وزیر بهداشت سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت: کرونا ویروسی نیست که بتوانیم در مورد آینده آن قضاوت کنیم؛ برآورد ما این است که در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان کرونا و آنفلوآنزا باشیم.

به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، اظهار داشت: در مدیریت کرونا با وجود مضایقی که در تحریم‌های ظالمانه و گرفتاری هایی که در انتقال تجهیزات از کشورهای دنیا داشتیم، یک رکورد جدید در تاریخ افتخارات کشور ثبت شد که از یاد هیچ کس نخواهد رفت. شاید هر یکی دو قرن یکبار شاهد پاندمی در سطح جهان باشیم و تا زمانی که آمریکا و اروپا  گرفتار این ویروس نشده بودند  شاید کسی عمق حرکت عظیم مردم ایران را درک نمی‌کرد.

 وی افزود: وقتی کشورهایی که با درآمدهای سرانه چند ده برابری نسبت به ایران، به ویروس کرونا گرفتار شدند و سرمایه گذاری وسیعی برای مهار ویروس کرونا کردند را با ایران که از یک میلیون یورویی که مقام معظم رهبری موافقت کردند هنوز چیزی نصیب مان نشده، مقایسه می‌کنیم به ارزش کار ایران در مدیریت بیماری کرونا پی می‌بریم و همواره به همکاران و دوستان می‌گویم که همت والا، لطف الهی، دل های پر از مهربانی، دست‌های پر از همت و غیرت باعث شد که رکورد تاریخی را برای کشو  ثبت کنیم.

بیشتر بخوانید:

 وزیر بهداشت یادآور شد: هر روز ابعاد جدیدی از این ویروس  شناخته می‌شود تا چند روز پیش ادعا می‌شد که کودکان علائم چندانی از بیماری ندارند و بدحال نمی‌شوند اما انگلیس دیروز گزارش کرد که تعدادی از کودکان در این کشور با استفراغ شدید و التهابات شدید در بخش مراقبت ‌های ویژه، بستری شده‌اند و به احتمال قوی، مربوط به کووید19 است. بنابراین هر روز افق های جدیدی در مورد این بیماری باز می‌شود و پیشنهاد ما این است که در حوزه تحقیقات، بودجه مناسبی در نظر گرفته شود.

 نمکی افزود: کاری که ما به دنبال آن هستیم، ایجاد CDC یا مرکز مراقبت و کنترل بیماری‌ها ست که تا امروز در کشور چنین ساختاری وجود نداشته اما برج دیده بانی برای بیماری‌ها در کشور نداریم و به شدت به دنبال ایجاد این مرکز هستیم که در آن هم تحقیقات در مورد بیماری‌های واگیر و غیرواگیر انجام شود و هم اینکه تیم‌های مراقبتی به محض روشن شدن شعله آتش بیماری بتوانند آن را خاموش کنند.
 وی تاکید کرد: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا بار سنگین  را از روی بیمارستان‌ها برداشت. درست است که در طرح تحول نظام سلامت تخت‌های بیمارستانی فراوانی ایجاد کردیم اما تعداد تخت بیمارستانی در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت، 1.6 است در حالی که این شاخص در فرانسه 7.7 و در بدترین شرایط در کشورهای اروپایی 5 تا 7 برابر ما تخت بیمارستانی و 3 تا 4 برابر ما پرستار و نیروی کمکی به ازای هر تخت بیمارستانی دارند اما آنچه به کمک ما آمد، اجرای این طرح بود.
 
وزیر بهداشت شناسایی در مراحل اولیه بیماری، ایزوله و جدا کردن افراد مبتلا از سایرین و شکستن زنجیره انتقال کرونا را از اهداف طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا دانست و گفت: در کشور 1200 مرکز 16 ساعته سرپایی برای پذیرش افراد مشکوک و تشخیص بیماری در مراحل اولیه با حدود 400 هزار نیروی انسانی ایجاد شد و به طور مداوم با مردم در ارتباط بودند و در این طرح، حدود 900 هزار نفری که به این مراکز دعوت شدند 9 هزار نفر معادل یک درصد به بیمارستان‌ها ارجاع شدند و فقط 0.67 درصد از آنها بستری شدند. 
 
 نمکی افزود: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا فقط در ایران اجرا شد آن هم به واسطه تجاربی که از طرح بسیج ملی کنترل فشارخون داشتیم و بستر اصلی اجرای این طرح نیز پرونده الکترونیک سلامت بود که سال گذشته در وزارت بهداشت ایجاد شد. ریل اصلی کار ما، پرونده الکترونیک سلامت بود. در این طرح شاهد کاهش قابل توجه مرگ و میرهای کووید 19 در کشور بودیم و بار بیمارستانها کاهش یافت. 
 
وی تاکید کرد: در همه کشورهای دنیا، اقتصاد به حمایت از سلامت می‌آید و به وزیر بهداشت می‌گویند که بخش‌های اقتصادی پشتیبان شما ست اما در ایران، وزارت بهداشت از اقتصاد حمایت کرد. همه جای دنیا، اقتصاد خانوار دیرتر از اقتصاد کلان آسیب می‌بیند اما در ایران، اولین جایی که آسیب می‌بیند، اقتصاد خانوار و کسبه و مشاغل مختلف است. برای وزیر بهداشت بهترین حالت، تعطیلی مشاغل است اما در کشور ما 70 نفر به صورت شبانه روزی برای مشاغل مختلف پروتکل بهداشتی تهیه کردند و این طرح، برای اولین بار در دنیا اتفاق افتاد که مشاغل به کم خطر، با خطر متوسط و پرخطر تقسیم شدند و برای همه آنها، پروتکل های بهداشتی تهیه و تدوین شد.
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: در مدت شیوع کرونا در کشور هیچ بیماری معطل تخت بیمارستانی و پزشک نبود و هیچ اولویت سن، گروه و یا جنسیتی برای بیماران قائل نشدیم در این مدت، زن و مرد 108 و 92 ساله در بیمارستانها بهبودی یافتند و ترخیص شدند و از طرفی بیماران غیرکرونایی نیز پشت درب بیمارستانها نماندند. 
 
 نمکی خاطرنشان کرد: کرونا، ویروسی نیست که بتوانیم در مورد آینده آن قضاوت کنیم. برآورد ما و همکاران مان این است که در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان کووید 19 و آنفلوآنزا باشیم و باید برای آن زمان خودمان را به شدت آماده کنیم. سال گذشته 300 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر وارد کردیم. 
 
وی متذکر شد: برای امسال نیازمند ذخیره استراتژیک واکسن آنفلوآنزا، دارو، تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌های آماده و تقویت نیروی انسانی هستیم. باید ذخیره کافی از لوازم حفاظت فردی برای پرسنل وزارت بهداشت در انبارها داشته باشیم و در مورد استخدام نیروی پرستاری و نیروی بهداشتی باید توجه ویژه‌ای از سوی دولت شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  6 0
  نمکی اون قضیه پرستار برزیلی چی میشه؟؟؟؟!!!! پائیز دوباره تکرار میشه؟؟؟!!!
 • علی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  2 1
  کاش حرمها هم به اندازه بوستانها برای مسؤلان مهم بود.با یک برنامه بهداشتی هیچ مساله ای پیش نمی اومد.حتی اگر خبر تستهای گرفته شده که نشان از نبود ویروس در حرمها داشته- معلوم نباشه
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  3 0
  آقا وزیر مردم ایران اینقدر مشکلات و نارحتی داشته ودارند در برابر هر گونه بیماری مقاوم شده اند و حس و انگیزه ای برایشان نمانده . ویرسی باشد یا نباشد همین است حال و احوال ما
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  2 0
  میلیون یا میلیارد یورو؟
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  5 1
  اپیدمی(فرانسوی) = همه گیری / پاندمی (فرانسوی) = همه گیری جهانی / تست(انگلیسی) = آزمون، آزمایش / ماسک (فرانسوی) = روبند، پنام /آنتی بادی(انگلیسی) = پادتن / پرسنل(فرانسوی) = کارکنان / پروتکل(فرانسوی)/ دستورالعمل(عربی) = شیوه نامه / پیک (انگلیسی) = فراز، اوج، چکاد /شیفت(انگلیسی) = پاس، نوبت،گاه
  • BE ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 0
   آفرین!
 • NL ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  5 2
  این هجمه کرونا نیست -- این هجمه یک بلاست که سر مردم دنیا در اوارده اند که سیستم حکومت جهانی , تزریق واکسنی که مدت عمر را کوتاه میکنه -- و سیستم شناسای چیپس تزریقی و و را تحمیل کنند -- آیا دست اندر کاران با آنها هستند -- پس این حرفها چیست ؟
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  4 2
  یا امام رضا بچه هامون رو اول به خدا و به عنایت شما میسپریم. خواهشا مهد کودکها و مراکز آموزش پرورش رو باز نکنید.
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  4 2
  من اگر خیلی خالصانه بخواهم بگویم، بزرگ‌ترین ظرفیت ما ظرفیت‌های معنوی است. من همواره به دوستانم می‌گویم که درست است خیلی کار کردید، و دستاوردها از نظر حرفه‌ای فوق‌العاده بالا است، اما ما باید مرحمت ویژه‌ پروردگار را در کنار یکایک قدم‌هایمان ‌ببینیم. این بسیار ارزشمند است. من همواره به همکاران می‌گویم تا زمانی که دعای نیمه شب یک مادر شهید و آه نیمه شب یک مجروح و جانباز قطع نخاع در این مملکت هست، این مملکت پشتوانه‌ی بسیار سنگین و قوی خواهد داشت. من جای پای این مرحمت و معنویت را کنار یکایک گام‌هایی که برداشتیم می‌بینم. اما بعد از این، دومین ظرفیت ما، ظرفیت اراده و همت بی‌نظیر کادر درمانی بود که کار کردند.
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  3 0
  خدا جوابتونو بده که از اون اول خبر بد برا مردم داشتین همه کلت کابینه دولت
  • DE ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 0
   بلبلا تو خبر بهار بیار - خبر شوم به بوم واگذار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس