برنامه ورود نفتکشهای ایرانی به ونزوئلا

روایت راهبردی اول؛ ایران دورانی از بی‌اعتبارسازی تهدیدات نظامی آمریکا را آغاز کرده که پیش از این شاید موارد مشابه نیز نداشته است.

به گزارش مشرق، مهدی جهان تیغی فعال رسانه ای طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

نفتکش‌های غول ایرانی با پرچم‌های برافراشته جمهوری اسلامی یکی یکی به سواحل اقتصادی ونزوئلا وارد می‌شوند و تنها چندصد کیلومتر با ساختمان مرکزی وزرات خزانه داری آمریکا که مرکز فرماندهی تحریم‌ها علیه ایران و دیگر کشورهای جهان هستند، فاصله دارند. اما داشتن روایت راهبردی این اتفاق بزرگ بسیار مهم است.

روایت راهبردی اول؛ ایران دورانی از بی‌اعتبارسازی تهدیدات نظامی آمریکا را آغاز کرده که پیش از این شاید موارد مشابه نیز نداشته است. کافیست یادآوری کنیم که فرمانده کل نیروهای نظامی آمریکا- ترامپ- چگونه از تهدید بزرگ زدن 52 نقطه ایران پس از حملات موشکی به عین الاسد عقب نشینی کرد. حال همین عقب نشینی را کنار این موضع رسمی پنتاگون بگذاریید که اعلام کرد اساسا از هرگونه‌ برنامه‌ای برای توقیف‌، تجسس یا انهدام نفتکش‌های ایرانی که در راه ونزوئلا هستند، اطلاعی ندارد!

روایت راهبردی دوم؛ حضور نفتکش های ایرانی در سواحل ونزولا مقدمه ترسیم و تثبیت یک معادله حقیقتا تاریخی و بسیار عجیب است. معادله‌ای که می گوید، آمریکا اگر در خلیج فارس امنیت می‌خواهد باید، امنیت و اقتدار ایران را در اقیانوس اطلس و در اطراف آبهای سرزمینی خود به رسمیت بشناسد.

روایت راهبردی سوم؛ ایران محموله‌ای را به ونزولا صادر کرده که مهمترین ویژگی آن ترک انداختن حقیقی تحریم‌های نفتی و بنزینی آمریکا درباره خود و ونزولا هست. تبدیل شدن ایران به پیشران شکستن تحریم‌ها آمریکا در یک سطح جهانی البته همه ماجرا نیست. پشتوانه این پیشران شدن ظاهری اقتصادی ولی در واقع باطنی امنیتی و نظامی دارد. ساده تر آنکه ایران در حال آغاز کردن مسیری است که برای شکستن تحریم‌ها، امنیت جهانی آمریکا را در حال گروگانگیری است.

روایت راهبردی چهارم؛ به هر دلیلی این روزها، حتی اگر در داخل و خارج ایران مصلحت و یا اراده‌ای برای نگفتن از نقش سپاه در این اتفاقات تاریخی نباشد ولی واقعیت هم اینک نیز در فضای غیررسمی رسانه‌ای در حال بازگو شدن است. ایران در روزهای گذشته از طرف سازمان ملل، سفارت سوئیس، نمایندگی خود در آمریکا، کشورهای دو طرفه مانند قطر و عمان  و... پیام های صریحی برای آمریکا فرستاده که اگر کوچکترین خطایی درباره نفتکش های ایرانی کنند با واکنش قاطع جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد. اما واقعیت این است که پشتوانه معتبر بودن این پیام غیر از سرنگون شدن گلوبال هاوک، حمله موشکی به عین الاسد، توقیف نفتکش انگلیسی و ... نبوده و نیست.

روایت راهبردی پنجم؛ ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به همت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سپاه، نه تنها کشور را خودکفا کرد، بلکه به صادرات بنزین رساند. از این منظر نقش سپاه تنها ارسال پیام‌های رسمی و غیررسمی راهبردی امنیتی و نظامی به ارتش آمریکا نبوده بلکه ترسیم محاسبات و پیام جدید اقتصادی به ساختمان وزرات خزانه داری آمریکا به عنوان مرکز فرماندهی تخریم های ایران نیز بوده است.

روایت راهبردی ششم؛ وقتی موشک های سپاه پایگاه عین الاسد را هدف قرار داد، یعنی ایران اولین دولتی بود که در هفتاد سال اخیر به صورت رسمی به آمریکا سیلی نظامی سخت زده است. حال رسیدن نفتکش‌های ایران به سواحل دریایی کارائیب را شکستن دکترین 197 ساله امنیتی آمریکا- موسوم به دکترین مونروئه- که اقیانوس اطلس را حیات خلوت آمریکا می‌دانست، باید نامید. این یعنی اینکه ایران نه تنها در حال حاضر رکوردار جهانی شکستن اقتدارهای انباشته شده دهه‌های گذشته آمریکا هست بلکه در حال بازگرداندان تدریجی اقتدار آمریکا به گذشته های بسیار دورتر است. این بازگرداندن گرچه نقطه پایانی مشخصی دارد و آن فروپاشی ایلات متحده است ولی واقعیت این است که الان می‌توان زمان رسیدن به آن را در یک نقشه حقیقی در تهران جانمایی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سید IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  18 91
  تحلیلی حماسی و غرورآفرین بود که البته برآمده از عملی حماسی و عزت بخش است که صدالبته ربطی به دولت فعلی ایران یا ندارد و یا این ربط حداقلی است و همگان می دانند که این اقدام شجاعانه و متهورانه از کدام نهادها نشأت می گیرد!
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  77 26
  لعنت به شماها که از اینترنت و کامپیوتر امریکایی بهره مند هستید و بعد رویای اضمحلال امریکا رو در سر دارید!!! این خلاف اصول اساسی انسانیت و دینداری است
  • سید IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
   14 80
   ما از امکانات دشمن بر علیه خودش استفاده می کنیم و این همان کاری است که آمریکایی ها می کنند مثلاً از مزدورانی وطن فروش مثل تو بر علیه کشور و ملت های مخالف شان استفاده می کنند!
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
   10 69
   پاشو یه سر برو دکتر اینقدر خودت رو اذیت نکن! من پول ویزیتت رو می دم... پاشو برو
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
   4 9
   بیشترش را مغز های فراری خائن خودمون ساختند که نمک خوردند و نمکدون شکستند تازه اون باغیرتها شون هم که مثل احمدی روشن و رضایی نژاد نرفتن اومدین اینجا شهید کردین پس بدون ایشالله خودمون بهتر از گوگل و ویندوز و تلگرام و اینستا میسازیم بزار به امید خدا امریکا و دوستاش را در برخی جا های این دولت کنار بزنیم
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
   5 6
   به دعای گربه سیاهی مثل تو بارون نمیاد
  • IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
   5 0
   سگ های آمریکا دوست دارند از درد زوزه میکشند، صداش خیلی بلنده
  • سعید ع IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
   4 0
   بد بخت این همه خود باختگی ماشالا داره ..با بنی صدر نسبتی نداری؟
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  25 76
  نصف جمعیت جهان و یک سوم کشورها تحت تحریم های آمریکا هستند و متاسعانه خودشان دو به دو از رابطه با هم واهمه دارن. اگه تحریم ها شکسته بشه دنیا زیر و رو میشه
 • سید IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  11 77
  این مبادله تجاری با کشور ونزوئلا پیامهای گوناگونی برای اصلاح طلبان تهوع آور دارد اگر بیندیشند! (که البته دور از ذهن است)! 1- پیام به کسانی که به روابط سیاسی با دول آمریکای لاتین برای خوش آمد کدخدایشان معتقد نبودند و سبب از دست رفتن برخی از متحدین ایران از جمله بولیوی و اکوادور شدند! 2- پیام به کسانی که به سبب تفکر ولنگار گرایانه شان در اقتصاد ساخت و توسعه پالایشگاه در داخل را به صرفه نمی دانستند! 3- پیام به کسانی که می گویند ایران باید لوایح فتف را قبول کند و به آن ها ملحق شود تا همه داد و ستدهایش را غربی ها بتوانند رسد کنند! 4- پیام به کسانی که می گویند سرمایه گذاری برای توسعه نیروی موشکی ایران هدر دادن منابع کشور است چون جهان آینده جهان گفتمان بدون نیاز به موشک است! 5- پیام به کسانی که می گویند اولویت اقتصاد ما باید مذاکره با غرب برای رسیدن به توافق جهت برداشته شدن تحریم ها باشد که تا آن حد که یکی شان فرمود بدترین توافق بهتر از عدم توافق است! 6- پیام به کسانی که توقیف نفتکش انگلیسی در پاسخ به دزدی دریایی انگلیس و نیز موشک باران پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق را به ضرر ایران و تنش آفرین می شمردند!
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  7 91
  بیشتر درآمد کشور انگلیس از راه بیمه دریایی تامین میشه ۸۰ درصد کشتی ها به انگلیس بابت بیمه پول میدن. از یک طرف دریا رو ناامن می کنند و از طرف دیگه اخاذی میکنن. به این شکل دنیا رو میدوشن انگلیس با بیمه آمریکا با دلار و فرانسه با پشتوانه ی طلای سی کشور آفریقایی
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  3 13
  اوهو ! همين مون مونده بود كه بدنش دست اين جهان تيغى ..
 • امین IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  25 37
  حالا سپاه خوب ولی یکم ارتشو هم ببینید که جونشون رو کف دست گرفتن!
 • عباس محمدی IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  7 52
  این شجاعت رهبری و نیروهای مسلح ستودنی است روز به روز قدرت آمریکا رو به افول و قدرت ایران رو به افزایش است ایران ابرقدرت جدید در عرصه جهانی
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  18 67
  بنازم جهان تیغی عالی بود البته شنیدن حقایق برای بعضی ها (اصلاحات ) سخت است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس