بن سلمان

براساس اسناد پزشکی محمد بن سلمان، از کودکی به «صرع» مبتلا بوده و از مشکلات و بیماری های روحی و روانی شدیدی رنج می برد، موضوعی که اعتراض متحدین عربستان در سپردن امور مملکت به وی را درپی داشته است.

سرویس جهان مشرق - «سعود السبعانی»، در کتاب «عربده کش ریاض» تلاش می کند، زوایای تاریک زندگی «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان و فرزندش، «محمد بن سلمان»، ولی عهد این کشور را روایت کند.

تاکنون هفت قسمت از این کتاب منتشر شده که طی آنها به دوران کودکی «سلمان» و پیشینه ی پدر(ملک عبدالعزیز) و مادرش(حصه السدیری) و انتصاب به امارت ریاض در ۱۹ سالگی (قسمت اول)؛ دوره ی جوانی و غرق شدن در «شراب خواری و زن بارگی» (قسمت دوم)؛ قربانی کردن «فلاح بن سلطان»، پدر بزرگ مادری «محمد بن سلمان» برای فرار از یکی از رسوایی (قسمت سوم)؛ سرقت اموال جمعیت های خیریه (قسمت چهارم)؛ ورود به عرصه «فرهنگ و هنر و رسانه» دنبال کردن اهدافش در این حوزه (قسمت پنجم)؛ وسواس مفرط برای جوان تر دیده شدن باعث روی آوردن «سلمان» که حالا به سلطنت رسیده بود، به عمل های زیبایی، تزریق بوتاکس و بزک کردن می شود (ششم) و سرانجام در قسمت هفتم نقل شد که چگونه «محمد» توانست دل «سلمان» را به دست آورد و چرا «بن سلمان» از «ملک عبدالله» کینه و نفرت داشت، احساسی که باعث می شود، از عموزاده هایش انتقام بگیرد.

کتاب عربده کش ریاض نوشته سعود السبعانی

این بخش از کتاب «عربده کش ریاض» به زوایای پنهان شخصیتی «محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان سعودی می پردازد که در آن چنین آمده است.  

قسمت اول: آنچه از فساد جوانی شاه سعودی نمی‌دانید/ شاهزاده‌هایی که یک زن را دست به دست می‌کردند! +عکس

قسمت دوم:  رسوایی ییلاق «معیزیله» چه بود / دختر فراری سر از خیمه ملک سلمان درآورد +عکس

قسمت سوم: موسسات خیریه چگونه شاه سعودی را میلیاردر کرد/ماجرای ازدواج دوم ملک سلمان پس از رسوایی اخلاقی/ مادر «بن سلمان» کیست؟ + عکس

قسمت چهارم: آشغال‌هایی که «ملک سلمان» را میلیاردر کردند/ بی‌سوادی که سر از دنیای هنر در آورد/ از آرشیو سری «سلمان» چه می‌دانید؟ +عکس

قسمت پنجم: «الشرق الاوسط» لانه فساد جدید شاهزاده/ «سلمان» از چه زمانی با صهیونیست‌ها ارتباط گرفت/ عمه‌هایم مخالف دیدن زنان بدون حجاب بودند +عکس

قسمت ششم: آبروریزی شاهزاده در مراسم استقبال از اوباما/هزینه‌های هنگفت «سلمان» برای جوان‌تر دیده شدن/ تصمیمات بزرگ را در جلسات «ورق بازی» می‌گرفتیم +عکس

قسمت هفتم: ماجرای نفرت «ملک عبدالله» از «بن سلمان» / سلمان دستور قتل پسرش را صادر کرد/ چگونه بن سلمان جای سلطان را گرفت؟ +عکس

و حالا ادامه داستان:

دسامبر ۲۰۱۵ میلادی سازمان اطلاعات و امنیت آلمان گزارش بی سابقه ای درباره نقش عربستان سعودی در متزلزل کردن صلح و امنیت جهانی و منطقه ای منتشر کرد که جامعه بین المللی را در بهت و حیرت فرو برد.

این گزارش به شکلی ویژه روی محمد بن سلمان تمرکز کرده و از سپردن زمام امور اقتصادی و سیاست خارجی عربستان به وی به شدت انتقاد و تاکید کرده بود، این اقدام روابط عربستان با متحدین منطقه ایش را به ورطه سقوط خواهد کشاند.

انتشار این گزارش از این جهت موجب حیرت محافل سعودی و جامعه بین المللی شده بود، چون سابقه نداشت، آلمان ها روی چنین موضوعاتی کار کنند. در آن زمان این باور شکل گرفت که قراردادهای تجاری و روابط اقتصادی دلیل انتشار چنین گزارشی بوده است، تا وقتی که خبر ترور «جمال خاشقجی» در سفارت عربستان در استانبول منتشر شد.

محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی

در این زمان روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارشی منتشر کرد که در آن پرده از حقیقت گزارش سازمان اطلاع و امنیت آلمان بر می داشت. در این گزارش گفته شده بود که دلیل انتشار گزارش آلمان ها پرونده پزشکی محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی بود که سازمان اطلاع و امنیت آلمان به آن دست یافته بود.

این پرونده نشان می داد، بن سلمان در کودکی مبتلا به «صرع» و «بیماری های روحی و روانی» بوده و در این کشور تحت درمان قرار گرفته و داروهای آرام بخش برایش تجویز شده است.

فیلمی که حرکات غیر طبیعی و نامتعارف محمد بن سلمان در دوران کودکی را نشان می دهد

به ظاهر آلمان ها پیش از دیگران از وضعیت روحی و روانی محمد بن سلمان مطلع شده بودند که اینگونه نسبت به انتصاب وی به ولی عهدی عربستان واکنش نشان دادند. درحالی که رفتارهای محمد بن سلمان در طول این سال ها درستی چنین گزارشی را ثابت می کند.

تصویری از دوران کودکی محمد بن سلمان

برخی از نزدیکان بن سلمان درحالی که ابتلای او به بیماری های روحی و روانی را تایید کرده اند، می گویند، ولی عهد از سن ۲۰ سالگی به مصرف مواد مخدر  روی آورده است. در ابتدا میزان مصرف او کم بود، اما هرچه می گذشت، بر میزان آن افزوده می شد که باعث تشدید بیماری های قدیمی و کودکی در وی شده و نشانه های این بیماری ها مانند روان پریشی، استرس، عدم تمرکز و پرخاشگری بار دیگر خود را آشکار کرده، به همین دلیل بن سلمان لیست بلند بالایی از داروهای مصرف می کند که پدر و مادرش نیز سال هاست، مصرف کننده ی آن هستند.

«بی خوابی» شدید یکی از مشکلاتی است که بن سلمان با آن دست به گریبان است، طوری که ۴ – ۵ شبانه روز بیدار است و پس از آن با استفاده از مقدار زیادی داروهای آرام بخش و خواب آور برای ۴۸ ساعت به خواب می رود و هنگامی که بعد از ۲ روز از خواب بیدار می شود و این بار برای به دست آوردن نشاط گذشته و تمرکز روی کارها از داروهای انرژی زا و نشاط آور استفاده می کند. به اعتقاد پزشکانش ادامه این روند بی تردید باعث می شود، در آینده خیلی زود نتواند، این وضعیت خود را از دیگران مخفی نگهدارد و این داروها تاثیرات مخرب خود را روی مغزش نشان دهند.

تصویری از دوران کودکی محمد بن سلمان

به نظر می رسد، بن سلمان این بیماری را از مادرش «فهده» به ارث برده باشد، چون گزارش های پزشکی موجود نشان می دهد که از زمانی که «سلمان» در عربستان به قدرت رسیده، «فهده» دختر «فلاح بن سلطان آل حثلین» به بیماری روانی مبتلا شده که یک بیماری ارثی است و در خانواده اش وجود داشته و به همین ترتیب به بن سلمان و خواهران و برادران تنی اش هم رسیده است. موضوعی که باعث شده بود، تا قبل از قرار گرفتن تحت اقامت اجباری از سوی بن سلمان، جادوگرها و رمال ها رفت و آمد بسیاری به قصرش داشته باشند.

درحالی که از آن طرف، ملک سلمان هم به دلیل آلزایمر و زانو درد و کمر درد شدید شرایط خوبی ندارد. افزون بر آن، شاه سعودی چند سال قبل نیز به دلیل بسته شدن رگ های قلبش مجبور به انجام عمل قلب شده بود، بالطبع بی خوابی و تند مزاجی بدیهی ترین عوارض چنین بیماری هایی است و همین باعث شده تا بن سلمان تا جای ممکن شاه سعودی را از کارهای حکومتی دور نگهدارد و سرش را با بازی ورق و مهمانی ها و جشن های بزم و رقص گرم کند.

محمد بن سلمان و عشق بازی های رایانه ای

بنابراین، ملک سلمان هم به نوعی تحت اقامت اجباری قرار دارد و بن سلمان تنها به چهار نفر اجازه ملاقات با شاه سعودی را می دهد: «نایف الزهرانی»، مربی نوادگان سلمان، «شدید» از اهالی نجران که با تقلید صداها موجب خنده ی سلمان می شود، «عبدالرحمن الزهرانی»، دایی فهده، مادر بن سلمان که پای ثابت در بازی ورق ملک سلمان محسوب می شود و «فهد الحثلین»، برادر فهده و دایی بن سلمان که مهمتر و مسئول نگهداری از شتر پادشاه سعودی به شمار می آید.

این افراد صرف نظر از مسئولیت هایی که دارند، موظف هستند، طول روزهای هفته به جز ۵ شنبه و جمعه ساعت های متمادی از شبانه روز با شاه سعودی ورق بازی کنند و اواخر هفته جای خود را به دوستان بادیه نشین و بسیار نزدیک ملک سلمان دهند.

ملک سلمان به همراه برادر زاذه اش، محمد بن فهد درحال بازی ورق

گرچه وضعیت خود بن سلمان هم بهتر از پدرش نیست، طوری که گفته می شود، روزانه چند ساعت را به بازی «پوکر» با دوستان بسیار نزدیکش می گذراند که در راس آنها «ترکی آل شیخ» قرار دارد و هم بازی های خود را مجبور می کند که روی مبلغی شرط بندی کنند که کمتر از یک میلیون ریال سعودی نیست.

تعداد همبازی های بن سلمان در هر دور بازی متفاوت است و افراد نیز تغییر می کنند، اما آنچه مسلم است، اینکه «ترکی آل شیخ» پای ثابت و حاضر در تمام بازی های بن سلمان است.

اگر بخواهیم، از افراد تشکیل دهنده حلقه نزدیک بن سلمان سخن بگوییم، باید از سه نفر نام ببریم: «سعود القحطانی»، «ترکی آل شیخ» و «بدر العساکر» این سه تن از نفوذ بسیار زیاد و اختیارات مالی گسترده ای برخوردار هستند و اولین طبقه از افراد نزدیک به بن سلمان را تشکیل می دهند.

در طبقه ی دوم افرادی چون «عبد الرحمن الراشد» و «مساعد العیبان» و «احمد الخطیب» جای می گیرند. درحالی که طبقه ی سوم را افرادی مانند «ترکی الحمد» و «محمد آل الشیخ» تشکیل می دهند.

ترکی آل شیخ و سعود القحطانی در یکی از هواپیماهای اختصاصی سلطنتی

اما در این میان دو نفر دیگر هستند که از این سه نفر به بن سلمان بسیار نزدیک ترند. اولین نفر از زنان خاندان سعودی که نام وی تاکنون افشا نشده، اما گفته شده از طرف پدری، جدش «سعد بن عبدالرحمن» و از طرف مادری، جدش به «محمد بن عبدالعزیز» معروف به «ابو شرین» می رسد و ۵ سال از بن سلمان بزرگ تر است و به فعالیت های گسترده تجاری و بازرگانیش معروف است.

کسی تاکنون نمی داند، چرا بن سلمان شیفته ی اوست، اما به شکلی عجیب و شگفت آور به او اعتماد دارد و مسئولیت تمام سرمایه گذاری های شخصی اش در خارج عربستان و همچنین رسیدگی به تمام امور موسسات خیریه در داخل را به او سپرده و در عزل ها و نصب ها نظر او بر تمام نظرها و دیدگاه ها ارجحیت دارد.

از این حیث، بن سلمان به او حقوق و مزایای خاصی، صرف نظر از حقوق و مزایایی که به عنوان یکی از اعضای خاندان حاکم دریافت می کند، اختصاص داده و فرمان هایی به وزارت خارجه جهت تسهیل سفر و استفاده از هواپیماهای اختصاصی و همچنین وزارت دارایی و صندوق سرمایه گذاری دستوراتی جهت پاسخ به درخواست هایش داده است.

محمد بن سلمان به همراه مجری شبکه سی بی اس آمریکا، درحالی برادرش شاهزاده خالد و سعود القحطانی در سمت چپ ایستاده مشاهده می شوند

این زن برای ناشناس ماندن، یا حضور و فعالیتی در صفحات ارتباط جمعی به ویژه «اینستاگرام» ندارد و یا فعالیتش بسیار اندک و محدود است، مثلا آخرین فعالیت وی در توئیتر به یک سال قبل باز می گردد. اندک کسانی که با وی ارتباط دارند، هم نمی دانند که برای بن سلمان کار می کند، چون همواره گفته که فعالیت های تجاریش خصوصی و شخصی است.

نکته مهم این است که پدرش از وفاداران به شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» بوده، اما وی همواره سعی کرده، مانع بزرگنمایی این موضوع شود. برخی بر این باورند که او درصدد نفوذ درون بن سلمان جهت رسیدن به اموال غارت شده ای است که ولی عهد سعودی اجازه دسترسی هیچ کس به آنها را نمی دهد و هزینه کرد آنها علیه خود بن سلمان است که البته این گفته ها صرفا حدس و گمان است.

اما نفر دوم، «فهد بن فلاح آل حثلین» است که دایی بن سلمان است و گفته شده نیم نگاهی به منصب مسئول دفتر پادشاهی دارد و به موجب فرمانی که از بن سلمان دریافت کرده، تمام افسران گارد سلطنتی موظف به ادای سلام نظامی به وی هستند. او نیز دارای اختیارات مالی و اداری گسترده ای است و یکی از ده شخصیت اول مملکت است که اجازه دارد، هر سخنی درباره هر شخصیت مملکتی و سلطنتی بر زبان آورد.

فهد بن فلاح آل حثلین دایی صاحب نفوذ محمد بن سلمان

 فهد بن فلاح نیز در سفرهای داخلی و خارجی خود از هواپیماهای دفتر پادشاهی سعودی استفاده می کند و همواره تعدادی از گارد سلطنتی او را اسکورت و همراهی می کنند. او را نسخه ی دوم بن سلمان می دانند و همواره با هیأت رفاه و تامین اجتماعی عربستان درگیر است و بالطبع هر بار بن سلمان به دفاع از دایی وارد منازعات شده و اختلافات را به سود وی حل و فصل می کند.

افزون بر آن، بن سلمان کاخ بزرگی را برای اقامت به وی اختصاص و اجازه داده، به صلاحدید هرکس از دوستان و آشنایان را که علاقه دارد، در آن اسکان دهد. موضوعی که مورد سوء استفاده ی فهد بن فلاح قرار گرفت و بن سلمان را وادار کرد، این امتیاز را لغو کند.

از دیگر امتیازات داده شده به فهد بن فلاح مصونیت قضایی است، لذا هر شکایتی که از او صورت می گیرد، راه به جایی نمی برد و او با دست باز و خیالی آسوده دست به هر تخلفی می زند.

ادامه دارد ...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 26
 • جاويد آل سعود US ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  بوسه زدن بر كف دمپايي شاهزاده محمد بن سلمان باعث افتخار من است .
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   59 4
   اجب!
  • سید IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   لعنت بر آل سعود و آل یهود و لعنت بر وهابیت و لعنت بر دشمنان اهل بیت علیهم الاسلام
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   تو حالا کف توالت بن سلمان رو ببوس تا بعد خبرت کنم بیای کف توالت ما را بلیسی
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   70 8
   14:51 فقط بوسه بر کف دمپاییش؟؟! خخخخخ
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   46 16
   خیلی مفتیخری ای مفتخر
  • . IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   51 4
   یا اهل هندوستانی و یا لبنیاتی داری؟!!!!
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   9 23
   ۱۵:۰۵ از کی تا حالا عجب با الفبا نوشته میشه؟؟!!! معلومه سواد درستی نداری!!!
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   55 13
   تو کف دمپایی برات کمه..
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   44 12
   لیاقتت بیش از این نیست
  • بابک IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   53 5
   خوش بحالت آرزویی داری که رسیدن بهش هیچ افتخاری جز دریوزگی نمی خواد
  • یک جانباز US ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   47 15
   بوسه بزن تا روزگارت بگذره
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   75 19
   خاندان سعودی چقدر قشنگ فارسی میتونن بنویسن.اللهم العنهم جمیعا.
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   60 20
   یه چیزی بگم شاید باورت نشه,اتفاقآ بوسه زدن به کف دمپایی ما ایرانی ها هم آرزوی شاهزاده محمد بن سلمان هست که به زودی شرایطش براش مهیا میشه اما ما افتخار حتی این کار رو هم به جناب شاهزاده نمیدیم ,خاک کف پای ما به کل آل سقوط میارزه.جارید آل سقوط
  • قریشی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   55 16
   با دمپایی بن سلمان محشور بشی!
  • حقیقت IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   42 3
   با دمپایی رفته بوده دششویی
  • SE ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   64 18
   زمبی خوناشام آلبانی، آل سعود روزی چند لیتر خون برای شما میفرسته؟
  • منوچهر IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   33 8
   شوخیشم باعث وهن مقام گویندست
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   26 2
   لیاقتت بیش از این نیست کرم کثیف.
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   23 3
   خاک تو سسسسرت
  • حجت IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   35 5
   انشاءالله با همون دمپایی تو حلقت محشور بشی
  • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   35 6
   دوستان و کاربران محترم مشرق این کاربر که گاهی با نام اف 35 و غیرو در اینجا مطلب مینویسد از بیماری روانی خاصی رنج می برد که در اینترنت نیز کرارا مواردی دیده شده است . این افراد تعمدا مطالبی را می نویسند که به بموجب ان مورد بی احترامی قراربگیرند و از فحش خوردن لذت می برند . هرچه فحش غلیظ تر و تعداد عکس العمل بیشتر باشد اینها بیشتر لذت می برند . لذا علاج این افراد فقط بی محلی است حتی به اصطلاح لایک و دیسلایک کردن ذیل نظر انها باعث تحریکشان میشود . خدا شفا بده . انشالله سایت محترم مشرق نظر بنده را چاپ کند ودوستان بررسی کنند و جواب این بنده خدای قابل ترحم را ندهند .
  • DE ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   19 4
   پس یا رضا دیبا هستی یا معصومه قمی ملقب به مسیح علی‌نژاد. غیر از این هم کاری ازت ساخته نیست.
  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   16 2
   آلت دست این مزدورنجس نشید،باهمچین اراجیفی حواس همه رو از مطالب وافشای ماهیت این خاندان منحوس درگزارش فوق پرت میکنه واصل موضوع رو به حاشیه میبره!
  • عمو امین IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   6 2
   کف پای منو هم لیس بزن تا رزومه ی افتخاراتت کامل تر بشه
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   4 0
   دهنتو سرویس خیلی کامنتای قشنگی میذاری
  • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   2 1
   قرص ها فراموش نشود
  • IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   3 2
   از سگ جز این انتظار نیست!!!
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  19 8
  شبیه ساسی مانکنه این ولیعهد سقوطی ها
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  10 34
  بن سلمان لیاقتشو نشون داده بیخودی تخریبش نکنید
 • علی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  22 13
  آل یهود درحال سقوط است. شما دیگه چقدر خوار و بی مقدار هستید!!!!
 • DE ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  30 8
  کلکسیون اره برقی هم داره .
 • حمید از بجنورد IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  18 19
  سلام جاویدجان بوسیدن کف دمپایی محمد بن سلمان برای شما باعث افتخاره پس چطور ما حق نداریم ضریح مطهر ائمه رو که متبرک به وجود اون بزرگوارانه ببوسیم؟؟
 • بی طرف IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  21 41
  جمع کنید این حرفهای بی پایه و اساس رو! اگه بن سلمان روزی چند ساعت پوکر بازی میکرد، شما انقدر ازش نمیترسیدید
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   34 23
   16:05 ما ابدآ ازش نمیترسیم و در واقع اصلآ ت.... خودمونم حسابش نمیکنیم ولی مشرق این مقالاتو برای مسرت خاطر ما میزاره هم مقالش جالبه هم کامنتهای شما غربزده ها و نوکرای سعودی رو میخونیم کلی میخندیم ! مشرق دمت گرم ، تو این قرنطینه این تفریحو از ما نگیر ! خخخخخخخخخ
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   10 7
   شما اگر ادب داشتی در سایتی که خانم ها هم حتما حضور دارند اینطوری حرف نمیزدی معلوم نیست بعضی ها در چه خانواده ای بزرگ شده اند
  • ----------- IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   29 3
   وایی وایی چقدر هم ازش می ترسیم . بابا یه خر گیر کرده تو گل یمن که دیگه ترس نداره . فوقش اینقدر عرعر می کنه که ......
  • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   0 3
   17:46 ناراحت نشو سرراهی ، تور حسابت میکنیم خوب شد؟؟
 • مهرناز IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  16 9
  معلوم شد چرا؟ ترامپ ونتانیاهو با اصرار ازبن سلمان حمایت می کنند " بن سلمانی که مشگلات جسمی و شخصیتی دارد " تازمان که قادرند ازاو استفاده کنند " حمایتش می کنند امازمانی که بلیطش باطل شد " انقدر دستشان پر است " که براحتی اورا حذف کنند.
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   5 0
   بن سلمان مگه کشته نشده؟ من هنوز فکر میکنم ترور شده انقدر کیهان میخونم
 • هادی IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  18 37
  سلام نمیدونم شما چرا این قدر مقامات کشورهای دیگر اسلامی را تخریب میکنید؟ اگر میخواهید منطقی صحبت کنید. این نقدهاتون شبیه کشیدن کاریکاتور میمونه.
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   24 15
   هادی ، گلارو آب دادی؟ پس چرا سوتی دادی؟
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   28 8
   آقا هادی ، این بابا خودش کاریکاتوره دیگه کشیدن نداره !! همین یه عکسشو بزارن انگار کاریکاتورشو کشیدن !!! خخخخخ اقلا برو طرفداری یه آدم حسابیرو بکن خوبیت نداره، آدم دورو بر آدمکش اره به دست نپلکه بهتره !!!
  • ویزی IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   13 1
   البته کشیدن کاریکاتور به مراتب تاثیر بیشتر و بهتر و عمیق تری داره
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  29 5
  عجب روزگاری!اوضاع رهبران حجاز چقدر اسف انگیزه! قمار شرب خمر زن بارگی مرض صرع بیماری روانی و وطن فروشی جنگ طلبی قتل و آدم کشی ترور جنایتهای جنگی سر سپردگی به صهیونیستها وشیطان بزرگ...مردم آن کشور چقدردر بدبختی و فلاکت سیاس گرفتارند که باید از چنین بوزینه هایی اطاعت و فرمانبرداری کنند!!!
 • ابراهیم IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  5 7
  شب سمورم بگذرد لب تنورم بگذرد
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  20 7
  بیچاره ها فعلا مثل مستعمره شده ها برید سایت خرید اینترنتی ایران خودرو. جاااالبه. خیییلی. ورود خودرو ممنوع، 2 میلیون خریدار، ولی 10000 فروش. اگه مستعمره هم بودیم، اینگونه نبود
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  18 4
  شاهزاده ای که دمپایی بدون جوراب میپوشه
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  3 0
  باسلام:خدمت زحمت کشان مشرق دست گلتان درد نکنه که قسمت 8 این خاندان "مخوف"را چاپ فرمودید،من خیلی این داستان رادوست دارم.مطالعه میکنم وونظریه ام را درمورد محمد پابوس ومحمدپلی استشن می نویسم،روآب بخنده هی نیشش بازه !
 • کوروش DE ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  3 5
  لطفا ما امت اسلامی نباید به همدیگر و همچنین افراد با مذهب دیگر توهین و یا مسخره کنیم مخصوصا الان که در ماه رحمت قرار داریم همه با احترام به هم و احترام به عقیده هم سعی کنین دردی از دردمندان در این زمان وانفسای کرونا و بیکاری دوا بشود بدونیم باری تعالی که انسان را که خلقت فرمود بخودش تبریک گفت و ما را اشرف مخلوقات نامید پی لطفا بهمدیگر احترام بگذاریم دوسدار شما
 • ناشناس US ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  3 4
  برنده جنگ سوریه و یمن و عراق کیست؟.... فکر کنم اکثر خوانندگان سایت مشرق نظرشون این باشه که محور مقاومت برنده این جنگ ها بوده و ..‌‌‌. جنگ یمن چند سال هستش که ادامه داره و جز نابودی کشور یمن چیز دیگری نداشته است. کشور یمن به چند قسمت مختلف تقسیم شده و حتی القاعده هم قسمتی از اون کشور رو تحت سلطه خودش داره. آیا واقعا آینده روشنی در انتظار کشور یمن هست؟ نتیجه این جنگها جز نابودی و آوارگی و عقبگرد به گذشته نبوده است. حالا با موشک آرامکو رو هدف قرار دادن! چه نتیجه ای داشت. الان چقدر ما نفت می فروشیم! البته از نظر خیلی ها بنده خائن وطن فروش هستم .....
  • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   0 4
   آقای 20:47 که با پرچم امریکا کامنت میزاری، حالا به نظرت باید چیکار کرد؟ نظرت راجع به قذافی که به امریکایی ها اعتماد کرد و کشورش الان بد تر از یمن شده چیه؟
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  4 3
  خطاب به 19:42نویسنده ای که واقعیات را نوشته وبرای نسل های بعد به یادگار گذاشته وچشمان بنده وامثال بنده را به واقعیات باز کرده وما مطالعه می کنیم اسمش مسخره نیست -این خاندان خودشان باعث شدند که شهره ی خاص وعام بشن!وجواب 20:47 دمورد جنگ یمن وسوریه وغیره به یاری پروردگار پیروزی ازآن دوستدران را ه حق وحقیت است-اگر بادشمن دین خدا کناربیاییم ذلت وخواریست جهاد درراه خدا وشهادت افتخاراست وبس-
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  0 1
  کورش خان گه به نعل میکوبی گه به میخ !
 • گشنیز US ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  0 2
  سلام له عرق گیاه کشنیز ...که اهتیاد اور است مهتاد بودی.....بن سلمان..
 • US ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  0 2
  سلام به عرق گیاه کشنیز ...که اهتیاد اور است مهتاد بودی.....بن سلمان.. الکل بالا...
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  0 1
  خدا لعنتش کنه
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 2
  23:28 میگم ناقلا خوب زبون معتادا را بلدی!عرق کشنیز(عرق گشنیزن)اهتیاد(اعتیاد)مهتاد(معتاد)
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  0 4
  باسلام:عحب داستان عجیبی دارند مادر بن سلمان مشکل عصبی دارد !ملک سلمان الزایمردارد!"محمد بن سلمان"نوفیلم دیدم تیک عصبی داره!اینا همشون مشکل روحی روانی دارندچطور کسی سه شب نخوابه میتونه به امورات مملکت برسد؟!جای تعجب داره!مگرچقدر میتونه اینطوری دوام بیارن-ملک سلمان سرش بذاره زمین بره انون دنیا-بانقشه برکنارش میکنند-الان پشتوانه اش پدرشه-انشاالله منتظرقسمت 9 هستیم با تشکروقدردانی ازشما گرامی یان مشرق-
 • sasan NL ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  3 0
  جناب این مسائل شخصی است که به کسی ربط ندارد و چنین حرفهایی به سیاست ربط دارد به ما چه که آو سرع دارد یا چند زن دارد ووو مهم رفتار سیآسی اوست
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  3 4
  11خدا شفاشون بده ازبستگانشون هستید؟شما اگریه کمی انصاف داشته باشی ببین چه بلاهایی سرمردم بی دفاع یمن اورده !؟نمیخواد نگران "ممدپلی استشن" باشیدوخاندانشون اتفاقا این خاندان باید رسوا بشن !خاندان مخوفی که بیصدا انسان بیگناه "خاشقچی" به طور مرموزی می کشندچون رازشون برملا کرده -

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس