سردار قربانی

سردار مرتضی قربانی فرمانده لشکر۲۵کربلا در دوران دفاع مقدس به‌مناسبت ماه مبارک رمضان در یادداشتی از سردار حاج قاسم سلیمانی نوشت.

به گزارش مشرق، سردار مرتضی قربانی فرمانده لشکر۲۵کربلا در دوران دفاع مقدس سردار مرتضی قربانی فرمانده لشکر۲۵کربلا در دوران دفاع مقدس در یادداشتی از دوران دفاع مقدس و همرزمی با سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس نوشت.

ببینید:

عکسی از شهید سلیمانی در مهمانی افطار آخرین رمضان

عکس/ رفتار جالب حاج قاسم با راننده و محافظ‌های خود در هنگام افطار

متن یادداشت فرمانده لشکر۲۵کربلا در دوران دفاع مقدس به این شرح است:

رمضان امسال متفاوت از رمضان های قبلی است. این زمزمه وجود دارد که حتی مراسم احیای شب قدر را هرکس در منزل خود و محدود به اعضای خانواده برگزار کند. امسال افطارهای ساده و صمیمی که بهانه دید و بازدید اقوام یا دوستان قدیمی و خبر گرفتن از بستگان و همسایگان و صله رحم بود هم برگزار نمی‌شود. 

برای نخستین بار مراسم افطاری ساده و صمیمی فرماندهان جنگ که هر ساله در منزل سردار محسن رضایی برقرار بود، به علت شیوع ویروس کرونا، برگزار نمی شود و امسال از این اجتماع استثنایی و منحصربفرد رفقای قدیمی در این ماه مهمانی خدا، اقامه نماز جماعت به امامت آیت الله موحدی کرمانی، شنیدن سخنان و خاطره گویی فرماندهان و پخش فیلم‌های واقعی قدیمی از جنگ و حال و هوای معنوی جبهه ها و تجدید میثاق با شهدا محرومیم.

افطاری پارسال در کنار شهید قاسم سلیمانی و دیگر بچه های جنگ که همه با لباس شخصی و همراه فرزندان و خانواده شان در منزل آقامحسن حضور داشتند و نه روی صندلی که روی فرش و موکت کنار همدیگر نشسته بودند، چقدر صفا کردیم، چقدر بغض کردیم و خندیدیم از دیدار دوستان و اشک حسرت ریختیم به یاد یاران سفرکرده.  

انگار همین دیروز بود که من و قاسم، برای عملیات کربلای ۵، در فاصله شش کیلومتری بصره از پنج کیلومتر آبگرفتگی پنج ضلعی شرق بصره عبور کردیم و آمدیم روی پل عراقی‌ها. من و قاسم آنجا دست به دست هم دادیم، قاسم سمت راست پل و من سمت چپ رفتیم. ایستادیم تا یک پیروزی بزرگ به دست آمد.

دشمن غافلگیر شد. من با قاسم سلیمانی و بعد هم آقای محمد کوثری، فرمانده لشکر ۲۷ دقیقا ۲۲ روز آب و غذای درست و حسابی نخوردیم، لباسمان پر از خون، پشت سرمان کانال ماهیگیری بود و آن قدر گلوله و توپ می آمد که جای راه رفتن هم نبود. دشمن حتی سنگرهای ما را تکه تکه و منهدم کرده بود؛ اما ۲۲ روز آنجا ماندیم و قطعنامه ۵۹۸ زمانی که ما ۶ کیلومتری بصره بودیم، بسته شد؛ یعنی زمانی که من و قاسم و کوثری و دیگر بچه ها دستان ارتش عراق را بستیم. به همین دلیل  هشت بند از یازده بند قطعنامه به نفع ایران شد.

یاد همه یاران سفر کرده بخیر که سالهای قبل در این افطاری ساده و صمیمی همدیگر را می دیدیم و در آغوش می گرفتیم و حالا از دیدارشان - برای تا نمی دانم‌ کی - محرومیم؛ شهید شوشتری، شهید همدانی، شهید کاظمی، شهید قاسم سلیمانی. امیدوارم به زودی دیدار تازه شود و سرنوشت ما در مسیر ولایت و همراه با شهادت رقم بخورد که سربلند و خندان به دیدار یاران سفرکرده بشتابیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  26 7
  دم همتون گرم
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  21 5
  سال ۷۵ بود ، دوران سربازی یادش به خیر، قرار بود بزرگترین مانور بسیج و سپاه با صد هزار نفر در اصفهان برگزار شود روز اول اجتماع جمعیت بسیار پرا کنده و نامنظم صف کشیده بودند و به نظر نمی امد تا ساعتها بتوان ، جمعیت را منظم و گوش به فرمان کرد فرماندهی میدان تغییر کرد و به سردار قربانی منتقل شد ودر کمتر از نیم ساعت ، تمام میدان آماده شد کسی که از شغل بنایی به جبهه رفته بود ولی واقعا فرمانده میدانی کم نظیری است لشکر ۳۱ ، ۲۵ و ۴ و۵ را سامان داد و بعد لشکر۱۴ امام حسین را تحویل گرفت خدا حافظ همه ی فرماندهان نظامی کشور عزیزمان باشد
 • IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
  1 1
  ۲۵درصد حقوق فرماندهان چقدر شد!؟ چرا دیگه صداش درنمیاد
 • رضاکاسبیان IR ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  0 0
  سلام برفرمانده عزیزم حاج مرتضی قربانی...خیلی بامرامی وباجرات میتوان گفت یکی ازفاتحان دفاع مقدس ازانجایکه 21ماه درلشکر بودم زمان جنگ هرکجا نامت رامیشنوم سلام نظامی میدهم به شما وخیلی فرماندهان دیگر..شهیدحمید نوبخت و ...خدا خیرتان دهد خیلی مشتاقم یک بار دیگر ازنزدیک شما راببینم مردنترسادوران جنگ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس