خانم معلمی که لباس عروس می‌دوزد/ ماجرای درآمدزایی دانش‌آموزان

چندین‌بار در مصاحبه‌های خود به این موضوع بدیهی اشاره کردم که رادیو در همه‌جای ایران وجود دارد و سیستم آموزش رادیویی به راه بیندازید که با حداقل هزینه‌ها امکان‌پذیر بود.

به گزارش مشرق، هامون سبطی، دبیر کارگروه آموزش‌ دیده‌بان شفافیت و عدالت و مدیر سابق انجمن فرهنگی ناشران آموزشی گفت: درمورد اینکه بازگشایی مدارس کار درستی بود یا خیر، اتفاقا در این چهار، پنج ماه یک محک خوبی مدارس ایران خورده و خانواده‌ها و بچه‌ها که از بودن در محیط مدرسه محروم بودند توانستند خوب بررسی کنند که بودن در محیط مدرسه چه فایده‌ای دارد.

وی افزود:‌ هر چیزی با ضد خود شناخته می‌شود. سه، چهار ماه در مدرسه نبودن توانسته در مدرسه بودن را درست‌تر تعریف کند. آنچه من به‌عنوان معلم با بیش از شاید 30هزار دانش‌آموز از راه مجازی و گاهی حضوری در ارتباط هستم، به دست آوردم این است که بیشترین چیزی که برای بچه‌ها جذاب بود باهم‌بودن آنها در مدرسه‌ها بود. یعنی درواقع جنبه اجتماعی مدرسه مدنظر است و الا آموزشی که در مدارس داده می‌شد از روی برآیند و برون‌ده آن متوجه می‌شدیم بازده قابل‌قبولی نیست و نمره قبولی نمی‌گیرد، بنابراین بسته بودن مدارس خیلی لطمه به وضعیت آموزشی بچه‌ها نزده است، چراکه اتفاق مهمی در مدارس رخ نمی‌داده است.

سبطی افزود:‌ این فرصت بسیار ارزشمند بود که آموزش‌وپرورش آن را نابود کرد و واقعا از این جهت مایه تاسف است. آموزش‌وپرورش به‌خاطر اینکه دچار وحدت مدیریت نیست و از واقعیت‌های جاری در جامعه بی‌خبر است و پشت شعارهای مکتبی و سیاست‌زدگی خود پنهان شده است، متوجه نیست آنچه به‌عنوان خوراک فرهنگی و پرورشی و آموزشی به بچه‌های ایران داده می‌شود، جذاب نیست اما در این فرصت می‌توانست از نخبگان کشور کمک گیرد تا همین مطالب کتاب‌های درسی آموزش‌وپرورش را که بسیاری از آنها هم ساختارهای ارزشمندی دارند و فکر خوبی پشت آنها بوده ولی در زمان اجرا به افراد نخبه سپرده نشده است، طوری ارائه دهند که بتوانند کتاب‌های آموزش‌وپرورش برای هم دانش‌آموزان و هم والدین کتاب‌های ارزشمندی جلوه کند و اصلا تحولی در امر عدالت آموزشی رخ دهد.

وی تصریح کرد:‌ من چندین‌بار در مصاحبه‌های خود به این موضوع بدیهی اشاره کردم که رادیو در همه‌جای ایران وجود دارد و سیستم آموزش رادیویی به راه بیندازید که با حداقل هزینه‌ها امکان‌پذیر بود و حداکثر رضایت مردمی را می‌توانستند برای دولت و نظام جذب کنند که متاسفانه چنین کاری نکردند و دست به تاسیس شبکه‌ای زدند که نمی‌خواهم وارد مسائل فنی و مالی آن بشوم اما حداقل چیزی که درباره آن می‌دانم این است که کلمه شاد اغلب با چهره‌های ناراحت بچه‌ها همراه است و هم معلمان و هم دانش‌آموزان ناراحت هستند و می‌گویند خیلی از این کارها را در شبکه تلگرام انجام داده بودیم و دوباره ما را مجبور کردند همین‌ها را در شبکه شاد بیاوریم.

سبطی ادامه داد:‌ مگر ما چقدر حقوق می‌گیریم و چقدر وقت داریم که بخواهیم دوباره‌کاری کنیم، برای اینکه شبکه‌ای را می‌خواهند سرپا نگه داشته باشند. بازخوردی که در این یکی، دو ماه از شبکه شاد داشتم یک بازخورد متوسط رو به پایین است، درحالی‌که می‌توانستند به کمک رادیو و تلویزیون یک تحول بنیادین در آموزش کشور به وجود بیاورند و این فرصت را سوزاندند و جای تعجب و بازخواست دارد.

*فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • جوجه تیغی بدنساز GB ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  4 6
  رئیس جمهور بعدی من همینه. همینه. تو رو خدااا کاندید شو
 • LB ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  0 1
  غر زدن و نق زدن افرادی که دستشان به گوشت نمیرسه طبیعی است. اگر خود این آدم را مسئول می گذاشتند می رفت یک شبکه می زد و ئورسانتی هم گیرش می آمد. کسی که نمی فهمد آموزش و تربیت یعنی چه و آموزش بدون معلم پشیزی ارزش ندارد و ارزشیابی آن هم معلوم نیست و نتیجه علمی از این کار نگرفته، مدعی شده آموزش در مدارس فایده ای نداشته! این آقا معلوم نیست چه تخصصی دارد و چطور در بحث مهم تربیت بدون هیچ اسناد و مدارک و بحث و تحقیقی نظر می دهد. اینکه سطح و کیفیت آموزش در مدارس دولتی پایین است هزار دلیل دارد که این آقا شاید دو تای آن را هم نداند اما فقط هوچی گری می کند و میگوید آموزش در مدارس اتفاق مهمی رقم نمی زند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس