کد خبر 1076880
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
لیگ برتر

سخنگوی فدراسیون پزشکی-ورزشی از نیاز به ۴۰۰۰ تست کرونا تا پایان لیگ برتر فوتبال خبر داد.

به گزارش مشرق، رضا سعیدی در مورد اینکه آیا تست‌هایی که باشگاه‌ها انجام می‌دهند مورد تایید فدراسیون‌-پزشکی ورزشی قرار دارد، اظهار داشت: تست‌هایی که انجام می شود، توسط آزمایشگاه‌هایی است که تست PCR انجام می دهند که قبلا تاییدیه را از وزارت بهداشت گرفته‌اند. این شبهه که شخص به آزمایشگاه سر کوچه می‌رود و آزمایش انجام می‌دهد، وجود ندارد. منتها در جلسه‌ روز گذشته قرار شد که ما دو یا سه آزمایشگاه که دقت بالاتری دارند را مشخص کنیم. چون میزان دقت ممکن است متفاوت باشد، نه اینکه کلا منتفی شود و البته نحوه نمونه گیری‌ نیز در میزان دقت تست تاثیر گذار است.

وی در مورد دقت کیت‌ها عنوان کرد: کیت‌ها بزندهای متفاوتی دارند که تاییدیه جهانی و وزارت بهداشت خودمان را دارند. منتها دقت کیت هم ممکن است متفاوت باشد. خود PCR در بهترین حالت ممکن است بین سی یا چهل درصد منفی کاذب بدهد و این مشکلی است که کل دنیا دارد. باید راهکاری پیدا کنیم که بهترین و یکسان ترین نتیجه را به دست بیاوریم و این موضوع دیروز در دستور کار قرار گرفت. یکی از موارد خیلی مهم در لیگ این است که همه یکسان باشند.

بیشتر بخوانید:

مانع‌تراشی تیم‌های بزرگ برای آغاز لیگ «سیاسی‌بازی» است

سخنگوی فدراسیون پزشکی-ورزشی در مورد اینکه آیا امکان نداشت از ابتدا برای هر استان که تیم فوتبال دارد، چند آزمایشگاه مشخص را اعلام‌ می‌کردند که این همه پراکندگی نباشد، گفت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که این تعداد آزمایشگاه در سراسر کشور نیست. به همین دلیل گفتیم شاید بشود در تهران سه آزمایشگاه را مشخص کرد که دوستان از آن‌ آزمایشگاه به استان مربوطه بروند. نهایتا کادر آزمایشگاه باید یک بلیت هواپیما بگیرند و‌ بروند که این را هم در دستور کار قرار دادیم.

سعیدی در گفت و گو با رادیو ورزش، در مورد اینکه آیا درصد منفی کیت‌ها مشکل ایجاد نمی‌کند، اظهار داشت: جمیع جوانب پزشک را به این نتیجه می‌رساند که فرد احتمال ابتلا به کووید ۱۹ را دارد. یکی از مسائل علایم است، دوم شرح حال، سوم تست PCR و در درجه بعد اگر لازم شد تست سرولوژی است. در هیچ کجای دنیا هم صرفا به دلیل PCR چنین چیزی را قضاوت نمی‌کنند و واقعا اینطور نیست.

وی در مورد اینکه تست‌ها گران هستند و به نظر می‌رسد یکی از دلایلی باشگاه‌ها که می‌گویند مسابقات تعطیل شود همین‌ مساله است، گفت: این درست است. برآوردی که کردیم، فقط در لیگ‌ برتر تا انتهای مسابقات چهار هزار تست لازم است. دیروز در جلسه قرار شد با وزارت بهداشت رایزنی کنیم تا باشگاه‌ها از تعرفه دولتی استفاده کنند. با سه آزمایشگاه هم قصد داریم رایزنی کنیم که تا حد ممکن تخفیف بگیریم و هزینه را پایین بیاوریم.

سعیدی تصریح کرد: می‌دانم که بعضی از تیم‌ها با مراکز بهداشت رایزنی‌ کردند و به صورت رایگان این‌ تست را انجام دادند. اگر بتوان چنین کاری هم کرد، خیلی عالی می‌شود. اگر وزارت بهداشت این کمک را به ما بکند و این قضیه را مهم تلقی کنند تا مشکل باشگاه‌ها حل شود، نورعلی‌نور می شود.

سخنگوی فدراسیون پزشکی-ورزشی در مورد اینکه آیا در جلسات صحبتی از تعطیلی مسابقات و لغو لیگ بوده، گفت: کرونا یک معضل تک بعدی نیست که فقط مسائل بهداشتی داشته باشد. ضلع دیگر آن مسائل اقتصادی است که فوتبال هم جزوی از آن‌ است. بحث بعدی مسائل روحی و نشاط جامعه است. این مثلث باید به شکل کامل حل شود. در جلسات هم کل این مثلث مد نظر قرار می‌گیرد. هنوز هیچ بحثی در مورد لغو کامل مسابقات و لیگ‌برتر نشده و تمام سعیمان را می‌کنیم؛ تا آنجا که بشود با سلامت کامل مسابقات را برگزار کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس