کد خبر 1064677
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
گلستان یکسال پس از سیل| تحقق «نصفه و نیمه» وعده‌های دولت / سیل‌زدگان همچنان منتظر کمک‌های بلاعوض

یک‌سال از سیل فروردین ماه در گلستان می‌گذرد؛ در این مدت دولت بخشی از تعهدات خود را عملی کرده، با این‌حال کشاورزان سیل‌زده این استان همچنان منتظر دریافت مرحله دوم کمک‌های بلاعوض هستند.

به گزارش مشرق،  داغ سیل بر پیشانی گلستان خورده است، استانی که همه‌ساله در چندین نوبت سیل‌های بزرگ و کوچک را تجربه می‌کند و متحمل خسارت‌های فراوان می‌شود. یکسال از آخرین سیلاب بزرگ در استان که 463 روستا و شهر را فراگرفت، می‌گذرد. سیلی که 4 هزار و 800 میلیارد تومان خسارت به این استان وارد کرده و زخم‌هایش برتن نحیف این استان محروم تیمار نشده است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات کمک رسانی بنیاد مستضعفان به سیل زدگان جنوب کرمان

کشاورزان گلستانی سال سختی را پشت سر گذاشتند؛ سیلاب به بخش‌های زراعی و باغی و صنعت دام و طیور به ویژه پرورش مرغ، خسارت‌های زیادی وارد کرد. با اینکه برآوردهای اولیه از خسارت بیش از یکهزار میلیارد تومانی به بخش کشاورزی استان حکایت داشت اما دولت فقط بخشی از خسارت‌ها را در قالب پرداخت کمک بلاعوض تعهد کرد و برای جبران بخش زیادی از خسارت‌ها تسهیلات بانکی در نظر گرفت.

مصوبه 272 میلیارد تومانی دولت برای کمک به کشاورزان

دولت مصوبه 272 میلیارد تومانی برای پرداخت‌ کمک‌های بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده به این استان ابلاغ کرد که به گفته استاندار با توجه به سطح زیاد و تعدد بهره‌برداران، به طور میانگین به ازای هر هکتار از اراضی خسارت‌دیده یک تا دو میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شد. با اینحال کشاورزان یکسال پس از سیل منتظر تحقق همه وعده‌های دولت هستند؛ قول‌ها و تعهداتی که تا کنون نیم بند اجرایی شده است.

بهمن ماه پارسال، مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در گفت‌وگو با خبرنگاران از پیگیری پرداخت مرحله دوم کمک‌های بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده خبر داده بود اما با گذشت سه ماه هنوز این پیگیری‌ها نتیجه نداده است.

مهاجر با اشاره به وارد آمدن خسارت 100 درصدی به 73 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سیل فروردین ماه گفته بود: علاوه بر پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات، یکی دیگر از اقدامات دولت برای کاهش خسارت کشاورزان سیل‌زده امهال 360 میلیارد تومان وام در شهرستان‌های آسیب‌دیده بود.

برخلاف بخش مسکن که اقدامات تقریبا با شتاب خوبی در حال انجام است اما این روند در بخش کشاورزی چندان رضایت بخش نیست. این را کشاورزان خسارت دیده بیان کرده و معتقدند کسی که یک کشت محصول را از دست داده، خسارتش با یک میلیون تومان جبران نمی‌شود.

عبدالرحیم یلمه، یکی از کشاورزان سیل‌زده آق‌قلایی در این باره به خبرنگار ما گفت: سال قبل 5 هکتار گندم کاشته بودم که سیل همه محصولم را از بین برد و دولت به ازای هر هکتار یک میلیون تومان بلاعوض پرداخت کرده است. در حالیکه بسیاری از ما کشاورزان برای اینکه بتوانیم محصولی کشت کنیم مجبوریم وام بگیریم یا از کسی پولی قرض کنیم و سر محصول آن را برگردانیم؛ پولی که دولت به عنوان بلاعوض پرداخت کرد چه دردی از ما کشاورزان دوا کرده است. ضمن اینکه قرار بود جهادکشاورزی یک مرحله دیگر پرداختی بلاعوض به خسارت دیدگان داشته باشد که بعد از یکسال هنوز تکلیف آن مشخص نیست.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان آسیب دیده گفت: بسیاری از خسارت دیدگان، در ترکمن صحرا سکونت دارند و برخی از علمای ما دریافت وام را دارای اشکال می‌دانند برای همین ما تسهیلات نمی‌گیریم. دولت باید متناسب با شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هر منطقه‌ای برای جبران خسارت‌ها برنامه‌ریزی می‌کرد.

منتظر اختصاص 135.9 میلیاردتومان کمک بلاعوض دیگر به استان هستیم

آمنه جمشیدی رودباری، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهادکشاورزی استان هم درباره آخرین وضعیت جبران خسارت‌ کشاورزان سیل‌زده اظهارداشت: هیئت دولت مصوبه 272 میلیاردتومانی برای استان گلستان در قالب کمک بلاعوض در نظر گرفت که 50 درصد این مبلغ به استان اختصاص پیدا کرد و متناسب با مبلغ پرداختی و طبق دستورالعمل‌ها، کمک‌های بلاعوض را پرداخت کردیم.

وی گفت: در مرحله نخست 135 میلیارد و900 میلیون تومان کمک بلاعوض به استان اختصاص داده شد و قرار است همین مبلغ برای مرحله دوم نیز به استان پرداخت شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهادکشاورزی استان با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی از سوی استان و وزارتخانه برای تخصیص مرحله دوم کمک‌های بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده شده است، افزود: گزارش‌هایی که داریم حاکی از این است که به برخی از استان‌ها بیش از خسارت سیل، کمک بلاعوض پرداخت شده و حتی اگر بخواهند همه خسارت‌ها را پرداخت کنند باز هم مبالغی مازاد خواهند داشت؛ ما پیشنهاد کردیم که اعتبارات استان‌هایی که مازاد پرداختی دارند، سرجمع و به دیگر استان‌ها از جمله گلستان اختصاص داده شود تا بتوانند مرحله دوم کمک‌های بلاعوض را پرداخت کنند که البته هنوز به نتیجه ختم نشده است.

وی گزارشی از نحوه جبران خسارت‌ها ارائه کرد و گفت: بالغ بر 29 هزار فرم خسارت در سامانه امداد و نجات دولت ثبت خسارت شد که مربوط به 21 هزار و 900 بهره‌بردار بود و همه این افراد مشمول کمک بلاعوض شدند.

جمشیدی با اشاره به روند طولانی جبران خسارت‌های بخش کشاورزی و انتقاداتی که در این زمینه وجود داشت، گفت: پرداخت این کمک‌ها روند طولانی را طی کرد و در نهایت قرار شد مرجعی صحت و سقم اطلاعاتی را که جهادکشاورزی وارد سیستم می‌کند بررسی کند. از 29 هزار فرم خسارت ثبت شده 225 فرم تأیید نشد با اینحال ما دلایل و مستنداتی داریم برای اینکه این تعداد هم مشمول دریافت کمک‌های بلاعوض می‌شدند.

وی درباره پرداخت تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده هم گفنت: 250 میلیاردتومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای جبران بخش دیگری از خسارت‌ها در نظر گرفته شده بود که تا کنون 210 میلیارد تومان به کشورزان خسارت دیده پرداخت شده و 40 میلیارد تومان دیگر نیز در ماه‌های آینده پرداخت می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس