انتقاد رئیسی از تخریب آلونک‌ها به جای کاخ‌سازی‌های غیرقانونی در مناطق خوش آب‌وهوا

رئیس قوه‌قضائیه گفت: بی‌توجهی به اولویتها در اجرای قانون نتیجه‌اش می‌شود تخریب آلونک‌ها به جای برخورد با کاخ سازیهای غیرقانونی در مناطق خوش آب و هوای کشور.

به گزارش مشرق، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت ‎الله سید ابراهیم رییسی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، صیانت از خط امام و مکتب سیاسی آن حضرت را وظیفه‎ای همگانی دانست و تأکید کرد: امروز ابعاد فکری امام در اندیشه و سیره عملی مقام معظم رهبری بروز و ظهور دارد و زندگی و مواضع ایشان تفسیر و تبیین بارز خط امام است.

رییس قوه قضاییه، خداباوری، خودباوری و مردم باوری را اساس و مبنای خط امام عنوان کرد و افزود: امام (ره) مردم را با همه وجود باور داشتند و اعتماد به نفس را در میان آحاد ملت افزایش دادند و از این ظرفیت عظیم انسانی در گسترش معروفات و نهی از منکرات، زشتی‎ها و پلشتی‎ها بهره می‎بردند.

تلاش امام برای شکل گیری جامعه عدالت‎محور و اخلاقی

آیت‎الله رییسی تصریح کرد: خط و مکتب سیاسی امام (ره) دنبال ایجاد جامعه مبتنی بر عقلانیت، معنویت، عدالت و اخلاق بود و آن حضرت در همه برنامه‎هایشان به ویژه در تدوین قانون اساسی و طراحی ساختارهای برآمده از آن تلاش داشتند که جامعه‎ای عدالت‎محور، معنویت‎گرا و اخلاقی شکل گیرد.

قانون‎گریزی ارزش نیست؛ احدی حق ندارد قانون را دور بزند

رییس قوه قضاییه اجرای قانون را شاخص عدالت در جامعه عنوان کرد و با تأکید بر تلاش مؤثر برای رسیدن به جامعه عادل اظهار داشت: قانون‎گریزی ضد ارزش است و هیچ‎کس در هیچ جایگاهی نباید به خود اجازه دهد قانون را دور بزند یا از آن تخطی کند.

آفات نادیده گرفتن اولویت‎ها در اجرای قانون

آیت ‎الله رییسی با بیان این‎که اجرای قانون باید عادلانه، به دور از تبعیض و مبتنی بر اولویت‎ها باشد، افزود: اگر در اجرای عدالت اولویت‎ها در نظر گرفته نشود، به‎جای برخورد با قاچاق سازمان‎یافته با کولبران برخورد می‎شود و به‎جای تخریب ساختمان‎های مجلل و شبه‎کاخ‎هایی که به‎صورت غیرمجاز و غیرقانونی ساخته می‎شوند، با آلونک‎‎ها برخورد می‎شود که این رویه اصلاً درست نیست.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: شهرداری‎ها و دستگاه‎هایی، چون جهاد کشاورزی باید در اجرای قانون و برخورد با تخلفات با کسانی که با پول و ثروت هنگفت، در مناطق خوش آب و هوا به صورت غیرمجاز ساخت و ساز می‎کنند برخورد کنند؛ در برخورد با قاچاق نیز اگر با دانه‎درشت ‎ها و قاچاق سازمان‎یافته برخورد قاطع شود، موارد کوچک و جزئی هم تمام می‎شود.

آمادگی دستگاه قضا در تعامل با مجلس جدید برای تحقق مطالبات رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد و فرهنگ

آیت‎ الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم و منشور مقام معظم رهبری برای ترسیم نقشه راه نمایندگان جدید ملت، توجه به اقتصاد و فرهنگ را از مهم‌ترین محورهای این منشور دانست و بر تعامل دستگاه قضایی با قوه مقننه در پیشبرد اهداف و برنامه‎های نهاد قانونگذاری در این دو حوزه تأکید کرد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به لزوم برخورد قاطع با متجاسران به قانون و تهدیدکنندگان نظم و امنیت، خاطر نشان کرد که همکاری قوای سه گانه در کشور می ‎تواند در گسترش عدالت و احساس امنیت از سوی مردم نقش اساسی داشته باشد.

آیت ‎الله رییسی افزود: ضابطان قضایی و همکاران ما در دستگاه قضا به هیچ عنوان نباید با کسانی که با سرقت ‎های حرفه ‎ای و اقداماتی، چون کیف‎ قاپی زندگی مردم و امنیت روانی آن‌ها را به خطر می‎اندازند، کوچک‎ترین مسامحه و مماشات کنند و با این افراد باید قاطعانه برخورد کرد.

بی‎تردید با عامل جنایت گیلان برخورد عبرت‎‎آموز خواهد شد

رییس قوه قضاییه همچنین به موضوع قتل دختر ۱۳ ساله گیلانی اشاره کرد و با تأکید بر این‎که برخورد دستگاه قضا با عامل این جنایت عبرت‎‎آموز خواهد بود، در عین حال از مراکز علمی و دانشگاهی خواست که به آسیب ‎شناسی مسائل اجتماعی بپردازند تا ریشه و علل و عوامل چنین جنایات هولناکی که احساسات عمومی را جریحه‎دار می ‎کند، مورد بررسی قرار گیرد.

آیت‎ الله رییسی یکی از علل و عوامل اصلی حوادث و جنایاتی نابخشودنی همچون حادثه گیلان را دوری از اخلاق و معنویت دانست و متذکر شد: عدالت در توزیع ظرفیت ‎ها، تأمین معیشت مردم و توجه به اخلاق و معنویت در جامعه از مهم‌ترین اصول کاهش ناهنجاری ‎های اجتماعی و اقتصادی است که باید بیش از همه مورد توجه مسئولان اجرایی قرار گیرد.

قتل جوان سیاه‎پوست توسط پلیس جلوه‎ای از آمریکای بی‎نقاب بود

رییس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنانش به اعتراضات مردمی در ۲۷ شهر آمریکا پس از قتل ناجوانمردانه یک شهروند رنگین پوست به دست پلیس این کشور اشاره کرد و آن را فریاد بلند مردمی دانست که سال‎هاست حقوقشان زیر سایه نژادپرستی نظام استکباری آمریکا و دیگر کشورهای غربی نادیده گرفته شده است.

آیت ‎الله رییسی گفت: امروز با هویدا شدن چهره بی نقاب آمریکا بر همگان ثابت شده این کشور بزرگ‎ترین ناقض حقوق بشر و قطعنامه ‎های سازمان ملل و میثاق‎ های بین المللی است و معترضان آمریکایی با شعار «بگذارید نفس بکشیم»، مدیریت این نظام استکباری و مدعیان حقوق بشر در غرب و ایادی آن‌ها در منطقه را به چالش کشیده ‎اند که امید است آتش این خشم دامنگیر رهبران نظام سلطه شده و آن‌ها را به زیر کشد.

گزارش سازمان بازرسی درباره غیزانیه: آبفا و شرکت نفت تخلف کردند

در این جلسه حجت‎ الاسلام و المسلمین درویشیان رییس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی در خصوص حوادث اخیر غیزانیه استان خوزستان گفت: طرح آب ‎رسانی به منطقه غیزانیه در سال ۹۴ تصویب و اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملّی در نظر گرفته شده است و این پروژه تاکنون ۹۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته، ولی در به ثمر نرسیدن آن شاهد کوتاهی ‌هایی بوده ‎ایم در حالی که این پروژه به مراتب زودتر از این قابل اتمام بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که مشابه این مسأله، موارد دیگری نیز در استان خوزستان وجود دارد که بازرسی استان موظف به پیگیری و ارائه گزارش درباره آن‌ها شده است.

تشکل پرونده قضایی برای مدیران شهرداری کرمانشاه

رییس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه کرمانشاه که منجر به فوت یکی از شهروندان این شهر شد پراخت و گفت: واحد اجراییات شهرداری کرمانشاه برای تخریب خانه این شهروند کرمانشاهی اقدام کرده بود که پس از ممانعت نامبرده، اقدام به استفاده غیرمجاز از گاز فلفل کرده و با همکاری دو تن از کارکنان زن شهرداری وی را به یکی از کمپ‎های ترک اعتیاد شهرداری منتقل کردند که این شهروند در مسیر انتقال درگذشت.

حجت ‎الاسلام و المسلمین درویشیان افزود: بررسی ‎ها نشان می‎دهد که اقدام به تخریب توسط شهرداری غیرمجاز بوده و دستور کلی دادستانی کرمانشاه که شهرداری به آن برای تخریب ملک استناد می‎کند، تنها مربوط به جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز بوده و تجویز تخریب در این دستور وجود نداشته است.

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد که به دنبال این پیگیری‎ ها، شهردار منطقه و مدیر و معاون اجراییات شهرداری کرمانشاه برکنار و از خدمت تعلیق شده‎ اند و پرونده‌ای برای رسیدگی به مساله تحت عنوان سببیت در قتل شبه عمد در شعبه ۲ بازپرسی دادستانی کرمانشاه تشکیل شده و موضوع در حال پیگیری است.

رییس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش موارد مطرح شده را قابل توجه دانست و گفت: در موضوع خوزستان اگر دستگاه‎ های مربوطه به ‎موقع اقدام می ‎کردند، کار به اعتراضات نمی ‎کشید و ما نباید نسبت به این کوتاهی‎ ها و قصور و تقصیرها بی ‎تفاوت باشیم.

همچنین دکتر جهانگیر رییس سازمان زندان ‎ها با اشاره به درگذشت سه تن از همکاران این سازمان در زندان‎های کشور بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، خواستار معرفی این افراد به عنوان «شهید خدمت» شد که آیت ‎الله رییسی در واکنش به این درخواست، گفت: حتماً لازم است این موضوع در ستاد ملّی مبارزه با کرونا طرح و تأیید شود چرا که این عزیزان در حین خدمت با ازخودگذشتگی خود را در معرض ابتلا به کرونا قرار داند تا زندانیان به این بیماری مبتلا نشوند.

احصای تخلفات مربوط به شهادت و تأمین وثیقه و کفالت از طریق سامانه ثبت شهود

دکتر زارع ‎پور رییس مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این نشست با اشاره به راه‎اندازی سامانه ثبت شاهدین پرونده‎ها در دستگاه قضایی اعلام کرد: این سامانه امکانات مناسبی را برای شناسایی افرادی که وثیقه‎ گذاری، کفالت و یا شهادت به‎عنوان حرفه‎ آن‌ها درآمده، فراهم می‎کند. به‎عنوان مثال فردی در ۳۰ پرونده به ‎عنوان شاهد حضور داشته و یا یکی از افراد تاکنون کفیل ۴۵۱ متهم شده است و یا موردی وجود داشته که یک‎ نفر تاکنون ۲۰۲ بار برای پرونده‎ها وثیقه تودیع کرده است که فعالیت سامانه جدید از این سوءاستفاده‎ها جلوگیری خواهد کرد.

تأمین نیاز مسکن همکاران قضایی در زمین غیرقانونی ممنوع است

رییس قوه قضاییه همچنین در واکنش به گزارش یکی از مسئولان عالی قضایی کشور درباره استقبال مردم از ورود دستگاه قضایی به تصرّفات غیرمجاز افراد و دستگاه‎ها در اراضی ملّی اظهار داشت: این مسأله درباره همکاران ما در قوه قضاییه نیز صدق می‎کند. مسئولان استان‎ها باید به شدت مراقبت کنند که برای تأمین مسکن و نیاز کارکنان و قضات، مسیرهای کاملاً قانونی طی شود، چرا که سوءاستفاده از جایگاه و موقعیت ‎های شغلی به قیمت آبروی دادگستری تمام می‎شود. ما با تامین نیاز موافقیم، اما نه به قیمت آبروی دادگستری و مقام معظم رهبری نیز فرمودند حتی نباید مسجد و مدارس علمیه هم در زمین غیرقانونی ساخته شود.

همچنین موضوع بازنگری در نحوه اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر اعاده دادرسی در خصوص آراء صادره از محاکم که خلاف بین شرع و یا قانون تشخیص داده می‌شود نیز در دستور کار دو جلسه اخیر شورای عالی قوه قضاییه قرار گرفت که پس از بررسی‌های دقیق و کارشناسی، جمع بندی در این موضوع به کمیسیون تخصصی به ریاست معاون اول قوه قضائیه ارجاع شد تا نتیجه جهت تصویب نهایی به رییس قوه قضائیه تقدیم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  11 10
  آفرین
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  12 3
  موافقم بهترین شاخص در اجرای عدالت، عمل به قانون است. هیچکس در هیچ جایگاهی نباید به خود اجازه قانون‌گریزی بدهد. اجرای قانون باید بدون تبعیض و با اولویت‌سنجی انجام شود.
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  32 0
  انتقاد کرده؟ خسته نباشه! عمل مهمه. مردم تا نبینند که کاخها صد در صد تخریب میشوند به طور کامل و هزینه تخریب و آسیب به طبیعت از جیب کاخ ساز پرداخت میشود و او را زندانی میکنید اعتماد از دست رفته را کسب نخواهید کرد.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  12 0
  عالی بود با دانه درشتها کاخ نشین برخورد کنید نه با کپر نشینان بیچاره از بین رفتن پیر زن کپر نشین دل هر انسانی بدرد می آورد
 • FR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  17 0
  اگر مسلمانید فکری به رباخواری این بانک های به اصطلاح اسلامیتان بکند که دین و دنیای مردم را به گند کشیده اند و هرچه بلا هست از ریشه این رباخواران فاسد و جنایتکار برمیخیزد .
 • امیر IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  21 1
  واقعا خسته نباشید میگم به آقای رئیسی آقای محترم مسئول رسیدگی به این مسائل خود شمایی داری از خودت انتقاد میکنی ؟ به جای انتقاد از خودت درست عمل کن به جای این که نماینده مجلس دزد رو اعدام کنید یه مرد و زن بدبخت رو اعدام میکنین با بولدزر میفتین به جان خونه یه بیچاره با قاشق خونه یه آقا زاده خراب میکنین مسئول همه این موارد خود شمایی آقای رئیسی
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
   4 1
   خب قالیباف آمد ريیسی کهنه شد. و شروع انتقاد....
 • ش. AE ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  3 3
  خدا پشت وپناهتون باشه پسر فاطمه زهرا همه منتظر و چشم به دستان شما هستن دل این مردم با شما دار امید میگیره ما امیدشون نکنید دست حیدر کرار همراه شما
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 7
  13/42 چرا بی ربط تهمت میزنی مامور شهرداری زیر نظر دولت این کار انجام داده
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  14 0
  100 درصد بانگها از مفسدین فی الارض هستند و که ثروت آنها از خون مردم را تو شیشه کرده اند بدست آورده اند
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  3 1
  انشا…که این فیلم بازی کردن در مورد استعفا دادن یا ندادن آقای….. ربطی به دادگاه طبری بی شرف دزد رشوه خوار ندارد. که در اینجا دیگر پای حق الناس در میان است هرچند که در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد دیدیم که رهبری عزیز هرگز تسلیم اینگونه باج خواهی ها نشده و نخواهد شد و سید ابراهیم رئیسی عزیز نیز چنین است.
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  5 1
  درود خداوند برحاج آقا ریسی عزیز..کاملا درست میفرمایند-امیدواریم باهم کاری مردم فهیم وانقلابی ریشه ی فسادوظلم وبی عدالتی ازایران اسلامی ریشه کن بشود ومفسدان به سزای اعمالشان برسند..
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 4
  تخلف دولتی ها برای نرساندن اب محرز هست
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  14 0
  با تشکر از آقای رییسی لطفا بازرسان مخفی به دستگاه های زیر مجموعه شما در استان قزوین بفرستید برخی دلالی می کنند
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 1
  آقای رئیسی سعی شما در برخورد با دانه درشت های زمین خواری بسیار ستودنی است ولی چراغ سبز به آلونک سازی بی ضابطه ترویج هرج مرج است در ضمن در خصوص تخریب ویلاهای خلاف در مناطق خوش آب هوا ۱۰۰ واحد درست میشود یکی تخریب آنهم بعد از چند سال پس از ساخته شدن که ابدا بازدارنده نیست در حالیکه براحتی با عکس های هوایی میشود تک تک ویلا سازی های خلاف را روزانه یا هفتگی چک کرد و هم رفع خلاف کرد و هم مسئولان محلی را مجازات کرد که چرا جلوی چشم شما ویلا سبز میشود و چشم ها بسته است
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  6 1
  شما جز شعار عمل هم بلدی؟کلنگ زنی کاخ شبنم نعمتزاده تموم نشد کاخ داماد شمعخانی چی شد؟؟اون هتل تو. بستر رودخانه جاجرود چخبر کدوم مسئول محاکمه شد؟مرگ هست فقط واسه همسایه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس