شهید محمد جهان آرا

این روزها کتاب «جهان آرا» از سوی انتشارات یازهرا منتشر شده است. در بخشی از این کتاب و در یادداشت روزانه شهید جهان‌آرا در سال ۵۹ درباره برادر منافقش که سال ۶۷ اعدام شد، می خوانیم...

گروه جهاد و مقاومت مشرق - آنچه در ادامه می خوانید، بخشی از وارونه گویی های آقای احمد منتظری درباره حسن جهان آرا  (برادر شهید محمدعلی جهان آرا) در گفتگو با سایت "ایران وایر"، در بهار ۱۳۹۶ است.

خبرنگار می پرسد:‌ شاید این موضوع به دلیل حرف های ایشان (آیت الله منتظری) در انتقاد از اعدامها مطرح شده است.

احمد منتظری می گوید:‌ آیت الله منتظری از حقوق افرادی حمایت کردند که جرم شان سبک بود و فقط به زندان محکوم شده بودند. اگر مجاهدین خلق دستگیر شده جرم قابل توجهی داشتند، قبلا اعدام شده بودند.| بگذارید مثالی بزنم، آقای «حسن جهان آرا»، برادر شهید «محمد جهان آرا» صرفا به خاطر فروش نشریه «مجاهد» در سن ۱۵ سالگی دستگیر شده و به پنج سال زندان محکوم شده بود. تا شش سال او را در زندان نگه داشته بودند و سال ۶۷ اعدامش کردند. بسیاری از کسانی که در ۶۷ اعدام شدند، حکم باز داشتند؛ یعنی طوری به آنها اعتماد داشتند که شبها می رفتند منزل و روزها به زندان می آمدند و مقامات زندان به بی خطر بودن آنها یقین داشتند ولی در آن زمان، آنها هم اعدام شدند.

این روزها کتاب «جهان آرا» از سوی انتشارات یازهرا منتشر شده است. در بخشی از این کتاب و در یادداشت روزانه شهید جهان‌آرا در سال ۵۹ درباره برادر منافقش که سال ۶۷ اعدام شد، می خوانیم:

بسمه تعالی

گزارش شنبه ۱۳ دی ۱۳۵۹

 امروز هم کار خاصی انجام ندادم. فقط برای خرید مقداری وسائل، صبح رفتیم بیرون و تا عصر خانه بودم؛ و عصر رفتیم اول خانه ی مهین، زن برادر اسیرم (محسن) و بعد رفتیم خانه ی اشرف و عالیه و بعد هم رفتیم خانه ی پدرم که ساعت در حدود ده بود که من آنجا بودم، که مقداری پدرم صحبت کرد و از من سئوال کرد که آیا راست است که مجاهدین را ده سال زندانی داده اند و آیا اینکه آنها را شکنجه داده اند که من گفتم به خاطر جنگ هم که شده است، بهتر بود به آنها اعدام بدهند. چون از رژیم کافر صدام بدتر با ما برخورد کرده اند. و همین حسن در حدود سی الی چهل برگ فقط در مورد من و سپاه خرمشهر به سازمانش گزارش داده است. و کلیه ی رمزها و کدهای نیروهای نظامی را آن ها جمع کرده اند، و بی سیم من را هم گوش میکردند و [...] بوده است.
بعد از خانه ی پدرم به خانه آمدیم. .

حسن، برادر کوچکتر سید محمدعلی جهان آرا بود که عضو سازمان مجاهدین خلق بود و در سال ۱۳۶۷ اعدام شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  32 11
  الان اما یکی رو داریم که با عوض کردن جای جلاد و شهید کلی رای جمع کرد.
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  24 18
  تاریخ را فاتحان مینویسند.
  • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   15 12
   خوب بود شما تاریخ ننوشتید
  • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   14 6
   تو عصر ارتباطات ، این حرف کمی احمقانه است . اتفاقا مردم چشم و گوششان باز است و تبلیغات منافقان را دیدند و کشتارهای این منافقان داعشی صفت را با چشم دیده اند . منافقان پدر داعشی ها هستند . بیمارستانها و مغزه های مردم را به آتش می کشاندند ، اعدامهای خیابانی فراوانی انجام دادند . امنیت را به شدت از بین برده بودند و الان خیلی پررو هستند . اگر داعشی های منافق دوباره قدرت بگیرند ، همان کار داعش در سوریه را با بدترین وجه با مردم کوچه و بازار انجام می دهند . پیوند عمیق آنها در سوریه و عربستان صهیونیستی را همه ما دیده ایم منافقان جلاد ، چه فاتح باشند و چه نباشند ، واقعیت را نمی توانند کتمان کنند .
 • ناشناس IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  16 3
  حضرت عیسی به یهودا میفرماید درخت از میوه اش شناخته میشود -یعنی نهایت یک شخص و یک جریان در طول روزگار حقیقت خودشان را با ثمری که میدهند نشان میدهند و هرکس با کمترین میزان عدالت وبا رعایت بیطرفی اذعان میکند که ناآگاهتر و جاهلتر و کثیفتر از مجاهدین (منافقین ) وجود نداشته است
 • ادریس IR ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  19 4
  این که تاریخ نیست این را می گویند زمان معاصر سندش موجود است و اسناد خیانت این منافقین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس