شاخص و با سیره امیرالمومنین (ع) می‌بینیم سیره امام (ره) به کدام بیشتر نزدیک است؟ مثلا سیره امام (ره) در مواجهه با کفار به رسول خدا (ص) نزدیک است یا آنهایی که می‌گویند نه، باید بنشینیم و حالا فلسطین را هم ببرند؟...

امام (ره) در درس‌شان می گفتند روایت است که «الفقهاء حصون الاسلام» فقها حصن اسلام و دیوار دین هستند. این دیوار را کسی ببرد می گوییم برد، آن یکی دیوار هم یکی ببرد پس کجا حفظ اسلام می شود؟ حصن الاسلام یعنی اسلام را حفظ کند. یعنی موقعی که می بینید اصل اسلام و مسلمین در خطر هستند هیچ عملی انجام ندهید و بگوئید در سیاست دخالت نمی کنیم، این خواسته هم کفار و هم منافقین و هم کسانی است که می خواهند ثروت همه کشورها را غارت کنند. منتهی آرزوی خود را دست می یابند.

سیره امام (ره) سیره رسول الله است، سیره امیرالمومنین (ع) است، منتهی سخت است. از روزی که امام (ره) علیه کاپیتالیسیون صحبت کرد جان او در خطر بود؛ یعنی کسی شکی نداشت که امام (ره) را می برند که اعدام کنند؛ حالا اسبابی جور شد و علما جمع شدند و از این اعدام جلوگیری کردند. این جهاد شوخی نبود که ایشان شروع کردند. در تمام طول نهضت، همیشه ایشان خط مقدم بود. ملاحظه کنید از روزی که شروع می‌کند تا ترکیه تبعید می‌شود تا ایشان را نجف می آورند، در خط مقدم این جبهه بوده و بارها آنجا تهدید به ترور شده است. ایشان می گفتند بهتر! صدای مظلوم به گوش من نمی رسد. می خواهند من را ترور کنند مشکلی نیست. هیچ وقت هم از این چیزها نه می‌ترسید و نه به این موارد فکر می‌کرد.

*در جایی هم گفته بودید قائله ترور در عراق و در نجف طراحی می کردند.

بله. می خواستند رفقای امام (ره) را ... که اختلاف بیندازند. ممکن بود ۲۰-۱۰ نفر از دوستان امام (ره) را بگیرند و به عنوان ترور امام (ره) اینها را اعدام کنند. این خیلی سنگین است.

*چطور به امام (ره) منتقل شد؟

بالاخره ارتباطاتی بود و برخی ها خبر می دادند. بعثی ها هم بسیار شقی بودند یعنی از این کارها بسیار می کردند و امام (ره) ترجیح دادند نجف نمانند.

*بخاطر همین موضوع بود.

یک علتش این بود. بالاخره امام (ره) می گفتند اگر قرار است اینجا صحبت نکنیم جای دیگر می رویم.

*شما با حاج آقا مصطفی و حاج احمد آقا رابطه خیلی نزدیکی داشتید. رابطه امام (ره) با این دو بزرگوار چگونه تعریف می‌شد؟ چون همان زمان و الان هم می گفتند آقازاده ها در بیوت مراجع نقش ویژه ای دارند. امام (ره) در تصمیم سازی ها چطور برخورد می کرد؟

آنچیزی که در نجف ما دیدیم در سیره امام (ره)، این بود که واقعا علاقه داشت. امام (ره) هم به حاج آقا مصطفی و هم به حاج احمد آقا علاقه شدیدی داشت و واقعاً اینها هم با صداقت و باوفا نسبت به امام (ره) بودند، یعنی هیچ وقت ... به قول مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد حاج آقا مصطفی که خدمت ایشان رسیدیم، یکی از ویژگی های حاج آقا مصطفی این بود که هیچ در ایشان آقازادگی نبود؛ از نظر برخورد، از نظر زندگی، از نظر حرف! برخی متفاوت زندگی می کنند، متفاوت حرف می زنند، در برخی جاها هست. ولی می‌فرمودند یکی از مشخصه‌های ایشان این بود که هیچ در ایشان آقازادگی نبود؛ در گفتار، در برخورد، تواضع بسیار بود. تواضع با مردم، با طلاب، با امام (ره) و ... داشتند. اینها به امام (ره) عقیده داشتند. غیر علاقه پدر و پسری، واقعاً به پدر و راه او ایمان داشتند. لذا خالصانه خدمت می‌کردند.

*چقدر احتمال می دادید امام (ره) جمع شما را ترک کند؟

سن ایشان بالا بود و سکته قلبی داشتند، بالاخره امر عادی است.

*در مورد جانشینی ایشان چه فکری می کردید؟

این هم کار خدا بود. همه چیز این انقلاب واقعاً خدایی است. یکی همین مورد است. یک دعایی از امام زمان (ع) است که می فرماید خدایا موقعی که امور ما مشکل می شود، توی دری را باز می کنی که به ذهن هیچ کسی نمی رسد. اینها کار خدا است. در جبهه هم همین طور بوده است؛ خاطرات جبهه را نقل می کنند، می بینیم واقعاً راه ها بسته است و خداوند یکهو راهی را باز می کند. این هم یک کار خدایی بود که اتفاق آراء و مباحثات بود و نتیجه یک نتیجه ۱۰۰ درصد لطف خدا بود تا شیرازه کشور و اتحاد مردم و ستون نظام به همین شکلی شود که شد.

*نقش حاج احمد آقا در این موقعیت چه بود؟

ایشان هم نشان داد اولین کسی بود که با این امر بیعت کرد و پای این تا آخر ایستاد. سخنرانی ها و برخورد ایشان را ببینید. ایشان یک کلمه تخطی از آرمان امام (ره) و رهبری نکرد.

*خاطرات زیادی با حاج احمد آقا (ره) دارید. برنامه ای با هم داشتیم و اشاره ای هم کردید حتی برخی به حاج احمد فشار می‌آوردند.

بله. این هم بود دیگر. ایشان خودشان می گفتند جلساتی می گذاشتند و گاهی ۸-۷ ساعت بود، ولی من در حسینیه درست بالعکس حرف می زدم. یعنی ایشان می‌گفت اگر من به عنوان فرزند امام (ره) کاری کنم، حرفی بزنم و حرکتی کنم، هم خلاف عقل و هم خلاف شرع است. فتنه می‌شود و در این صورت ایران افغانستان و عراق می‌شود.

باید پای این پرچم بایستیم. قرن ها علما زحمت کشیده‌اند. جهاد کرده‌اند و زندان ها رفته‌اند. برای چه ما یک کلمه ای بگوئیم که خدای ناکرده به این صدمه بخورد.  ایشان گفتند من دو کار برای خدا کرده‌ام. یکی این بود مبلغی که نقد بود ...

*۸ میلیارد تومان.

همان شبانه ایشان به شورای مدیریت تحویل دادند.

*به آیت الله مومن تحویل دادند.

بله. آقای مومن هم دست ایشان را بوسیدند. واقعاً یک کار تاریخی بود که کم هم بیان می‌شود. یکی از چیزهایی است که معمولاً آقازاده‌ها به این زودی پول را نمی‌دهند. مثلاً مصرفی برای آن تعریف می کنند، مثلاً مدرسه می‌سازند، حسینیه می‌سازند یا کاری می کنند. بقیه علما هم می گویند خب طوری نیست. ایشان این کار را نکرد و این صداقت و حقیقت طرف را می رساند. یکی هم حمایتی است که بنده خدا تا آنچه توان و قدرت و اعتبار داشت، پای قصه ولایت فقیه و آمال و آرزوی امام (ره) خرج کرد.

یک نکته دیگر هم این است که امام (ره) در تاریخ اسلام، حالا آینده ها شاید بیشتر به این پی ببرند که این نهضت روحانیت و حضرت امام (ره) و تاثیر آن در ایران و منطقه، واقعاً یک امر بسیار باشکوه و باعظمتی بود. حالا نظام هم برای ایشان حرمی مرتب کرده است، برخی روی این علامت سوال می گذارند. تعجب می‌کنیم. این امامی که تمام هستی، ثروت، عزت، مکنت شما ... یک حرمی برای ایشان ساختند که جایگاهی هم برای حکومت است، می خواهند مراسم بگذارند، مراسم های مختلف بگذارند، رژه بگذارند، جایی برای کسانی شده که از خارج می‌آیند. این علم عزت اسلام و مسلمین است. نمی دانم چرا عده ای چشم دیدن ندارند. البته کور شود هر کسی نمی‌تواند ببیند، ولی برای این امام (ره) طلا و نقره مهم نبوده است.

در نجف کمر امام (ره) درد گرفته بود. زیرزمین های نجف نم دارد. حاج احمد آقا گفتند می خواهیم تخت بگذاریم آقا نمی گذارد. گفت تا امام (ره) درس می گویند تخته بخریم. یک تخته خریدیم و در سردب زیر پتوی امام (ره) پهن کردیم. چنین زندگی داشته است و واقعاً اینچنین بود، نه اینکه می خواست به رخ من و تو بکشد. امام (ره) در این عوالم نبوده است، ولی الان حرم امام (ره) مرکز چندین هزار روح شهید استآ یعنی آنجا را می توان مجمع الشهدا و ارواح الشهدا... این چیزی نیست که عده‌ای نمی‌توانند این مسئله را ببینند.

*اگر متناسب با ساده زیستی امام (ره) بود بهتر می شد.

می‌دانم؛ آنهایی هم که اشکال می کنند قصد قربت ندارند، این را یقین بدانید. اهدافی پشت این است و به حال این افراد تاسف می‌خورم. این را هم بیان کنم که از زمانی که نهضت شروع شده، آستان قدس رضوی در این ۴۰ سال چه رشد خوبی داشته است؟ قابل قیاس با قبل از انقلاب است؟ از نظر توسعه و مکنت قابل قیاس نیست. این برکات نهضت روح الله است. امامزاده ها را ببینید، بعد نجف و کربلا را بروید. نجف وضع خوبی نداشت. الحمدالله تمام این حرم ها از برکت نهضت امام (ره) آباد و تمیز و مفروش شد.

زیارتی که اربعین راه افتاد را ببینید. مبدا تمام این تحولات نهضت امام (ره) است. این انسانی که بضعه رسول الله است، خود حضرت امام (ره) پاره تن امیرالمومنین است. لذا توصیه می کنم نسبت به این امر این حرف ها بیان نشود، آنجا بروند و نماز بخوانند. مخصوصاً امام (ره) آخر سوره حشر را دوست دارند. سوره حشر را در حرم بخوانند و دعا کنند، خداوند حاجات اینها را می دهد. همین الان امام (ره) خیلی فعال است؛ قصه های زیادی از کرامت ایشان بیان می شود.

*یکی از مسائلی که مطرح می‌شود، حفظ روحیه انقلابی است. این روحیه انقلابی چقدر در این ۴۰ سال به صیانت از کشور کمک کرده است؟

بالاخره بر اثر تغییر ... اولاً یک زمانی جوان هستیم و در جوانی یک چیزهایی هست و در آخر عمر و در سن پیری آلودگی به دنیا برای عده‌ای اثر می‌کند. نمی توان گفت اثرگذار نیست. اینکه امیرالمومنین تا آخر عمر خود آنطور زندگی کرده است، پیغمبر خدا حاضر نمی شود زندگی خود را تغییر دهد، به همین دلیل است که آن حال بماند. هر کسی می تواند در زندگی شخصی خود به حداقل قانع باشد آن روحیه می ماند والا از آن فراتر برود آن حالت می رود. به طور طبیعی می رود.

*وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها همین روحیه انقلابی است؟

بله؛ همین است. الان هم شهید سلیمانی (ره) یک الگوست که در همین زمان است. در همین زمانی که عده ای دنبال اختلاس و کارهای زشت بودند و ثروت زیادی جمع می‌کنند، این کجا بود؟ پابرهنه در جبهه، نه شب می شناسد و نه روز! دنبال این هدف بود و دنبال حفظ و حمایت از وطن و مردم و از این آرمان. آن گروه همیشه و در همه زمان ها هستند. همه زمان ها همه ما مورد امتحان خدا هستیم. خدا این را می آورد جلوی ما شهدای حرم را نشان می دهد که در همین زمان که شما اینطور بودید، اینها این طور بودند.

*یک نکته دیگر که انقلاب اسلامی به وجود آورده تاثیر فرامرزی انقلاب اسلامی است که یک نکته را شما اشاره کردید که بیرون از مرزها چه تاثیرات وسیعی گذاشته و حتی در منطقه هندسه منطقه را تغییر داده است.

بله. منطقه برای ایران است. همانطور که آقا مکرر فرمودند آمریکایی ها و اروپایی ها از این منطقه مجبور هستند که بروند و نمی توانند بمانند. یعنی این کار خدا است. رعبی که خدا در دل اینها گذاشته و بالاخره کارهای نظامی سپاه، ارتش و رهبری، رعبی که در دل اینها انداخته باعث شده اینها نتوانند بمانند. الان شیر گاو شیرده اینها هم خشک شده است که آل سعود است و چند ماه دیگر بماند پول ندارند بدهند آدم ها را بکشند.

*قضیه فلسطین چطور؟

فلسطین هم به تبع است.

*شما بیان کردید امام (ره) درباره فلسطین حساسیتی داشتند که آن زمان شاید خیلی ها درک نمی کردند.

آن موقع هم خیلی ها در نجف درباره این موضوع مخالفت می کردند.

*انقلاب اسلامی چه تاثیری بر موضوع فلسطین و موضع اسرائیل گذاشت؟

بالاخره اسرائیل ۴۰ سال قبل با اسرائیل الان یکسان نیست. الان یک سمت حزب الله است، یک سمت غزه است و در محاصره ایران قرار دارد. الان در واقع اسرائیل در محاصره امام خامنه ای است؛ یعنی اسرائیل در توپخانه حزب الله است. در جنگ ۳۳ روزه هم نشان داد که مقاومت شوخی ندارد، در سوریه هم که داعش با تمام امکاناتی که عربستان، آمریکا و اروپا و همه دادند، ... چه کسی اینها را شکست داد؟ تحولی است که در منطقه آمده است، جهاد و انقلابی است که آمده است. همان زمان «موشه دایان» گفت ایران انقلاب شد، این زلزله دامن اسرائیل را می‌گیرد؛ او فهمید.

*این همه صحبت کردیم ولی برخی می گویند نظام اسلامی و مبتنی بر ولایت فقیه هم نبود چنین پیشرفت هایی حاصل می شد. اگر نبود انقلاب این طور جلو می رفت.

نه؛ آن استقلال و آن عزت و عظمتی که در گروی نهضت اسلامی و امام خمینی است، آن سوی قصه را نمی بینند که یا شاهنشاهی بود یا توده‌ای بودند. نمونه توده ای ها در کشورهای شوروی نگاه کنید. چه هنری کرده‌اند؟ جز آدم‌کشی و اذیت و آزار مردم هیچ چیزی در آن نیست. هیچ انسانی در نظام کمونیستی کرامت ندارد.

*حاج قاسم سلیمانی در وصیت‌نامه‌شان روحانیون و مراجع را خطاب قرار دادند برای پشتیبانی و حمایت از ولایت فقیه و رهبری انقلاب؛ فکر می‌کنید چرا حاج قاسم این اندازه صریح این مطلب را بیان کردند؟

برای اینکه این ستون است. یک روایت است که به داستان ما هم می خورد؛ می گوید در زمان غیبت کبری خدا یک علمی را برای شما بلند می کند. این روایت عجیب است، متمسک به این علم شوید. این علم یک پرچم که نیست. الان امام خامنه ای عَلَم اسلام و شیعه و پرچم قرآن است؛ چنین نمادی است. اگر بخواهیم اسلام باشد، قرآن باشد، ناموس مردم حفظ شود باید این را حفظ کرد که فرماندهی این قوا و این اسلام و این کشتی به دست ایشان باشد. باید این را حفظ کند. هم دعا در خلوت‌ها کند و هم در مجالس حمایت کند و ان شاالله خداوند ایشان را طول عمر دهد و مردم هم به وصیت شهدا عمل می‌کنند. خب یک عده هم معاند هستند و کاری نمی‌توان کرد.

*نکته ای یا مطلبی یا خاطره ای ندارید که جا مانده باشد و بخواهید بیان کنید؟

امیدواریم امام و شهدا عذر تقصیر ما را بپذیرند و ما هم قصور و تقصیر داریم. ما را حلال کنند که نتوانستیم کاری کنیم. مقابل این همه زحمات و این همه جهاد. امیدواریم بتوانیم قدمی در راه آنها برداریم و کاری کنیم که عاقبت ما بخیر شود.

*شما ظاهرا نقش ویژه ای سر پسر حاج آقا مصطفی ایفا کردید.

یک چیزی را آیت الله خامنه ای می گویند به اسم نفوذ! من عقیده دارم نفوذ دو جور داریم؛ یک نفوذ از عناصری است که به طرف جاسوسان و شبکه های جاسوسی می آیند که آن یک مقوله جدا است. یک مقوله هم به نظر من مورد غفلت قرار گرفته است که نفوذ آدم هایی است که نه انقلاب را قبول دارند، نه امام (ره) را قبول داشتند و نه این نظام را قبول دارند؛ آوردن اینها در بدنه نظام نفوذ است.

کسی که حتی مومن انقلابی عادی باشد، نماز جمعه می‌رود. شما اگر بخواهید در آموزش و پرورش و در سپاه و غیره گزینش کنید، از او سوال می کنید این نماز جمعه می رود یا خیر؛ این دلیل است که می‌رود. این که علقه ای به اسلام است. اینها عرفی است. اما اگر یکباره یکی در بدنه راس نظام بیاید و در مناصبی باشد که تاثیرگذار است، این اصلاً نه امام را قبول دارد، نه جبهه را قبول دارد، نه رزمنده را قبول دارد و نه قبول داشته است. این نفوذ است و خیلی بد است.

امام (ره) در وصیت‌نامه‌شان می گویند یک وقت نامحرمان نظام را نگیرند. نامحرمان چه کسانی هستند؟ کسی که ۲۰-۱۰ سال بوده و یک نماز جمعه نرفته است، یک راهپیمایی نرفته است، من او را رئیس مجموعه مهمی از کشور قرار دهیم نفوذی است. این خطر بیشتر از این است که شبکه جاسوسی یکی را بیاورد؛ یعنی خودمان به خودمان صدمه می زنیم. وصیتنامه امام (ره) نکات قشنگی دارد و یکی همین است. یکی از چیزهایی که باید افرادی که کشورداری می‌کنند دقت کنند این است کسی که شما را اصلاً قبول ندارد، امام (ره) و انقلاب را قبول ندارد، نباید قدرت سیاسی بدهید. بعد هم ضررها را می‌بینید. اینها ضرر می‌زنند و قابل جبران هم نیست.

*خیلی سپاسگزارم.

ان شالله خداوند به شما خیر دهد. نظر من این است که این انقلاب با خدا شروع شده و با جهاد مجاهدین هم تداوم پیدا کرده و ان شاالله به ظهور امام زمان (عج) ختم می شود. روزهای خوبی ان شاالله در آینده است که دعاها مستجاب می‌شود.

*ان شاالله موفق باشید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 16
  از روزی که امام (ره) علیه کاپیتالیسیون صحبت کرد جان او در خطر بود؛ یعنی کسی شکی نداشت که امام (ره) را می برند که اعدام کنند اما ...
 • US ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 14
  حاج احمد بدون شک بوسیله باند مخالف رهبری به شهادت رسید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس