روحانی نمایه

رئیس‌جمهور، تضعیف دولت را تضعیف نظام دانست و افزود: یکی از خطاهای راهبردی این است که برخی فکر می‌کنند تضعیف دولت تضعیف نظام نیست.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار با جمعی از مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور، ضمن تشریح دلایل و عوامل موفقیت نسبی در مقابله با بیماری عالمگیر کووید ۱۹، وجود حاکمیت واحد در این زمینه را نخستین اصل در این موفقیت عنوان کرد و اظهارداشت: ما در سه ماه گذشته حاکمیت واحد در زمینه مقابله با این ویروس را تجربه کردیم.

بیشتر بخوانید:

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن

رئیس جمهور با بیان اینکه حاکمیت دوگانه همیشه موجب ضرر بوده است، گفت: پیروزی در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز بخاطر وجود حاکمیت واحد بود و این تجربه موفق را در مورد مبارزه با ویروس کرونا نیز شاهد بودیم و معتقدم که تجربه حاکمیت واحد، کشور را به افق روشنی خواهد رساند.

روحانی وحدت و انسجام عمومی را از جمله دلایل موفقیت های بدست آمده در زمینه مقابله با شیوع و مهار کرونا دانست و افزود: اینکه ۸۳ درصد مردم کشور به دستورالعمل های بهداشتی عمل کردند نشان از همراهی مردم با دولت و مسئولان بهداشت و درمان دارد و در این همراهی همه رسانه ها بویژه صدا و سیما به خاطر فراگیر بودن این رسانه، نقش مهمی برعهده داشتند.

روحانی دلیل سوم موفقیت در مقابله با کرونا در ایران را وجود یک تیم منسجم بهداشتی و درمانی در نوک پیکان مبارزه عنوان کرد و اظهارداشت: با تلاش شبانه روزی کادر درمانی کشور اعم از پزشک، پرستار و همه کارکنان مراکز درمانی، ویروس کرونا که در روزهای نخست بسیار ناشناخته و دلهره آور بود، امروز به مرحله کنترل نزدیک شده و ترس و اضطراب مردم از این بیماری به تدریج کم شده است.

رئیس جمهور همچنین به اقدامات زیرساختی انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید در زمینه بهداشت و سلامت اشاره کرد و افزود: تعداد تخت های بیمارستانی آماده در این دولت نسبت به تاریخ کشور دو برابر شده و این کار بزرگ باعث شد در اوج شیوع بیماری کرونا، با مشکل کمبود تخت بیمارستانی و تخت های ویژه برای بیماران مواجه نباشیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: برغم وجود شرایط سخت کشور و تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه و فشار شدید اقتصادی آمریکا، تولید در کشور تعطیل نشده و امروز شاهد موفقیت های بزرگی همچون خودکفایی در گندم و دیگر محصولات غذایی و کشاورزی هستیم. ما همچنین امروز در تولید بنزین، گاز و گازوئیل خودکفا هستیم و انجام کارهای زیربنایی در کشور، به موفقیت ما به در مبارزه با کرونا کمک کرده است.

روحانی همچنین ایثار مومنانه مردم، کمک های خیرین به نیازمندان، همراهی همه نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی در کمک های بهداشتی و همچنین راه اندازی بیمارستان های صحرایی و نقاهتگاه ها و حفاظت از مرزهای کشور در برابر دشمنان را نتیجه یک کار جمعی و انسجام عمومی در کشور دانست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت در مورد بیماری کرونا همواره با صداقت و با شفافیت کامل عمل کرده و واقعیت را به مردم گفته است، افزود: رسانه های کشور در این راه بسیار خوب عمل کرده و در مقابل دروغ پراکنی و شایعه سازی رسانه های بیگانه به خوبی ایستادند.

روحانی با بیان اینکه رسانه‌ها در آگاه کردن مردم و اطلاع‌رسانی درست، بار سنگینی بر دوش دارند، گفت: برقراری آرامش در جامعه و دور کردن مردم از التهاب و اضطراب بسیار مهم است و این وظیفه مهم بر دوش رسانه ها است.

رئیس جمهور با تاکید براینکه هرچه انسجام و همراهی رسانه‌ها، دولت، نظام و همه ارکان بیشتر باشد به نفع کشور خواهد بود، افزود: رسانه‌ها امروز باید هم با نوشتن و هم با ننوشتن، منافع و مصالح نظام و مردم را در نظر بگیرند به این معنی که گاهی مصالح نظام و مردم با ننوشتن مسایل حاشیه‌ای و غیرواقعی تأمین می‌شود.

روحانی با بیان اینکه حرفی که می‌زنیم و چیزی که می‌نویسیم باید پایه و اساس محکم داشته باشد، اظهار کرد: از چارچوب و اصول رسانه‌ها به دور است که چیزی را که نسبت به آن یقین و اطمینان ندارند، منتشر کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مهم این است که راستگویی را ترویج کنیم، ذهن مردم را مشوش نکنیم و امید آفرین باشیم و در میان مردم دلهره و اضطراب ایجاد نکنیم.

روحانی تضعیف دولت را تضعیف نظام دانست و افزود: یکی از خطاهای راهبردی این است که برخی فکر می کنند تضعیف دولت تضعیف نظام نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه نقد و انتقاد نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه مفید و سازنده است، گفت: انتقاد دلسوزانه و نصیحت خیرخواهانه بسیار خوب است البته نه آنکه نقد فقط منحصر به دولت باشد.

پیش از سخنان رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از اصحاب رسانه و مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور به بیان دیدگاه و نظرات خود درخصوص نقش و اهمیت رسانه‌ها پرداخته و خواستار حمایت و پشتیبانی دولت از رسانه‌ها و تقویت فضای گفت و گو و همدلی بین مسئولان کشور و رسانه ها شدند.

عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه و مردم در زمینه ویروس کرونا و دعوت به عمل به توصیه ها و دستورالعمل‌های بهداشتی، گفت: در موضوع بیماری کووید ۱۹، اصحاب رسانه در کنار اصحاب درمان بودند و در طول سه ماه گذشته ما شاهد یک جهاد و رزمایش رسانه ها در کل کشور بودیم.

وزیر ارشاد افزود: رسانه‌ها نقش موثری در تبیین، اقناع و اجماع سازی داشتند و این مسیر برای دوران پسا کرونا باید تداوم داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، مجید قلی زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، سیدضیاء هاشمی مدیرعامل ایرنا، علی متقیان مدیرعامل ایسنا، عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان، بیژن مقدم مدیر مسئول سایت خبری الف، مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق، مهران کرمی مدیر مسئول روزنامه همشهری، محمد مبین مدیرعامل خبرگزاری برنا، محمد مهاجری، سعید لیلاز، فرید مدرسی از فعالان مطبوعات کشور و همچنین محسن میرزایی پیشکسوت مطبوعاتی کشور طی سخنان به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و به اتفاق حضور فعال و روزمره رئیس جمهور در صحنه مبارزه با کرونا و تصمیم‌گیری در این زمینه را از دلایل مهم ایجاد آرامش در جامعه و موفقیت اقدامات در این زمینه دانستند.

ضرورت حمایت مادی و معنوی دولت از رسانه‌ها با توجه به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور ناشی از تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، ضرورت آمادگی و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا در کشور، تقویت رسانه‌های داخلی در مصاف با رسانه‌های بیگانه، اهمیت نقش تبلیغات و ضرورت داشتن برنامه‌ریزی دقیق و منسجم برای این حوزه، ضرورت تشریح و تببین دستاوردهای دولت در حوزه‌های زیر ساختی کشور در رسانه‌ها، تعمیم حاکمیت و تصمیم‌گیری واحد در خصوص کرونا به دیگر حوزه‌های مهم از جمله موارد مطرح شده از سوی اصحاب رسانه در دیدار به رئیس جمهور بود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 10
 • Reza IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  33 3
  بیشترین ضربه به نظام رو دولت جنابعالی زده مردم و کشور رو به خاک سیاه نشوندی شیخ
  • عبدالله مومن IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   11 1
   تضعیف نظام آن زمانی بود که چون تو می خواستی خرجام را در پاچه ملت کنی گفتی که خزانه کشور خالی ست
 • شرقی IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  19 1
  هم مردم ایران و هم دشمنان می دانند که: ایران آن دستی که بتن کرد نیست، ایران آن دستی ست که ماهواره را در مدار قرار داد.
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  15 2
  این خودش ضعیف که چه عرض کنم نحیف و بی رمق هست و اصلا نیازی به گفتن کسی نیست. واقعا فقط اعتماد به نفس داری و دیگر هیچ
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  22 2
  آخه رسانه ها از چیت بگن که تضعیف نشی ؟ همش که داری .. میزنی
 • مهدی فارغی IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  25 2
  دوره احمدی نژاد چرا نمی گفتید تضعیف دولت تضعیف نظام است و هر روز دولت احمدی نژاد رو می شستید و پهن می کردید؟!
 • مهربان IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  16 2
  دولت پیر و خسته توانایی رفع گرانی را ندارد
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  18 1
  دولت نباید تضعیف بشه بلکه باید محاکمه بشه
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  14 1
  عجب !!!!!!!!!!
 • آدریان دریا IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  12 1
  باید میگفتی تضعیف نظام برابر تضعیف دولته و اونوقت به حرفات فکر میکردی.
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  19 1
  هشت سال تو و همفكرانت با قدرت و شدت دولت نهم و دهم را تخريب و نه تضعيف كرديد و تا توانستيد كار شكني و توطئه كرديد !!انزمان نگران نظام نبوديد؟؟؟؟
 • یک خر IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  18 0
  اینم از اون حرف های من دراوردی اقای رییسه اقای رییس کارتون رو درست انجام بدید انقدر ضعیف بودن خودتون و کارهاتون را با اسم نظام ماله کشی نکنید
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  25 1
  هاشمی زمانی که در راس قدرت بود همین جمله را بار ها میگفت که تضعیف دولت تضعیف نظام است و آقای روحانی هم اکنون همین جمله را تکرار کردند اما شما ها زمانی که قدرت در دستتان نبود یعنی زمان دولت قدرتمند دکتر احمدی نژاد بار ها او و دولت را تضعیف میکردید اما اینکار را تضعیف نظام نمیدانستید و حال آنکه عملکرد نابجای شما باعث میشود که مردم دولت را تضعیف کنند . در واقع بی عملی و عملکرد بددولت باعث تضعیف نظام میشود !
  • IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   9 1
   اصلاح طلبان بارها و بارها دولت عدالت محور دکتر احمدی نژاد را با دروغهای خود ، نتنها تضعیف ، بلکه تخریب میکردند ولی این تخریبها را مایه تضعیف نظام نمی دانستند .
 • علی IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 1
  آیا تضعیف مردم هم تضعیف نظام هست ؟
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  4 1
  تضعیف مردم و مستضعفین و دروغ تحویلشون دادن تضعیف چیست؟اسلام عدالت اعتماد ؟؟آرمانهای شهدای انقلاب خمینی؟؟
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 0
  چرا یه جور دیگه نمیگی : کارنکردن وزیرهایتان و خدمت نکردن اونها ، نساختن یک متر مسکن مهر، و پاسپورت ایرانی را کم ارزش کردن ، و تعطیل کردن همه کارهای وزارت خارجه و تمرکز فقط به برجام و....... تضعیف نظام نیست؟
 • احمد IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  5 0
  واقعا این عجیب نیست؟ دولتی که مرده ، بگه تضعیفش نکنین
 • احمد IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 0
  واقعا این عجیب نیست ؟ دولت پیر خسته مرده ، بعد روحانی میگه تضعیفش نکنین
 • ساعد IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 0
  تضعیف کدام دولت؟ دولتی که خود کمر نظام را خم کرده دولتی که کمر مردم را شکسته دولتی اسلام و انقلاب را لگد مال کرده
 • IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  4 0
  تضعیف نظام و استقلال نظام و کشور توسط دولت معنایش چیست آقای روحانی؟
 • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  8 0
  دولت خودش خودش را تضعیف می کند با رفتارهای تضعیف کننده دقیقا دست به تضعیف نظام می زند
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 1
  خودت بعنوان رییس دولت بگو از چی دولت ت تعریف کنیم
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  3 0
  نخیر تضعیف دولتی که توان کارکردن را نداردساختار ودوام نظام هست
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 0
  رسانه ها که نمی توانند دروغ آفرینی کنند واقعیت دولت بی تدبیر شما همین است
 • احمد IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 0
  در تمام مشکلاتی که در این هفت سال برای ملت ایجاد شد تمرکز اصلی روحانی روی دو چیز بود: گریم صورت ، سخنرانی
 • مرصاد IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  4 0
  از نظام مایه نذار و فرا فکنی نکن !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس