سلمان

سرخوردگی «سلمان» از پسرانش راه را برای «محمد» باز کرد، تا خود را دل پدر جا کند. اما این باعث نشد، نفرت «ملک عبدالله» از بن سلمان از بین برود، بلکه تا آخرین لحظه زندگی همراه شاه سابق سعودی بود.

سرویس جهان مشرق - «سعود السبعانی»، در کتاب «عربده کش ریاض» تلاش می کند، زوایای تاریک زندگی «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان و فرزندش، «محمد بن سلمان»، ولی عهد این کشور را روایت کند.

کتاب عربده کش ریاض نوشته سعود السبعانی

تاکنون با تلخیص شش قسمت از این کتاب منتشر شده که طی آنها به دوران کودکی «سلمان» و پیشینه ی پدر(ملک عبدالعزیز) و مادرش(حصه السدیری) و انتصاب به امارت ریاض در ۱۹ سالگی (قسمت اول)؛ دوره ی جوانی و غرق شدن در «شراب خواری و زن بارگی» (قسمت دوم)؛ قربانی کردن «فلاح بن سلطان»، پدر بزرگ مادری «محمد بن سلمان» برای فرار از یکی از رسوایی (قسمت سوم)؛ سرقت اموال جمعیت های خیریه (قسمت چهارم)؛ ورود به عرصه «فرهنگ و هنر و رسانه» دنبال کردن اهدافش در این حوزه (قسمت پنجم) و سرانجام وسواس مفرط برای جوانتر دیده شدن و روی آوردن به عمل های زیبایی، تزریق بوتاکس و بزک کردن پرداخته شد.

قسمت اول: آنچه از فساد جوانی شاه سعودی نمی‌دانید/ شاهزاده‌هایی که یک زن را دست به دست می‌کردند! +عکس

قسمت دوم:  رسوایی ییلاق «معیزیله» چه بود / دختر فراری سر از خیمه ملک سلمان درآورد +عکس

قسمت سوم: موسسات خیریه چگونه شاه سعودی را میلیاردر کرد/ماجرای ازدواج دوم ملک سلمان پس از رسوایی اخلاقی/ مادر «بن سلمان» کیست؟ + عکس

قسمت چهارم: آشغال‌هایی که «ملک سلمان» را میلیاردر کردند/ بی‌سوادی که سر از دنیای هنر در آورد/ از آرشیو سری «سلمان» چه می‌دانید؟ +عکس

قسمت پنجم: «الشرق الاوسط» لانه فساد جدید شاهزاده/ «سلمان» از چه زمانی با صهیونیست‌ها ارتباط گرفت/ عمه‌هایم مخالف دیدن زنان بدون حجاب بودند +عکس

قسمت ششم: آبروریزی شاهزاده در مراسم استقبال از اوباما/هزینه‌های هنگفت «سلمان» برای جوان‌تر دیده شدن/ تصمیمات بزرگ را در جلسات «ورق بازی» می‌گرفتیم +عکس

و حالا ادامه داستان:

لوس کردن آخرین فرزند خانواده توسط پدر یا مادر و یا هردو که در زبان عامیانه «ته تغاری» خوانده می شود، موضوع جدیدی نیست و همان طور که در اغلب فرهنگ های اجتماعی و مردمی دنیا مشاهده می شود، در میان خاندان حاکم سعودی نه چندان ریشه دار و عمیق نیز به دیده شده است.

اشاعه دهنده این رسم، برای اولین بار در خاندان سعودی «ملک فهد» بود که «عبد العزیز»، کوچکترین پسرش را همه جا با خود می برد و بعد که اندکی بزرگ شد، بخش قابل توجهی از دارایی و ثروتش را به او بخشید.

بعد از ملک فهد، «سلمان» این رسم را در خاندان حاکم سعودی ادامه داد. با این تفاوت که دلیل «سلمان» عدم رضایت از پسرانش بود. طوری که همه کسانی که با وی نشست و برخاست کرده باشند، اذعان می کنند که او همیشه از پسرانش ابراز عدم رضایت می کرد و همیشه آنها را با فرزندان این و آن، به خصوص برادرانش مقایسه و آنها را سرزنش می کرد که چرا آنها به گونه ای رفتار می کنند که او نمی تواند، در مقابل اعضای خاندان به آنها مباهات و افتخار کند.

حضور ملک سلمان در جشن پایان سال تحصیلی محمد بن سلمان در دوره ابتدایی

حتی گفته شده که سلمان از یکی از خدمتکاران سیاه پوستش صاحب پسری شده بود که آنچنان فساد اخلاقیش در خاندان عیان و آشکار بود که مجبور شده بود، دستور کشتن وی در خفا را بدهد، اما برای سرپوش گذاشتن بر این اقدامش اشاعه داد که مرگ وی به دلیل مصرف بیش از حد مواد مخدر بوده است.

غیر از آن دو پسرش به نام های «فهد» و «احمد» از همسرش «سلطانه» را نیز از دست داد، تا از این همسرش دو پسر به نام های «سلطان» و «فیصل» و یک دختر پر خور ۱۲۰ کیلویی به نام «حصه» باقی بماند که برای «سلمان» عزیز بود و خواسته ای نبود که برایش براورده نکرده باشد.

حضور ملک سلمان و محمد بن سلمان در یکی دیگر از جشن های پایان سال تحصیلی دوره متوسطه

برای مدتی در دهه ی هشتاد «سلمان» به «سلطان» می بالید که تحصیلاتش را در خلیانی در آمریکا به پایان رسانده بود و یک آمریکایی تمام عیار بود و تحت عنوان اینکه یک شاهزاده ی سعودی است، به گروهی از دانشمندان «ناسا» اضافه شد که قرار بود، با فضای پیمای «دیسکاوری» از ارتفاع ۳۰۰۰ کیلومتری دور کره زمین بچرخد.

اما آتش این احساس مباهات به سلطان، خیلی زود خاکستر شد، چون سلطان خصوصیات اخلاقی خاصی داشت، از جمله اینکه به شدت از رسم و رسوم سلطنتی آل سعود متنفر بود و درهیچ یک از این مراسم ها شرکت نمی کرد، همین باعث شد، تا برخی او را به مصرف مواد مخدر و برخی قرص های نشاط آور متهم کنند و مایه دلسردی «سلمان» از او شوند.

دیگر پسران «سلمان» هم اگرچه به ظاهر احترام او را داشتند، اما در عمل سرشان به کارهای خودشان گرم بود. به عنوان مثال «سلمان» بعد از مرگ شاهزاده «احمد» یکی از پسرانش، اداره شرکت «چاپ و انتشارات و تحقیقات سعودی» را به پسر دیگرش «فیصل» می سپارد، شرکتی که «سلمان» پایه و اساس امپراتوری خود در خاندان سعودی را با آن بنا کرد. اما شاهزاده فیصل هیچ توجهی به اداره این شرکت نداشت و ترجیح می داد، به جای اداره شرکتی که با مشتی کاغذ و جوهر سر و کار داشت، به کارهای خود برسد و به این ترتیب، شرکت را تا آستانه ورشکستگی سوق دهد.

همه اینها باعث شد، «سلمان» از تمام فرزندانش دلسرد شود و به «محمد»، ولی عهد کنونی عربستان دل ببندد. او سعی می کرد، در «محمد» گمشده اش را پیدا کند. «سلمان» به دنبال فرزندی بود که از کودکی آنگونه که می خواهد، تربیت کند و مطیع و فرمانبر مطلق دستوراتش باشد. اگرچه برخی بر این باورند، دلیل این همه محبت و نزدیکی «سلمان» به «محمد» را مادرش، «فهده»، دختر «فلاح بن سلطان» که در روسوایی «ییلاق معیزیله» سپر بلای شاه سعودی شد، می دانند.

تصویری از محمد بن سلمان نوجوان در کنار شاه عربستان سعودی

این نزدیکی و محبوبیت اگرچه خیلی زود حسادت های پنهانی و انتقادات درونی دیگر برادران را به دنبال داشت، اما «محمد» به جای تقابل، سعی می کرد، همانی باشد که «سلمان» در دل آرزو می کرد. لذا هیچ گاه از دستورات «سلمان» حتی اگر به ظاهر هم باشد، نافرمانی نمی کرد و همواره سعی می کرد، همانند عموزاده هایش باشد که «سلمان» آنها را مثال می زد.

به این ترتیب، «محمد» نه تنها همیشه و در همه جا کنار «سلمان» بود، در ادای احترام به عموها و عموزاده ها و بزرگان خاندان ذره ای کوتاهی نمی کرد و محال بود، در مراسمی حاضر شود و هنگام ورود به مجلس و خروج از آن دست و شانه و حتی پای عموها و عموزاده هایش را به نشانه احترام نبوسد.

تصویری از ملک سلمان و جوانی محمد بن سلمان در پوشش احرام

اما کمتر کسی باور می کرد، ادای این احترام ها واقعی باشد، موضوعی که گذر روزگار و ایام درستی آن را به اثبات رساند و شروع این تغییرات رفتاری با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی کلید خورد. پس از این حملات بود که بن سلمان تغییراتی اساسی ابتدا در پوشش و  سپس در ظاهر و چهره ی خود ایجاد کرد. ابتدا ریش و سبیل ها یش را کوتاه و موهایش را اصلاح کرد. در مرحله بعد تغییراتی اساسی در پوشش خود انجام داد و به جای پوشیدن لباس های مرسوم درمیان اعراب و رایج در خاندان، به استفاده از کت و شلوار و کراوات روی آورد و در مرحله بعد حدود اختیارات و دخالت های «هیأت امر به معروف و نهی از منکر» را محدود کرد و بالطبع تمام این تغییرات با موافقت و تایید «سلمان» انجام می شد.

محمد بن سلمان درحال بوسیدن پای ملک سلمان به ظاهر به نشانه احترام به او

اصلاحات و تغییرات بن سلمان به اینجا ختم نشد، بلکه سر آغازی بر اعمال این تغییرات و اصلاحات در تمام حوزه های اجتماعی و فرهنگی جامعه عربستان از جمله آموزش و پرورش این کشور و همچنین مطرح شدنش بود.

«محمد» که تا پیش از این کمتر مورد توجه بود، حالا نگاه ها را بیشتر به خود جلب می کرد و سوالاتی را در اذهان ایجاد کرده بود. بن سلمان در مصاحبه با خبرگزاری «بلومبرگ» از علاقه اش به بازی «پلی استیشن» و بازی های کامپیوتری سخن گفته بود.

محمد پلی استیشن، لقبی که به خاطر علاقه بیش از حد بن سلمان به بازی پلی استیشن به او داده شده

«بروس ریدل»، عضو سابق سازمان «سیا» پس از این مصاحبه، در تحلیلی بر شخصیت بن سلمان نوشت که نیمی از شخصیت او در دنیای خیالی و بازی های کامپیوتری سیر می کند و در صورتی که این بخش از شخصیت او محفوظ بماند، بی شک پای در مسیر ویرانگری گذاشته ایم.

احتمالا «ملک عبدالله» دیدگاهی مشابه بروس ریدل داشت، چون تا وقتی زنده بود، هیچ گاه تاب رفتارهای کودکانه و کارهای نابخردانه او را نداشت و تا جای ممکن اجازه دخالت در مسائل و امور را به وی نمی داد. به همین دلیل وقتی «سلمان» به سمت وزیر دفاع منصوب و این وزارتخانه به وی سپرده شد، ملک عبدالله اکیدا به «سلمان» توصیه کرد که مانع دخالت پسرش در امور داخلی و مسائل وزارتخانه شود، موضوعی که باعث شد، بن سلمان کینه عمویش را به دل بگیرد.

وی به این مسئله در مصاحبه با بلومبرگ در سال ۲۰۱۶ نیز اشاره می کند و می گوید: «درسال ۲۰۰۹ ملک عبدالله با ارتقای منصبم مخالفت کرد. لذا نزد پدرم رفتم که امارت ریاض را در دست داشت».

تصویری از پوشش و شکل ظاهری محمد بن سلمان (ایستاده سمت چپ) پیش از ۱۱ سپتامبر و آغاز اصلاحات

در آنجا بن سلمان به ظاهر برای کاستن از حجم کارهای پدر، اما در واقع برای کسب قدرت و گسترش  نفوذ خود، مسئولیت برخی کارها را برعهده می گیرد که با انتقاد شدید در امارت مواجه شده و از او و اقداماتش نزد ملک عبدالله شکایت می شود.

در سال ۲۰۱۱ ملک عبدالله طی حکمی «سلمان» را به سمت وزیر دفاع عربستان منصوب می کند، اما به «محمد» دستور می دهد که اجازه ندارد، پای خود را داخل وزارتخانه بگذارد. «سلمان» شش ماه بعد درسال ۲۰۱۲ به سمت ولی عهد منصوب شد و این سر آغاز رشد و ترقی بن سلمان بود.

احساس ملک عبدالله به بن سلمان باعث شد، تا پس از مرگ عبدالله و رسیدن «سلمان» به قدرت، «محمد» انتقام عمو را از فرزندانش و حتی دیگر شاهزادگان  سعودی بگیرد و با توسل به دستاویزهایی چون فساد مالی و اخلاقی، آنها را بازداشت و در هتل «ریتز کارلتون» حبس و آنها را به منابع درآمدی جدید و کلانی برای خود تبدیل کند.

اموالی که «محمد» به این طریق بر آنها دست یافت، به حسابش واریز شد و  او نیز بخشی از این ثروت باد آورده را صرف خرید کشتی های تفریحی و خانه «لوئیس چهارم» در فرانسه به عنوان گرانقیمت ترین خانه دنیا به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار کند. اما از بیم انتقادها در خاندان سعودی، سعی کرد، هویت خریدار را مخفی نگهدارد که توسط رسانه های غربی افشا شد.

ادامه دارد ...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  21 4
  باسلام:خدمت زحمت کشان مشرق وباتشکروقدردانی آزچاپ "قسمت هفتم"داستان زندگی این خاندان آل سعود-میگم جناب مشرق این محمد پلی استیشن"عجب ادم زیر کاهی بوده وبازیرکی زیرآب" همه را میزده وخودش تودل "ملک سلمان"عزیز میکرده! کتابهای تاریخی زیاد خواندیم9 ولی سرگذشت این "خاندان آل" سعود"واقعا حیرت آوراست وآدم شاخ درمیاره ازهر پلیدی که بگیم اینا آخرشن! جناب مشرق منتظر قسمت هشتم هستیم دست گلتان درد نکنه باسپاس فراوان-
 • IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  31 7
  آل سقوط نجس!
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  30 4
  چهره واقعی معاویه ویزید بطور قطع دراین پدر و پسر آشکار شده است لعنت الله علی القوم الظالمین
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  13 29
  جدای از جنگ طلبی بن سلمان ولی انصافا برای عربستان همچین بد کار نکرده
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   10 3
   مثلا چکار کرده؟ اینکه عربستان 20 سال بعد از نظر وضعیت مشروب خواری و کاباره و وو بشود مثل امارات امروز؟؟؟
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   4 2
   اگه منظورت اجازه رانندگی به زنان هست بله خخخخخخخخخخخخخخخخخخ بالاخره خودش ۱جور پیشرفت واسه این قبیله‌ایای عقب افتاده حساب میشه که بعد از اینهمه زناشونم میتونن رانندگی کنن
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   1 10
   حقیقت رو میگی داره یه کشور به لحاظ فرهنگی و تکنولوژیکی رده چندم رو تبدیل به کشوری مترقی می‌کنه ولی اینطور که تاریخ نشون داده بعید می‌دونم آمریکا بزاره ای کاش مطابق قرآن تمام مسلمین برادرانه دست هم جمع می‌شدیم جلو ظالمین شرق و غرب می ایستادیم
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  8 26
  خار چشم پسمانده های صفوی و عثمانی .
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   10 6
   معلومه خیلی خار گنده کردیم توی چشمهای شما داعش پرست ها که اینطوری آتش گرفته اید. حال اربابتان ترامپ این روزها چطوره؟
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   6 4
   این بن سلمان اگه درآمد نفت و حمایت آمریکا نباشه اصلا زنده می مونه که بخواد خار چشم هم بشه؟ پسمانده عثمانی و صفوی هرچی باشند اینقدر مفلوک نیستند
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   5 2
   خاک برسرت که از قبیله وحشی خونریز سعودی که اونجوری ادم میکشن دفاع میکنی
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   5 1
   به نظر میاد پانکردیسم برای نیل به مقصود خودش حتی حاضره نوکری اسرائیل و عربستان رو بکنه
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
   4 5
   این شما تورکها هستین. که با اسراییل و.وهابیهای داعش وهابی هم سفره هستید
 • علی IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  6 1
  قرآن اینا نادانترین مردم گفته بادست خودبه چاه می‌رود. محمد. ایرانی سربلند
 • حیدری IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  3 3
  لعنت خدا بر تمام کافران بی دین،هرکجای دنیا که باشند. چراکه این افراد چهره دین را زشت و کریه معرفی میکنند. حیف اسلام که برخی انسان های رزل درچشم مردم خرابش میکنند. وگرنه اسلام دین سرتا سر دوستی و محبت هست اما دراین زمانه کمتر کسی اسلام واقعی رو میبینه و بیشتر به ظاهر انسان های مثلا مقلد دین نگاه میکنن و زده میشن. خدا زودتر صاحب اصلی زمان رو برسونه ان شاءالله.
 • ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  6 5
  سگ عربی
 • اریا IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  5 2
  حالا اوناکجان ما کجا
 • محمد IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  2 3
  واقعاً عجب دنیای بی حساب و کتابی است کشوری با این همه ثروت خدادادی و منابع انرژی عظیم اونوقت در همسایگی همین کشور چه انسانهای بی گناه و زنان و کودکان مظلومی که محتاج یک وعده غذا و یا محروم از کمترین امکانات پزشکی و این اتفاقات شاید دقیقاً زمانی داره رخ میده که آقای مفت خور گاو شیره در حال لم دادن و بازی با پلی استیشن و یا کثافت کارهای دیگر است
  • کدخدایی IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   2 0
   هر چی که باشه مردم کشورش در ناز و نعمت عیش و نوش میکنند و در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی و آسیایی بهترین خونه ها و تفریحات رو دارند اما ما مردم بدبخت تو کشور خودمون خونه که شده رویا واسمون تفریح هم که بماند لنگ نون شب مون هستیم و هر روز از نداری و بدبختی آرزوی مرگ میکنیم آنها کجا و ما کجا فاصله مون از زمین تا آسمانه شایدم بیشتر التماس تفکر
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  3 1
  اتفاقی چندتا عکس از بچه های یمنی دیدم جگرم سوخت خدا الهی بساط ظلم این سگ سعودیای وحشی رو زودتر نابود کنه برای ظهور امام زمان دعا کنین تورو قرآن دعا کنید و تا میتونین صلوات بفرستین
 • حامد IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  2 0
  پروپاگاندای کی بودی تو
 • رضا IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  آل سعود .در واقع ال یهود ند تبار آنها به قبیله عمره ال تیره قبایل یهودیان خیبر می‌رسد از آنجا که خباثت وپلیدی از خصوصیات ذاتی یهود هست هرنوع قبح وزشتی وجنایتی از آنان سر میزند البته بسیاری از سران کشورهای اسلامی تبار یهودی دارند اما طبقه حاکم بر حجاز با اصل الحیوان هستند
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  توهمات یک ذهن بیمار
 • امیر IR ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  جون مادرتان به هم بی احترامی نکنید ایرانی ‌که دیگه عرب لر ترک کورد نداره همه یکی هستیم
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  عربید . معنی دیگری دارد نه عربده
 • ماهک رادمان IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  همینکه بن سلمان به دنبال اصلاحات در عربستانه و وابستگی به نفت رو از طریق گسترش توریسم و صنایع میخواد قطع کنه نشون میده آدم باهوشیه و به دنبال منافع کشورشه..کاش مسئولین ما هم کمی از خلقیات مثبت ایشون درس بگیرن
 • علیرضا IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 1
  آقا جون مادرتون ول کنید این خزعبلات بخدا با اینکارتون فقط باعث حسرت مردم ایران نسبت به رفاه عربستانی ها میشید
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 0
  ولی من همیشه یه سوال تو ذهنمه و اصلا نمی‌فهمم چرا باید با عربستانی که مسلمانند و به امامت فقط باهم اختلاف داریم دشمنند ولی چین کمونیست که به حکم خدا مانند خوک و خون سایر نجاسات ناپاک و پلیدند دوست؟؟؟ اختلاف بین امت اسلامی چیزی است که مستکبرین خواهانش هستند به امید اتحاد امت اسلامی
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
   1 0
   با سلام مردم عربستان مسلمانند نه پادشاهی سعودی حاکم. اگر یزید و معاویه و مروان مسلمان بودند، پادشاهی سعودی هم مسلمانند. آنها مثل یزید و معاویه و بی امیه هستند که ظاهرشان مسلمان و باطنشان کافر بود و با امامان ما جنگیدند و امامان معصوم ما را به شهادت رساندند، سعودی ها هم با اسلام و انقلاب اسلامی سر جنگ و ستیز دارند. چینی ها اگر مسلمان یا موحد نیستند، کافر حربی هم نیستند و با ما و مسلمانان سر جنگ ندارند و می توانیم با آنها ارتباط داشته باشیم.
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  1 0
  خطاب به17:22" آخوی"کاری نداره- میخواهید پاسخ سوالتان را بگیرید "7"قسمت ازاین خاندان مخوف را بخوونید ایشاالله مشکلتان حل خواهد شد-بنده هم همانند شما همیشه این سوال توذهنم که:پروردگارا کشور "یمن"که مسلمانند چرا؟!باید این" خاندان سقودی" به این مردم بی دفاع وکودکان مظلوم رحم نمی کنند وان ها را به خاک وخون میکشانند؟!
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  1 0
  گاهی به حرفهای محافل ضدانقلاب و اپوزیسیون فکر می کنم که بشدت از بدی های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی حرف می زنند و فحش می دهند و اینکه باید نظام جمهوری اسلامی سرنگون شود تا مردم ایران و جهان راحت شوند!! این حرفها را دقیقاً باید مردم عربستان درباره حکومت خاندان آل سعود بزنند و دقیقاً مردم عربستان هستند که از دست این پادشاهی سعودی در رنج و عذابند و باید این خاندان پلید آل سعود سرنگون و نابود شود تا مردم عربستان و جهان راحت شوند.
 • تنها IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  0 0
  سلام پ ادامه داستان چی شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس