کد خبر 1069821
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
تحلیل زارعی از شهادت حاج قاسم/ تشریح ناکامی آمریکا

سعدالله زارعی با تشریح چالش‌های پیشِ‌روی دولت جدید عراق، اختلاف نظر گروههای سیاسی درباره تشکیل آن را اتفاقی غیرمنتظره ندانست.

به گزارش مشرق، «سعدالله زارعی» کارشناس غرب آسیا در خصوص تشکیل دولت جدید به‌نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی و اختلاف نظر گروههای سیاسی درباره پست‌های وزارتی آن را مسبوق به سابقه دانست و گفت: تشکیل دولت همیشه در عراق با اختلافاتی همراه بوده است و بین طیف‌های مختلف در این زمینه اختلاف نظر وجود داشته است و یک اتفاق غیرمنتظره‌ای نیست.

وی با اشاره به تلاش‌های کاظمی برای کسب رأی اعتماد از مجلس پیش‌بینی کرد که کابینه او بتواند در نهایت بر اساس آخرین ارزیابی از موضع‌گیری فراکسیون‌ها رأی 170 نماینده در پارلمان را کسب کند.

بیشتر بخوانید:

زارعی به ملاحظات جریان‌های سُنی، کُرد و برخی از فراکسیون‌های شیعه به تشکیل دولت جدید اشاره کرد و گفت در واقع هم کُردها، شیعیان و سُنی‌ها درباره روند تشکیل کابینه حرف دارند و معتقدند که کاظمی به‌خلاف قول‌های اولیه نتوانسته در مشورت و رایزنی‌های خود با فراکسیون‌های سیاسی موفق عمل کند.

وی در عین حال پیش‌بینی کرد که کابینه کاظمی با 12 وزیر یعنی نصف به‌علاوه یک از مجلس رأی اعتماد بگیرد و کار خود را آغاز کند که به‌گفته وی این رأی اعتماد به شخص نخست وزیر هم تلقی خواهد شد و نیاز به رأی‌گیری مجدد از مجلس ندارد و پس از تشکیل دولت، دیگر اعضای کابینه نیز پس از رایزنی‌های سیاسی تکمیل خواهد شد.

زارعی در بخش دیگری از این گفت‌وگو یکی از چالش‌های اصلی دولت جدید را برگزاری انتخابات زودهنگام و آن را مستلزم انحلال پارلمان دانست و ابراز عقیده کرد که بعید است پارلمان خود را منحل کند و به همین دلیل اصلی‌ترین ماموریت الکاظمی که برگزاری انتخابات زودهنگام است در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

وی با اشاره به بدیهی 60 میلیارد دلاری دولت عراق و سقوط قیمت نفت، مسئله اقتصادی را از دیگر چالش‌های دولت جدید دانست که با آن روبرو است و باید برای حل آن چاره اندیشی کند.

زارعی یکی دیگر از چالش‌های دولت عراق را ابعاد امنیتی از جمله فعالیت بازمانده های داعش و حضور نیروهای آمریکایی در عراق دانست و گفت: از یک طرف دولت آمریکا بر اساس مصوبه مجلس عراق باید از عراق خارج شود ولی از طرف دیگر تلاش دارد که در این کشور بماند و درصدد است توافقنامه امنیتی با این کشور را تمدید کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس