علی باقری کنی

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، گفت: تمام راهبردهای کشورمان از جمله راهبردهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص­‌های حقوق بشری تنظیم می­‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، پیش از ظهر امروز چهارمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا از طریق ویدئو کنفرانس آنلاین با حضور عالی‌ترین مقامات آمبودزمانی و حقوق بشری ۹ کشور جهان، شامل ایران، روسیه، مغلوستان، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و صربستان، به میزبانی روسیه برگزار شد.

در این اجلاس، علی باقری کنی، معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌ی قضاییه، کرامت انسانی و حقوق بشر را مبنا و معیار همه‌ی تصمیم ها، سیاست‌ها و اقدام‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برشمرد و اظهار داشت: تمام راهبردها از جمله راهبردهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص‌های حقوق بشری تنظیم می‌شود.

بیشتر بخوانید:

طومار محکومیت ترور سردار سلیمانی به نماینده سازمان ملل رسید

باقری کنی: تحریم کنندگان دارو قاتل بشرند

متن کامل سخنرانی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه، به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به همه‌ی حاضران در چهارمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه‌ی آمبودزمان‌های اوراسیا تبریک عرض می‌کنم.

هفتاد و پنج سال پیش جنگ جهانی دوم پایان یافت، ولی از آن زمان تاکنون جهان، هفتاد و پنج ساعت بدون جنگ را پشت سر نگذاشته است، چرا که هنوز ویروسی که جنگ جهانی دوم را آغاز کرد، از بین نرفته است. امروز جهان و جهانیان کماکان از وجود و شیوع ویروس خودبرتربینی، نژادپرستی و فزون‌خواهی قدرت‌طلبان در رنجند. این ویروس با زیر پاگذاشتن "حق" و قربانی کردن "عدالت"، هیچ شأن و جایگاهی برای "کرامت انسانی" و "حقوق بشر" قائل نیست.

بر این اساس، سه سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه حقوق ملت فلسطین را زیرپا گذاشتند و رسماً از اشغالگران صهیونیست حمایت و پشتیبانی کردند و عملاً با زیرپاگذاشتن "حق ملت فلسطین"، زیربنای یک جنگ بی‌پایان را در منطقه‌ی غرب آسیا بنیان گذاشتند و اکنون نیز رژیم آمریکا با ارائه‌ی طرحی موسوم به معامله‌ی قرن قصد دارد تا استمرار جنگ در این منطقه را نهادینه کند، چرا که در این طرح "حق فلسطینی‌ها" برای تعیین سرنوشت و بازگشت به سرزمین خود و حاکمیت بر همه‌ی سرزمین فلسطین به طور کامل زیرپا گذاشته شده است.

از سوی دیگر، هفتاد سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، باز هم آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد با حمایت و پشتیبانی از رژیم سعودی، با زیرپا گذاشتن حق ملت یمن و تجاوز به سرزمین آنها جنگ دیگری را در منطقه‌ی غرب آسیا بنیان نهادند و تا امروز که بیش از ۵ سال از تجاوز و جنایت سعودی‌ها در یمن می‌گذرد هم‌چنان به طرف متجاوز کمک می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا جنگ علیه ملت یمن پایان یابد.

البته ملت ایران هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند در طول تجاوز رژیم صدام به جمهوری اسلامی ایران، آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس و آلمان، سلاح‌های کشتار جمعی شیمیایی را در اختیار دیکتاتور بغداد قرار دادند تا شهرهای ایران در معرض بمباران شیمیایی قرار گیرد و امروز هزاران شهروند ایرانی به دلیل صدمات ناشی از به کارگیری سلاح‌های شیمیایی هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که راه نجات بشریت از همه‌ی بلاها و سختی‌ها و گرفتاری‌ها آن است که در مقابل شیوع ویروس خودبرتربینی و فزون‌خواهی قدرت‌طلبان ایستاد و اصالت "حق" و مسیر دستیابی به آن یعنی "عدالت" را محترم شمرد تا "کرامت انسانی" جایگاه و منزلت خود را بیابد و خدشه به "حقوق بشر" به عنوان خط قرمز هر سیاست و تصمیم و اقدامی قلمداد شود.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران "راهبرد مقاومت" را کارآمدترین گزینه برای مقابله با شیوع ویروس جنگ‌طلبی یک‌جانبه‌گرایان قدرت‌طلب می‌داند، چراکه همین راهبرد بود که هم رژیم متجاوز صهیونیستی را مجبور کرد تا دست از توسعه‌ی سرزمینی و گسترش اشغال‌گری باز دارد و هم رژیم جنگ‌طلب آمریکا را مجبور به خروج از عراق نمود.

راهبرد مقاومت که بر مبنای آموزه‌های دینی شکل گرفته است، اجازه نمی‌دهد تا در مسیر دستیابی به حق، عدالت زیر پا گذاشته شده و یا کرامت انسانی مخدوش گردیده و یا حقوق بشر نقض شود. به همین دلیل در طول جنگ هشت ساله‌ی رژیم صدام به ایران، با وجود این که بارها و بارها مدرسه‌ها، مسجدها و ورزشگاه‌ها و دیگر اماکن تجمع شهروندان عادی در شهرهای ایران با توپخانه و بمب و موشک هدف قرار گرفته شد، اما جمهوری اسلامی ایران، با وجود برخورداری از تسلیحات و تجهیزات لازم، حتی یک‌بار هم مدرسه‌ها، مسجدها، ورزشگاه‌ها و دیگر اماکن تجمع مردم عادی عراق را مورد هدف قرار نداد، ولی با این وجود توانست ریشه‌ی تجاوز را بخشکاند و پیروز میدان شود.

آمریکا و چند کشور اروپایی که قدرت و منافع خود را در گرو ایجاد و استمرار جنگ می‌بینند، با "راهبرد مقاومت" مخالفند، چراکه در عمل مشاهده کرده‌اند که این راهبرد موجب ریشه‌کنی جنگ و از بین رفتن نقشه و برنامه‌ی آنها برای زیاده‌طلبی و فزون‌خواهی می‌شود و به همین دلیل تلاش می‌کنند تا " مقاومت" را "تروریسم" جلوه دهند، در حالی که نقش‌آفرینی مقاومت با هدایت سردار سپهبد شهید سلیمانی، مقتدرترین فرمانده مدافع حقوق ملت‌های منطقه بود که توانست تروریسم تکفیری مورد حمایت غربی‌ها یعنی داعش را در عراق و سوریه از بین برده و به جنگ و خون‌ریزی تروریست‌ها در این دو کشور پایان داده و امنیت و آرامش را برای ملت‌های عراق و سوریه و دیگر ملت‌های منطقه به ارمغان بیاورد.

کرامت انسانی و حقوق بشر، مبنا و معیار همه‌ی تصمیم‌ها، سیاست‌ها و اقدام‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است تا جایی که حتی راهبردهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص‌های حقوق بشری تنظیم می‌شود. در همین چارچوب، نه تنها حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت‌های فلسطین و یمن به دلیل صیانت از حقوق این ملت‌ها است، بلکه فتوای حرمت ساخت، نگه‌داشت و کاربرد سلاح هسته‌ای از سوی رهبر جمهوری اسلامی که در عین حال فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح نیز هستند، به دلیل آن است که به کارگیری این سلاح‌ها موجب نابودی حرث و نسل (انقراض نسل انسان) می‌شود.

آن چیزی که به جنگ جهانی دوم پایان داد مقاومت ملت های مستقل در برابر زیاده طلبی قدرت ها و عدم پذیرش اشغال‌گری و تجاوزگری بود. از این‌رو ما کشورهای شرکت کننده در اجلاس اتحادیه‌ی آمبودزمان‌های اوراسیا ایستادگی در برابر یک جانبه‌گرایی امریکا و مقاومت در قبال نقض حق استقلال و نقض حق پیشرفت ملت‌های آزاده جهان را تنها راهکار رهایی از جنگ و دستیابی به صلح پایدار می‌دانیم.

بر این اساس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، آمادگی دارد تا برای ارتقای کرامت انسانی و صیانت از حقوق ملت‌ها با نهادهای مسئول حقوق بشر در حوزه‌ی اوراسیا تعامل دوجانبه و همکاری منطقه‌ای داشته باشد و در این مسیر از هرگونه تبادل تجربیات و دستاوردهای حقوق بشری استقبال می‌کند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس