کد خبر 1079735
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه که شنبه به مجلس می رود/ نوبخت: دارایی دولت ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جزئیاتی از برنامه اصلاح ساختار بودجه که طی شنبه هفته آینده به مجلس شورای اسلامی خبرداد، را تشریح کرد و گفت: دارایی دولت ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش مشرق، «محمد باقر نوبخت» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این برنامه سال قبل به شورای عالی هماهنگی اقتصادی تقدیم شد. بخش هایی از برنامه اصلاح ساختار بودجه در این شورا آغاز شد، البته هنوز تکمیل نشده است.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این ابلاغیه مصرح مقام معظم رهبری در دو سال گذشته بود که اصلاح ساختار بودجه در کشور انجام شود و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه تقدیم و مورد تصویب قرار گیرد.

وی افزود: احساس شد که حالا مقرر است این اتفاق بیفتد و شورا هم تاکنون نتوانسته این برنامه را تکمیل کند، به مجلس تقدیم و از همفکری و رایزنی نمایندگان مردم استفاده شود، بدون تردید تحول خواه و علاقه مند هستند این اصلاح ساختار را انجام دهند.

نوبخت بیان داشت: بودجه ریزی عملیاتی و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با همین عنوان در فرهنگستان بودجه تعریف می شود.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ نخستین حضور تیم اقتصادی دولت در مجلس یازدهم

ارائه سند آمایش منطقه‌ای و ملی به مجلس یازدهم/ برای هریک از استان‌ها برنامه اشتغال ویژه داریم

آیا قدرت واعظی در دولت بیش از ریاست دفتر روحانی است؟

وی ادامه داد: بودجه طبق تعریفی که در ماده یک قانون محاسبات عمومی شده برنامه یکساله است.در این سند پیش بینی می شود چه منابعی و از چه محل هایی می تواند در طول یکسال فراهم و در چه مواردی هزینه کرد تا  بتوان منطبق با سیاست های  موجود به اهداف مورد نظر برنامه دست یافت.

وی افزود: اگر دولت بخواهد بر اساس این تعریف به سمت جلو حرکت کند نخستین تمرکز خود را باید روی منابع بودجه بگذارد. منابع بودجه از سه محل تامین می شود نخست مالیات، گمرک و سایر خدماتی که دولت به مردم عرضه و ما به ازای آن پول دریافت می کند.

نوبخت ادامه داد: برای مصارف و هزینه ها باید از این درآمدها استفاده کرد. وقتی درآمدها تکافوی همه هزینه ها را نمی کند باید دارایی هایی (نفت و اوراق) فروخته شود و به درآمدها اضافه تا امورات کشور بگذرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: اوراق به نوعی واگذاری دارایی های مالی و نفت هم به نوعی دارایی های سرمایه ایی کشور محسوب می شود.

 نوبخت اظهار داشت: دارایی که متعلق به نسل آینده است کسی حق ندارد آن را بفروشد و صرف هزینه های جاری کند البته اگر دارایی ها فروخته و تبدیل به دارایی دیگر شود به یقین کار بدی نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون حداکثر رقمی که دولت می توانست در بودجه سال 1399 از فروش نفت داشته باشد نزدیک به 49 تا 50 هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امسال دولت مجوز فروش 50 هزار میلیارد تومان نفت را از مجلس گرفته اما 80 هزار میلیارد تومان در سال جاری باید صرف تملک دارایی های سرمایه ای (فعالیت های عمرانی) کند.

وی افزود: بودجه سال 99 نزدیک به 570 هزار میلیارد تومان است که از این میزان تنها 50 هزار میلیارد تومان یعنی کمتر از 10 درصد مربوط به نفت است. این در حالیکه طی سنوات گذشته بیش از 50 درصد منابع بودجه از نفت تامین می شد.

وی ادامه داد: کشور هزینه هایی دارد که نمی توان این هزینه ها را انجام ندهد البته صرفه جویی در هزینه ها امری بایسته و شایسته ای که باید صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: کل مصارف کشور تحت چهار سرفصل و تحت 10 امور است. نخستین اموری که بیشترین منابع در آن صرف می شود امور رفاه اجتماعی است. این امور رفاه اجتماعی معطوف به صندوق های بازنشستگی، کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران است. فقط 110 هزار میلیارد تومان از مجموع بودجه مملکت صرف این امور می شود.

وی گفت: دومین بخشی که بیشترین بودجه را به خود اختصاص می دهد مربوط به آموزش و پژوهش است. سومین و چهارمین بخش به ترتیب مربوط به «دفاع و امنیت» و «بهداشت و درمان» است.

 نوبخت اظهارداشت: اگر نفت کنار گذاشته شود برای جایگزینی نفت چه منابعی در کشور وجود دارد؟

 وی در توضیح این سئوال گفت: یک هزار و 300 هزار میلیارد تومان بصورت آشکار و پنهان یارانه در مملکت پرداخت می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: آیا می شود درصدی از میزان یارانه پرداختی را در این زمینه استفاده کرد قطع به یقین شدنی است منتها نیاز مند عزم و اراده جمعی است.

 وی اظهارداشت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد این بود که تا جایی که امکان دارد بتوان ترکیب منابع را از نفت به سمت مالیات برد حال سئوال اینکه آیا مالیات ظرفیت بیش از این را دارد؟

 نوبخت به رادیو اقتصاد گفت: مالیات هم در دنیا دارای شاخصی است یعنی سهمی که مالیات از تولید ناخالص داخلی دارد در کشورهای پیشرفته صنعتی 30 تا 40 درصد، در کشورهای در حال توسعه 20 تا 30 درصد و در ایران کمی بیش از شش درصد است.

وی ضمن اشاره به اینکه در سال 1367 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بوده است، افزود: در آن زمان بحث بر سر این بود که برای رهایی از اقتصاد نفتی چه باید کرد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی کشور در آن زمان 4.2 درصد بود که قرار بود تا پایان برنامه اول پنج ساله توسعه این عدد به 8.4 درصد برسد.  هم اکنون این عدد کمی بیش از شش درصد بوده و هنوز به هشت درصد نرسیده است.

 نوبخت تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می دهد کشور ظرفیت مالیاتی مناسبی دارد که با اصلاح قانون مالیات ها، تعریف پایه های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت های مالیاتی می تواند از این ظرفیت برای تامین درآمدهای بودجه استفاده کرد. هم اکنون معافیت مالیاتی در کشور 50 هزار میلیارد تومان است که افراد از معافیت های مالیاتی استفاده می کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت هفت میلیون میلیارد تومان اموال و دارایی دارد.

وی افزود: مولد سازی اموال و دارایی ها به عنوان سومین عاملی که در صورت جدا شدن بودجه از نفت دولت روی این مولفه ها متمرکز خواهد شد.

نوبخت ضمن اشاره به بخش مصارف اظهارداشت: متاسفانه در کشور برای انجام یک کار دو دستگاه یا نهاد مشابه وجود دارد.

 وی ادامه داد: شوربختانه تعداد این دستگاه ها و نهاده ها در کشور کم نبوده و باید همه این ها یکی شوند.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآورشد: برای تحقق چنین کاری نیازمند کمک و حمایت مقام معظم رهبری، مجلس، قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  6 3
  چه فایده ملت در بدبختی روزگار می گذرانند
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  9 0
  مشرق! واقعاً انتظار داری بشینیم عرایض ایشون‌رو بخونیم؟؟
 • نبی اله سروش IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  5 0
  باسلام یه چیز رو شفاف بیان کنید اگه پول کم بودچرا ۷ سال پیش قانون مدیریت خدمات کشوری رو اجرا نکردین۰اون موقع که هم نفت بود وهم وضع دولت عالی بود ۰الان که نفت نداریم چطور یه سال آخردولت شما کارناوال افزایش حقوق فقط برای شاغلین راه انداختین ۰ معلومه که شما به دنبال آینده هستین ودارید خوش تر میکنید که رای بخرید اما به بازنشسته جماعت میرسه طبل قحطی میزنید ۰پاداش بازنشستگان سال ۹۸ رو کی میدید ۰
 • DE ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  4 0
  چهارصد ملیون دلار میشه
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
   0 1
   تیتر درست نگفه توی متن درسته ، ۷ میلیون میلیارد تومان یا ۷ هزار هزار میلیارد تومان!
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  8 0
  سلام. آقا کسی نیست ب وضعیت این اجاره خونها برسی کنه چخبره میگه دوسه میلیون اجاره خونه میشه مملکت ینی اینقدر بی صاحب شده هر کی هرچقدر دلش خواست قیمت بده مستاجر چ گناهی کرده تا حالا دولت ب این بخیالی ندیده بودم الان هرکی ب هرکی شده کسیم نیست بگه چرا اینجوری میکنید.
 • بهزاددهنایی IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  سلام لطفا پرداخت حقوق تصمیم گیرندگان افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی رو منوط به تعیین هرچه سریعتر حقوق کنید آنوقت خود مسئولین امر بیشتر و بهتر به فکر می افتند. خدا کمک کنه انشاالله
 • یاسین IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  350 میلیارد دلار میشه با دلار 20 هزار تومنی... علی برکت الله... بزن بر بدن، فرو کن به رگ خخخ
 • حمید IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  تو این وضعیت ملتهب دارید به دشمن گرا میدید که اینقدر پول داریم، آقای نوبخت، علی برکت الله
 • حمیدرضاـMosafer IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  0 0
  یه نفر لطف کنه این عدد رو برای من به عدد و حروف به صورت کامل بنویسه!!!! ببینید که کجا رسیدیم ما که برای ارقام یکای اعداد ((هزار هزار میلیارد!!! میلیون میلیارد!!! هزار هزار هزار هزار....)) یاد بچه های زیر 5 سال افتادمدکه مامانشون رو ده تا ده تا دوست دارن!!! این چه وضع اعلام رقم و عدد هستش!؟؟ میلیون میلیارد تریلیون تریلیارد کانون زبانسرای پارسی هیچ گزینه ای نداره!؟
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  پس بقیه اش را چیکار کردید؟
 • ناشناس IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  0 0
  به نظر من چرا یارانه رو برای کسایی که ماهیانه تا30میلیون حقوق دارن واریز میکنن
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  0 0
  اگه پول هست باید برای همه باشه چه مسئول و چه بازنشسته تامین اجتماعی و اگر هم بودجه نیست و پول کمه و ...پس لطفا هر چه سریعتر حقوق همه مث حقوق بازنشسته های تامین اجتماعی بشه ملت که نفهم نیستن چطور واسه یه عده هست واسه یه عده نیست خودتونو مسخره کنید
 • مهدی IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 0
  خوبه بودجه ۵ماه کشوره
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 0
  این مرغ بدشگون دوباره چه خبر شومی برامردم داره
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 0
  خوب باشه مردم چیکار کنند. جلو گرانی بگیرید مردم خرید داشته باشند تا نقدینگی زیاد بشه...
 • سید IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  0 0
  چرا اقای نوبخت باید باز نشتگان کشوری دانشگاها که شما را تربیت کروه ودکترا داده باید در خط زیر فقر باشند با دوهشصد کدام خانواده فرزندش درس میخواند جز فقر ‌مگر چیز دیگری هم هست امروز نیازمان به دست دولت است
 • الم IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 0
  ای کلک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس