پمپئو و ماس

آلمان در تلاش است تا از آمریکا را از تصمیم خروج از پیمان آسمان های باز منصرف کند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری آلمان، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد از پیمان آسمان‌های باز که به امضای ۳۴ کشور رسیده و امکان پروازهای شناسایی و تجسسی غیرنظامی بر فراز آسمان کشورهای عضو را فراهم می‌کند خارج شود اما آلمان تلاش می‌کند تا واشنگتن را از این تصمیم منصرف کند.

دلیل ترامپ برای خروج از این پیمان آن است که ادعا می‌کند روسیه به پیمان آسمان‌های باز پایبند نیست.

بیشتر بخوانید:

ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز

موسوی: آمریکا در حال لطمه زدن به همه قواعد بین‌المللی است

دونالد ترامپ می‌گوید که روسیه به پیمان متعهد نیست و به کشورهای عضو اجازه نمی‌دهد بر فراز روسیه پروازهای شناسایی داشته باشند اما مسکو این گفته را رد می‌کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می‌گوید در سال‌های اخیر از طرف روسیه مشکلاتی در اجرای این پیمان وجود داشته اما این مشکلات خروج آمریکا را توجیه نمی‌کند.

آلمان تأکید دارد که این پیمان برای حفظ امنیت و صلح نیمکره شمالی زمین ضروری است.

البته آمریکا تنها عضو پیمان نیست که روسیه را به مانع‌تراشی در اجرای این پیمان متهم می‌کند. اعضای ناتو پنجشنبه اول خرداد (۲۰ مه) از محدود شدن مناطقی در خاک روسیه که پیمان آسمان‌های باز در آنها قابل اجراست ابراز نگرانی کرده بودند.

ناتو مدتهاست که از عدم همکاری کامل روسیه در اجرای مفاد این پیمان گله دارد؛ نمایندگان کشورهای عضو ناتو امروز جمعه دوم خرداد (۲۱ مه) در نشست فوق‌العاده‌ای در مورد پیمان آسمان‌های باز تبادل‌نظر خواهند کرد و نماینده آمریکا قرار است متحدان خود را از تصمیم به ترک این پیمان مطلع کند.

وزارت دفاع آلمان می‌گوید هدف از پروازهایی که بر اساس این پیمان صورت می‌گیرند کمک به کنترل تسلیحات و ایجاد اعتماد متقابل میان کشورهای عضو در شرایط سخت امنیتی است. این پروازها همواره با مشارکت تمامی نمایندگان کشورهای عضو صورت می‌گیرد.

وزیرخارجه آلمان ضمن اشاره به مهلت شش ماهه‌ای که تا خروج آمریکا از این پیمان پیش‌رو هست، می‌خواهد دولت آمریکا را به تجدید نظر در این تصمیم تشویق کند. هایکو ماس از روسیه هم خواسته این پیمان را به طور کامل اجرا کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس