سلمان

کودکی پادشاه عربستان را می‌توان در سه جمله خلاصه کرد. مواجهه با لشکری از خواهران و برادران تنی و ناتنی؛ پدری که هوس‌هایش او را به تصاحب زن برادرش واداشت و مادری که قدرتی خارق العاده در فرزندآوری داشت.

سرویس جهان مشرق - آنچه درپی می آید، بخش اول از زندگینامه «سلمان بن عبد العزیز»، پادشاه کنونی عربستان سعودی و پسر دردانه اش «محمد بن سلمان»، ولی عهد و وزیر دفاع این کشور است، که از کتاب «عربید الریاض» (عربده کش ریاض) به قلم «سعود السبعانی»، نویسنده سرشناس و اندیشمند معارض عربستانی مقیم «سوئد» برگرفته شده است.

سعود السبعانی تالیفات بی شماری درباره خاندان سعودی حاکم بر عربستان که در تمامی آنها ضمن پرداختن به دوره ای از تاریخ این خاندان، مفاسد و رذیلت های اخلاقی و اجتماعی و سیاسی آنها و خیانت هایشان در حق جهان عرب و جهان اسلام را برملا می کند.

سعود السبعانی

سعود السبعانی درباره این کتاب می گوید که «تالیف آن ۴ سال به طول انجامیده و خواننده در آن تا جایی که نوشتار اجازه داده، با بعضی از رخدادها و حوادث زندگی ملک سلمان از وقتی که طی سال های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ به عنوان امیر منطقه «ریاض»، پایتخت عربستان منصوب شد، سپس تصدی وزارت دفاع این کشور در سال ۲۰۱۱ و سرانجام نشستن بر تخت سلطنت در سال ۲۰۱۵ میلادی آشنا می شود.

به گفته السبعانی، این کتاب همچنین به نقش خطرناکی که محمد بن سلمان، ولی عهد کنونی عربستان و فرزند ملک سلمان در تحولات سال های اخیر منطقه، به خصوص ورود به جنگ یمن، محاصره ی قطر، ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار ترور شده ی عربستانی، ماجراجویی های سیاسی و اقتصادیش از جمله در «قرارداد قرن»، فروش بخشی از شرکت نفتی «آرامکو» و برنامه های اقتصادیش در داخل عربستان می پردازد.

کتاب عربده کش ریاض

بی شک یکی از مهمترین و بزرگترین امتیاز این کتاب ۵۰۰ صفحه ای، استفاده از تصاویر و اسنادی است که السبعانی در تشریح و تبیین برخی حوادث و رخدادها به آنها استناد کرده و ۱۰۰ صفحه از کتاب را در برمی گیرد.


پایگاه خبری – تحلیلی «مشرق» تلاش کرده، گزیده هایی از این کتاب را برای اطلاع و بهره مندی کاربرانش در چندین قسمت منتشر کند و آنچه در پی می آید، قسمت اول از کتاب «عربده کش ریاض» یا همان «زندگینامه ی پادشاه عربستان و ولی عهد» کنونی این کشور است.


آرامش و مساوات در زندگی برای کسی که در خانواده ای پرجمعیت به دنیا می آید، بیشتر شبیه یک رویای دست نیافتنی است. به خصوص برای کسی که  در انتهای لیست بلند بالایی از برادران و خواهرانی باشد که هر یک از آنها از مادری منتسب به یک قوم و قبیله و عشیره به دنیا آمده باشد و این وضعیت «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه کنونی عربستان بود که کودکی خود را در خانواده ی پر جمعیتی متشکل از ۳۶ برادر و ۲۷ خواهر سپری کرد و البته این شامل برادران تنی اش نمی شد که از «حصه السدیری» به دنیا آمده بودند.

«سلمان» در سال ۱۹۳۵ میلادی در کاخ حکومتی (کاخ دهام بن دواس سابق) به دنیا آمد. او بیست و پنجمین فرزند ذکور در میان ۳۶ پسر «عبد العزیز» بود که دوران کودکی اش را در گوشه و کنار این کاخ گِلی و پر از خواهران و برادرانش سپری کرد.

عبد العزیز

«سلمان» ششمین پسر از «حصه السدیری» است که هریک روحیات و سلایق خاص خود را داشتند. سلمان بر خلاف دیگر برادرانش، به رنگ های تیره علاقه داشت و وجه مشخصه اش «دماغ بزرگ و مضحک» او بود که در همان نگاه اول توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کرد.

بی تردید بخش مهمی از دوران کودکی «سلمان» را باندها و دار و دسته هایی تشکیل می دهند که هر یک از برادران تنی و ناتنی پیرامون خود ایجاد کرده بودند و بالطبع هر کدام از آنها قوانین و مقررات خاص خودشان را داشتند که ریشه در تربیت آنها در دوران کودکی و آموخته هایشان از مادر بود.

در این میان جایگاه و ارج و قرب هر پسر نزد پدر (عبد العزیز) وابسته به جایگاه مادر در دل و آغوش عبد العزیز داشت که برای فرونشاندن شهوات حیوانی اش حتی از کنیزها و خدمتکاران هم نمی گذشت و تا وقتی زنده بود و به زندگی جنسی و شهوانی اش ادامه می داد، همچنان بر تعداد این برادران و خواهران افزوده می شد.

تعدد و کثرت فرزندان باعث شده بود، تا هرچه بزرگتر می شدند، رقابت برای به دست آوردن جایگاه و موقعیت بهتر نزد پدر (به خصوص بین پسران) شدیدتر شود. حس رقابتی که خیلی زود، ناخواسته و ناخود آگاه، به حس دشمنی و کینه ای تبدیل شد که هرچه می گذشت، شدیدتر و عمیق تر می شد و اندک اندک باعث جناح بندی هایی در خانوداده شد و برادران ناتنی بر اساس منافع مشترک جذب هر یک از این جناح ها شدند.

کاخ حکومتی یا کاخ دهام بن دواس سابق

** حصه السدیری؛ مادر سلمان

براساس مستندات موجود، «حصه» دختر «احمد السدیری»، ملک «سلمان» به عقد ازدواج دو برادر از آل سعود درآمده بود. یکی «عبد العزیز»، پدر «سلمان» و دیگری «محمد بن عبدالرحمن»، عموی «سلمان» و برادر «عبد العزیز».

بر اساس این مستندات تاریخی «حصه» ابتدا با «عبد العزیز»، پدر «سلمان»   ازدواج می کند. اما پس از مدتی او را طلاق می دهد، تا «محمد بن عبدالرحمن»، برادر کوچکتر با او ازدواج کند. حاصل ازدواج «حصه» با «محمد بن عبدالرحمن» یک پسر بود.

به ظاهر تا به اینجا هیچ مشکلی در این طلاق ها و ازدواج ها مشاهده نمی شود. فضاحت و رسوایی آنجاست که «عبد العزیز»، پدر «سلمان» با وجود در قید حیات بودن برادرش محمد و با وجود دایر بودن عقد ازدواج شرعی آنها، بار دیگر دل در گرو «حصه» می بندد و خواستار او می شود. تا جایی که برادرش «محمد» را وادار به طلاق «حصه» می کند، تا بتواند، بار دیگر با وی ازدواج کند و حاصل ازدواج دوم یا مجدد عبد العزیر و حصه ۱۵ فرزند بود.

محمد بن عبدالرحمن آل سعود برادر ملک عبدالعزیز

دو نکته در این ماجرا انسان را متعجب می کند. اول توانایی و قدرت «حصه» در به آوردن ۱۶ بچه است (یک فرزند از محمد و ۱۵ فرزند از عبد العزیز) و دیگر اینکه چگونه این دو برادر راضی شدند، بسترهایشان را با هم جا به جا کنند!

زمانی چنین رابطه ای منطقی و قابل درک است که برادری مجبور شود، برای سرپرستی و نگهداری از برادر زاده هایش، با بیوه برادرش ازدواج کند. آن هم در صورتی که همسر برادرش راضی به چنین ازدواجی باشد.

اما در خصوص «حصه» و «عبد العزیز» و «محمد» چنین چیزی رخ نداد بود. واقعا چه چیز موجب می شود، دو برادر تنی، زنی را بین خود دست به دست کنند و از او صاحب چندین فرزند هم شوند! آیا زن دیگری آن سرزمین نبود؟ یا اینکه آن قوم حد و مرز برای رذالت و پستی قائل نبودند؟

** جایگاه پسر ارشد در عربستان

در میان قبایل منطقه «نجد» مرسوم است که پسر ارشد جایگاه بالایی نزد پدر دارد و بالطبع اولین گزینه جانشینی و احراز مناصب است. لذا پسر ارشد در هر خانواده و قبیله و عشیره ای صاحب نفوذ و قدرت بسیاری بود.  

بعد از پسر ارشد، کوچکترین پسر یا همان «ته تغاری» نیز می تواند، تا سن مشخص و معینی جایی در دل پدر برای خود دست و پا کند و پس از آن، این موقعیت اندک اندک از بین می رود.

در این میان «سلمان» نه پسر ارشد بود و نه ته تغاری، به ویژه آنکه برای عبد العزیز «ته تغاری» معنا نداشت. چون تا زمانی که جان در بدن دارد، به فرزند آوری از هر زنی که به بسترش راه می یافت، ادامه می داد و از آنجا که «سلمان» پسر ششم در میان برادران تنی بود، لذا برای ادامه بقا باید زیر چتر حمایت یکی از پسران بزرگ تر «حصه السدیری» می رفت و با خدمت به او منصب و مقامی درخور برای خود دست و پا کند.

ملک فهد، پادشاه اسبق عربستان

به همین منظور، «سلمان» به «فهد»، پادشاه اسبق عربستان نزدیک شد و خیلی زود توانست، به «نزدیک ترین» فرد و «راز دار» فهد تبدیل شد. اما این نزدیکی و رازداری، هیچ گاه باعث نشد، مثل برادر دیگرش، «سلطان»، ترس و وحشت اش از فهد از بین برود.

هر قدر «سلمان» از «فهد» ترس و وحشت داشت، از برادران دیگرش از جمله «عبد الرحمن» و «نایف» نه تنها حساب نمی برد، بلکه خود را بالاتر و جهت احراز مناصب مهم شایسته تر می دید.

«سلمان» مثل دیگر برادرانش در کودکی به مدرسه فرستاده شد، البته بیشتر شبیه مکتب بود. او از شیخ «عبدالله خیاط»، خطیب وقت مسجد الحرام که عبد العزیز آموزش فرزندانش را به وی سپرده بود، برخی علوم ساده دینی و روخوانی قرآن را فرا گرفت.

سلطان بن عبد العزیز، برادر بزرگتر ملک سلمان

** امارت ریاض

دوران کودکی «سلمان» اینگونه سپری شد، تا در سال ۱۹۵۴ درحالی که ۱۹ سال بیشتر نداشت، پس از انتصاب به عنوان وزیر مشاور، با فرمان سلطنتی به امیری منطقه «ریاض» منصوب شود. اما این منصب در مقایسه با مناصب مهم و حساسی که برادرانش داشتند، چندان حائز اهمیت نبود.

به این ترتیب، «سلمان» در آستانه بیست سالگی، با مدرک تحصیلی ابتدایی، به منصب وزرات و سپس امیری پایتخت عربستان رسید و خیلی زود وارد دنیای سیاست شد.

ملک سلمان در ۱۹ سالگی

در آن زمان «سلمان» در اوج جوانی بود و زندگی در ریاض قدیم بسیار سخت و طاقت فرسا بود. «سلمان» برای فرار از مشکلات و شرایط سختی که داشت، پای به دنیای «شراب خواری» و پس از آن «زن بارگی» گذاشت، طوری که دنیایش در «شراب خواری و بد مستی و زن بارگی» خلاصه می شد و این موضوع از دید هیچ کس در ریاض دور نماند.

** استعفا از امارت ریاض

در سال ۱۹۶۰ «سلمان» به شکلی غیر منتظره از امارت ریاض استعفا داد. کسی نفهید، دلیل این استعفا چه بود. آیا به خواست خودش بوده یا به دستور «سعود بن عبد العزیز»، پادشاه وقت عربستان؟

آنچه مبرهن است، اینکه امارت ریاض خواسته های «سلمان» را برآورده نمی کرد. او دنبال منصبی بود، تا به واسطه ی آن ثروت و نفوذی برای خود دست و پا کند، نه آنکه تمام روز خود را در دفترش به شنیدن شکایات و درخواست ها سپری شود و از جیب خود به سیل نیازمندان کمک کند.

ملک سلمان در ۱۸ سالگی

با این حال، به نظر می رسد، «سلمان» از کرده اش پشیمان شده بود، چون ۳ سال بعد؛ در سال ۱۹۶۳ برادر ناتنی اش، ملک سعود با صدور فرمانی او را به امارت ریاض منصوب کرد.

این بار «سلمان» ۲۸ سال داشت و پس از ۳ سال دوباره به امارت ریاض بازمی گشت و تا سال ۲۰۱۱ در آن باقی ماند. تا اینکه برادرش «سلطان» در اثر سرطان پروستات فوت کرد.

ادامه دارد...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 12
 • US ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  67 37
  احمق ها می گفتن نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران بعد از همین سعودی پول می گیرن و براش کار می کنن اونم علیه ایران!!!! آخه چطور این تناقض تو این جماعت جمع می شه؟!!!! خیلیه ها... واو
  • د. سيد حمود خواسته . NL ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   12 1
   معنای کلمه ( عربید) عربده کش , نیست ! عربید یعنی : افعی , مار عظیم الجثه , غول پیکر و رعب اور .
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   2 0
   احمق فلج مغزی
  • رضا IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
   2 5
   معربد يعنى عربده كش ، نه عربيد !
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   4 0
   واقعا مملکتشون هرکی هر کیه
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  58 9
  لعنت بر آل سعود کثیف روز نابودیشون نزدیکه ان شاءالله
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
   4 11
   آل سعود بلایی سرت آورده اینقدر ازش کینه داری؟
 • حیدر صالح IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  32 9
  خانواده صدام هم همچنین خوش نام و طیب مولد نبود طرامپ هم همین طور شاه و فرح یزید و معاویه شمر فرعون و قس علی هذا !
 • عسل IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 2
  ادامه کی میزارید؟
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  53 31
  خودمون کم فساد نداریم
 • سید IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 1
  سلام، عربید ریاض یعنی افعی ریاض
 • ایرانی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  53 15
  مدیونید اگه از فساد آقا زاده ها یا خانم زاده های مقامات خودمون چیزی بگید
 • ایران IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  26 12
  شیوخ نفتخور سعودی، قبیله شهوتران و عیاش عرب سعودی گاوهای شیرده و خادمین یهود بین المللی و رژیم صهیونیستی اسرائیل ... سران این قبیله حاکم شیخ نشین نفتی عربستان سالها و دهه هاست که با ایران و ایرانیان دشمنی دارند چرا ما نباید از ابزارهای موجود در کشورمان بهره ببریم در جهت معرفی این قبیله وحشی شهوت ران خادم یهود به جهان اسلام و اعراب ؟ ساخت فیلم و مستند و حتی سریال درباره چگونگی قدرت گرفتن این قبیله دست نشانده در شبه جزیره شیخ نشین عربی.. که به زبان پارسی و عربی در شبکه های ماهواره ای پخش و نشر شود، سکوت و محافظه کاری و خویشتن داری و ملاحظات سیاسی دیگر جایز نیست امیدوارم مسئولین امور فرهنگی کشور در این مورد کاری صورت دهند .. سپاس
 • رضا IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  25 1
  گوره پدر اول تا آخرشون
 • سهیل بشردوست DE ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  23 35
  بنظر نمیآید در عربستان عموم مردم مخالفتی با خاندان سعدی داشته باشند و البته هر سرزمین الگوی فکری خاص خود را دارد که دلیلی ندارد حتما باب میل بنده و شما فکر کنند و زشت و زیبای خود را تعیین کنند؛ منتهی چیزی که می توان متوجه آن بود خروجی همین سیستم بقول شما فاسد است. در سرتاسر اروپا و آمریکا شاید بدون اغراق یک جوان عربستانی را بتوان پیدا کرد که بخاطر مشکل اقتصادی و معیشت ترک وطن کرده و پناهنده شده باشد، حال اینکه در همین نظام مطبوع شما پناهندگی امری عادی و شناخته شده بین جوانان است، نتیجه چهار دهه حکومت چه بوده؟!
  • 313 IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   27 10
   پس این شاهزاده های عربی که از ترس ملک سلمان فرار می کنند و پناهنده میشند از از کهکشان دیگه ای هستند
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   23 6
   وسعت جغرافیایی و جمعیت عربستان رو ابتدا باید با وسعت جغرافیایی و جمعیت 80 میلیونی ایران قیاس بفرمایید البته این تحریم‌های غیر انسانی و غیر قانونی یهود بین المللی در قبال ایران مد نظر داشته باشید، سپس قیاس مهاجرین ایرانی و عرب سعودی بفرمایید ؟ البته ایران باید تلاش کند این مهاجرت ها کمتر و کمتر شود قطعا ".. ولی نمی‌توانید با این چنین استدلال های از عرب های سعودی دفاع کنید .. با توجه به جمعیت نسبتا کم عربستان مهاجرت و پناهندگان زیادی در سطح دنیا دارد خصوصا شاهزادگان سعودی و عرب هایی از قبایل و عشیره ها و یا روزنامه نگاران عرب مانند جمال خاشقچی که در غربت پناه گرفته بود نهایتا در ترکیه در دام کنسول عربستان گرفتار و قطعه قطعه گردید ...
  • محمد IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
   3 1
   اگرشمابادمجان دور قاب چینهای آمریکا بذارید ایرا ن هیچ مشکلی نخواهد داشت اما افسوس که ما از همه چیز بیشتر در کشور خائن داریم
  • مهیار IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
   1 0
   خروجی این قبیله وحشی حاکم بر عربستان داعش هست عزیزم
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  16 24
  بنظرم حقیر ما باید به فکر تحقق عدالت-معنویت-جهش تولید در کشور خودمون باشیم چکار داریم که پادشاه فلان کشور چطور زندگی می کرده این از اخلاق به دور است بالاخره اونا هم مسلمون هستن
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   15 7
   اگر مسلمان باشی نمی توانی نسبت به زندگی سایر مسلمانان بی اعتنا باشیو مخصوصا برای آل سعود که داعیه رهبری کل جهان اسلام را دارند.
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
   3 1
   خیلی پخمه ای
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  29 13
  داداش ما ک خودمون ام الفسادیم....
  • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   1 0
   شما؟؟؟
 • DE ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  13 27
  خفه شید بسه دیگه وقتی عربستان محل سگ بهتون نمیده اینقد تو پر و پاچه ش نرید
  • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   6 4
   بی ادب مزدور خفه شو
  • متین... IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   7 3
   مزدور شونی شما؟؟؟
  • ناشناس IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   1 1
   خوبه که سردمداران ایران هستند
 • فریدون اهورایی IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  7 1
  تا رفاه هست و مردم مشغول عبادت و راز ونیاز خود هستند کاری به خاندان ندارند عربستان حاکمانش کردند که یارانه سنگین و شغلی که دارند کاری به سباست ندارند میدانند هر تغییر وتحولی سبب رکود وویرانی اقتصادیشان میشود
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 5
  یعنی چی که زن برادرش را برای همدیگر طلاق می دادند ؟؟ معلوم است که مشکلات جنسی فراوان در نسل پادشاهان عربستان صهیونیستی بوده است .
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  11 12
  اينجا همه چی خوبه فقط انور اب بده
 • د . سید حمود خواسته . NL ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 2
  تصحیح معنای( عربید) : معنای عربید , عربده کش است. و بمعنای افعی و ..... یکی از دانشجویان به اشتباه بجای ( است ) کلمه ( نیست ) وارد کرده ! موبایل چند لحظه در دستش بود ! 8687
 • فیروز IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  1 0
  بسیار مطلب جالب و خواندنی بود لطفا ادامه مطلب رو هر روز ادامه بودید تشکر
 • بردیا IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  14 9
  به امید روزی که هر انسانی با آبرو کسی بازی نکنه. دروغه یا راست.... مردم با این شرایط روحی واقتصادی این حرفا به چه دردشون میخوره.
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   1 0
   کیف حالک مرکز الاعتدال؟
  • RO ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   0 0
   آفرین
 • افشین سهمانی. GB ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  آل قعود لعنتی : با آن تاریخچه چندش آور و حقارت بارش : ننگ منطقه خاور میانه می باشد.
 • GB ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  آل قعود لعنتی : نه : آل سعود.
 • امیر IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  ب نظر بنده اینا بیشتر به درد چوپانی میخورن .اهانت نشه حقیقته.
 • ایرانی IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  گورپدرشان لعنت برقوم ظالمین
 • دینی US ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 0
  با سلام عرض احترام قسمت های بعدی رو نمیذارین سایت
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  0 0
  آیا امکان تهیه این کتاب در ایران هست..!؟ ممنون میشم پاسخ بدید
 • محمد رضا IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  6 0
  این کاعنان معبد همین روزها دربرابر یوسف زانو میزنند
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  0 0
  کتاب به فارسی هم ترجمه شده؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 1
  خدا لعنتشون کنه
 • احمدپور IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  0 0
  قابل توجه دوستان ،کتاب خاطرات همفر (جاسوس انگلیسی )رو مطالعه بفرمایید تا متوجه بشید که آل سعود چجوری با مذهب جدید و من درآوردی وهابیت به قدرت رسید .انشاالله با ظهور منجی بشریت ریشه کن خواهند شد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس