زنگنه ظریف

آیا کاهش درآمدهای نفتی در شرایط فعلی، فقط به خاطر شدید بودن تحریم‌های آمریکا است یا بیانگر برخی کم‌کاری‌ها در دور زدن تحریم‌ها هم هست؟

سرویس اقتصاد مشرق-  در روزهای اخیر مسئولان ارشد دولت دوازدهم به مقایسه میزان درآمد نفتی کشور در دولت قبل با دولت فعلی پرداخته‌اند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در دو روز اخیر درباره کاهش درآمد نفتی کشور در شرایط کنونی سخن گفته‌اند و میزان آن را با درآمد نفتی بالای ۱۰۰ میلیارد دلار دولت دهم مقایسه کرده‌اند.

ربیعی روز دوشنبه در نشست خبری خود به این موضوع اشاره کرد و گفت: ما دولتی با درآمدهای ارزی و فراوان و نجومی نبودیم، دولتی بودیم که با سخت‌کوشی و عقلانیت و تلاش بی‌محابا برای اداره کشور پرداخته‌ایم.

همتی هم در نشست علنی سه‌شنبه مجلس با اشاره به آمارهای رشد اقتصادی، گزارش داد: تحریم‌ها تأثیر بسیاری بر شاخص‌های رشد اقتصادی داشت به طور مثال ما در سال ۹۰، بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت داشتیم که در سال ۹۸ به کمتر از ۲۰ درصد آن رقم رسید.

نوبخت هم در همان جلسه به همین موضوع پرداخت و گفت: صادرات نفت و گاز و درآمد آن از ۱۱۹ میلیارد دلار در آغاز دهه ۹۰ به ۸.۹ میلیارد دلار رسیده و این‌که در سال جاری به چه عددی می‌رسد در جلسه غیرعلنی و غیررسمی عرض می‌کنم اما همت ما این است که نفت را از اقتصاد کنار بگذاریم و برنامه‌های کشور را بدون نفت اداره کنیم.

کاهش درآمد نفتی خوب است یا بد؟

کاهش درآمد نفتی در دو سال اخیر، مشکلات زیادی برای اداره کشور ایجاد کرده اما توفیق اجباری هم محسوب می‌شود تا ایران برای همیشه از وابستگی به نفت رهایی پیدا کند. نقطه آسیب اقتصاد کشور وابستگی به درآمدهای نفتی است و آمریکا هم روی همین نقطه دست گذاشته تا با جلوگیری از صادرات نفت، ایران را با مشکل مواجه سازد.

البته قطعاً اگر دولت به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه واقعی می‌کرد و از سال ۱۳۹۲ راه کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت را در پیش می‌گرفت و سالانه ۲۰ درصد از این وابستگی کم می‌شد، در سال ۱۳۹۷ آمریکا دیگر گزینه‌ای به عنوان صفر کردن صادرات نفت ایران را در اختیار نداشت.

اما در این شرایط، این که هدف مسئولان ارشد دولت فعلی در اصرار بر استناد به درآمد بالای نفتی دولت قبل چیست، مشخص است و آنها می‌خواهند به مردم بگویند که اگر نقصانی در کار دولت است به خاطر کاهش درآمدهای نفتی است.

اما اشارات صریح مقامات ارشد دولت به درآمد نفتی بالای ۱۰۰ میلیارد دلار دولت دهم، اعتراف غیرمستقیمی هم به ناموفق بودن دولت فعلی در دور زدن تحریم‌ها محسوب می‌شود.

درباره این اظهارات چند سؤال مطرح می‌شود:

۱- قطعاً نسبت به نحوه مصرف درآمدهای وافر نفتی در دولت‌های نهم و دهم انتقاداتی وارد است، اما کسب درآمد بالای نفتی توسط دولت دهم در زمان وقوع تحریم‌های سال‌های ۹۰ به بعد، نشان از موفقیت آن دولت در دور زدن تحریم‌ها دارد یا خیر؟

۲- به گفته مقامات فعلی، هم‌اکنون درآمد نفتی کشور به ۱۰ تا ۲۰ درصد درآمد نفتی دولت دهم رسیده است. آیا کاهش درآمدهای نفتی در شرایط فعلی، فقط به خاطر شدید بودن تحریم‌های آمریکا است یا بیانگر برخی کم‌کاری‌ها در دور زدن تحریم‌ها هم هست؟

۳- شاید گفته شود که علت کاهش شدید درآمدهای نفتی در شرایط فعلی نسبت به دولت دهم، شدیدتر شدن تحریم‌های آمریکا است. اگر فرض کنیم که تحریم‌های کنونی از تحریم‌های قبلی شدیدتر است، در این باره هم این سؤال مطرح می‌شود که آیا این واقعیت، نشان‌دهنده موفق‌تر بودن کشور در سال‌های ۹۰ و ۹۱ در جلوگیری از عدم ایجاد اجماع جهانی علیه ایران و اجرای تحریم‌ها از جانب همه شرکای تجاری کشور، نسبت به شرایط کنونی نیست؟ آیا سیاست خارجی کشور در آن زمان، موفق‌تر نبود؟

با وجود آغاز تحریم‌های جدید اقتصادی علیه ایران از جانب آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل از سال ۱۳۸۹، دولت دهم در سال ۱۳۹۰ توانست ۱۱۸ میلیارد دلار درآمد از محل فروش نفت کسب کند که به سبب گرانی قیمت نفت هم بود. البته در آن مقطع، مهم‌ترین دلیل گرانی نفت هم تنش‌های ناشی از تحریم ایران بود. با تشدید این تحریم‌ها در سال ۱۳۹۱، درآمد دولت دهم از صادرات نفت در آن سال کاهش یافت و به ۶۸ میلیارد دلار رسید که نسبت به ارقام فعلی هم بسیار بالاتر است.

در دو سال پایانی دولت دهم که وزارت نفت تحت مدیریت سردار رستم قاسمی بود، اولویت اصلی تمام ارکان اقتصادی کشور، یافتن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خصوصاً دور زدن تحریم‌های نفتی بود که توفیق زیادی هم نصیب کشور کرد و ایران توانست مانع تحقق اهداف آمریکا در حذف نفت ایران از بازارهای جهانی شود. ایران در آن دوران، هم راه‌های عملیاتی برای دور زدن تحریم‌های نفتی پیدا کرد و هم با روش‌های مختلفی، منابع ارزی حاصل از فروش نفت را جابجا می‌کرد که البته مخاطرات خاص خود را داشت و هزینه‌هایی هم گریبانگیر کشور کرد اما نتیجه آن که کشور توانست هم نفت خود را بفروشد و هم به بخشی از آن دسترسی پیدا کند.

نقش سیاست‌های چند سال اخیر در عدم توفیق در دور زدن تحریم‌ها

در سال ۱۳۹۲ با تغییر دولت، شیوه‌های دور زدن تحریم‌های اقتصادی هم به تدریج با شعارهای پوپولیستی کاسبان تحریم، کنار گذاشته شد. دولت یازدهم امید زیادی به موفقیت در مذاکرات هسته‌ای داشت و شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها را هم به بهانه واهی جلوگیری از فعالیت کاسبان تحریم، کنار گذاشت. به نظر می‌رسد که کنار گذاشتن شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها در آن دوران با هدف نشان دادن نوعی حسن نیت از جانب دولت یازدهم به دولت‌های غربی خصوصاً آمریکا انجام شد.

در همان زمان کارشناسان به دولت یازدهم هشدار می‌دادند که ایران نباید به امید وعده‌های اروپا و آمریکا برای رفع کامل تحریم‌ها در مذاکرات هسته‌ای، همه راه‌های دور زدن تحریم‌ها را کنار بگذارد و روابط راهبردی با دوستان زمان تحریم را تخریب کند.

اما متاسفانه دولت حتی به متحدان استراتژیک ایران در دور زدن تحریم‌ها هم کم‌محلی کرد که می‌توان به سرد شدن روابط با چین به علت کنار گذاشتن شرکت‌های چینی از پروژه‌های نفتی ایران بلافاصله پس از انتصاب مجدد بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت در نیمه سال ۱۳۹۲ اشاره کرد. این در حالی است که چین یکی از مهمترین متحدان ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی بود و طبیعی بود که شاهد گسترش بده‌بستان‌های سیاسی – تجاری دو کشور در مقطع تحریم‌ها باشیم؛ اما دولت یازدهم به امید ارتقاء روابط با غربی‌ها، به اینگونه روابط استراتژیک با دوستان دوران تحریم، پشت پا زد.

نتیجه سیاست‌های قبل و بعد از برجام موجب شد که در سال ۱۳۹۷ با بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا، دیگر نمی‌شد همچون سال‌های ۹۰ و ۹۱ تحریم‌ها را دور زد، زیرا اکثر شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها در این چند سال به طور کامل تخریب شد و شرکای راهبردی زمان تحریم هم که از سیاست‌های غربگرایانه ایران در دولت فعلی گلایه‌مند بودند دیگر همچون گذشته کمک‌حال ایران برای دور زدن تحریم‌ها نبودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • سید IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  25 4
  از اصلاح طلبان تهوع آور انتظاری نیست که مطالب این گزارش را بپذیرند که این نه از سر بی اطلاع بودنشان از این مقوله که از سر عناد و خباثت شان است! اما ای کاش طرفداران شان بی غرض و مرض این گزارش را مطالعه می کردند تا با گوشه ای از خیانت و خباثت و بلاهت و سفاهت و حماقت اصلاح طلبان تهوع آور در امر مملکت داری آشنا می شدند و بار دیگر طعمه این کرکس ها نمی شدند!!!
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   9 1
   افرین بر شما چقدر زیبا استدلال کردی
  • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   5 1
   ناتوانی در تحریم؟!!! چین تحریم رو برای ما دور زد اومد از ما نفت بهره دولت اعلام کرد ما تحریم هستیم نمی توانیم نفت بفروشیم. این دولت فاجعه است.
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  8 14
  این علتهایی که عنوان میشه خود معلول علتهایی دیگه هستن، چرا این همه که در باره ی معلولها ایرادگیری میشه، در باره ی علت العلل کسی حرف نمی زنه، رستم جنگ بی صرفه نکرد، انسان باید در هر موضوعی خارج از تعصب و خشک اندیشی و بر اسلس عقل و با در نظرگرفتن نتایج و احتمالات تصمیم بگیره و حرکت کنه، ولو حق هم داشته باشه، سیاست یعنی همین، یعنی بهترین راه رو با کمترین هزینه و درگیری و اصطکاک برای رسیدن به هدف انتخاب کنی و نه صرفا" از روی تعصب اقدامی کنی که به زیان هم تمام بشه و مشکل هم به وجود بیاد و از هدف دور بشی. حالا هی بیاییم از ماوقع اشکال تراشی کنیم و بگیم چنین و چنان شد.
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   14 5
   اگر تعصب امثال شما و عشقتان به اروپا نبود تا حالا با سوآپ نفتی با روسیه مشکل صادرات را حل کرده بودیم.
  • پری مجرد38ساله IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   3 1
   خاک بر سرت با این تحلیل احمقانه ات
  • علی اکبر هاشم پور IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   3 1
   خفه شو منافق
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  21 8
  روسیه 5 بار پیشنهاد داد به جای ایران نفت بفروشد اما هربار زنکته آن را را رد کرد چون هنوز منتظر اروپای عزیز و اینستکس است. امان از هوای فرانسه چقدر می چسبد
 • مسعود IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  15 3
  در سال 91 و در اوج تحریم ها روزانه 1/5 میلیون بشکه نفت صادر می کردیم حالا اگر نمی توانیم بدلیل ناتوانی وزیر نفت است.
 • مخالف اصلاحات IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  14 4
  لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
 • ترکمنچای IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  12 6
  راههای دور زدن تحریم های نفتی و بانکی با برجام لو رفت و اقتصاد کشور دچار مشکلات عدیده شد.
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   6 1
   لعنت به برجام و باعث و بانیانش
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  11 2
  فقط خسارت 53 میلیارد دلاری کرسنت برای اثبات بی کفایتی زنگنه کافی است.
  • رضا IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   1 1
   با این حرفها خودت رو مدیون زنگنه نکن.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  15 2
  زنگنه غرب زده و بازمانده تفکر استخری ایشان باید محاکمه شود
 • آرش فانی در خدا IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  17 2
  به خدا قسم دور نزدن تحریم نفتی به خاطر بی عرضگی و ناتوانی نیست عمدا تحریم را دور نمی زنند دلیلش هم واضح و مبرهن است
 • امیر NL ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  6 4
  دور زدن تحریم ! یعنی شما میگی به جای حل مسئله باید صورت مسئله را پاک کنن .
 • ایران SE ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  7 4
  شرکای استراژیک مثلا کی؟ ...وخردوغان
 • مهندس نفت IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  5 0
  زنگنه فاتحه نفت رو خوند، هر چی پول بود شراکتی غارت کرد از نفت
 • حسن IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  3 0
  اگر دولت ناتوان است حداقل مجلس جدید که انقلابی است راه حلی برای مشگلات اقتصادی پیدا کند .
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  6 0
  از نمایندگان انقلابی مجلس خواهان استیضاح وزیر فسیل نفت هستیم با تشکر
 • ی NL ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  2 1
  بدن دست قالی جون ذرستش میکنه
 • GB ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  3 1
  دولت خائن
  • یک ایرانی IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
   1 0
   خائن تویی که با پرچم انگلیس به دولت ایران ناسزا می گی دروغگوی منافق
 • حمید IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  2 1
  فقط می شه فهمید فرق بین تحصیل کرده در ایران وبین تحصیل کرده در انگلیس وآمریکا چقدر زیاده وچقدر آقای احمدی نژاد مظلوم بود.
 • حیدر IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  فکر کنم عمدی در کاره تا به مردم بقبولانند که اشتباه کردند ومردم را ناامید کنند.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 1
  وزیر خائن وسرسپرده نفت باید استیضاح ومحاکمه گردد. این حداقل کاری است که این مجلس درقبال این فرد می تواند انجام دهد
 • GB ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 1
  لعنت خدا بر زنگنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس