داورزنی

رئیس فدراسیون والیبال گفت: در مدیریت کلان نیاز به حضور تنها افراد والیبالی نیست و در فدراسیون جهانی نیز از مدیران غیروالیبالی در بخش‌های متعدد استفاده می‌شود.

به گزارش مشرق، امروز (سه‌شنبه) نشست کارگروه مشورتی کمیته داوری به ریاست محمدرضا داورزنی و با حضور وحید مرادی مشاور عالی، میلاد تقوی سرپرست دبیری، مهناز شاددل مشاور امور بانوان، فرهاد شاهمیری، ابراهیم فیروزی، مسعود یزدان‌پناه، علیرضا قریب، محسن ترابی، نرگس افشین، هدیه صابری و ماندانا مطیعی برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

داورزنی: قراردادهای غیرمتعارف ثبت نخواهد شد

رئیس فدراسیون والیبال در این نشست با اشاره به جایگاه والیبال ایران در جهان، گفت: باید جایگاه داوری والیبال ایران نیز مانند این رشته ورزشی در جهان ارتقا یابد. در سال‌های اخیر رشد داوری والیبال ایران به اندازه لازم نبوده است؛ این موضوع جنسیتی نیست و باید بانوان داور نیز به اندازه کافی رشد کنند تا به سطح قضاوت در مسابقات مهم آسیا و جهان برسند. این موضوع یکی از انتظارات فدراسیون والیبال از کمیته داوری آینده است و نباید ظرفیت‌های داوران ایران از بین برود.

وی گفت: فدراسیون جهانی والیبال و فدراسیون‌های ملی کشورها بر افزایش کیفی داوران موجود، به‌جای افزایش تعداد داوران تاکید دارند و فعالیت‌های کمیته داوری فدراسیون والیبال نیز در آینده باید بر اساس همین برنامه باشد.

وی با اشاره به این که به‌جای برگزاری کلاس‌های بین‌المللی داوری، باید شرایط احراز ورود به دوره‌ها را تغییر دهیم، گفت: زبان انگلیسی یکی از مهمترین موارد است که داوران باید تسلط کافی به آن داشته باشند و همان‌گونه شاهد هستید، افرادی که تسلط کامل به زبان دارند، به مسابقات متعددی دعوت می‌شوند.

داورزنی تصریح کرد: برای برگزاری کلاس‌های داوری درجه دو و سه داوری در صورت بررسی و تائید نیاز، در استان‌ها مشکلی نداریم، اما برای درجه یک باید سطح احراز شرکت‌کنندگان در دوره سخت‌تر باشد تا این دوره‌ها با کیفیت بهتری برگزار شود.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: ارتقای سطح کیفی داوران ملی و بین‌المللی، از اولویت‌های کاری فدراسیون است. در سه دهه گذشته، تعداد داوران زیادی تربیت شدند اما متاسفانه ارتقای داوران، بیش‌تر سلیقه‌ای بوده است و حتی برخی داوران به دلیل نداشتن ارتباط با کمیته داوران، موفق به ارتقا نشدند. به همین دلیل باید امکان رشد برای داوران مرد و زن یکسان باشد و سلیقه افراد در آن نقش نداشته باشد.

داورزنی با بیان این که وقتی سطح داوری ایران در مجموع بالا باشد، تعداد زیادی از داوران به مسابقات مهم دعوت می‌شوند، گفت: نباید تنها به چند داور قضاوت‌کننده ایران در مسابقات مهم جهان بسنده کرد؛ در آینده این نفرات بازنشسته می‌شوند و باید جایگزین و داوران بیش‌تری برای قضاوت در مسابقات مهم جهان مانند قهرمانی جهان، لیگ ملت‌ها، بازی‌های المپیک و … داشته باشیم.

رئیس فدراسیون والیبال در جمع‌بندی پایانی این نشست، گفت: داوران ورزش ایران از نظر فرهنگی در یک سطح نیستند و باید الزامات اولیه به گونه‌ای طراحی شوند که افراد با سطح فرهنگ و دانش خاص برای قضاوت مسابقات فعال شوند.

وی تاکید کرد: داورانی که برای قضاوت مسابقات مهم جهانی به عنوان نماینده ایران شرکت می‌کنند، باید دارای شخصیت فرهنگی و اجتماعی مناسبی باشند. این موضوع برای ناظران والیبال ایران نیز باید رعایت شود که علاوه بر افزایش کارایی، نظم بیش‌تری در مسابقات داخلی داشته باشیم.

رئیس فدراسیون والیبال تاکید کرد: در یک هفته آینده، اعضای کمیته داوران معرفی خواهند شد و حتما از نظرات کارگروه مشورتی در این زمینه استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به ضعف داوری و نظارت در لیگ‌های داخلی، گفت: باید حتما با ارتقا و دانش‌افزایی داوران و ناظران این مشکل را حل کنیم و شرط واگذاری نظارت و داوری در مسابقات آینده نیز حضور در این دوره‌ها باشد.

رئیس فدراسیون والیبال با بیان این که محدویت‌هایی برای فدراسیون وجود دارد، گفت: با استفاده از نظرات و همفکری جامعه داوران، پنج نفر برای کمیته داوری انتخاب می‌شوند که حمایت از آنان، برای موفقیت این کمیته نقش مهمی دارد.

داورزنی تاکید کرد: والیبال موفق‌ترین فدراسیون ورزشی کشور قبل و بعد از انقلاب است و وظیفه ما مدیریت این رشته ورزشی برای نیل به اهداف تعیین شده است. طبیعی است که باید از افراد خانواده این رشته ورزشی استفاده کرد، اما در مدیریت کلان نیاز به حضور تنها افراد والیبالی نیست و در فدراسیون جهانی نیز از مدیران غیر والیبال در بخش های متعدد استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: در کمیته‌های تخصصی والیبال بدون شک از کارشناسان و متخصصان استفاده خواهیم کرد و نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب افراد نیستیم. مردم باید قضاوت کنند و در آینده قضاوت واقعی مشخص خواهد شد.

داورزنی با بیان این که برای کمیته داوران باید استراتژی مشخص تعریف کنیم و که مشخص شود در سال 1403 از این کمیته چه انتظاراتی داریم، گفت: ارتقا در داوران باید با شرایط سخت انجام شود. یک داور در صورتی بین‌المللی می‌شود که در مسابقات متعدد سوت زده و عملکرد خوبی از خود نشان داده باشد. به صرف این که چهار سال ملی بوده، ملاک ارتقا نیست.

وی در پایان تاکید کرد: کمیته داوری فدراسیون والیبال ایران جنسیتی نیست و در این کمیته از پنج نفر شامل سه مرد و دو خانم استفاده می‌کنیم.

منبع: فدراسیون والیبال

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس